Přepínání panelů

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Přepínání panelů

Příspěvek od xmasin »

Neřešil někdo přepínání panelů mezi dvěma regulátory? Chtěl bych přepínat panely mezi regulátorem nabíjení a Oplockého regulátorem, kdy regulátor nabíjení bude řešit nabíjení baterií a dodávku do měniče pro běžné spotřebiče a pokud bude dostatek výkonu, tak bych některé panely přepojil na Oplockého regulátor a ukládal přebytky do bojleru. Panely mají VoC 57V, VMpp 40V a proud cca 2,8A a budou po dvou v sérii.
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od rva »

Nepotřeboval jsem, ale jako cenově příznivé bych využil nějaký stykač a zapojil bych dva kontakty v sérii kvůli omezení opalování kontaktů při přepnutí. Něco jako https://www.aliexpress.com/store/produc ... 89702.html A protože do Oplockého půjdou přebytky, kdy nevím, co s energií, tak bych kontakty zapojil tak, aby do Oplockého mířily panely při napájení cívky stykače.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od Brčo »

Budem riešit niečo podobne na buduci rok.Mam takú predstavu,že 12 ks panelov(250 Wp) pôjde priamo do reglu a bateriek a dalších 12 ks cez Oplockého do bojleru.A v novembri manualne prepnem všetky panele na baterky ,no a vo februari zasa späť-12 na baterky a 12 do vody.... :?: :?:
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od xmasin »

Brčo píše:Budem riešit niečo podobne na buduci rok.Mam takú predstavu,že 12 ks panelov(250 Wp) pôjde priamo do reglu a bateriek a dalších 12 ks cez Oplockého do bojleru.A v novembri manualne prepnem všetky panele na baterky ,no a vo februari zasa späť-12 na baterky a 12 do vody.... :?: :?:
Já bych to chtěl řízeně z nadřazeného systému (Loxone) protože ne vždy potřebuju takový výkon do baterek a manuální přepínání se mně moc nehodí, protože v místě instalace nejsem.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od kodl69 »

Netřeba nic takovýho řešit, stačí mít připojený oba regulátory a ten pro boiler zapínat při SOC třeba nad 80%, a zároveň v "oplockého" ale spíš správne "Padre" regulátoru mít nastaveno minimální MPPT napětí, třeba na 80V. Potom to funguje samo, bez nadřazenýho systému. Baterky mají do nast. SOC prioritu, pak se zapne boiler, ale když je potřeba dodat elektriku do okruhu s baterkama (třeba si zrovna vařím kafe) tak regulátor stáhne napětí někam na 78V a dává všechno do baterek, a pak se rovnoměrně rozdělí o elektriku, s tím, že když jsou baterky ve floatu, tak jde všechno do vody.
V sw regulátoru pro boiler je to úprava dvou řádků programu, a pak je potřeba boiler se spirálou na 90V pro třípanelový stringy. To je moje ověřené řešení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od xmasin »

Já možná místo Oplockého použiju tenhle regulátor http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... siton-210/ a ten má hledání MPPT bodu a mám obavu, že pokud budou dva MPPT regulátory na jednom poli, tak se budou mezi sebou hádat.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od xmasin »

Neřešil někdo přepínání panelů z 2x sériově a 2x paralelně na 4x sériově? Docela by se mně to hodilo a marně si s tím lámu hlavu, jak to udělat co nejjednodušeji. Stačí manuální přepínání. VoC napětí panelu je 58V Vmpp 46V.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od goodbie »

na přepínání by stačil dvoupolohový víceřadý vačkový přepínač nevidím v tom problém popřípadě stykače
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od xmasin »

Schéma by nebylo? Lámu si s tím hlavu a nějak mně to nejde. Případně doporučení na správný přepínač. Navíc možná bude trochu změna konceptu a to přepínání 10 panelů mezi variantami 5x sériově 2x paralelně a 2x sériově 5x paralelně. Vyhnul bych se tomu leda tím, že bych našel regulátor nabíjení, co zvládne 2200Wp a zároveň 320V a ten asi budu hledat dost blbě.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od goodbie »

použil bych něco jako přepínač hvězda trojuhelnik jen vícekrát za sebou jako jeden vypínač nebo řadu stykačů ale tam je už energetická náročnost vypínač nic nežere
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja tiež rozmýšľam nad prepínaním DS - menič 1 - menič 2.
Dalo by sa na to využiť toto ?
http://elektrokutil.webnode.sk/news/zapojenie-motorov/
Píše tam 500 V 10 kW, ergo 25 A.
Len mi nie je jasné, na ktoré z tých 16 kontaktov čo napojiť.
Príp. či už niekomu toto aj funguje, ale aj so servom.
Přílohy
prepinac_25A.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od goodbie »

no to je ono upravit propojky a frčí to
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od gupa »

Jaké označení má ten vačkový spínač, kolik fází se má přepínat. Půjde o čtyřmístné číslo někde na spínači začínající pravděpodobně číslem 9.

Každopádně bych být tebou napsal do Obzoru kolik by stál v 16A nebo v 25A verzi vačkový spínač pro jednu fázi co budeš potřebovat,

VSR(ampéry 10,16,25)2302 J6

, byl by to dvoupólový přepínač 010203 2P pro nulu a jednu fázi. VSR je řada, číslo zatím jsou ampéry, 23 tři kontakty na jeden s nezapojenou nulovou pozicí, 02 jsou dva dráty pro N a L1, J6 je přepínání dokola bez zarážky 102030.

Měl by jsi to jak má být.

kontakty:
Výstup je 1 a 11
1vstup 2 a 12
2vstup 6 a 8
3vstup 4 a 10
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od rva »

Prepinac.jpg
Obávám se, že u ceny v Česku se protočí panenky. Aspoň já jsem pak pro nouzové přepínání FV x DS zvolil vačkový přepínač 1-0-2 z Číny. Pro to přepínání 2x sériově a 2x paralelně na 4x sériově bych použil něco jako https://www.aliexpress.com/store/produc ... 14648.html
kde by šest pater mělo stačit na přepínání daných panelů a snad jsou tam kontakty zapojeny normálně, takže externími propojkami půjde pospojit vše tak, jak je potřeba. Pokud by těch panelů bylo více, kde by už bylo potřeba více pater, tak tam už může být problém cenově únosný vačkový přepínač sehnat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od gupa »

xmasin píše:Neřešil někdo přepínání panelů z 2x sériově a 2x paralelně na 4x sériově? Docela by se mně to hodilo a marně si s tím lámu hlavu, jak to udělat co nejjednodušeji. Stačí manuální přepínání. VoC napětí panelu je 58V Vmpp 46V.
No to bude stejné jako s mým ekolem které jsem předělával, se 4mi bateriemi 12V buď 24V po dvou paralelně nebo 48V všechny 4 v sérii.

Mám to napojené přes přepínání 123 kdy nabíjím na polohu 2 4x12V nabíječkama nebo je možné propojit na 1x4 baterie paralelně.

Koupil jsem toto na hadexu, http://www.hadex.cz/l246e-vackovy-spina ... polohy-90/

kontakty jsou jednoduché máš sadu osmi kontaktů vstup z panelů:
+ - -
1-11
13-23
25-35
37-47
..................
v sérii poloha 1na 48V je


+ JE 2
proklenovat
12-14
24-26
36-38
- je 48

..........................
2x2 na 24V mám polohu 3

plus je z klenu 8-32

minus je z klenu 17-42

klen 6-20
klen 30-44
...............

nabíjení mám
4x12V, když se proklenuje dohromady - a druhého klenu dohromady + máš 12V 4 paralelně propojíš a nabíjíš třeba jednou 12V , když neproklenuješ, nabíjím čtyřmi 12V nabíječi po 12V

kontakty + - -
4-10
16-22
28-36
40-46


Pokud by jsi to chtěl přes 1-0-2 tak se ozvi do SZ, typ by měl být 2212 C4 nebo C8 nebo J4 nebo C1 ale ten už má dost malý úhel přes nulu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Alex88
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 05, 2016 5:37 am
Bydliště: Bratislava

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od Alex88 »

Pekný deň, chcem poprosiť o radu na môj problém: Mám dva sytémy FTP ostrovný systém. Prvý ma 16 panelov 285W, ktoré sú napojené na regulátor nabíjania Epsolar / 48 voltov/ 50 Ampér. Nabíja 600Amh/ 48 V hodinový kyselinový akumulator, ktorý dodáva napätie do meniča 48V na 230V a výkon 5000W do mojich spotrebičov.
Druhý systém sa skladá z 6-tich FTP panelov 285W a priameho meniča na striedavé napätie 220V pre ohrev TUV / 200L boiler/ 2,2 Kw. Priemerne mi tento menič vyhreje boiler za 3-4 hodiny a zvyšok výkonu FTP panelov ostane na streche. A tu mám problém. Cez deň dosť využívam varenie, pranie, klimu, TV, mrazák, PC atď rozvod napojený na 5000W menič. Výkon Epsolaru je limitivaný na 50A, čo vždy nestačí pri zvýšenom odbere. Mám pripravený ďaľší regulátor na nabíjanie stávajúceho akumulátora s dobíjacím prúdom 48v/60A. Skúšal som ho a spolupracuje s Epsolarom. Prosím potrebujem poradiť ako prepínať 6 FTP panely určené na vyhriatie TUV/ boiler aby som mohol pripojiť tento ďaľší regulátor a tým zvýšiť výkon dobíjania akumulátora, keď je boiler vyhriaty a potrebujem ďaľší prísun energie. Ďakujem za radu.
4Kw solarne panely polykrištál-amorf, Epsolar 60 A / 150 V, menič Čína 5000W sinus, systém 48 V, bateria olovo 880Ah + Gel 400Ah / 48V polostrov
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od rva »

Asi bych to řešil od termostatu boileru. Když je rozepnutý, tak se panely připojí na druhý regulátor. Jak to řešit prakticky záleží na preferenci a schopnosti realizátora. Já bych to řešil asi pomocí stykačů (s rozpínacími i spínacími kontakty) a myslel bych na to, že třeba pro boiler mám panely 6s, ale pro regulátor potřebuji přepnout na 2p*3s. A myslel bych i na to, že DC napětí se špatně přerušuje a proto je potřeba volit více kontaktů v sérii.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od Matess »

já bych to řešil topným tělesem s nižším napětím...
Uživatelský avatar
Alex88
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 05, 2016 5:37 am
Bydliště: Bratislava

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od Alex88 »

rva píše:Asi bych to řešil od termostatu boileru. Když je rozepnutý, tak se panely připojí na druhý regulátor. Jak to řešit prakticky záleží na preferenci a schopnosti realizátora. Já bych to řešil asi pomocí stykačů (s rozpínacími i spínacími kontakty) a myslel bych na to, že třeba pro boiler mám panely 6s, ale pro regulátor potřebuji přepnout na 2p*3s. A myslel bych i na to, že DC napětí se špatně přerušuje a proto je potřeba volit více kontaktů v sérii.
Ďakujem za odpoveď, v podstate to nie je zlé riešenie, len som sa chcel vyhnúť relátkam a veľkému káblovaniu. Myslel som aj na to, źe jednoducho pripojím tých 6 panelov na dva stringy po troch paneloch do nového regulátora-nabíjača akumulátora. S Epsolarom, ktorý mám zapojený, spolupracuje dobre a použijem vyťažovaž od Kybosu. Len teraz neviem, a pozeral som sa na to vlákno, ako mám nastaviť spínacie napätie na Kybose, aby bol akumulátor plne nabitý.
4Kw solarne panely polykrištál-amorf, Epsolar 60 A / 150 V, menič Čína 5000W sinus, systém 48 V, bateria olovo 880Ah + Gel 400Ah / 48V polostrov
Uživatelský avatar
Alex88
Příspěvky: 16
Registrován: sob lis 05, 2016 5:37 am
Bydliště: Bratislava

Re: Přepínání panelů

Příspěvek od Alex88 »

Matess píše:já bych to řešil topným tělesem s nižším napětím...
Matess, ďakujem, len boiler mám nový so zárukou, nechcem o ňu prísť.
4Kw solarne panely polykrištál-amorf, Epsolar 60 A / 150 V, menič Čína 5000W sinus, systém 48 V, bateria olovo 880Ah + Gel 400Ah / 48V polostrov

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek