Solarni set 560Wp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Tomas_mich
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 19, 2020 7:07 pm

Solarni set 560Wp

Příspěvek od Tomas_mich »

Dobry den, prosim o radu ohledne planovane ostrovni ekektrarny na chatu. Na internetu me zaujal tento set
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/ostrovni- ... -10003-151
Primarne to potrebuju na cerpani vody z vrtu pro toto cerpadlo
http://www.extol.cz/naradi/zahrada/cerp ... u/8895061/
+ nejake kartusove cerpadlo do bazenu 100w max

Dekuji za vase nazory
Tomas
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od marsal64 »

Tomas_mich píše:Dobry den, prosim o radu ohledne planovane ostrovni ekektrarny na chatu. Na internetu me zaujal tento set
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/ostrovni- ... -10003-151
Primarne to potrebuju na cerpani vody z vrtu pro toto cerpadlo
http://www.extol.cz/naradi/zahrada/cerp ... u/8895061/
+ nejake kartusove cerpadlo do bazenu 100w max

Dekuji za vase nazory
Tomas
Ke zvážení:
a) rozběhový proud čerpadla, zda ho měnič utáhne, to neumím odhadnout (podle popisu nevím, zda čerpadlo má frekvenční měnič)
b) slůvko "primárně", které je zrádné, to bych doporučoval promyslet dopředu ;) .

Vlastní spotřeba toho MPPT měniče, která je relativně vyšší, by měla být řešitelná nastavením do "Standby" modu, to by v daném případě neměl být problém.

Pokud gelovka bude víceméně pořád nabitá a jen občas bude spuštěno čerpadlo (a nejlépe za slunce), může to fungovat dobře. Pokud se tam budou navěšovat do spotřeby další věci, baterka brzy odejde: kamarádovi jsem dělal podobnou FVE pro "zapínání provzdušňování 3x za den spínačem" a dopadlo to tak, že provzdušňování jelo pořád ve dne v noci a baterka byla do měsíce v háji. Pokud by to mělo být podobně, tak raději lithium od začátku.
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od kodl69 »

Hned bych to dělal na 24V, ušetříš si tím spoustu problémů a starostí, protože zjistíš, že i ten 1kW je na 12V moc, a je problém přidávat panely, tlustý dráty k baterkám a t.d., nehledě na DC rozvody pro osvětlení, protože nechat v zimě tenhle měnič zapnutej přes noc je tak trochu o baterku... ostatně 24V verze stojí o pár stokorun víc, tak co řešit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Tomas_mich
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 19, 2020 7:07 pm

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od Tomas_mich »

FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od FRSO »

Tomas_mich píše:Chapu pripominky, co tenhle set?
https://www.i4wifi.cz/cs/211250-solarni ... fgrid-2000
Divná sestava, svodič napětí 130-180V, ale MPPT na 100V, takže nic neochrání před bleskem jak píší. :o
Ještě jsem neviděl sestavu za rozumné peníze jak uvádí, lépe si poskládat svoji sestavu a vyjde i levněji.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od rottenkiwi »

Takto to nepojde, že hodím link a teraz mi poraďte.
Nikto z nás totiž nepozná predpokladanú dennú/týždennú/mesačnú
energetickú bilanciu v rôznych častiach roka.

Ak tam bude baterka 12 V / 120 Ah, tak tam máme 1440 Wh, z ktorých
denne možeme použiť 360, výnimočne 720 Wh.

Ak tam máme menič a ten berie 1 A / 24 hod, tak to je pri 12 V - 12 Wh,
pri 24 V - 24 Wh a to ešte krát 24 hod, ergo 288 Wh pri 12 V
a 576 Wh pri 24 V.

To znamená, že pri 12 V systéme a meniči zapnutom 24 hod,
nám ostane na našu potrebu 360 - 288 = 72 Wh denne výnimočne 432 Wh, ak
pojdeme na 50 % SOC.

Ak bude v novembri až januári zamračené, tak z tých dvoch panelov dostaneme
tak 90 Wh denne, takže
1. deň 1440 - 288 + 90 = 1242
2. deň 1242 - 288 + 90 = 1044
3. deň 1044 - 288 + 90 = 846
4. deň 846 - 288 + 90 = 648 Wh,
takže sme po 4. dni pod 50 % SOC a baterka nebola 4 dni dobitá,
a to sme ani Wh nepoužili, čisto išiel len menič.

Olovo má inú RTE / round trip efficiency / ako lítium-iónové baterky,
olovo treba aspoň každý 3. deň nabiť, kdežto lítium-iónové baterky
možu ostať pri teplotách 10 až 25 *C na úrovni 20 a viac % SOC
niekoľko mesiacov a nepoškodia sa, olovo má iný režim.

Preto si treba zistiť koľko daný panel vyrobí za deň pri rôznych podmienkach,
akú mám energetickú potrebu den/týždeň/mesiac, či si viem urobiť zapínanie
meniča len v čase, ked potrebujem AC a zbytok pojde na DC.

Či mám DC rozvody na 12 V alebo 24 V a či chcem investovať ešte do DC-DC meniča.

Či náhodou nebudú panely v sériovom zapojení tienené.

Či mám centrálu a ak mi hlási nejaký systém, že baterky neboli niekoľko
dní u olova nabité, či mám možnosť to tou centrálou nabiť.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Tomas_mich
Příspěvky: 6
Registrován: čtv lis 19, 2020 7:07 pm

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od Tomas_mich »

Aha, omlouvam se, ze jsem svoje pozadavky dostatecne nespecifikoval hned na zacatku, FVE budu pouzivat v obdobi kveten-zari max, to cerpadlo pojede max 1 hod 1xza tyden, kdyz budu potrebovat precerpat vodu z vrtu do sberne nadoby, to cerpadlo k bazenu max 3 hod denne.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od marsal64 »

Ten druhý set je tuším bez materiálu na uchycení panelů. Ten první set vypadá solidně, kromě dobrého kombinovaného měniče (měnič s regulátorem v jednom) podle obrázku i např. odhadem tlustší kabely k baterce apod. Pokud předpokládáme, že čerpadlo do vrtu se i na 1 kW měniči rozjede, jde o tu energetickou rozvahu (to slůvko "max" může být znovu zrádné).

Pokud by se měnič opravdu pouštěl ručně nebo byl ve Standby (vypnutý měnič dobíjí baterku, ale nedává 230V), čerpadlo do vrtu by se pouštělo víceméně za slunce a kartušové čerpadlo víceméně také a jen tak, jak píšeš, mohl by první set i stačit, raději s druhým dokoupeným akumulátorem připojeným paralelně k tomu setovému.

Ale to pokušení to využít i jinak bude, co ta krásná levná LED světla z Ali na 12V, co ta chladnička na 12V? Nebo rovnou na 230V, když už ten měnič mám. A proč to nevyužít třeba pro ruční nářadí??

Pokud odolání pokušení nebude zcela pevné, pak tedy opravdu raději "vstoupit do solárních vod", tj. se vzdělat a nakoupit to zvlášť. A opravdu jít do 24V.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od diablo007 »

Bazén se v létě musí točit každý den jinak můžeš s tou vodou za týden zalévat bude zelená. Každopádně existují dva čerpadla která by ten malý bazén mohlo zvládnout a odpadne ti vlastní spotřeba měniče přes týden což je slušná úspora
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od fugas »

Myslím že za ty peníze to můžeš udělat dvakrát veselejší z bazarových komponentů.Pokud zvládneš pospojovat dohromady ten set, tak by to šlo i s jednotlivě opatřenými komponenty.
Můj Axpert 3kW/24V utáhne takovou píšťalu ve studně s výkonem 1500W v pohodě.Bazén bych řešil rozhodně DC.Jednak se v tom dá bez obav máchat i když to běží, za druhé nemusí kvůli 100W běžet měnič a může to tedy běžet i v době tvé nepřítomnosti.
Ten set se 120Ah olova, když vezmeme že při rozběhu toho čerpadla ve studni to může sosat třeba 60A...To se té baterce dlouho líbit nebude.Když nebude plně nabitá a bude pod mrakem, tak půjde s napětím tak nízko, že se bude vypínat měnič a nic nenačerpáš.
Nechci pobuřovat, ale když si tu budeš do jara číst a sledovat bazar, tak novou sezónu rozjedeš s dvakrát lepším ostrůvkem do 30 000kč ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od feliz navidad »

fugas píše:Bazén bych řešil rozhodně DC.Jednak se v tom dá bez obav máchat i když to běží, za druhé nemusí kvůli 100W běžet měnič a může to tedy běžet i v době tvé nepřítomnosti
Až vylezeš z bazénu, dej si na mokrý pytlík 9V baterku a poznáš, jak se v tom dá bez obav máchat...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Solarni set 560Wp

Příspěvek od fugas »

Až vystoupiš z auta, dej si na nohu pytel cementu, abys věděl co znamena čelní náraz?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek