10W panel HADEX

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Zdravíčko klucí,
jsem tu novej a do fv dělám chvilku. Začal jsem s 10W FV panelem od Hadexu, za cca 3kila. Napojil jsem na to přes nízkoodporovej kabel dc/dc stepdown usb 3A měnič, abych mohl vpoho nabít tel či banku.. problém je ten, že za boha nedává oněch 10W, před 2 dny jsem kupoval USB tester 7in1, měří V, A, mAh, Wh, odpor..
Nejvíc jsem viděl (ráno) necelý 3W a navečer v 18:18 0.3W.. Panel je nový, 3 týdny starý. Kde je problém? Je to fake, tvářící se výkonnějším???
Prosím poraďte, už jsem jim mmch psal do reklamací, ať se vyjádří, je to s fotodokumentací, přikládám i sem.
Díky kucí
Přílohy
IMG_20200913_182052.jpg
IMG_20200913_182033.jpg
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Pepin »

Ahoj,

Rano ani vecer nebude takovy panylek davat slusny vykon. Tebou namerene hodnoty jsou vlastne jeste dobre. Jmenovity vykon panylek poskytne v poledne, pri plnem slunci, pod idealnim sklonem a idealne pekne studeny :-)

Zaroven ho pripojena zatez zatizi na maximum a dostane ho pravdepodobne mimo idealni pracovni bod (MPPT). Pokud chces nabijet powerbanky, ktere umi nabijeni i 5V/2,5A, sezen si panel alespon 30W, klidne nejlevnejsi regulator a baterku od nekoho treba z UPS.

Pavel

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od diablo007 »

DC DC měnič určitě nenajde panelu ideální pracovní bod takže ho nedokáže plně využít. Škoda že se lidé chodí řadit až mají nakoupeno místo před tím aby jim bylo řečeno co je či není vhodná kombinace
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Díky za komenty kucí, naštěstí to nestálo moc. Teď ale nevím.. Co byste mi radili vy v případě scénáře, když to chci jenom na dobití z usb? Takhle jsem to právě viděl na yt a ještě o tom diskutoval s elektrikářem, kterej mi radil co nejkratší drát a rovnou do měniče. Baterii nechci, jako baterie poslouží 72Wh powerbanka.
Každopádně podle Pepina ještě zkusím měřit když bude jasno, ideálně hned zejtra po ranní a přinejhorším šáhnu po 30Wp panelu. Co třeba Victron? Máte s ním někdo zkušenosti? Nebo opravdu postačí cokoli co má papírově 30W??? Ještě jednou dík
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Pepin »

Pokud to ma sloužit pouze pro nabiti powerbanky, tak neres zadny Victron a podobne!

Jake jsou parametry toho panylku? Treba by sel pripojit rovnou na vyrazenou olovenou baterku z UPS a teprve potom by jsi nabijel pomoci DC/DC za par drobych svoji powerbanku. Vim, je to další věc navic, ztraty, ale takova baterka poskytne dost proudu pro nabijeni.

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

VoC 22.1V, Isc 0.6A, Vmp 18 a Imp 0.56A..
Vyřazené ups se každopádně poptám dík, mělo by to jít napájet přímo, tj bez měniče..
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od lubomirz »

olovena baterka z vyradenej UPS nemusi byt tiez idealny napad pri VoC 22V a Vmp 18V. Ked olovo nabijas viac nez nejakych 14.6V tak zacne vyrazne plynovat, krutit vnutri dosky atd, proste tu vyradenu bateriu zavrazdis natotalku.

Ak to chces nejako prenasat tak samozrejme olovena bateria je nepriatel kvoli hmotnosti a rozmerom. Predpokladam ze ked sedis v urade, tak nepotrebujes telefon nabijat zo solarneho panelu...

Ak chces, napis ake konkretne pouzitie pre to dobijanie chces mat. Stalker na ceste do Chernobylu ?
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Tak mi napsali z Hadexu, psal jsem jim do reklamací vč. fotek co jsem dával sem a prej to mám poslat k reklamaci. Má to cenu? Stejně s tim nic neudělaj ne? Říkám si že je to škoda poštovnýho když reálně hrozí že to pošlou zpět s tím že vše je ok nebo že pošlou novej panel ale výkon bude stejnej, tj. NPČ..
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od dano »

Nechapem preco ten panel chces reklamovat ?! Ved funguje a to ze ti pri zapade slnka nedava 10W je uplne normalne, myslim, ze Pepin ti poslal vycerpavajucu odpoved. Kym zacnes experimentovat a zacnes sa tomu vazne venovat, mal by si si trocha nastudovat teoriu, hlavne co znamena Wp a tiez MPPT, mozno potom pochopis, preco ti ten panel neda 10W.
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Dík, mrknu na to, každopádně termíny Wp (watt-peak) a MPPT jsou mi známy, plus ten můj dcdc stepdown je MPPT a má 97% účinnost.. cajk
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od dano »

Tak potom musis vediet za akych podmienok FV panel dava vykon uvedeny ako Wp. Po tieto dni je vysoka riedka oblacnost, takze aj ked ho nasmerujes na poludnie kolmo na slnko nebude davat 10Wp. Zajtra by to malo byt lepsie, tak ho skus okolo obeda zmerat.
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Jasný, vemu to do práce, v 11 máme oběd tak venku vyzkouším, má bejt pařák
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od beethowen »

Ale i tak už v tuto roční dobu nedá jmenovitý výkon. Už je půlka září a 1000W/m2 nebude ani v poledne. Když se ti podaří to v poledne správně nasměrovat a dostat do MPP bodu tak tipuju, že by mohl dát jak se ohřeje tak 8-8,3W. Než se ohřeje, bude to trochu více.
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Allright, pak dám vědět kolik jsem naměřil ale kdybych si mohl vsadit tak víc jak 6W neuvidím
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Ok, 5.1W při ne stopro jasnu.. cajk a dík všem
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Nautilus »

Mám už dlouho několik těch 10W panelů. Při měření jsem vyloudil z panelu za ideálních podmínek (jarní slunce po dešti, které právě vykukovalo zpoza mraku max. proud 720mA při napětí 14,5V. T.j. 10,44W.
Jinak běžně nabíjím přímo 12V Pb aku v autě proudem cca 560mA.
Goorath
Příspěvky: 14
Registrován: ned zář 13, 2020 5:23 pm
Reputace: 0

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od Goorath »

Zdravím kucí, ještě bych se k tomuto tématu vrátil. Předtím jsem nechápal MPP bod, teď už ano. Našel jsem MPPT za 300,- s displayem https://www.hadex.cz/m464a-regulator-mp ... displejem/ . Mám objednaný 30Wp panel protože ten 10Wp mi bohužel spadl z okna (dolů je to cca 6.5m) a je na s*"':;u. S použitím ono MPPT, a když vemu v potaz, že má omezovač max. proudu CC, šlo by na výstup prdnout rovnou USB samici ne (při nastavení pevného výstupního napětí 5.1V)?? Nebo použít ještě https://www.hadex.cz/m398-napajeci-modu ... v3a-1xusb/ s nastavením výstupu řekněme 8V? Na druhou stranu si uvědomuju, že tam budou dvoje ztráty, jednak v MPPT + v tom DC/DC. Jen mě zajímá jestli by stačila ta usb samice, díky za vaše názory
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od diablo007 »

Regulátor trvale max 3A takže při 5v jsi na 15w to nepovažuji za dobrý výsledek.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od diablo007 »

Už si konečně sežeň starší olovo na to klasický PWM regulátor který většinou Kima už i USB konektor a můžeš nabíjet zařízení na to určené
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 10W panel HADEX

Příspěvek od ota »

Přesně!!!
To co se tu popisuje je klasická slepá ulička.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek