Renovace dvou bloků baterií.

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Ivo12s
Příspěvky: 556
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Renovace dvou bloků baterií.

Příspěvek od Ivo12s »

O dovolené jsem se do pustil do akce regenerace dvou bloků 2x 6kVA baterií viz vlákno ZDE.
Podotýkám, že v systému DIY si vypomáhám všelijak. Články jsem tedy monitoroval tak, že jsem připojil typický výkon 1 kW (opalovačka 230V) a měřil a měřil články přes CellLog. Výsledek měření byl opravdu zajímavý. Trochu v souladu s předpokladem lifepo4, trochu z praxe.
Takže, sada baterií koupených a iniciovaných společně se chovala docela dle předpokladu. Vybíjecí charakteristika skoro ukázková jak od výrobce.
Výstřižek2.JPG
I tak se ale najde rozdíl MIN a MAX baterie, takže jsem jednotlivé větve 4x8 článků poskládal tak, aby v sérii 8 článků byly vždy články se skoro stejnou kapacitou, respektive, nejsilnější k sobě, nejslabší k sobě.
New A
A6 A7 B4 A8 B8 D7 A5 B5
New B
C2 D3 D8 C3 D4 B1 D5 A2
New C
C8 A4 C6 C1 B7 B6 D6 C4
New D
B3 A1 D1 A3 C5 D2 C7 B2

No a na té skládané kombinaci postupně dokupovaných článků nejrůznějšího stáří to dopadlo podstatně hůře:
Výstřižek01.JPG
Při vybíjení jsem musel uprostřed improvizovat - paralelně jeden článek k B6, který byl evidentně před smrtí, ale ostatní ještě ne a hlavně křivkou napětí jsem nebyl schopen analyzovat stav ostatních článků. Ukončit měření jsem nakonec stejně musel kvůli A5, B1, B6...a to jsem před koncem ještě snížil odběr. Sady jako takové by ještě mohly tyhle články už nee. Tuhle sadu jsem tedy také přeskládal podle měření a nejslabší 3 články vyměnil za úplně nové.

K tomu ještě poznámky -
1. vliv článku B6 na celé měření byl výrazný. Když jsem poskládal nové větve A-D stejným způsobem, jako předchozí blok, tak jsem při kontrole opakovanou zátěží už s novými články zjistil, že změřená kapacita jen podle napětí neodpovídá realitě. Jinými slovy, články jsem musel opět přeskládat, protože výsledek byl jiný, než podle původního měření.

2. Akce na několik dní - díky dvou sekcím jsem mohl měřit a vybíjet jen jeden blok, druhý mít pro provoz domu, ale zase akce trvala 2x tak dlouho v podstatě pokaždé celý den. Rozmontovat všechny články, složit, jeden celý blok 2x...Po vybití iniciace, respektive dobytí sluníčkem i generátorem...

Tak předpokládám, že mám nejen jistotu, jak to vypadá, ale také na pár let pokoj. A v neposlední řadě očištěné kontakty a minimální přechodový odpor :lol:
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek