Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Počasí

Příspěvek od marsal64 »

Já tomu prostě nerozumím, které mraky a které mlhy dodají světlo a které ne. Vím, že kiwi tady svého času ty "hodné" a "zlé" mraky pojmenovával, ale to bych asi potřeboval balón, abych to vždy zkoumal :-/. Snad založím nové téma, jestli někdo s tím má zkušenosti.
Za oknem inverzní mlha (která včera nebyla), ale přitom výroba podstatně vyšší než včera touto dobou, kdy bylo "jen" zataženo. Nyní hodnota pro poustevnickou chatku přímo "udržitelná".

Ad 99% SOC: dobito od souseda ;-), ostrovnická soběstačná hrdost tedy poněkud narušena, ale život není dokonalý ;) .
Přílohy
HoršíLepší.jpg
HoršíLepší.jpg (22.14 KiB) Zobrazeno 874 x
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Počasí

Příspěvek od josse »

Vitek píše:
Vitek píše:hele ano stačí.... dobije se zvedne se SOC a to mám teda 1350 Ah ted..
Tak víš co uděláme test. nastavím 2A dobíjení a podívám ted na SOC. teoreticky za 10 hodin dobiju 20Ah, čili na SOC to vidět pujde.
čili ted máme SOC 97,2 a 52,81 Ah vybito. za 10 hodin to sem napíšu a uvidíme. z axperta jde do baterky cca 1,82 až 1,9A dle BMV od Victronu. mám přicucavaní tzn veškerý zátěže se krmí ze sítě přes noc. doložím pak grafem.
Ahoj Jose, přikládám 2 grafy :

1. je nabíjení a stav
BMV.png
2. a 3. stav SOC a napětí a proud v průběhu noci
1-2A dobijeni baterek ze sitě SUB UCB 2 = A.png
BMV2.png
takže zporůměruju 1A co vidim v grafu zdáse dobíjí baterku ( dle BMV) a zdáse že pomalilinku stoupá napětí.

Nazačátku v 22 18 jak sme zde psali sem dobíjel 80A ze sítě to v grafu není videt proto napětí klesalo asi 3 hodky do nejnižšího bodu v grafu.cca 01 :30

no a vzhledem k tom že napětí stoupá tak zdáse proud 1 A je dostatečný na udržení floatu.... to jest asi ted.
ale je třeba zdůraznit, že baterie nejsou plně nabité, to byl taky smysl tohoto testu zjistit jestli 2 A z axperta stačí na udržení olova v režimu standby.

50W tedy stačí. - alespon u mě.
Jak jsi psal s hustotama tak já to nezměřím jestli mi chybí 50Ah z 1350Ah tak to na hustoměru nepoznám, promiň.
doufám že to postačuje. Pokud máš josse nějaký další dotaz pokusím se ho odborněji lépe vypracovat než narychlo všera na mobilu na hajzlu.

Je třeba ale říct, že o olovo se starám... dolití, a ekvalizace bývá takový 1x za 3 měsíce rituál.

přeju všem klidný den !
V tej kapacitě krátké, ale stačí. Napětí přestalo padat...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

jj 1350 Ah , udržovací proud 1 A resp výkon 40 - 50 W stačí na nabíjení olova. což je uplně v pohodě a svědčí to o tom že baterky se těší slušné kondici... Uvidíme za 10 let .. jak na tom budete s life a jestli se vám všem vrátilo vše co jste čekali, přátelé
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Počasí

Příspěvek od marsal64 »

Vitek píše:Uvidíme za 10 let .. jak na tom budete s life a jestli se vám všem vrátilo vše co jste čekali, přátelé
Čekali nečekali - nejhorší je to nečekané, co očekávání životnosti a návratnosti mění, ač děláme, co umíme, aby to tak nebylo.
Včera mi šly LiFePo4 dolů k 3V (a ano, napětí jde u LiFePo ke konci dolů opravdu rychle ;) ), pokrčil jsem ale smířeně rameny a jel domů v pevném přesvědčení, že (nový) měnič vypíná při 3V a dnešní den to spraví. Pak jsem sledoval s úžasem, jak napětí jde někam k 2.9V a vyrazil zpět k FVE, abych zjistil, že vypínací napětí Victronu bylo nastaveno jinak než jsem si myslel :wall:.
Tak k sousedovi se šňůrou a dobíjet. Žádné drama, možná jsem procentíčko životnosti baterek opravdu ubral, ale beru, že to k životu patří - sbíráme zkušenosti a až budeme všechno vědět, umřeme ::facepalm:: . Pro mne osobně ještě další zkušenost, která už byla tady zmiňovaná - LiFePo4 baterky se rozhazují nejen nahoře kolem 3.4, ale i dole kolem 3V.

Tak při vplouvání do vánoční doby - ať je toho nečekaného co ubírá životnosti baterkám nebo i nám co nejméně :-) a když to přijde, ať se s tím pokojně umíme vyrovnat.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Počasí

Příspěvek od NOPARasito »

marsal64 píše:
Vitek píše:Uvidíme za 10 let .. jak na tom budete s life a jestli se vám všem vrátilo vše co jste čekali, přátelé
Čekali nečekali - nejhorší je to nečekané, co očekávání životnosti a návratnosti mění, ač děláme, co umíme, aby to tak nebylo.
Včera mi šly LiFePo4 dolů k 3V (a ano, napětí jde u LiFePo ke konci dolů opravdu rychle ;) ), pokrčil jsem ale smířeně rameny a jel domů v pevném přesvědčení, že (nový) měnič vypíná při 3V a dnešní den to spraví. Pak jsem sledoval s úžasem, jak napětí jde někam k 2.9V a vyrazil zpět k FVE, abych zjistil, že vypínací napětí Victronu bylo nastaveno jinak než jsem si myslel :wall:.
Tak k sousedovi se šňůrou a dobíjet. Žádné drama, možná jsem procentíčko životnosti baterek opravdu ubral, ale beru, že to k životu patří - sbíráme zkušenosti a až budeme všechno vědět, umřeme ::facepalm:: . Pro mne osobně ještě další zkušenost, která už byla tady zmiňovaná - LiFePo4 baterky se rozhazují nejen nahoře kolem 3.4, ale i dole kolem 3V.

Tak při vplouvání do vánoční doby - ať je toho nečekaného co ubírá životnosti baterkám nebo i nám co nejméně :-) a když to přijde, ať se s tím pokojně umíme vyrovnat.
Jo nevyhoda life je proste napetova stalost (resp. napetova nezavislost s SOC) Neni problem z baterek vzit 90% SOC v male zatezi pri napeti clanku 3,10-3,15V.
Tudiz bez "SOC Metru" ani rana pro vyuzivani dane kapacity ;-).
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Počasí

Příspěvek od NOPARasito »

JonasPP píše:Je to fakt možne,aby taku dobu bolo hnusne počasie,tak nezvikle na naše podmienky. Ale to počasie je na nerva. Neustale to beha od plusu do minusu a teda udržuje na dome neustale vlhke obvodove mury a teda mam spotrebu v kureni,ako pri -12-15°C. Ešte ani poriadna zima so snehom neprišla a Ja narucal do kotla 13m dreva. Ako nebolo to prvotriedne drevo,prevažne smrekove suchare a presušeny odpad z prestavby,ale aj tak je to priveľa,lebo keď je vonka sucho,mrazivo,priemerne -5,že sa k nule ani cez deň nepribliži a dom postupne vyschne ,tak spotreba rapidne klesne,dokonca je rovnaka,ako keď je vonka priemerne +10°C.
Pravda jest. Vlhke pocasi neprospiva ani dobremu spalovani a ani dobre izolaci domu.
Tohle jde poznat i na klime. Co chvila odmrazuje, vykon o nicem.
Mraz ma neco do sebe.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Počasí

Příspěvek od ota »

U nás ráno před rozdělením obloha samá hvězda. Po rozedněni mlha, vlhko, dohlednost 200m. Ale skrz mlhu asi prochází energie dobře protože v 9 ráno byl výkon na 8% nominálu a to je slušné.
Poslední dny s hustou nízkou oblačnosti byl výkon mizerný-1-3%.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Počasie je ozaj divne. V utorok som prišiel do roboty a ako prve,čo ma udrelo do oka,tak chladiaca voda,čo chladi stroj,tak horuca. Ešte to stihalo na odrete ušiska,ale teplota letela hore. Nedalo Mi to,tak som utekal na strechu a toto som ozaj nečakal. Veža mala 11°C,ale aj tak bolo na nej namrznute cez cm hrubo. Po jednom som odstavoval sekcie a okamžite to stopilo.
V tomto pripade trebalo medium chladiť a takto to dopadlo,tak to nechcem vidieť,čo stvara TEČ,ktore to ma opačne.
Přílohy
Resizer_16083114876590.jpg
Resizer_16083114876591.jpg
Resizer_16083114876592.jpg
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: Počasí

Příspěvek od zajo »

Jak to máte s tentoroční prosincovou výrobou, v říjnu jsem zdvojnásobil "výkon" ::pv:: a výroba mi zatím narostla o více jak trojnásobek, nevím jestli to je "lepším" počasím a nebo tím, že jsem je nainstaloval východ a ráno u nás bývá lepší počasí pro výrobu než odpoledne. Jinak jsem dnes o5 o rok starší a začne se nám tím pádem odednes výroba pomalu "zlepšovat".
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: Počasí

Příspěvek od zajo »

JonasPP píše:Počasie je ozaj divne. V utorok som prišiel do roboty a ako prve,čo ma udrelo do oka,tak chladiaca voda,čo chladi stroj,tak horuca. Ešte to stihalo na odrete ušiska,ale teplota letela hore. Nedalo Mi to,tak som utekal na strechu a toto som ozaj nečakal. Veža mala 11°C,ale aj tak bolo na nej namrznute cez cm hrubo. Po jednom som odstavoval sekcie a okamžite to stopilo.
V tomto pripade trebalo medium chladiť a takto to dopadlo,tak to nechcem vidieť,čo stvara TEČ,ktore to ma opačne.
U nás je to s odmražováním TČ tento rok lepší než loni, neboť tento rok mlhy zatím nevystoupaly až k nám, inverze zatím nic moc a i celková vzdušná vlhkost je nižší.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Počasí

Příspěvek od ixo »

Tu (Bratislava) je to v decembri čistá katastrofa - neustála tma, zatiaľ solárne najslabší december za 8 rokov, čo prevádzkujem fotovoltiku...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Počasí

Příspěvek od lubomirz »

absolutne. Nikdy v zivote som nevidel dohromady tolko hmly ako za posledne sest tyzdnov keby som len polovicku zaratal.


Tfuj.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2532
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Počasí

Příspěvek od NOPARasito »

Miluji predpoved pocasi.
Slibem nezarmoutis.
IMG_20201222_101222.jpg
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Počasí

Příspěvek od MareC3k »

sumar za poslednych 7 dni je 16kwh, z 20kWp FV pola... v noci tma, cez den tma. Ale po vcerajsom slnovrate verim, ze uz to pojde k lepsiemu :)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Počasí

Příspěvek od chatař »

lubomirz píše:absolutne. Nikdy v zivote som nevidel dohromady tolko hmly ako za posledne sest tyzdnov keby som len polovicku zaratal.


Tfuj.
Přesně tak, úplná katastrofa. A to celý rok. Pořád lilo. Poznám to podle toho, že za padesát let, co mám chatu nebylo tolik vody ve studni. Pořád plná. To nikdy nebylo, vždy jsme koncem léta a na podzim museli vodou šetřit. Někdy i tak, že jsme vozili ze studánky. Prostě rok 2020 byl hnusný, uchcaný, studený, mlžný a ještě k tomu covidový. Na Chocholouška. Doufám, že už nikdy víc.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Počasí

Příspěvek od feliz navidad »

chatař píše:Prostě rok 2020 byl hnusný, uchcaný,...
Zřejmě jak kde. U nás pod Krušnými horami nejsme ani na průměru za poslední roky:
Přílohy
Srážky.PNG
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

A prj je to jeden z nejteplejších roků v historii. Asi jo, tolik bláta v prosinci obvykle nebejvá...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Počasí

Příspěvek od Martin P »

chatař píše:
lubomirz píše:absolutne. Nikdy v zivote som nevidel dohromady tolko hmly ako za posledne sest tyzdnov keby som len polovicku zaratal.


Tfuj.
Přesně tak, úplná katastrofa. A to celý rok. Pořád lilo. Poznám to podle toho, že za padesát let, co mám chatu nebylo tolik vody ve studni. Pořád plná. To nikdy nebylo, vždy jsme koncem léta a na podzim museli vodou šetřit. Někdy i tak, že jsme vozili ze studánky. Prostě rok 2020 byl hnusný, uchcaný, studený, mlžný a ještě k tomu covidový. Na Chocholouška. Doufám, že už nikdy víc.
V tom s Tebou souhlasím. Zateplení baráku jsem dělal 4 měsíce, protože furt lilo. Včely skoro neměly med, protože nemohly ven z úlu. A když se už dostaly ven, tak v podobě roje (asi jim z toho lockdownu hrabalo.
A co se týká FVE, taktéž docela slabé. Odběr ze sítě větší jak v loni, o listopadu a prosinci radši ani nemluvím. Z. 10kWp když 300W tak hodně, zato nabíječka jede skoro každý den.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Počasí

Příspěvek od lubomirz »

9.25kWp

23.12.2020 09:53 Power = 5 W



https://fscomps.fotosearch.com/bigcomps ... 398699.jpg
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Já letos neudělám ani tolik co loni, a to jsem přidal panely. Výroba za měničem stojí už měsíc na čísle 3400kWh. Kde nic není, ani čert nebere.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.