Elektrokolobezky

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Elektrokolobezky

Příspěvek od matobabetak »

nenasiel som na fóre tak to davam sem. vzhladom na množiace sa elektrokolobezky v mestach si dovolim tvrdit ze je to dobry dopravny prostriedok ktory moze byt dobijany z FV.
nedavno som si zaobstaral xiaomi mi scooter pro 2. dojazd v zime na plný plyn 20km, max rychlost 25km/h, dobijanie 6-8hod 42V 2A.

ake mate vy skúsenosti s elektrolobezkami? vadia vam na. ceste alebo ke to cesta aby sme nemali plne ulice aut?
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od lubomirz »

Bratislava. Mozu byt nabijane z FV, nevadia ale ziadny signifikantny prinos k doprave a jej odlahceniu od toho necakaj. Proste reality check.

Zopar sialencov pardon mileniálov to bude pouzivat, a my starší si budeme kolienka, prdelku a chrbatik vyhrievat v auticku tak ako doteraz.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od jahodovák »

Což o to někde to jde použít ale u nás na podzim kdy je na silmici tak 5 centáčků bláta od traktorů a v zimě rozsolený sníh,že pomalu nemohu jet ani se zimnímy pneu si nedovedu představit jízdu na koloběžce...snad ji jedině nést na hrbu....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od dano »

Elektro kolobezka je fajn technicke riesenie, ale v premavke katastrofa. Uz schvalena novela urcuje, ze na ekolobezke sa jazdi po ceste, po chodniku iba rychlostou chodze. Cesty u nas urcite niesu vhodne na male kolesa kolobeziek a niektori lietaju aj po chodnikoch ako blazni. Masivnemu rozsireniu pomohol Bolt, umerne k tomu vzrastol aj pocet nehod, kedze na tom jazdia aj ludia, ktori nemaju vodicak.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od jahodovák »

Ano máš pravdu problém není s dopravnímy prostředky ale vždy jen s jejich uživateli a je jedno na čem jedou...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od PavelR »

elektrosamohyby jsou úžasný věci. na palivo jezdí skoro zdarma, minimální náklady a údržba. Jen se bojím že si toho všimne nějakej eurodarmožrout a budou nutný registrace, prohlídky, řidičáky, pojistky ... a bude po prdeli. Stačí pár nehod a už se budou starat o naši bezpečnost.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od matobabetak »

pridam par technickych dat z xiaomi pro 2.
batéria 36V 10s2p v hlinikovom puzdre na ktorom je BMS, ta prenasa data do riadiacej jednotky. nabijanie prudom 2A.
100% napatie clankov 4,05V, 0% napetie 3,5V
vyuzitelna kapacita 12 800mAh
motor udava trvaly vykon 300w, pri 25km/h idem na 380-400W no po odblokovani vie dodavat 800w,spicka je cez 1100W a rychlost 38-40km/h.
baterka a riadiaca jednotka je dole v podlahe, ovladanie na riaditkach je maly modul... paci sa mi prevedenie vnutry kde je vsetko uchytene, konektory zalepene silikonom a trubky kade idu kable vyplnene PU penou. brzda korucova ovladana rucne ale po stlaceni funguje predny motor v kolesy ako magneticka brzda. 3 stupne rekuperacie.
moznost kompletne upravit vsetky parametre vo firmware avsak posledne verzie už idu ťažšie.
obchodna inspekcia si na to stazovala ze uzivatelia si vedia cez mobil odblokovat 25km/h, taktiez nemecko to uz riesi zakazom a napr vo Francúzku je pokuta za upravu 1500€.
co sa tyka jazdy da sa dopnit o predne ci zadme odpruzenie, externu baterku a pod...
ale na bezne jazdenie po cyklotrasach je to v pohode. hlavne ak treba ist na postu, do obchodu abpod je to rychlejsie nez autom, tym musim najprv zaparkovat co je dost problem. zaplatit parkovne atd.
tu vyde jedno nabitie 7 centov a prejdem 20-30km.
tiez sa obavam ze pride registracia tak ako u dronov, poistku by som pochopil pretoze ked s tym clovek narazi do noveho auta nedoplati sa. ale spz a pod je blbost. skoda ze ked sa pchame do zadku USA nezobrali smr si priklad z ich zakonov o cestnej premavke. do 45km/h mozes mat ebike ekolobezku
Naposledy upravil(a) matobabetak dne ned lis 15, 2020 10:14 am, celkem upraveno 1 x.
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od matobabetak »

v apke je rebricek kolko kdo presiel za den, tyzden, rok.... a daky ukrajinci tam maju cez 33 000km najazdene
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od dano »

Uplny suhlas s tym co si napisal. Na cyklotrasy idealne, podobne po dostatocne kvalitnych cestach, ked nieje velka premavka. Ked vidim jazdit po meste tie Bolt zelene kolobezky je mi zle, teraz mame covid sialenstvo a uz nieje na kolobezky ani pocasie velmi. Hlavne ak som vodic auta cakam, kedy mi niekto vbehne pod kolesa, aj ked jazdia po kraji cesty, tak sa obcas vyhybaju jamam, takze uz som ako vodic auta zazil kolizne situacie a to bol iba dalsi dovod na kameru v aute. Tie pokuty za odblokovanie na vyssi vykon/rychlost chapem, lietat na kolobezke 40km/h je uz fakt o hubu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od mypower.cz »

A uz je to tady:

Elektrokolobezka s autonomnim rizenim!

*fall*

https://www.zive.cz/clanky/elektrokolobezky-se-casem-zvladnou-vyhnout-chodcum-technologii-uz-testuje-svedsky-startup/sc-3-a-206938/default.aspx
Nejvýraznější je zapojení počítačového vidění a kamer, aby elektrokoloběžka sama dokázala poznat, že se řítí směrem k chodci.
No v krizi asi uhne prednim kolem doleva nebo doprava a dotycny jezdec na kolobezce, ktery by jinak normalne uhnul, si rozbije hubu.

Nejsem verici, ale presto: Buh nas ochranuj.

Zlata chata u lesa. Zlate polni cesty, pryc od hromady blbcu! Tohle uz neni mozny.

::facepalm::

Tak ted uz jen zbyva vymyslet chodcum a bezcum autonomni rizeni (tedy chozeni a bezeni). Aby se jim samotnym nahodou neco nestalo. Treba aby nezakopli.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od lubomirz »

Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od rottenkiwi »

Kolobežkár aj ebiker má kameru tiež, a vedľa neho 50 cm nemám autom čo hľadať,
lebo ak jamu, kde v noci niekto zobral poklop neminie, tak to končí odtrhnutým
kolesom a saltom dopredu.

Zákon jasne hovorí o dostatočnom odstupe od iných uč. cestnej premávky.

Tiež nemože ísť po chodníku, ak tam je značka Zosadni z bicykla.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od dano »

Este som nevidel na kolobezke kameru, samozrejme to nieje problem, ale tie od Bolt-u urcite kameru nemaju. Dostatocny odstup musis vysvetlit kolobezkarom, bicyklistom a motorkarom, ktori denne kluckuju a predbiehaju okolo stojacich aut a v kolonach. Takze ak mi niekto vlezie pod kolesa nemam sancu ubrzdit, pre kolobezkarov to plati dvojnasobne, kedze nemaju ani prilbu. Dalsi problem je, kolobezkari su sice ucastnikmi premavky, ale vela z nich nema vodicak, teda ich netrapi, ze porusuju predpisy, je uplne bezne, ze kolobezkar vleti do jednosmerky a este sa aj rozculuje, mam snad niekolko desiatok videi z kamery auta.
Konkretne toto je pripad toho o com som vyssie pisal, toho chalana som osobne poznal, v kolone sa mu nechcelo cakat, tak kluckoval medzi autami, prilbu mal na frajera, tak mu pri pade spadla z hlavy a bola mu na dve veci, keby ju mal upevnenu, tak zrejme mohol dnes zit.
https://www.topky.sk/cl/10/1617595/Odst ... o-riskoval

Kto ma silny zaludok, tak tu je blog nahodneho zachrancu, nieje vhodny pre slabsie povady a myslim, ze ten blog je dost odstrasujuci.
https://datel.blog.sme.sk/c/450314/najh ... ivota.html

Som chodec, vodic auta, motorkar a aj cyklista, na motorke a bicykli uz v podstate nejazdim, lebo po dnesnych cestach sa bojim, boli casy, ked som na bicykli najazdil rocne viac kilometrov ako na aute, tak viem o com pisem.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od matobabetak »

ja jazdim aj na nakladnom aute preto radsej pustam aj ked nemam prednost ak je to bezpecnejsie. ale ano este si ludia na nove dopravnr prostriedky nezvykli chce to cas a ohladuplnost.
najvacsi problem je pre mna na kolobezke davat znamenie o smere jazdy, nedavno som skusal dat smerovlu vpravo lavou ohnutou rukou a typek kukal jak sova. ak by boli opravené cesty bolo by to bezpecnejsie.
a to ste mali vydiet ked sme si robili oprávnenie na riadenie premavky a vliezli do krizovatky s policajtom. 80% ludi nevie co znamenaju pokyny policajta stoj, volno a pod :)
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od lemra79 »

No letos po první sezóně konstatuju, že e-kolo v běžným provozu je nebezpečný, hlavně pro obsluhu e-kola. Hnedka z kraje sezóny mě srazilo auto, když mi nedalo přednost z vedlejší (pouze odřenina) a pak mě předjížděl kamion a návěsem mi škrtnul o zpětný zrcátko, bo mu jelo auto v protisměru, obě tyto události mohli skončit fatálně. Kdybych měl možnost, tak asi jezdim po cyklostezkách. O kameře neuvažuju, to mě život nevrátí. Když vyprávim v práci, co mě na e-kole cestou potkává, divěj se, že jsem vůbec dojel.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od mypower.cz »

dano píše:Takze ak mi niekto vlezie pod kolesa nemam sancu ubrzdit, pre kolobezkarov to plati dvojnasobne, kedze nemaju ani prilbu.
Zásadně nesouhlasím. Jako řidič náležitě hmotného auta nebo vozidla nebo klidně i tramvaje (*) je vaší povinností přímo úměrně hmotnosti řízeného vozidla předvídat situace (učí se to v kdejaké autoškole) a tam, kde je možnost, že vám tam někdo vletí a kam nevidíte, pŕizpůsobit svou rychlost a počínat si tak, aby jste byl schopen zabrzdit, objet, vyhnout se, nenapáchat škody, neohrozit, neusmrtit. To nemusí být jen koloběžkář, ale kdokoliv a cokoliv. Dítě, pes, zvíře, ... Bavím se o městské zástavbě. Ne o provozu například vlaků fičících 160 na koridorech, nebo aut na dálnicích, kde se fičí 130 a kde se běžně nikdo při smyslech (krom sebevrahů) moc obvykle nevyskytuje

(*) tramvajáci tohle zneužívají a myslí si, že při absolutní přednosti mohou najet do lidí i když se tam plahočí chudina důchodkyně o holi. Argumetnace že tramvaj má 30 tun je nesmyslná, neboť 30 tun má i domíchávač betonu a ten musí předvídat také a absolutní přednost nemá, jinak je stejně v háji s bržděním jako ta tramvaj. Zajímavé a Xkrát jsem to už v Brně viděl, že před modrým majákem, kterého vidí na poslední chvíli, je schopen tramvaják zastavit na fleku, jako by to byla nějaká zeď, i kdyby se stojící cestujíci měli uvnitř domlátit o tyčky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od rottenkiwi »

Pozrite jak sa jazdí tu.
https://www.youtube.com/watch?v=15OPdXwBpYw

Ešte skúsim pohľadať tých s jedným kolesom.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od dano »

O predvidani mi uz rozpraval pred mnohymi rokmi policajt, ked mi na krizovatke (bol som na hlavnej) vyletelo auto, ktore mi nedalo prednost :D Ak ide kolobezkar, alebo cyklista a nahle vyboci do mojho pruhu nemam sancu zabranit kolizii, podobne ako ked vybehne tesne pred autom zviera. Samozrejme pozornostou pri riadeni a dodrzovanim predpisov (hlavne rychlosti) sa toho da vela zachranit, ale nie vzdy a vsetko.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od mypower.cz »

dano píše:O predvidani mi uz rozpraval pred mnohymi rokmi policajt, ked mi na krizovatke (bol som na hlavnej) vyletelo auto, ktore mi nedalo prednost :D Ak ide kolobezkar, alebo cyklista a nahle vyboci do mojho pruhu nemam sancu zabranit kolizii, podobne ako ked vybehne tesne pred autom zviera. Samozrejme pozornostou pri riadeni a dodrzovanim predpisov (hlavne rychlosti) sa toho da vela zachranit, ale nie vzdy a vsetko.
Clovek ma moznost castokrat predvidat vic nez si mysli. A to i kdyz jsem na hlavni, se radeji podivat jestli tam nejaky ****** nejede a dokonce se chysta ignorovat svou vedlejsi a mou hlavni. Vedlejsi neni zed. Ja to tak delal vzdycky. A vyplatilo se mi to castokrat. Stejne tak jizda kolem zaparkovanych aut. Svihat tam devadesat, nebo treba i 50 je nesmysl. Nekdo treba muze otevrit dvere. Nebo mi tam muze vbehnout dite, ktere nevidim. Kdyz ho zmasakruju, ponesu si to na svedomi do konce zivota bez ohledu na to co rika zakon o tom, ze by si treba rodic mel dite hlidat. Pokud kolobezkar nebo cyklista nahle vyboci do meho pruhu, mam sanci tomu zabranit tak, ze se k nemu nepriblizuju blize nez bych byl schopen zastavit nebo se mu vyhnout, neb muze kdykoliv z jakychkoliv duvodu spadnout a jelikoz to vim ze se to stat muze, svedomi by me zase trapilo do konce zivota, kdybych nekoho takhle zmasakroval. Takze proste da se to i na tech hlavnich, i s temi nepredvidatelne jednajicimi objekty typu cyklista a kolobezkar, pes, dite, cokoliv.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Elektrokolobezky

Příspěvek od rottenkiwi »

Cyklista a kolobežkár ide vo svojom pruhu, auto ho neobchádza ale predchádza,
takže má dodržať všetky pravidlá o predchádzaní vrátane blinkrov, zaradenia sa.

Ak je tam plná, tak počkať kým skončí, aby sa nestalo, že oproti vyjde kamíon
a vodič to strhe nie pod kamion ale zostrelí cyklistu.

Tento pán má veľmi dobré videá / hlavne ako sa má jazdiť, nie ako jazdia v Prahe /
https://www.youtube.com/watch?v=4ioRIMjHgMg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.