Stránka 1 z 1

1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 7:56 am
od mypower.cz
Dnes, 4.března 2012 je tomu přesně rok, kdy bylo založeno forum.mypower.cz. Při této příležitosti by možná bylo vhodné zacestovat trochu do minulosti a podívat se na to, jak to vlastně všechno vzniklo :)

Zhruba v červnu 2010 proběhla montáž ostrovního fotovoltaického systému na trvale obydlené chatě v Napajedlích ve Zlínském kraji. Jako nového majitele tohoto systému a zároveň jako programátora mě velmi lákala myšlenka se na systém podívat tak nějak detailněji, nejlépe v grafech v průběhu času. V té době jsem ještě neměl měření DC napětí, takže jsem měřil alespoň spotřebu na 1000VA APC UPS, která v té době byla připojena k 600W střídači s čistým sinusem a za ní tehdy vše ještě na 220V.

Obrázek

17.06.2010 v 11:33:09 proběhla registrace domény MyPower.CZ. Obsahem této domény byly 4 grafy na bílém pozadí, ukazující data z UPS, tedy průběh spotřeby ve Wattech, AC napětí, DC napětí na baterii v UPS a zátěž UPS v procentech. Po čase jsem zaregistroval tehdy ještě jako aktivní uživatel Facebooku facebookovou stránku MyPower.CZ, kde jsem občas prohodil nějakou tu novinku z ostrovního systému.

Web se čtyřmi grafy byl ale dosti nudný, obzvláště pro netechnické uživatele a i ti techničtěji zaměření prakticky netušili o co jde. Zrodil se tedy nápad vytvořit nějaký web s obsahem, grafikou, články, ledasčím zajímavým, co by se týkalo ostrovního systému, energetické nezávislosti a podobných témat. Žlutý web vypadal sice pěkně, ale nebyl čas ho realizovat. V plánu byl i eshop, avšak nebylo jednoduché dohledat produkty do nabídky eshopu a projekt tak nějak začal stagnovat.

Obrázek

Po čase jsem koupil modul Velleman PCS10. Z radosti nad úspěšným čtením dat jsem napsal článek na blog abclinuxu.cz a vytvořil na doméně MyPower.CZ jednoduchý web s modulem z novinek z facebooku, novým měřením DC napětí ve FVE a tabulkou s východem a západem slunce, která byla později přejmenována na "Jízdní řád". Na tomto už jakéms takéms webu toho začalo postupně díky psaní novinek na Facebookové stránce MyPower.CZ přibývat avšak návštěvnost byla stále mizivá.

Obrázek

V únoru 2011 mě oslovil Jan Horčík ze serveru Ekobydlení.EU, zdali bych neměl zájem o rozhovor vzhledem k tomu, že témata, která řeším na FB stránce MyPower.CZ jsou zajímavá. Byla to samozřejmě velká výzva. Článek vyšel a návštěvnost MyPower.CZ díky tomu pochopitelně skokově vzrostla. Z tohoto důvodu jsem nainstaloval diskuzní fórum PHPBB a 4.března 2011, tedy přesně před rokem, přidal jako první příspěvek popis svého ostrovního systému.

Zanedlouho začali na fóru přibývat nově registrovaní uživatelé, kteří byli zkušenější v oboru a dodnes jsem nejen já vděčen za velmi cenné informace, které se na fóru vyskytují. Stejně tak přibylo několik dalších ostrovních hybridních systémů, což je nepochybně inspirace pro každého se zájmem o energetickou soběstačnost a nezávislost. Fórum se časem stalo živější a tak jsem na hlavní stránku webu MyPower.CZ přidal výpis nových příspěvků, který dění na fóru hodně zpřehlednil. Prakticky každý den se na serveru řeší zajímavá témata. Pohledem na hlavní stranu má člověk vcelku jasno.

Následovaly drobné úpravy grafiky, zejména přidání horního dekorativního obrázku, což je jeden z ranních východů slunce u mě na mé energeticky soběstačné chatě - celé panorama složené z několika fotek je k dispozici zde. Po dohodě s několika členy fóra přibylo měření dalších FVE a nedávno byl ve spolupráci s provozovatelem serveru ostrovni-elektrarny.cz konečně zprovozněn i původně zamýšlený eshop.

Během roku má fórum zhruba pětitisícovou návštěvnost v průběhu měsíce, více než dvě stovky registrovaných uživatelů, i když ne všichni jsou aktivní. Mezi členy fóra, v drtivé většině mužského osazenstva, se nachází i jedna vyjímka z té něžnější části lisdké populace a to energeticky soběstačná uživatelka fotovoltaického systému se znalostmi elektrotechniky, hudební skladatelka, programátorka a analytička v jedné osobě.

Pevně doufám, že další rok fóra mypower.cz bude ještě přínosnější co se týče nápadů, postřehů, nově instalovaných ostrovních hybridních systémů a spokojených uživatelů přírodní obnovitelné energie a také co největší nezávislost.

Slovy člena fóra s přezdívkou abrams: "Elektronům zdar" :)

Filip Procházka
Administrátor serveru MyPower.CZ

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 8:57 am
od avatar
co dodat gratulace k roku ))

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 10:45 am
od luge
*sun* mnoga leta,živio

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 10:54 am
od abrams
Zdravím ,

taktéž se připojuji s gratulací :yes: . MyPower.cz u nás nemá obdoby :ugeek: .

Elektronům zdar

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 10:56 am
od matej
Hodně návštěvníků, zajímavých rad a příspěvků a milou atmosféru i do budoucna přeje Matej *sun*

Díky, Filipe! :yes:

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 12:47 pm
od jose
Přeju všem dostatek slunka a děkuju za tohle fórum!

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 2:24 pm
od toxic_cz
Přeji vše nejlepší a do dalšího roku dalších 5000 informacemi nabitých příspěvků ;)
*sun*
Obrázek

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 2:58 pm
od dedo
Obrázek
Vďaka za toto fórum a všetko najlepšie! :D

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 3:31 pm
od bert
To sa nám ten Oskárek k tým narodeninám tiež pekne pousmieval :lol: .
Všetko dobré!
*sun* Želám všetkým samé slnečné dni *sun*!

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 7:34 pm
od dedo2
Blahoželám a pripájam sa ku gratulantom a prajem hodne návštevnílov a vela dobrých a užitočných nápadov.

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 8:39 pm
od kuky
Tez bych chtel poprat k 1. vyroci mnoho navstevniku a at se ostrovaci rozrustaji.Hoj kuky.

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 9:21 pm
od tomas
Také přeji vše nejlepší. :yes:

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 9:46 pm
od JiříK
Tož hodně slunka, kvalitní batérky, žádné zkraty. Vše néééj! *sun*

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: ned bře 04, 2012 10:09 pm
od vata
Gratulujeme a díky z Vysočiny!

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: pon bře 05, 2012 6:38 pm
od Antonio
Veľa slnka a do roka LiFePO4 za polovičné ceny.

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: úte bře 06, 2012 5:47 pm
od OTi
přeji hodně nápadů k pokračování a snížení daní :lol: :lol: *sun* :yes:

Re: 1. narozeniny fóra MyPower.CZ

PříspěvekNapsal: čtv bře 08, 2012 1:54 pm
od radex
Připojuji se ke gratulantům a všem přeji mnoho slunce a děkuji za spoustu rad, co sem dáváte. Pro zajímavost, právě před rokem jsem na první informaci o mypower narazil i já. A to v akustické formě při debatě o ostrovních systémech na nějakém stánku na výstavě Elektron v Letňanech.
Ta výstava je příští týden, snad se tam na den urvu.