Tepelné čerpadlo na FV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
djpeto
Příspěvky: 121
Registrován: čtv lis 14, 2013 1:15 am
Bydliště: vysoka pri morave

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od djpeto »

Antonio píše:Jednoznačne swep b25th... Stačí 20 dosiek. Swep robí výmenník aj na 45bar. Bežne pre r410. Používam v mojich tc. Kupoval som ich po cca 260 euro. Fungujú mi aj 10 rokov.
Vdaka Antonio, tato info ma posunula dalej.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od feliz navidad »

Já mám na doma dělaném 8kW TČ výměník B25 30 desek a nemyslím si, že by byl předimenzován. Záleží na zvoleném teplotním spádu. Čistě teoreticky by ten výkon přeneslo i 10 desek, ovšem za cenu vyšší kondenzační teploty.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od redcrown »

když už se tady počítají desky, tak se přidám taky. Stále zvažuji instalaci
Sinclair ASGE-36BI jednotky https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 12660.html
+ SCMI-01.4 podřízená komunikační jednotka (ovládání pomocí 0–10 V)
+ deskový výměník SWEP B25THx50/1P-SC-M
Jaká je nevýhoda těchto venkovních kondenzačních jednotek oproti výrazně dražším TČ?
Ano, je to DIY, nemá to hezké ovládání, .... ale co ta strojovna samotná?
Mě osobně na tom vadí, že je kompresor venku na mrazu...
Další co bych se chtěl zeptat zkušených konstruktérů TČ, jestli se k těmto kondenzačním jednotkám zapojí jen deskový výměník, nebo je potřeba ještě řešit TEV pro odtávání. Ten předpokládám, že je u továrních vnitřních jednotek vestavěný a u dobastleného výměníku by chyběl.
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od willcz »

provozuju tu nejmenší tzn 18BI a mám na ní jen výparník bez expanzního ventilu a fungují oba směry, tzn chlazení i topení.
Řešil jsem to přímo se Sinclairem a bylo mi posláno schéma chladícího okruhu a TEV jen ve venkovní jednotce.

Ať to nemusím posílat 5ti lidem tak tady je co jsem dostal od Sinclairu :-)
asgi.png
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od redcrown »

OK, je tu někdo, do používá u těchto klimatizačních kondenzačních jednotek na vnitřní straně deskový výměník do vody?
Jestli se nepletu, tak ty dva TEV nahrazují jedním EEV, který je řízený pomocí dvou teplotních čidel. Je moje úvaha správná?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od brumlaj »

willcz píše:........ Řešil jsem to přímo se Sinclairem a bylo mi posláno schéma chladícího okruhu a TEV jen ve venkovní jednotce. ...
moc díky. A poslali Ti to i s chybami. Mají prohozenu legendu TH-C a TH-D.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Vitek »

redcrown píše:když už se tady počítají desky, tak se přidám taky. Stále zvažuji instalaci
Sinclair ASGE-36BI jednotky https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 12660.html
+ SCMI-01.4 podřízená komunikační jednotka (ovládání pomocí 0–10 V)
+ deskový výměník SWEP B25THx50/1P-SC-M
Jaká je nevýhoda těchto venkovních kondenzačních jednotek oproti výrazně dražším TČ?
Ano, je to DIY, nemá to hezké ovládání, .... ale co ta strojovna samotná?
Mě osobně na tom vadí, že je kompresor venku na mrazu...
Další co bych se chtěl zeptat zkušených konstruktérů TČ, jestli se k těmto kondenzačním jednotkám zapojí jen deskový výměník, nebo je potřeba ještě řešit TEV pro odtávání. Ten předpokládám, že je u továrních vnitřních jednotek vestavěný a u dobastleného výměníku by chyběl.
díky
Ahoj prosimte ja ted namo toval jednotku 24BI ven a ted me ceka nastenka 24 dovnitr. Mam koupenou jednotku na rizeni jak jsi psal.

Vzhledem k tomu ze to zatim neni funkcni tak nemam k tomu co napsat. Jediny co vim ze natlakovani bude po Novem roce. Kamarad musi koupit plnicku na R32.

Co do regulace klimy tak z principu mas 2 moznosti. Bud to ridi jednotka uvnitr vnitrni jednotky a posila venkovni info co ma delat a nebo to delas ty pres vnejsi komunikacni modul jak jsi psal.

Ja budu mit verzi nadrazene rizeni 0-10V jako pozadavek na vykon. O vnitrnim vymeniku vodnim jsem neuvazoval protoze chci primarne pritapet vzduch a v lete chladit...

Pokud chces videt jednotky klidne prijed ale jak rikam zapojene to neni....

Zdravi Vitek
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od willcz »

brumlaj píše:
willcz píše:........ Řešil jsem to přímo se Sinclairem a bylo mi posláno schéma chladícího okruhu a TEV jen ve venkovní jednotce. ...
moc díky. A poslali Ti to i s chybami. Mají prohozenu legendu TH-C a TH-D.
Přiznám se čidla ve venkovní jsem moc neřešil protože do toho jsem nechtěl sahat.
Zajímalo mě hlavně jak je to s tím expanzním ventilem, měl jsem někde i konkrétní typ. Zásadní bylo že je elektronický, obousměrný. tzn jen jeden v systému.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od feliz navidad »

redcrown píše:Mě osobně na tom vadí, že je kompresor venku na mrazu...
Kompresor na mrazu nevadí, pokud má vyhřívání oleje.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od ikovlabs »

Trochu mne desi ze tyto TC/klimatizace jsou za 30-50000.To stoji za to ?
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od kodl69 »

"obyčejnou" malou klimu od Panasoniku pod 20kKč nekoupíš. Před 10-ti lety jsem kupoval neznačkovou on-off klimu za nějakejch 8kKč. Tomuhle se říká skrytá inflace.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od ikovlabs »

OK a jaka je tedy " pridana " hodnota toho Panasonicu vs. "neznackova ".Tedy kromne rizeni pomoci karty za dalsich x tKc?
Nerypu jen se ptam - uvazuji o tom ale zatim zjistuji "moznosti" a pomer vykon/cena...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Vitek »

ikovlabs píše:Trochu mne desi ze tyto TC/klimatizace jsou za 30-50000.To stoji za to ?
Sinclair je nejlevnejsi s externim rizenim od LG pripadne jinych mitsubishi atd s rizenim 0 az 10 V jsi daleko vejs. Jiny level je will ktery to napichnul a ridi to nestandardni ale spravnou cestou.
Pokud chcete prumyslovy standard 0 az 10V neco navic to stoji.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od redcrown »

já například mám v plánu to jet přes greenbono s FW TČ. Pomalé změny řízení bude vykrývat baterka. Ano, ekonomické to není, ale je to podle mě docela levný způsob, jak za 60 tis. topit výkonem 10kW např. do bazénu jen ze slunce. V zimě, když nejsou přebytky, tak bych to zkusil jet na 8h z D25d, pokud se mi nebude chtít topit biomasou.
Opět a dokola, takovýto provoz je koníček, nikoli ekonomika, podobně jako baterky.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od redcrown »

feliz navidad píše:
redcrown píše:Mě osobně na tom vadí, že je kompresor venku na mrazu...
Kompresor na mrazu nevadí, pokud má vyhřívání oleje.
No jo, ale pokud se má zapnout jen občas z přebytků, tak to trochu problém být může. Nevíte někdo, od jaké teploty ten Sinclair předehřívá olej?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od feliz navidad »

Ten tvůj vybraný Sinclair podle datašítu žádný předehřev oleje nemá.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od redcrown »

přiznám se, že jsem to v datasheetu ani nekontroloval. Předpokládal jsem, že zařízení do mínus "hodně" to mají automaticky.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Tom_007 »

Zdravím chlapi.
Vím, že to není úplně k FV, ale budu rekonstruovat koupelnu. Bude tam 80l bojler. Nicméně se k němu ničim nedostanu a zbývá mi ohřev pouze elektrikou. Uvažoval jsem o dynamických panelech nebo o klimě s vyměníkem swep. Ať tu klimu poptávám v různých firmách, nikdo mi zatím nic nenabídl. Můžete mi někdo prosím poradit, vysvětlit, ukázat,...? Jsem ze Severní Moravy. Tepelné čerpadlo za 100 litrů se mi zdá blbost kupovat. Předem děkuji.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od ota »

To zadání je trochu nejednoznačné. Bojler můžeš nahřívat nahřívat jen elektrikou bo se k němu ničím jiným nedostaneš a řešíš TČ?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od j0hn »

Co tohle:
https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 01550.html

Je to TČ vše v jednom. Potřebuje dva průchody zdí pro nasávaný a vyfukovaný vzduch. Akustický výkon píšou 51 dB. V koupelně asi žádná trága. 190l varianta za ca 43 kiloKocourků.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek