Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastavit?)

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
harry2521
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 10:01 am

Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastavit?)

Příspěvek od harry2521 »

======================================================================================
Zdravím všechny a předem děkuji těm,kteří přidají svůj názor.
Problematikou Off-Grid systémů se na internetu a fórech probírám
poslední 3 měsíce,zkušenosti žádné,k dispozici 30.tis.Kč.
Chci zprovoznit na chatě ostrovní systém 400 - 460 Wp,pro období
duben až říjen.Používán bude 3-4x týdně do 20.hodiny,tzn."Noční klid akumulátorům".
Přespáváme tam sporadicky jen v letních měsících,max.20x za sezónu.
Předpokládaná denní spotřeba 900 - 1000Wh.Trvale připojeným
spotřebičem bude lednice 70W(udávaná spotřeba 560W za 24h).
Panely budou umístěny na střeše (asf.šindel,místo na 4 moduly),
orientace na jihozápad,sklon 35-40st.Délka kabelů k regulátoru 4m.
Nejsem rozhodnut,zda jít do systému 12 nebo 24V,zatím spíše počítám
s 12V.Nevylučuji ovšem 24V,vzhledem k příp.navýšení výkonu.
Předběžně bych to viděl na 3 panely(paralelně zapojené) :
http://www.i4wifi.cz/Alternativni-napaj ... -36-cells- MPPT-18V- EUFREE.html
http://www.ebay.com/itm/LCD-30A-MPPT-So ... -With-USB/ nebo něco s parametry,jako tento No Name regulátor z Asie.
Trakční baterie 2ks (paralelně zapojené):
http://www.battery-import.cz/varta-prof ... h--20h-12v , klidně mi navrhněte jiné,příp.levnější řešení :-),ať už jde o kapacitu nebo druh baterií.
Původně jsem zamýšlel 2x http://www.battery-import.cz/varta-prof ... 20h-12v--b ,ale asi nejsou to pravé při 80-90 cyklech ročně.Ledaže by jim pomohlo korigování vybíjení např,na 30-40% D.O.D.,což by po většinu provozu v našem případě asi šlo.U výše uvedených AGM baterií nevím,zda sedí celková kapacita pro systém,ale vyhovuje mi minimální plynování,protože baterie musím umístit do nízkého podsklepení chaty,poblíž obývané místnosti.Bateriemi Li-Fe jsem se nezabýval,netuším kolik by v nich stála potřebná kapacita
pro tento systém,ale asi víc než si myslím.
Měnič napětí 12V/230V např. :
http://www.deramax.cz/menic-napeti-12v- ... 631-c-923/ , přičemž zkušenější mi můžou napovědět,jestli modifikováná sinusoida může dělat problémy menší LED TV(20W),nabíjenému AKU nářadí,notebooku,příp.ručnímu nářadí na 230V,pak už mně napadá jen výčepní zařízení(330W) :- ).
A taky asi nějaké jištění,jaké a kam,to jsem ještě neprobíral.
Co myslíte,dá se z těchto mých nástřelů sestavit funkční ostrov?PS:Na věcnou kritiku jsem připraven...
=========================================================================================
Všem,kteří dočetli tuto prosbu o konzultaci a připojí svůj pohled na věc,ještě jednouThanks.Harry2521
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od mobilik »

Ten menic ti rozbehne vpohode vsetko co si pisal, ale osobne by som hladal radsej cisty sinus. Napriklat crt televizor vrci ak je na modifikovanej sine a taktiez skoro vsetky veci kde je trafo, motor atd...

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RCZf »

Pokud vych měl na ostrov utratit 30 tisíc tak bych to udělal takto :
2 ks http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... UFREE.html
měnič http://www.deramax.cz/menic-napeti-24v- ... 634-c-924/
Baterky 20 článků KMP 100 nebo 120
Panely připojit jen přes diodu k baterkam.
Zbyde nejakých 5000 a ty využít bud na další panel , nebo spíš na ještě jednu sadu baterek pro dobu,kdy bude málo slunce.
havran
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 30, 2012 4:32 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od havran »

Tady jsem našel článek o instalaci na chalupě na Šumavě.
http://jirka-slunce.blog.cz/1403/clanek ... ote-u-lesa
akorát mi tam chybí konkrétní detaily k zapojení. Je to hodně obecný článek.
harry2521
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 10:01 am

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od harry2521 »

Ještě bych potřeboval vědět,při předpokládaném paralelním zapojení 3panelů(405Wp),jestli mi budou stačit k propojení k regulátoru a dál k akumulátorům kabely o průřezu 6mm.čtv.?Proud v bodě max. výkonu z jednoho panelu je udáván 7.67A,a napětí v bodě max. výkonu 17.6V.Jedna aplikace pro tyto výpočty mi ukazuje při systémovém napětí 12V průřez kabelů 10mm.čtv.Díky..
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RCZf »

Proč trváte na systémovém napětí 12v ? Vždyť je to nejhorší možná varianta. Zbytečně velké proudy , velké ztráty a tlusté dráty :wall:
harry2521
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 10:01 am

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od harry2521 »

For RCZf:Zatím jsem se definitivně nerozhodl,jaké systémové napětí budu provozovat:Nemám s tím žádnou zkušenost.Zvažuju,že bych měl 2 panely (220-230Wp) např.http://www.sunwave.cz/fotovoltaicke-pan ... nmm8otl9f2 , ale teď nevím jestli mi k tomu bude vyhovovat regulátor http://www.ebay.com/itm/LCD-30A-MPPT-So ... With-USB-/ ,asi bych vzhledem k napětí do regulátoru musel panely spojit paralelně.A taky,jaké si k tomu vybrat trakční baterky,jak je propojit,jakou celkovou kapacitu mít k dispozici,vzhledem ke spotřebě a využití energie(popsáno v úvodním příspěv?Do akumulátorů(asi AGM) jsem schopen vrazit tak 12.000.-Kč.Za komentář díky,Harry2521
harry2521
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 14, 2014 10:01 am

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od harry2521 »

Koukám,že jsem blbě zkopíroval link na ten regulátor,tak ještě jednou...

http://www.ebay.com/itm/LCD-30A-MPPT-So ... 2a3082affd
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RobertM »

harry2521 píše:Ještě bych potřeboval vědět,při předpokládaném paralelním zapojení 3panelů(405Wp),jestli mi budou stačit k propojení k regulátoru a dál k akumulátorům kabely o průřezu 6mm.čtv.?Proud v bodě max. výkonu z jednoho panelu je udáván 7.67A,a napětí v bodě max. výkonu 17.6V.Jedna aplikace pro tyto výpočty mi ukazuje při systémovém napětí 12V průřez kabelů 10mm.čtv.Díky..
Paralelně je to ztrátové.. Dej ty 3 panely sériově na MPPT Třeba nějaký Tracer (20,30,45A) a máš klid (Uoc panelů do 150VDC). Systémové napětí na baterkách pokud možno co nejvyšší (standard 24/V, profi 48V) záleží jakej tam chceš měnič. Na chatu by ti mělo stačit 24V. Měnič ideálně s integrovanou nabíječkou (na 24V ideálně 70A) a režimem AUTO Save (pulzní detekce zátěže) nebo trvale zapnuto. 48V je samozřejmě lepší, ale musíš chtít zainvestovat do dražšího MPPT.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RobertM »

solarni-panely.cz píše:
harry2521 píše:Ještě bych potřeboval vědět,při předpokládaném paralelním zapojení 3panelů(405Wp),jestli mi budou stačit k propojení k regulátoru a dál k akumulátorům kabely o průřezu 6mm.čtv.?Proud v bodě max. výkonu z jednoho panelu je udáván 7.67A,a napětí v bodě max. výkonu 17.6V.Jedna aplikace pro tyto výpočty mi ukazuje při systémovém napětí 12V průřez kabelů 10mm.čtv.Díky..
No a právě proto je lepší dát ty panely sériově .. bude tam cca 100V pracovní napětí a proto budou stačit z panelů do MPPT obyčejné 4mm2 kabely. Vyšší napětí = nižší ztáty a tenčí kabely :-)
Naposledy upravil(a) RobertM dne pon bře 24, 2014 6:50 pm, celkem upraveno 1 x.
kipi
Příspěvky: 21
Registrován: úte lis 20, 2012 6:52 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od kipi »

Přidávám se k názorům v prospěch 24v, z vlastních zkušeností vám radím, nejpozději po jedné sezoně budete rozšiřovat výkon i kapacitu. Regulator určitě mppt, měnič sinus. Na " noční klid "baterie nevěřte, vypnout TV v pulce dobreho filmu to snad ani nejde. Hodně zdaru.
3kWp, 2xEPsolar, 24v 500Ah Lifepo, Axpert King 3kw, Carspa 5kw,Arduino
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RobertM »

RCZf píše:Pokud vych měl na ostrov utratit 30 tisíc tak bych to udělal takto :
2 ks http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... UFREE.html
měnič http://www.deramax.cz/menic-napeti-24v- ... 634-c-924/
Baterky 20 článků KMP 100 nebo 120
Panely připojit jen přes diodu k baterkam.
Zbyde nejakých 5000 a ty využít bud na další panel , nebo spíš na ještě jednu sadu baterek pro dobu,kdy bude málo slunce.
Asi Vás to překvapí, ale dost podstatný parametr u měniče je jeho váha. Ano :-) váha a opravdu si nedělám srandu. Nízká váha u měničů poukazuje nepřímo na to kolik mědi bylo na výrobě měniče ušetřeno. Tzn. na chatu bych už s váhou pod 20kg nešel! Např opravdu kvalitní měnič 3kW má cca 26kg. Měniče pod 10kg jsou bohužel podle mých zkušeností odsouzeny k max 2 letému provozu, což je akorát tak doba aby vypršela záruka. Takže měnič za 8tisíc pod 10kg na max. 2 roky v normálním chatovém provozu, takže za 4 roky je to oněch cca 16tisíc, což stojí měnič 3kW o váze 26kg s integrovanou nabíječkou 70A, který vydrží několikanásobně déle (jednoduše proto, že někdo neušetřil na trafu a ta absence mědi se časem opravdu pozná!). Obvyklý scénář u nováčků je koupit měnič za cca 5-9 tis .. ale za pár let jak se začnou hromadit ty odpálené po záruce člověk pomalu zjistí že by se mu rozhodně vyplatil měnič kvalitní, bezporuchový a robustní .. a jak ho veme poprvé do rukou .. mno.. ta váha na poprvé opravdu překvapí :-)
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RCZf »

Jasně s tou kvalitou měničů souhlasím. Zadání bylo celý systém do 30 000. Jinak za 20 000 se už dá sehnat 10-20 kW UPS s dvoji konverzí , která spolehlivě utáhne celý RD. To je už zase úplně jiný příběh :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od tomas »

solarni-panely.cz píše: Asi Vás to překvapí, ale dost podstatný parametr u měniče je jeho váha. Ano :-) váha a opravdu si nedělám srandu. Nízká váha u měničů poukazuje nepřímo na to kolik mědi bylo na výrobě měniče ušetřeno.
Čím vyšší frekvence, tím menší trafo a množství mědi. A dále už je to jen o kvalitě návrhu, použitých kondenzátorech a polovodičích. Problém je, že se už dělají padělky nejen kondenzátorů, ale i polovodičů. A ty se občas také dostanou i mezi ty největší a nejkvalitnější výrobce elektronických zařízení.
Na odhalování těchto padělků už má hodně firem založen byznys:
http//www.unites-systems.com/i/File/Odhalovani_padelku.pdf
Je to podobné jako s viry a antiviry. Někdy pocházejí od stejného výrobce :-)
A tyto vadné součástky mohou být jak ve "vysokofrekvenčním" měniči tak i v tom nízkofrekvenčním kde je nejdražší součástka samotný transformátor.
Já osobně nejsem příznivec těch nízkofrekvenčních měničů. Protože vím, že se ten "vysokofrekvenční" dá také vyrobit kvalitně, je u něj možnost mít více funkcí a při správném návrhu i větší účinnost zvláště při malém zatížení a bez zatížení.

Ty hybridní měniče STUDER nebo SMA jsou jaké? Vysko nebo nízkofrekvenční?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RobertM »

No my jsme zase spis priznivci nizkofrekvencnich. Ty jsou ostatne nejrozsirenejsi u kvalitnich znacek at uz je to Xantrex, Studer, SMA, Victron, Outback atd. Nizkofrekvencni jsou jednoznacne robustnejsi a lepe odolavaji vykonovym spickam.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RobertM »

tomas píše:
solarni-panely.cz píše: Asi Vás to překvapí, ale dost podstatný parametr u měniče je jeho váha. Ano :-) váha a opravdu si nedělám srandu. Nízká váha u měničů poukazuje nepřímo na to kolik mědi bylo na výrobě měniče ušetřeno.
Čím vyšší frekvence, tím menší trafo a množství mědi. A dále už je to jen o kvalitě návrhu, použitých kondenzátorech a polovodičích. Problém je, že se už dělají padělky nejen kondenzátorů, ale i polovodičů. A ty se občas také dostanou i mezi ty největší a nejkvalitnější výrobce elektronických zařízení.
Na odhalování těchto padělků už má hodně firem založen byznys:
http//www.unites-systems.com/i/File/Odhalovani_padelku.pdf
Je to podobné jako s viry a antiviry. Někdy pocházejí od stejného výrobce :-)
A tyto vadné součástky mohou být jak ve "vysokofrekvenčním" měniči tak i v tom nízkofrekvenčním kde je nejdražší součástka samotný transformátor.
Já osobně nejsem příznivec těch nízkofrekvenčních měničů. Protože vím, že se ten "vysokofrekvenční" dá také vyrobit kvalitně, je u něj možnost mít více funkcí a při správném návrhu i větší účinnost zvláště při malém zatížení a bez zatížení.

Ty hybridní měniče STUDER nebo SMA jsou jaké? Vysko nebo nízkofrekvenční?
Jinak SMA nema zadne hybridni menice, pouze ostrovni (Sunny Island) coz je patrne uz z nazvu. Hybridni nad 3kVA jsou pouze Xantrex a Studer. Vertex je uz take hybridni, ale jen 3kVA navic jsou panely zapojeny primo do menice, coz povazuji za znacnou nevyhodu kvuli nemoznosti rozsireni vykonu panelu. Vysokofrekvencni menice obecne nemaji takovou zivotnost jsko nizkofrekvencni .. prave kvuli te uspore na trafu .. kvalitni trafo je mnohem odolnejsi nez jakekoliv ostatni prvky ..
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od brin »

A co Victrony Multiplus? To nejsou hybridní měniče?
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od RobertM »

brin píše:A co Victrony Multiplus? To nejsou hybridní měniče?
Bohuzel nejsou. Overili jsme si to v laboratori SSAKHK.CZ v Hradci Kralove. Victron se pri pretizeni prepne na sit a tim padem presune zatez celeho domu zpatky na sit. Pokud je hlavni jistic napr 25A a celkovy vykon do domu presahl na teto jedne fazi 5,75kW tak hlavni jistic pred barakem spadne. Tzn. opravdu hybridni menic se pri prekonani sveho max. vykonu neprepne zpatky na sit, ale "docucne" zbytek ze site. Jinymi slovy umi secist svuj max. vykon s max. prikonem na dane fazi. Napr. u Studeru XTM 4000-48 je to cca 4kw z menice + 5,75kw pri 25A hlavnim jistici.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od FRSO »

vyjádření od jednoho prodejce Victron na můj dotaz:
požadovanou funkci „přisát“ potřebný výkon ze sítě v případě potřeby mají všechny měniče/nabíječky typové řady Multiplus a Quattro. Je to volitelná funkce PowerAssist. Pokud je překročen výstupní výkon měniče nad určitou definovanou hodnotu, připojí se měnič k síti. Po připojení má snahu o maximální využití sítě-maximum energie bere ze sítě pro napájení spotřebičů. Pokud se ale zároveň měnič proudově na vstupu omezí, potom je schopen část energie brát ze sítě a paralelně i z baterie. Například u zmíněného měniče MultPlus 24V, 2000 VA s trvalým výstupním výkonem 1600 W (při 25 °C) si nastavíte v programu VE.configure (viz příloha) v záložce Virtual switch, aby se síť připojovala při překročení výstupního výkonu nad třeba 1500 W. Jakmile je této hranice dosaženo, měnič se připojí na síť. Ze sítě je schopen brát až 16 A = 3680 W. Pokud ho na vstupu proudově neomezíme, bere a napájí odběr pouze ze sítě až do těchto 3680 W (další energii je schopen brát z baterie). Pokud ho proudově na vstupu omezíme, třeba na 5 A, potom bere ze sítě 5 A (cca 1150 W) a další případnou potřebnou energii bere z baterie. Proudové omezení na vstupu se provede opět programem VE.configure nebo externím vzdáleným ovládacím panelem. K odpojení sítě dochází při poklesu výstupního výkonu pod definovanou úroveň.

Z výroby jsou všechny MultiPlusy a Quattra nastaveny jako UPSky. Pokud mají vstupní zdroj energie (síť, generátor), připojí se bez ohledu na výstupní výkon nebo množství energie v baterii. Připojování vstupu na základě výstupního výkonu (nebo množství energie v baterii) se musí softwarově nastavit.

Současně je nutno zmínit jednu důležitou skutečnost. MultiPlusy a Quattra nemají výstup v každém okamžiku synronizován ze sítí. Síť sice mohou mít k dispozici, ale pokud jí nevyužívají (jsou tak nastaveny), nejsou s ní synchronizovány. V praxi to znamená časovou prodlevu mezi zaregistrováním překročení výstupního výkonu měniče (často se jedná o přetížení) a připojením sítě. Pokud je míra přetížení cca 1,5 násobek trvalého výstupního výkonu měniče (u 2000 VA modelu to představuje cca 2400 W), tak je měnič schopen tuto časovou prodlevu ustát a plynule přejít z napájení z baterie na síť. Pokud je přetížení ještě větší, hrozí vypnutí měniče v důsledku přetížení s přerušením napájení spotřebičů, následuje synchronizace, připojení sítě a obnova dodávky energie a napájení spotřebičů. Tento výpadek může trvat několik vteřin. Jak sám píšete v zaslaném e-mailu o testování měničů Victron. Tyto měniče zvládají velké přetížení v délce trvání asi 5 vteřin. Vlastní synchronizace však tvá zpravidla 8 a více sekund.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrovní systém na chatu 400-460 Wp(Jak ho dobře nastav

Příspěvek od gupa »

No a co se stane, když nastavím omezení na těch 5A zvenku do měniče, z baterií když bude nebo nebude šťáva, bude nebo nebude dodáváno těch 2000VA, ale spustím spotřebiče se součtem např 5kW? Myslím si že se to znovu vypne a moja mne i s celým Victronem seřve jak malého kluka co si furt hraje a nakonec elektrárna nefunguje protože měnič vypíná barák když zapne pračku s mikrovlnkou s grilováním.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek