Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
karelkilian
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od karelkilian »

Dobrý den,

máme tu první prosincový pátek, a to znamená další článek ke čtení, zamyšlení a diskuzi. Dnes to bude poněkud kontroverzní téma: dotace v oblasti solární energetiky.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Náklady na solární energii klesly na historické minimum

V některých částech světa je solární energie aktuálně nejlevnějším zdrojem elektřiny. Trochu kriticky je ale nutné podotknout, že to (alespoň zatím) nezpůsobila neviditelná ruka trhu, nýbrž politiky podporující růst obnovitelné energie. Vyplývá to z nové zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Na rozdíl od celé řady konvenčních způsobů výroby elektřiny je zdroj - v tomto případě tedy sluneční svit - k dispozici zdarma. Nejvýznamnějších finančním nákladem tak je technologie potřebná k přeměně světla na elektřinu. Její cena sice v průběhu času postupně klesá, přesto stále může být drahá.

Podpůrné politiky

Některé země proto nabízejí různé podpůrné programy, jejichž cílem je povzbudit lidi a firmy k přechodu na solární energii. Nákup potřebného vybavení je díky tomu dostupnější, nicméně, jak už to u dotací bývá, může být tato cesta přijímána velmi kontroverzně. Nemluvě o možném zneužívání dotačních programů.

Dnes nabízí nějaký druh podpory pro budování nových solárních elektráren více než 130 zemí z celého světa. Vůbec poprvé proto zohlednila Mezinárodní energetická agentura tyto politiky ve své výroční zprávě při výpočtu nákladů na solární energii.

Odhady nákladů na solární energii se díky tomu ve srovnání s loňským rokem snížily o 20 až 50 procent, uvádí Světový energetický výhled. „Solární energie je na dobré cestě, aby se stala novým králem dodávek elektřiny“ konstatuje zpráva.

Výhled na 464 stranách rovněž nastiňuje „mimořádně turbulentní“ dopad pandemie nového koronaviru a „velice nejistou“ budoucnost globálního využívání energie v příštích dvou dekádách. S ohledem na tuto nejistotu nabízí letošní verze čtyři „cesty“ do roku 2040, přičemž u všech dochází k výraznému nárůstu obnovitelných zdrojů.

Světlé zítřky

Očekává se, že solární elektřina bude v příštím desetiletí dominovat stále většímu počtu trhů, což bude podpořeno globálním úsilím o řešení klimatických změn. Například EU si stanovila za cíl do roku 2030 čerpat 32 % energie z obnovitelných zdrojů.

„Vypadá to, že podpůrné politiky tu zůstanou, což je velmi dobrá věc,“ říká Brent Wanner, který provádí modelování a analýzu energetického trhu. „Tyto politické rámce jsou skutečně nezbytné ke snižování nákladů, které pak podporují růst v rámci ambic v oblasti klimatu.“

Dle zprávy je ve většině zemí světa výstavba solárních farem trvale levnější než vybudování nové uhelné nebo plynové elektrárny. U solárních projektů, které byly dokončeny v letošním roce, byly průměrné náklady na výrobu elektřiny po celou dobu životnosti (tzv. vyrovnaná cena elektřiny; LCOE) mezi 35 až 55 americkými dolary za megawatthodinu.

Pro srovnání: ještě před čtyřmi lety byly podle Světového ekonomického fóra globální průměrné náklady na solární energii 100 amerických dolarů za megawatthodinu. Asi před deseti lety to bylo dokonce 300 dolarů.

Soláry novým králem

Pokud se podíváme na náklady uhelné elektrárny, pak zjistíme, že vyrovnaná cena elektřiny je v jejich případě mezi 55 a 150 americkými dolary za megawatthodinu, tj. až čtyřikrát vyšší. V průběhu uplynulých deseti let se v tomto případě cenová hladina prakticky nijak nezměnila.

Uhelný průmysl ve Spojených státech v posledních letech upadá, a to navzdory snahám o jeho podporu ze strany Trumpovy administrativy. Ani globálně se spalování uhlí pravděpodobně nevrátí na úroveň před pandemií nového koronaviru, ačkoli se ekonomika v příštím roce pravděpodobně zotaví.

Předpověď budoucnosti solární energie je doslova zalitá sluncem. Poptávka po elektřině sice nyní kvůli pandemii klesla, ale IEA očekává, že opět poroste, jakmile bude globální epidemie pod kontrolou a ekonomika se zotaví. Solární energie pak poroste rekordní rychlostí, aby uspokojila rostoucí požadavky spotřebitelů.

Ještě není vyhráno

I přes rychlejší vzestup obnovitelných zdrojů a očekávaný pokles uhlí IEA tvrdí, že je ještě brzy deklarovat vrchol globálního využívání ropy, dokud nebudou přijata silnější opatření v oblasti ochrany klimatu. Uvádí, že do roku 2040 by poptávka po plynu mohla vzrůst o 30 %, pokud v tomto směru nepřijde politický tlak z důvodu globálního oteplování.

Celkově lze říci, že rychlý růst obnovitelné energie a strukturální pokles uhlí pomáhají udržovat kontrolu nad globálními emisemi CO2. Stabilní poptávka po ropě a rostoucí spotřeba plynu však znamenají, že se objem CO2 pouze vyrovná, spíše, než aby rychle klesal, jak je třeba ke splnění globálních klimatických cílů.

To znamená, že přestože globální emise CO2 patrně dosáhly vrcholu, jsou ještě „daleko od poklesu“, který je potřeba ke stabilizaci klimatu. IEA tvrdí, že dosažení nulových emisí bude vyžadovat „bezprecedentní“ úsilí ze strany všech odvětví globální ekonomiky, nejen z energetického sektoru.

Co si myslíte o dotacích v oblasti solární energetiky?

Zdroje: theverge.com, carbonbrief.org, iea.org.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od dracekvo »

Můj názor. Jakékoliv dotace křiví trh.

Stačí se podívat na jakýkoliv produkt, na který jsou dotace. Solárama počínaje, kotlema konče. Firma, která má to správné razítko si většinou na svojí práci / produkty nechá pěkně zaplatit. Tj. přihodí si dotační daň.

Takže ve výsledku člověk bez dotací je schopen postavit stejný systém, nebo ještě lepší jak s dotacema. Navíc není dále ničím vázaný a může si třeba ze solárma dělat změny jaké se mu líbí.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od matobabetak »

no pekne, a na Slovensku dokoncili 3 blok v mochovciach a idu doatavat 4, budento stát toľko penazi ze keby kupili panely a baterky este by zostalo aj na dialnice.... nehovoriac o riziku
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od Vitek »

matobabetak píše:no pekne, a na Slovensku dokoncili 3 blok v mochovciach a idu doatavat 4, budento stát toľko penazi ze keby kupili panely a baterky este by zostalo aj na dialnice.... nehovoriac o riziku
Je vidět že jsi uplně mimo energetiku,
Znáš vůbec DDZ? víš že ve dne je víc odběru než v noci? víš že v noci v zimě je zima a v letě vedro? taková baterkárna to bude něco....

Jsi mimo jak ta jedle...
víš kolik MW má temelín? když pominu odstávky tak kolik asi dělá energie.... 300 dní v roce? 1000 MW výkon, to jsou TWH.
a ten rotor slouží jako mechanická synchronizace sítě atd atd....

No nic jsem rád že jsem pohony a VE vystudoval :-) takže otázka proč nahradit jaderku solárama mě nikdy nenapadla ani v nejhorším snu.

ahoj
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od ota »

Přesně!!!
Ono je hezké být ekologický a zelený ale pak je čtvrt roku zima a tma. FVE vyrábí v zimě v zamračeném dni, kterých je většina, 200-500Wh z instalovaného 1kWp.
Ono by to šlo s FVE přežít zimu kdyby se lidi uskrovnili, jenže to oni jaksi nechtějí.
A nechce to ani stát protože by došlo k výpadku příjmu z daní a to není žádoucí. Peníze se nemají šetřit ale naopak, prý, roztáčet.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od mypower.cz »

V každém případě ...
karelkilian píše:Na rozdíl od celé řady konvenčních způsobů výroby elektřiny je zdroj - v tomto případě tedy sluneční svit - k dispozici zdarma. Nejvýznamnějších finančním nákladem tak je technologie potřebná k přeměně světla na elektřinu. Její cena sice v průběhu času postupně klesá, přesto stále může být drahá.
Přesně to tu celou dobu tvrdím a neuhnu ani o píď ať si plácá kdo chce co chce a sčítá hrušky s jablkama do poslední nově koupené žárovky, které mu napětí z DS vypálilo (s nadsázkou). HW zdarma není, o tom žádná, ale ta energie z něho ano. Jako by sloupek a trafačka z nejbližšího VN vedení z DS zdarma byl. :D

No nic.. jdu připravit news na homepage :))
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od jahodovák »

ota píše:Přesně!!!
Ono je hezké být ekologický a zelený ale pak je čtvrt roku zima a tma. FVE vyrábí v zimě v zamračeném dni, kterých je většina, 200-500Wh z instalovaného 1kWp.
Ono by to šlo s FVE přežít zimu kdyby se lidi uskrovnili, jenže to oni jaksi nechtějí.
A nechce to ani stát protože by došlo k výpadku příjmu z daní a to není žádoucí. Peníze se nemají šetřit ale naopak, prý, roztáčet.
Peníze jsou těmi co nás skutečně ovládají a zatím se jim to daří,používané jen k dosažení jimy nalinkovaného směru,jenže se jim to nějak nedaří a to je štěstí pro nás.Ono mě někdy připadá,že lidi jsou slepý a hluší a vůbec jim nedochází jakou hru s náma vlastně hrají.Pokud to nepochopíme všichni,nebo alespon nutný počet,tak to půjde s náma pěkně rychle z kopce a navíc bez možnosti návratu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
unicast
Příspěvky: 1215
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od unicast »

jahodovák píše:lidi jsou slepý a hluší a vůbec jim nedochází jakou hru s náma vlastně hrají
A když jim to dojde, tak jako mají podle tebe dělat konkrétně co?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od dracekvo »

Snažit se to co nejméně podporovat.
Třeba co dělám já
1. Než jsem měl firemní tarif, kde je dle mého akceptovatelná cena, tak jsem prostě měl jen základní tarif bez předraženého mobilního internetu. Domácí internet jsem stlačil o několik stokorun hrozbou odchodu jinam.
2. Auta neobměňuju každou chvilku a nekupuju si je na dluh. Udržuju to co mám v dobrém stavu z většiny sám.
3. Povinné ručení si nenechám každý rok zdražovat. Dám tomu tu energii a každý rok uzavřu novou smlouvu.
4. Neplatím energii nejdražšímu poskytovateli ČEZ. Vždy vybírám nejlepší nabídku. Momentálně jsem u skatů. Ty mi příjdou celkem fér.
5. Neplatím předraženou spotřební daň na phm. Jezdím už hafo let na LPG, teď na elektro.
6. Stejně tak neobměňuju každou chvilku elektroniku, abych byl in.
7. Nemám TV.
8. chodím k volbám

Řada lidí tu asi něčím podobným začla. Už jen tím, že si vyrábí elektřinu :)
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od lubomirz »

>> Neplatím předraženou spotřební daň na phm. Jezdím už hafo let na LPG, teď na elektro.

aku mas masinu, za kolko kupenu ak mozeme vediet ? Nabijas vzdy/prevazne doma zo solaru ? Ako v zime ?

Inak som rad - tak ako vsetci na tomto fore - ze cenovka solarov klesa a ze dostavame ako bezni ludia moznost si nieco doma "vyrobit". Snad je aj pre zivotne prostredie cisty plus pocas celej zivotnosti tej technologie - v zmysle ze sa menej emisii vytvori pri produkcii/dovoze solarnych panelov nez sa usetri v priebehu rokov ich pouzivanim.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od jahodovák »

unicast píše:
jahodovák píše:lidi jsou slepý a hluší a vůbec jim nedochází jakou hru s náma vlastně hrají
A když jim to dojde, tak jako mají podle tebe dělat konkrétně co?
Aby jim to došlo,měli by se zajímat jak je vůbec tento systém řízen až toto pochopí,nebudou se muset ptát co mám dělat ale začnou se podle toho řídit.....ale to musí každý sám a není možné k tomu kohokoliv nutit,je to jako se vším,nic nejde ihned a ted,jak nám je to stále omíláno,jen co se jim hodí najednou nejde a hledají jak to co nejvíce prodloužit...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od rob.brno »

dracekvo píše:Můj názor. Jakékoliv dotace křiví trh.

Stačí se podívat na jakýkoliv produkt, na který jsou dotace. Solárama počínaje, kotlema konče. Firma, která má to správné razítko si většinou na svojí práci / produkty nechá pěkně zaplatit. Tj. přihodí si dotační daň.

Takže ve výsledku člověk bez dotací je schopen postavit stejný systém, nebo ještě lepší jak s dotacema. Navíc není dále ničím vázaný a může si třeba ze solárma dělat změny jaké se mu líbí.
Napíšu jen poznámku at jsme objektivní: Jde o to, že srovnáváš nesrovnatelné:
var A: system ti postaví firma na klíč(nemusíš na práci ani sáhnout) - nandá panely, propojí je, zapojí střídač, baterie, udělá byrokracii
var B: uděláš si všecko sám a platíš jen materiál

Je jasné, že výsledná cenovka obou variant nemůže být srovnatelná. Jak se dívám na ty různé nabídky různých firem, příjde mi, že už je na trhu značná konkurence(i ted jsou na trhu různé cenové výstřelky jako třeba ČEZ, které jsou cenově mimo) a nikdo si nedovolí si narážet nějakou velkou "dotační dan". Ty firmy musí zaplatit lidi, kteří udělají tu práci, kterou si ty uděláš zadarmo. Navíc to vše stát ještě pěkně zdaní, protože vše musí papírově a daňově být košer.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od Dagus »

jahodovák píše:
unicast píše:
jahodovák píše:lidi jsou slepý a hluší a vůbec jim nedochází jakou hru s náma vlastně hrají
A když jim to dojde, tak jako mají podle tebe dělat konkrétně co?
Aby jim to došlo,měli by se zajímat jak je vůbec tento systém řízen až toto pochopí,nebudou se muset ptát co mám dělat ale začnou se podle toho řídit.....ale to musí každý sám a není možné k tomu kohokoliv nutit,je to jako se vším,nic nejde ihned a ted,jak nám je to stále omíláno,jen co se jim hodí najednou nejde a hledají jak to co nejvíce prodloužit...
Tohle jsou takový hezký obecný řeči. Prosím můžeš založit vlákno a případně nás v tom edukovat? Trochu mi to prijde jak s ilumináti, všichni to říkají a nikde nic. Ono vytlačit konspirační teorii a procpat to do masy lidí je dnes snadné, ale že na tom není kus pravdy? Důkazy ověřitelné by nebyli k těm tajným sdělením?
Jinak k té udržitelnosti a ceny sol energie. Dneska jsem měl trochu čas přemýšlet nad bytím a časem. Když se člověk zamýšlí nad životností prvků v solárku. Panely po 10letech už můžou mít parádní defekty, kabely pokud jsou položeny fajn, tak ty vydrží, měnič/regl pokud to bude total Čína,t ak se už asi odporoučel, aku lifepo bude tak někde ve dvou třetinách chem životnosti. To znamená že do udržitelnosti by se měla počítat amortizace a to všechno v průměru na 10let. Když mi to udělá nekdo na klíč, tak to bude stát ne 100, ale 300tis a tedy ročně by to muselo ušetřit 30tis, aby to bylo vůbec šul nul. Tak si tak říkám fajn pro mě to je zábava a chuť do toho jít, ale co k tomu vede lidi co tomu rozumí asi jako že voda teče z kohoutku? Ale ono co dává v moderním životě smysl že?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od jahodovák »

Je to na dlouhé čtení a hlavně na přemýšlení zkus tohle www.tadesco.org ale je na tobě čemu uvěříš...je třeba začít s informacemi pracovat a pokud možno si je ověřit,nrní nad vlastní zkušenosti,to co se zdá někdy jako úplná blbost,začne po proniknutí do problematiky dávat smysl,i když ted se říká,že rozjetý vlak už zastavit nejde a nejlepší co můžeš udělat si užívat to divadlo,už se nebude opakovat ,ale na těch stránkách je napsáno tak nějak co by mělo následovat,jen někdy i víc dopředu ale ne ůplně vše,to ani nejde,před bitvou málokdo napíše úplně vše co chystá,to snad udělá jen ....přeji zajímavé počtení a hlavně zkus si vše ověřit...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od camel1cz »

jahodovák píše:je třeba začít s informacemi pracovat a pokud možno si je ověřit
Tesat do kamene! Jen takové ťuknutí: Držíš se toho, když to víš a doporučuješ?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od marsal64 »

Paráda, před týdnem jsem si říkal, že bych se měl podívat na nějaký konspirační/dezinformační web, abych věděl, o čem to vlastně je. Ale při krátném hledání jsem nic nenašel, nešika :-/ a zůstal s těmi svými irozhlasy a ihnedy. A teď hele, někdo na mém oblíbeném fóru vytuší, co bych rád, a můžu se opravdu poučit :-).
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Náklady na solární energii klesly na historické minimum

Příspěvek od jahodovák »

camel1cz píše:
jahodovák píše:je třeba začít s informacemi pracovat a pokud možno si je ověřit
Tesat do kamene! Jen takové ťuknutí: Držíš se toho, když to víš a doporučuješ?
Samozřejmě se snažím ale někdy se též seknu....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek