FVE ostrov 2,3kW - Jablonec SK (okres PK)

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
Odpovědět
JohnySK
Příspěvky: 35
Registrován: pát led 03, 2014 12:35 pm
Reputace: 2

FVE ostrov 2,3kW - Jablonec SK (okres PK)

Příspěvek od JohnySK »

Ahojte, tak aj ja sa pridavam do tejto komunity... Kedze sa rad vrtam v elektro, nejako ma to vtiahlo do tejto temy... Od kamarata som zohnal panely a zacal som experimentovat... Konstrukcia je zo zeleznych joklov (robil som si ju sam - zvaral som prvy krat v zivote... co dodat, asi na 3ti den som zistil, ze kukla ma svoj zmysel... 2dni som bol off -spalena ocna sietnica :D )... po zeleznej konstrukcii som nakupil stresne laty 5x5 a nejako som si to rozvrhol ako by to mohlo vyzerat... Ked som hladal na nete ako prichytit panel o konstrukciu, origo svorky sa mi zdali trochu drahe (kedze mam len hole panely, bez korpusu..), tak som skusal... ako vidite z foto jeden panel mi praskol (nech mu je zem lahka), cize som hladal ine riesenie... netrvalo dlho, nasiel som ho.... az sa cudujem ake bolo jednoduche a primitivne.... narezal som si stresne laty na kusky, do ktorych som cirkularom spravil drazky cca 5-6mm (co bola akurat sirk pily)... otestoval som....na paradu... Potom som rozmyslal ako spevnit zadnu plochu panelu, aby sa neprehol/nezlomil, opät chvila rozmyslania a napad bol na svete... Takze som to cele nejako zbuchal, potom som to este natrel a hotovo...
Momentalne mam zapojenych 10 panelov, ktore mi idu 6" CU priamo doFV bojlera (Drazice). Dlzka kablu je asi 80metrov. Bojler mam zapnuty stale na FV. Denne cca o 11-12hod sa vypne (ochrana 90st). V zime som zapojil do "prace" aj zvysne 2 panele - ale toto vsetko je este v stadiu testovania.... Teraz uvazujem ako to cele napojit aj na klimatizaciu.... kedze o cca 12hod je uz bojler plne zohriaty. Je skoda tu elektrinu nevyuzit...vsak... Pred letom som FV panely poumyval (klasicka domaca JAR), pretoze som tam nasiel "parazity" v podobe vtacich srac... :o na jar sme mali dost silnu fukanicu, takze som boky celeho systemu obyl s OSB doskami a na moje prekvapenie - vsetko drzi ako ma a funguje. Zatial som velmi spokojny, o par dni prihodim aj aktualne foto... ;)
CO dodat... pozrite si foto... JohnySK
Přílohy
na toto som cakal.... funguje....
na toto som cakal.... funguje....
jedna zimna idylka...
jedna zimna idylka...
foto z baraku...
foto z baraku...
tadaaaaaaaaaaaa...4.9.2013 cca 16:30 hod :)
tadaaaaaaaaaaaa...4.9.2013 cca 16:30 hod :)
toto asi poznate... jeden "mini" spotrebic...
toto asi poznate... jeden "mini" spotrebic...
kuk "pod suknu" :)
kuk "pod suknu" :)
takto je kostra celeho nosneho systemu...
takto je kostra celeho nosneho systemu...
17.8.2013 o 11.38 hod... pomaly ale isto...
17.8.2013 o 11.38 hod... pomaly ale isto...
prve testy (?) tusim to funguje...
prve testy (?) tusim to funguje...
toto bude asi ten spravny smer...
toto bude asi ten spravny smer...
AKO TO NIKDY NEROBIT!!!
AKO TO NIKDY NEROBIT!!!
aby sa to vsetko zmestilo
aby sa to vsetko zmestilo
z ineho pohladu....
z ineho pohladu....
ako to asi bude vyzerat....
ako to asi bude vyzerat....
zaciatok...4.8.2013 cca 17hod
zaciatok...4.8.2013 cca 17hod
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: FVE ostrov 2,3kW - Jablonec SK (okres PK)

Příspěvek od timpomat »

Vitaj Jonatan, takze uz aj oficialne ides otvorit pandorinu skrinku (regulatory, baterie, menice) ? :D
Lebo klima nie je spirala, nema rada hupi-hopy-hepi pri vykyvoch slnka, kusu odporoveho drotu to nevadi.

Keby si aj tych ~220V DC nejako "rozkmital" tak pokial budes dodavat menej ako ma klima prikon, bud klimu zabijes, pripadne to prezije a bude sa trapit a umrie pomalou smrtou, alebo ani nenabehne ani pri plnom slnku, kedze na rozbeh asi potrebuje viac ako je maximalka z panelov (~2kW), to spirale nevadi, kolko panel da, tolko nahreje. Chce to vymysiet nejaky buffer a zapinanie/vypinanie klimy navesit na jeho stav, s dostatocnou hystereziou.

Kedze finalne asi budes prepinat klimu medzi AC sietou a solarnymi panelmi, niekto by asi navrhol mikromenice alebo grid-tied menice, a to co klima potrebuje navyse (pri rozbehu alebo nie plnom slnku), si cucne zo siete. Co viem ale sa robia na 1-2 panely a do 500W vykonu, kvoli tomu by si musel rozsegmenotvat ten string, co ale pri dlzke vedenia (80m) je nerealne. Pripadne ti niekto navrhne kanon na zajace, v tom smere som ale pacifista, takze tam poradit neviem.

Tiez problematika zimy je v pripade spiraly jednoduchsia, nizsi prud pri nizsom a slabsom zimnom slnku si vyriesil pridanim panelov, co zvysilo napatie a teda celkovy vykon, ale aj panely samotne maju v zime vyssie napatie, pokial by si mal na tom zapojenu okrem spiraly aj nejaku normalnu elektroniku (DC vstup menica nabijacky), v lepsom pripade ju odpoja ochranne obvody, v horsom ti to odide.

Na tych ~220V DC ktore ti lezu do bojlera sa da napojit v podstate hociaka nabijacka (akurat nie trafo, ale s DCDC zdrojom), predpokladam ze samotna klima DC napajanie asi neznesie (aj ked clovek nikdy nevie, musela by mat komutatorovy motor na ventilatore aj kompresore a ignorantske ochranne obvody). Sam to riesim tak, ze 10(zima)-12(leto) panelov napaja 120A/12V nabijacku sluziacu v lete ako regulator na 12V systeme. Existuju sice MPPT regulatory co zvladnu >300V , ale tie u mna spadaju do kategorie zajacov spomenutych vyssie.

Ako bateriovy buffer mozu sluzit hociake baterie v akotak pouzitelnom stave, a DC-AC menic, klima asi jedine na pure sine. Nabijacku a menic musis samozrejme prisposobit napatiu baterie, 24V je asi najlepsi kompromis v tomto vykonovom segmente (48V idealisti ma kludne ukamenujte).

Predpokladam ze priorita je nahriatie bojlera (primarny system), po nahriati by termostat spustil "druhu" funkciu - zapol nabijacku asi najlepsie nejakym vyvedenym logickym stavom "nabijaj", nie silovo na ~220V DC vstupe. Keby slo o primitivny DCDC zdroj (= Uconst nabijacka), tak by to slo napr. pripnutim regulacneho odporu cez rele k potenciometru ktory reguluje vystupne napatie, to by zvysilo zelane vystupne napatie a teda zvysilo nabijaci prud; DCDC zdroj by bol na panely ale nastalo pripojeny paralelne s bojlerom, akurat vo "vypnutom" stave by mal zanedbatelny odber a udrziaval by baterky v nie-mrtvom stave (pokal by ti na nich nezalezalo, inak by mal udrziavat ~13.3V pri 12V systeme).
Pripadne keby to boli "drahe" baterie na ktorych by ti zalezalo, priorita rano by bola nabit najprv tie, potom bojler a nakoniec spustit klimu, v logike spustania klimy by teda musela byt zakomponovany stav ohriatia bojlera trocha komplikovanejsie (momentlanre ma ani nenapada ako).

Pripnutie nabijacky/zdroja by zvysilo napatie na "buffer" bateriach a pri dostatocnom nabiti by sa napajanie klimy priplo na menic napajany z buferovych bateriek, pri poklese napatia by sa to preplo naspat. Pri zatazeni samozrejme napatie hned klesne, cize hysterezia s tym musi ratat. Na tuto regulaciu sa da pouzit nespocet obvodov, ja osobne pouzivam LAN Controller v kombinacii s SSR rele - striedave su lacne.

Horsi problem je silovy akt prepnutia medzi AC sietou a menicovou sietou, tu bol na fore viackrat rozoberany, podobne som to zatial nepotreboval riesit (kedze mam ostrov), ale asi tiez budem, lebo budem mat 2 menice (dedko 12V a syn 24V), ktore budem niekde pouzivat napevno, ale niektore spotrebice by som rad balancoval.

Tiez treba vyskumat ako by tvoja konkretna klima znasala prepnutie "za behu" a co ak by si mal AC vstup dalej ovladany dalsou logikou, napr. v pripade setrenia by si chcel chladit iba z panelov bez ohladu na nepohodlie, z toho my vychadza ze najistejsie je klimu pripinat na zelany vstup rucne, vtedy sa ale najviac prejavi zatazovy charakter klimy pri rozbehu a z toho vyplyvajuce naroky na menic a "tvrdost" buffer bateriek. Mozno najlepsie ked by si to prakticky u niekoho (kto ma 2.5-3kW menic) vyskusal prakticky.

Cenovo sa ale aj v pripade velkych kompromisov pod 1000E nedostanes, cize iba na riesenie napajania klimy je to asi nezaujimave, to by si uz potom rovno riesil vsetky spotrebice doma, a to by skoncilo dalsou a dalsou strechou oblozenou panelmi :)
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE ostrov 2,3kW - Jablonec SK (okres PK)

Příspěvek od mobilik »

Pekna zostava,drzim palce a verim ze to bude tak ako u kazdeho z nas, rozsirovat, rozsirovat, rozsirovat. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
JohnySK
Příspěvky: 35
Registrován: pát led 03, 2014 12:35 pm
Reputace: 2

Re: FVE ostrov 2,3kW - Jablonec SK (okres PK)

Příspěvek od JohnySK »

to timpomat: - ano ano ano :) postupom casu sa k niecomu dopracujem :) len sa mi zasekla tlaciaren na peniaze :D
to mobilik: - dakujem, ono miesto na dalsie FVP by sa uz naslo .... len tie lowe....

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek