Couperov desulfator druhej generacie

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

Alastair Couper publikoval v juni 2000 zapojenie jednoducheho desulfatora ktory odstartoval eru elektronickych zariadeni pokusajucich sa (viacmenej uspesne) predlzit zivot olovenych clankov a baterii.
Desulfátor_Couper.pdf
(390.86 KiB) Staženo 427 x
Couperov desulfator obsahoval vlastne iba generator pulzov a spinany menic s toroidnou tlmivkou. Nasledovalo mnozstvo konstrukcii a dalsie varianty tohto zariadenia. Za druhu generaciu Couperovho desulfatora povazujem zariadenia ktore obsahovali aj dalsie obvody ktore sa snazili nejakym sposobom zlepsit funkcnost tohto jednoducheho zapojenia. Napriklad napatovy komparator, teplotne ochrany... v nasom pripade sa jedna o desulfator (DesP) dodavany fy Ostrovni elektrarny.
Tento desulfator som mal v stave originalneho zapojenia asi 24 hodin takze tazko z mojej strany pisat o akychkolvek skusenostiach (ci pozitivnych alebo negativnych) s tymto strojcekom. Myslim, ze na fore je vela povolanejsich ktori tu skusenost maju o hodne dlhsiu.

Komparaciou niekolkych zapojeni desulfatorov, testami roznych variant zapojeni som nakoniec dospel k uprave DesP ktora poskytovala pri servise akumulatorov celkom dobre vysledky ak sa za dobry vysledok pouzitia desulfatora da povazovat:
1. vacsia kapacita akumulatora ako pri klasickom 'vareni' akumulatora,
2. servis akumulatora pri nabijacich napatiach pod 13.8V. Experimentalne 'varenie' niekolkych akumulatorov po desulfatacii upravenym DesP pri 15.5V nezvysilo kapacitu akumulatora. Vlastne som nepozoroval ziadny vplyv nasledneho 'varenia'.

Nuz a toto je upraveny DesP
Obr. 1 - Upravena doska DesP.jpg
Prave som si asi usil bic na seba. Pravdepodobne bude vela dotazov na upravu. No tuto upravu som robil v miernom strese pred cca dvomi rokmi horucou ihlou bez dokumentovania. Vystriedalo sa niekolko variant a co je dnes presne na doske neviem. Uprava by sa dala opakovat ale druhu dosku DesP nemam a urcite druhy DesP kupovat nebudem.

Na zaklade skusenosti s upravenym DesP a na zaklade dotazov z fora som v poslednych tyzdnoch zostavil na experimantalnej doske pokracovanie Couperovych desulfatorov. V skratke co zostalo a v com sa prejavili zmeny. Zostalo zapojenie jednoducheho a lacneho elektronickeho desulfatora ako je DesP. Oproti DesP vylepseny napatovy komparator, desulfator pracuje bez problemov do napatia akumulatora 18V (i viac. Keby bolo treba), desulfator je odolny proti prepolovaniu. Ucinnost prenosu energie z desulfatora do akumulatora sa zvysila z cca 5% na 80-90%. DesP doda do akumulatora odhadom energiu ako povodny Couperov desulfator to znamena asi 1W. Upraveny DesP dodava asi 5W. Experimantalny desulfator (na obrazku)
Obr. 3 - Osadena univerzalna doska DesV2.jpg
doda asi 8-9W a je osadeny tak aby sa dali testovat zapojenia desulfatorov s vykonom 30W. Na obrazku je vidiet vlavo polozeny vykonovy toroid pripraveny na testy. Na doske je ako dalsi obvod jednoduchy spickovy voltmeter. Zo skusenosti - velmi dobre na kontrolu desulfatora a ako indikacia kvality akumulatora.

Schema zapojenia experimantalnej dosky
Obr. 2 - Schema DesV2.1.jpg
Doska je pripravena na testy s dlzkou pulzou 46us a 92us. Maximalna frekvencia pulzov 5kHz smerom dole prakticky neobmedzena. Je mozne externe napajanie desulfatora, generator pulzov je mozne zablokovat prepinacom. Pocitam, ze casom optimalizujem zapojenie pre dve verzie desulfatora. Prevadzkovy a servisny desulfator. Skusenost totiz hovori - ak sa podari zachranit starsi akumulator treba ho ihned zaradit do pouzivanej baterie. A pri nabijani nechat zapojeny desulfator aspon s vykonom 1W. potom sa da udrzat akumulator v prevadzke dlhsi cas. Odstavenie akumulatora aj v nabitim stave ho nici.
Co sa tyka osadenia experimantalneho desulfatora uz som mnohe uviedol. Na scheme su uvedene dolezite hodnoty suciastok a tie menej dolezite su typu - co bolo v sufliku... niekedy je to tam predimenzovane ale kazdy kto chce desulfator robit asi uvazi co je pre dane miesto zapojenia dolezite. Co tu uvadzam je vlastne celkom dobre fungujuca inspiracia ktora ale potrebuje doladenie a testovanie v praxi.

Na zaver detail generatora pulzov s prepinacom odporov a kapacit
Obr. 4 - Detail generatora pulzov.jpg
tranzistor ochrany proti prepolovaniu a vykonova tlmivka menica.
Obr. 5 - Tranzistor ochrany proti prepolovaniu a toroid generatora pulzov.jpg
A uplne na zaver by som rad podakoval za sponzorovanie ci materialne a aj vedomostne Otovi. Bez jeho prispenia by tento desulfator nevznikol. Pravdepodobne napisem pre Ota a jeho web o nieco podrobnejsi popis zapojenia desulfatora a uvediem aj dalsie zapojenia desulfatorov ktore som ziskal z internetu. Ak bude zaujem...
V poslednom case sa zda, ze olovene akumulatory ziskavaju druhy dych. Uhliko-olovene clanky NARADA su velmi zaujimave a pre mna je sympaticka jedna ich podruzna vlastnost. 100%-na moznost recyklacie ktora uz a stale funguje. Akosi neviem preniest, ze ekologicka EU likviduje dosluzene litiove clanky plne litia, hlinika a medi rozomletim a spalenim v cementarskej peci. A mnohokrat su ti likvidovani litiovi starusikovia schopni pracovat este dalsiu desiatku rokov. Su veci ktore asi nikdy nepochopim.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od ota »

Tento desulfátor je výsledkem poměrně dlouhé vědecké práce.
Nepostupovalo se stylem pokus-omyl, ale přesně se udělal design pro snížení vlastní spotřeby, efektivitu desulfatace a blbuvzdornosti (tento typ již odolává přepólování).
Bude velmi vhodný zejména pro zalité Pb akumulátory.

V nejbližší době proběhne u Jozefa experiment s olověnou zalitou baterkou 280Ah, kterou jsem získal v zoufale zuboženém stavu. Byla naprosto vybitá a to takovým způsobem, že veškeré sírany byly uložené v elektrodách. Odhaduji že vyschla a kdosi do ní dolil jen vodu. Hustoměr ukazoval že v elektrolytu chybí kyselina a nakonec, nemaje jinou možnost testu jsem provedl senzorický test vlastním jazykem. tento test ukázal že místo elektrolytu je sladká voda.
Baterku jsem vařil proudem 15-40A zhruba týden, po prvních dodaných Ah se začala hustota elektrolytu měnit, nyní je na 1,24g/cm3 a dalším vařením se již sulfáty nedají rozpustit. Výsledky zde budou prezentovány.

Věřím že popsaný desulfátor pomůže všem uživatelům Pb baterií prodloužit jejich životnost.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od střídač_N »

ota píše:....Věřím že popsaný desulfátor pomůže všem uživatelům Pb baterií prodloužit jejich životnost.
Již se tak nějak zdálo, že desulfátory zajdou na úbytě pro svoji neúčinnost, leč jak vidno víra je nekonečná, a máme tu desulfátor jenž je schopen pokořit nemožné.

Mé dosavadní zkušenosti jsou: co nezachrání "vaření", nezachrání již nic.

Těším se na výsledky, třeba ten desulfátor "dlouhé vědecké práce" přinese ovoce. I když skeptik ve mne říká, asi nenanese opadané olovo zpět na desku a taky z velkého krystalu neudělá menší. Je to pro vás čelenž, jak se dnes moderně říká. Po staru by to byla jen a jen ubohá výzva.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

střídač_N píše:
ota píše:....Věřím že popsaný desulfátor pomůže všem uživatelům Pb baterií prodloužit jejich životnost.
Již se tak nějak zdálo, že desulfátory zajdou na úbytě pro svoji neúčinnost, leč jak vidno víra je nekonečná, a máme tu desulfátor jenž je schopen pokořit nemožné.
Mé dosavadní zkušenosti jsou: co nezachrání "vaření", nezachrání již nic.
Těším se na výsledky, třeba ten desulfátor "dlouhé vědecké práce" přinese ovoce. I když skeptik ve mne říká, asi nenanese opadané olovo zpět na desku a taky z velkého krystalu neudělá menší. Je to pro vás čelenž, jak se dnes moderně říká. Po staru by to byla jen a jen ubohá výzva.
Stridaci uz som to pisal v jednom prispevku neocakavajte od desulfatora zazraky. V inom mojom prispevku na temu alkalicky cyklus olovenych clankov/siran horecnaty ci hlinity pisem - dosky bez olova sa nedaju ozivit.
Faktom je, ze doteras pouzivany desulfator od Ostrovnich elektraren DesP mal extremne nizku ucinnost. A bolo by lepsie skusenosti s nim odlozit do policky - zabudnut. Je to skor pasivny balancer pre olovene akumulatory. A je to skoda. Mal daleko vyssi potencial a dost peknych napadov v sebe.
Podla mojich skusenosti sa da u oloveneho akumulatora ktory ma na doskach olovo, v nadobe dost destilovanej vody, dosky nie su skratovane - dosiahnut s desulfatorom lepsi vysledok ako varenim. To je vsetko. Niekomu to mozno staci niekto bude nespokojny.
A este kym mozem editovat prispevok neodpustim si smutnu poznamku na temu 'vedecky'. Kam sme to dospeli v tej technickej velmoci zvanej Ceskoslovensko za posledne desatrocia ked vedu a techniku tu musia robit youdovia a este za svoje... i ked ti youdovia su prvi co si trochu zo seba utahuju.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od střídač_N »

Jozef51 píše:... Niekomu to mozno staci niekto bude nespokojny.......
Berme každou reakci trošku s nadhledem, taky "vědecky vyvíjím". Vyzkoušel jsem snad všechny desulfátory co jsou nějak uveřejněny na síti, leč nějakých pozitivních výsledků jsem se nedobral.

Zjistil jsem jedno, pokud je baterka špatná je lepší ji dát do směru a neztrácet s ní čas a peníze, pokud je baterka dobrá vyplatí se o ni dobře starat. Dobré starání je doporučení výrobce.

Za sebe. Po vybití, co nejdřív nabít do plných znaků nabití, nechat proběhnout cyklus CC CV s tím že se dodrží CV dle výrobce a následné poklesnutí na FLOAT napětí. VE FLOAT pak může být baterka nekonečně dlouho na rozdíl od LI, kde FLOAT není.
Jednou za měsíc, či dle výrobce "povařit", tedy nechat proběhnout equalizaci. Většina regulátorů nabíječů tyto pochody vcelku zvládá, tudíž jednou zkontrolovat a pak zapomenout. Je dobrá i teplotní kompenzace.

Pokud se vám podaří desulfátorem získat nějaký ten rok života baterky navíc, bude to jen a jen dobře.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

střídač_N píše:...
Pokud se vám podaří desulfátorem získat nějaký ten rok života baterky navíc, bude to jen a jen dobře.
Pre mna bol tento desulfator temer dva roky uz zabudnuta vec. Ale jeden kolega akademik sa chcel pustit do beznadejnej veci a to stavby DesP. Pripadalo mi nefer nechat ho stracat cas nad beznadejnym vyskumom ktory tu uz prebehol mnohokrat. Takze snad som ho posunul tam kde som pred dvomi rokmi skoncil ja a tam kde je aspon nejaka sanca na pozitivny vysledok. Preslo mi rukami uz zopar desiatok akumulatorov temer vyhradne uz urcenych do srotu. Tretina tam aj skoncila ale podarilo sa mi ozivit napriklad aku 100Ah ktory som dostal v stave 4Ah a dotiahnut ho na 'cez' 60Ah. Pouzite vsetky finty ktore popisal Matej vo svojich prispevkoch. Doplnena voda, nabijanie prudom 100mA niekolko dni az tyzdnov, vybitie, nabitie s desulfatorom, reset a este hlbsi reset ako pouzival Matej. Vsetko na float napatiach. Varenie iba na overenie ze uz to dalej nepojde ani pri tych 15V.
Ale chyba mi koncovka. A to zaradenie takehoto aku do normalnej do prevadzky.
Vlastne raz som tento stav trochu simuloval pri jednom teste niekolkonasobnym vybitim na 0% a okamzitym opatovnym nabitim s desulfatorom. Prave sa jednalo o spominany 100Ah aku s diagnozou 4Ah. A jeho kapacita sa po kazdom cykle zvacsila. Ale bol to iba jeden test ktory sam povazujem za malo preukazny. Preto som, okrem Ota, nikomu o tychto vysledkoch nehovoril. Pripadali mi prilis optimisticke...
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

střídač_N píše:...
Berme každou reakci trošku s nadhledem, taky "vědecky vyvíjím". Vyzkoušel jsem snad všechny desulfátory co jsou nějak uveřejněny na síti, leč nějakých pozitivních výsledků jsem se nedobral.
Stridaci viem, ze je to pre Vas doba uz daleka ale keby Ste si spomenul alebo dokonca mal niekde odkazy na desulfatory ktore Ste skusal - celkom by ma to zaujimalo. Mam ich tiez zopar v zbierke. Ak nie, nic sa nedeje.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od střídač_N »

Jozef51 píše:.... niekde odkazy na desulfatory ktore Ste skusal ........
Je to již několik let, tudíž podklady nemám a dát odkazy na současné je asi zbytečné, tudíž jen to, co si pamatuji.

Byla velká oblast desulfátorů jež byly "nejaká" variace na onen prvotní Couperov desulfator. Funkční z toho byl asi nepříznivější zde uváděný Matějův.
Potom byly asi tři, jež nebyly na onom principu, leč stále, a jak jinak, s nějakou funkcí tlumivky na vytvoření pulsu. Jeden byl zdvojovač.
Je pravdou, že jsem ony desulfátory nezkoušel na špatných baterkách, ale na funkčních, jež jsem běžně používal. Nebylo možné pozorovat zdali se sulfát tvoří víc nebo méně. Ono nakonec měření kapacity je vždy ošidné.
Pokud jsem princip pochopil správně, k rozpuštění sulfátu je třeba vysokého kmitočtu, tudíž pulzu s ostrou špicí, potažmo vysokou harmonickou a vyššího napětí.
U malých akumulátorů, tudíž malých ploch, bych tomu snad i věřil, ale pokud mám akumulátor jehož deska má na délku půl metru, pak si nedovedu dost dobře představit jak se ona špice dostane na nejvzdálenější místo desky.

Dostal se mi do ruk baterka jenž byla úplně nová, leč několik roků "stála". Měla 18V u 24V. Asi ta sulfatace byla značná, neb nabíjení bylo zdlouhavé a pojala takové množství elektřiny, že by to vydalo na půlroční provoz. Nakonec se vše ustálilo a dodnes dobře funguje.

Má zkušenost s olovem v FVE.
Baterka nejde nabít malým proudem, potažmo výkonem. K tomu je potřeba dostatek Wp.
Pokud máme dostatek Wp a tudíž jsme schopni dodržet doporučení výrobce baterek, zaplavená baterka vcelku dlouho vydrží.
Vezmu li svůj případ, tak pro baterku 48V 480Ah je 5KWp pro současnou sluneční aktivitu a denní spotřebu kolem 5KWh tak akorát. Pokud by se aktivita snížila, jsem nucen přidat alespoň dalších 2,5kWp.
Většina, jenž chce, nebo používá olovo, tuto potřebu výkonu ignoruje a výsledek je, že baterky brzo "odejdou".
Zatím má má baterka 9 roků a očekávám od ní, alespoň dalších deset roků užívání.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

střídač_N píše: Byla velká oblast desulfátorů jež byly "nejaká" variace na onen prvotní Couperov desulfator. Funkční z toho byl asi nepříznivější zde uváděný Matějův.
Potom byly asi tři, jež nebyly na onom principu, leč stále, a jak jinak, s nějakou funkcí tlumivky na vytvoření pulsu. Jeden byl zdvojovač.
Je pravdou, že jsem ony desulfátory nezkoušel na špatných baterkách, ale na funkčních, jež jsem běžně používal. Nebylo možné pozorovat zdali se sulfát tvoří víc nebo méně. Ono nakonec měření kapacity je vždy ošidné.
Pokud jsem princip pochopil správně, k rozpuštění sulfátu je třeba vysokého kmitočtu, tudíž pulzu s ostrou špicí, potažmo vysokou harmonickou a vyššího napětí.
...
Má zkušenost s olovem v FVE.
Baterka nejde nabít malým proudem, potažmo výkonem. K tomu je potřeba dostatek Wp.
Pokud máme dostatek Wp a tudíž jsme schopni dodržet doporučení výrobce baterek, zaplavená baterka vcelku dlouho vydrží.
Vezmu li svůj případ, tak pro baterku 48V 480Ah je 5KWp pro současnou sluneční aktivitu a denní spotřebu kolem 5KWh tak akorát. Pokud by se aktivita snížila, jsem nucen přidat alespoň dalších 2,5kWp.
Většina, jenž chce, nebo používá olovo, tuto potřebu výkonu ignoruje a výsledek je, že baterky brzo "odejdou".
Zatím má má baterka 9 roků a očekávám od ní, alespoň dalších deset roků užívání.
Tych teorii o desulfatoroch je vela. A naozaj sa v nich spominaju vysoke frekvencie. Je to i povodnom Couperovom clanku. Hovori sa az o desiatkach MHz ale tie dosiahnut v malom desulfatore s dostatocnym vykonom a dostat ich ku sulfatu je podla mna utopia (toto povazujem temer za iste).
Skor si myslim, ze ide o to dostat na dosky pulz vyssieho napatia ako je klasickych 15.5V pri vareni. Tento pulz ma asi dva ucinky. Porusi povrch rekrystalizovanych ploch sulfatu a na odokrytych plochach olova vytvori male bublinky vodika a kyslika. Narusenie sulfatu je ziaduce. Tieto narusene miesta uz moze lahsie atakovat aj pripojena nabijacka s nizsim napatim 13.3 az 13.8V. Po pulze desulfator (stale pisem o desulfatore Couperovho typu) akumuluje energiu do kondenzatorov a ak su priaznive okolnosti aspon cast vylucenych plynov sa spotrebuje spat. Priaznive je aj to, ze vodik+kyslik zakryje uz desulfatovane oblasti a usmernuje tok energie do zasulfatovanych oblasti.
Oproti klasickemu 'vareniu' pri 15.5V vidim pri naozaj funkcnych desulfatoroch viacero vyhod. Na zasulfatovane oblasti sa dostane pulz s vyssim napatim ako 15.5V a je sanca rozbit aj odolnejsie oblasti sulfatu. Dalej, cast plynov sa spatne spotrebuje a ubytok vody z akumulatora je podstatne nizsi. Tym padom je elektronicka desulfatacia vhodnejsia pre gelove a vlastne vsetky uzavrete akumulatory nez klasicke 'varenie'.
Fungujuce Couperove desulfatory povazujem za stale najvhodnejsie na stale pripojenie ku akumulatorom. Druha generacia obsahuje aspon napatovy komparator ktory zabezpeci temer nulovy odber desulfatora pri vybijani akumulatora. Naviac je jednoduchy (a tym aj spolahlivy), odolny proti prepatiam a lacny (ked ho nekupujete ale napajkujete tych zopar suciastok do odladeneho pl. spoja).
Co sa tyka vykonu desulfatorov. Teras budem pisat o teoretickom vykone pri nulovych stratach, 100% prenose energie do akumulatora a napajani 13V. Couperov desulfator odovzda do akumulatora vykon asi 0.9W pri pulze dlzky 50us a maximalnom prude pulzu 3A.
Matejov desulfator je iny problem. Je to nestabilne zariadenie ktoreho parametre sa menia s teplotou chladica. Tazko nieco merat. Ale da sa pouzit komparativna metoda. Mame Couperov clanok s popisom ucinku jeho desulfatora na akumulatory a Matejove popisy. Co je na popisoch zaujimave je, ze ich vplyv na akumulatory je podobny a to aj v casovom rozliseni. Predpokladam, ze kym je chladic na teplotach po 40stC, tak skutocny vykon tohto desulfatora je cca dvojnasobny ako Couperovho. So zvysujucou sa teplotou vykon klesa az na nulu.

Schema zapojenia desulfatora ktory som uverejnil je tak asi na hranici medzi pomyselnymi dvomi skupinami desulfatorov. Prevadzkovymi a servisnymi. Jeho teoreticky vykon je cca 9W a snad by utiahol aj akumulatory okolo 300-400Ah. Couperov desulfator bol aj ako prevazkovy navrhnuty (stale pripojenie na akumulator 50-100Ah).
Servisne desulfatory by som videl s vykonmi 10W a viac. Kludne by som videl moznost spinat do akumulatora vyssie napatie z pevneho zdroja cez tlmivku tak ako u znizujuceho menica a pulzy riadene mikropocitacom.

Z napisaneho je nieco overene nieco je teoria. Snad z kontextu vyplyva co je co.

Inak Vase informacie o Pb-akumulatoroch a ich prevadzke su pre mna velmi zaujimave a prinosne. Vdaka.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne pát kvě 03, 2019 3:01 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od rottenkiwi »

A ako posobí desulfátor, na časti el. nepokryté sulfátom ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

rottenkiwi píše:A ako posobí desulfátor, na časti el. nepokryté sulfátom ?
Klasicky vyvoj plynov.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od rottenkiwi »

No, a čo robí nadmerný vývoj plynov s doskami ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

rottenkiwi píše:No, a čo robí nadmerný vývoj plynov s doskami ?
Roki neprovokujte. Toto nie je vlanko na hadky a animozitu. Nikdy som nevidel nikoho kvantifikovat co je primerany vyvoj plynov, normalny vyvoj plynov, nadmerny vyvoj plynov... pojmy bez rozmeru. Davate otazku na ktoru sa neda rozumne odpovedat. Prepacte, tuto hru nehram. Ak nemate nejake otazky k veci a ku zapojeniu, inak prosim nazaplienovat to tu. Precitajte si este raz co som napisal. Je tam vsetko na co ste sa doteras pytal. Inak si pozrite na pojmy ako vodik v stave zrodu. A tyka sa to aj inych plynov. Chovaju sa inak ako molekularne plyny - tzv. bublinky. Ale to vobec nie je tematom tohto vlakna. Zalozte si svoje. Posledna odpoved.
Toto vlakno sa tyka iba zapojenia desulfatora ktory mimochodom funguje. Ale zda sa mi, ze to je pre mnohych iba jeho podruzna vlastnost. Filozoficke otazky okolo pouzivania Pb akumulatorov riesili a aj vyriesili ine vlakna. Na tuto temu prosim pisat inde. Dufam, ze nebudem musiet poziadat admina o rozdelenie diskuzie.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne pát kvě 03, 2019 4:48 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od rottenkiwi »

No nad 14.4 V je už neprimerany, takže to niči platne, podobne ako varenie na 15 či 16 V.
Ak sa desulfátor po odsulfátovaní odpojí, tak ich ničiť nebude, ale potom sme tam, kde
sme boli, ergo pri správnom nastavení parametrov nabíjania, potom des. nepotrebujeme.

Keď budú platne nad 14.4 V napr. 48 hod, asi im to neprospeje, preto má ABS. aj EQ konečný
počet minút, zvolených tak, aby to platne zbytočne neničilo.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

Roki, odpovede na Vas prispevok su v povodnok clanku pana Coupera. Ten je tu vo vlakne vystaveny. Vyriesene v roku 2000. Prosim iba dotazy ku zapojeniu - toto je Elektroporadna a este vlastne skusenosti s desulfatormi ako to napisal stridac.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne pát kvě 03, 2019 4:58 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od ota »

Mě se u toho nového desulfátoru moc líbí ochrana proti přepólování.
Už jsem ho 3 x odpálil přepólováním.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

ota píše:Mě se u toho nového desulfátoru moc líbí ochrana proti přepólování.
Už jsem ho 3 x odpálil přepólováním.
Uff. Konecne nieco k veci. Dakujem.
Ono su tam vlastne dve ochrany proti prepolovaniu ktore tak trochu spolupracuju. Jednu tvori tranzistor MOSFET + odpor a zennerova dioda. To je ta pomalsia ochrana. Testoval som ju za pokial mozne najnepriaznivejsich podmienok. Ale stihla zareagovat bez nejakej katastrofy. Druha rychlejsia je vlastne schottkyho dioda, napajacia tlmivka a pojistka. Tato ochrana, dufam, nebude potrebna nikdy. Videl som v niektorych zapojeniach desulfatorov nahradit tavnu pojistku vratnou pojistkou z termistora PTC. Podla mna by to mohlo fungovat tiez.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od rottenkiwi »

JA píšem vždy k veci, len treba k veci aj odpovedať, nie keď neviem, tak poviem, že niekto provokuje.
Akú má ten des. frekvenciu ? Je presne určená na daný rozmer kryštalickej mriežky sulfátu ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

rottenkiwi píše:JA píšem vždy k veci, len treba k veci aj odpovedať, nie keď neviem, tak poviem, že niekto provokuje.
Akú má ten des. frekvenciu ? Je presne určená na daný rozmer kryštalickej mriežky sulfátu ?
Nie Roki. Frekvencia desulfatoru je presne urcena dvomi odpormi a jednou kapacitou. Pozri danyk.cz jeho on line kalkulacka obvodu NE555.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od matej »

No, ako tak pozerám na ten osadený testovací DPS a čítam parametre a popisy nejak mi to nesúhlasí. Že vraj môj desulfátor dá do baterky len 5W a tento nový až 9W. Hlavne keď vidím že pasívne výkonové prvky v tomto novom desulfátore sú oveľa menšie (elyt. kondenzátory a cievky) a aj chladiče majú očividne väčší tepelný odpor ako moje riešenie kde celý desulfátor je vmontovaný v chladiči s Rth = 8K/W. A áno môj desulfátor má tepelnú ochranu ktorá funguje ale len pri teplote okolia nad 20°C kedy limituje šírku budiaceho pulzu, je to pre ochranu desulfátora ako aj užívateľa. Kto má baterky v pivnici kde je celoročne 15st tam ten chladič ani nedosiahne teplotu kedy by ochrana začala znižovať výkon čo je asi 60°C.
Ako je ten výkon, či už 5W alebo 9W,vlastne meraný? Môj desulfátor produkuje 30A pulzy špička-špička pri 6kHz.. Couperov pôvodný asi 2A. Z fotky DPS sa zdá, že autor si nerobil ťažkú hlavu so vzdialenosťami jednotlivých výkonových prvkov medzi ktorými sa prenášajú pulzy, kde je dôležitá čo najostrejšia nábežná hrana tzn. čo najmenšia indukčosť spoja tj. čo najkratšia vzdialenosť. Tiež by som chcel vidieť spodnú stranu DPS, ako sa autor vysporiadal s efektívnym prúdom prevyšujúcim 15A, keďže práve toľko je v mojom desulfátore ktorý ale dodá údajne len 5W oproti autorovým 9W.
Tiež ma v kontexte stoviek predaných kusov, nespočet mnou osobne zachránených bateriek pre mojich zákazníkov a nespočet pochvalných komentárov aj tu na fóre troška "prekvapuje" komentár "Faktom je, ze doteras pouzivany desulfator od Ostrovnich elektraren DesP mal extremne nizku ucinnost. A bolo by lepsie skusenosti s nim odlozit do policky - zabudnut. Je to skor pasivny balancer pre olovene akumulatory" :o EDIT: Práve niekto objednal 15ks DPS tohto "Balancera" :eek2:
Pravda a Láska zvítězí!.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek