Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Odpovědět
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm
Reputace: 4

Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od lumiror »

Zdravim, mal by som otázku ohľadne prepínania OFF grid systému a existujúcej DS sieti . Plánujem nejaký Axpert 2ks 5Kw zapojene paralelne ..Mám takú myšlienku že by som prepínal menič s DS takýmto niečim (foto)čo tu už bolo popisovane .Pripojil by som meniče na všetky 3 kable (faze) teda by sa výkon rozložil na všetky spotrebiče . Nikdy som nemal odber väčší ako 7Kwh naraz tak predpokladám že by to nemal byť problém. Ale neviem ako pripojiť PE a N kábel. Či ich spojiť spolu DS+ menič alebo úplne samostatne ? Alebo len PE spolu? Poraďte prosím ako na to.
Přílohy
prepinač.jpg
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od diablo007 »

A chceš automatické zařízení nebo si to jsi schopen přepnout ručně?
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Reputace: 45
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, já provozuji 2 Axperty v paralelním zapojení a mám to udělané tak, že PEN mám přivedený k FV jako odbočku z podružného rozvaděče z domu. Nic jiného mi moc nezbývalo, protože FV je cca 30m od domu na opačnou stranu než je přívod z DS. Takže na vstup i výstup z měniče je přiveden PEN jedním vodičem. Funguje to....
Nějakou dobu to jelo jen takhle, pak jsem ale jednou za bezesné noci přišel s následující konstrukcí - co když někdy přijedou ČEZáci měnit elektroměr, nebo dělat nějakou opravu a odpojí mi na baráku u el. měru nulu? Vždyť já bych je mojí výrobou, která nemá vlastní nulu krásně mohl zabít :idea: Takže jsem v místě výroby přidal do FV rozvaděče paralelně s tou zemí od DS i připojení ze mnou vyrobeného zemnícího bodu.
Teď už mne nenechává spát jen přes 30kWh Lithia ve stodole :?

PS - schéma je zjednodušené. Ve skutečnosti jdou do baráku 3f a ručním přepínačem sítí to přehazuju z 3f DS na 1f FV. Tak to chce ostatně dělat i zakladatel tohoto vlákna, jestli jsem to správně pochopil. Nevím, jak rychlej je tenhle přepínač, ale já mám zkušenost, že ten manuální co mám se dá přepnout tak rychle, že ani nevypadne TV / hodiny na troubě neztratí nastavení času.
Přílohy
schema.jpg
schema.jpg (16.83 KiB) Zobrazeno 2326 x
Naposledy upravil(a) Majkl dne čtv lis 19, 2020 1:21 pm, celkem upraveno 1 x.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm
Reputace: 4

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od lumiror »

Ak mysliš ten automat (prepinač) on ma aj ručne prepinanie ta červena páčka ale inak prepina automaticky podla siete.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm
Reputace: 4

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od lumiror »

Majkl píše:Ahoj, já provozuji 2 Axperty v paralelním zapojení a mám to udělané tak, že PEN mám přivedený k FV jako odbočku z podružného rozvaděče z domu. Nic jiného mi moc nezbývalo, protože FV je cca 30m od domu na opačnou stranu než je přívod z DS. Takže na vstup i výstup z měniče je přiveden PEN jedním vodičem. Funguje to....
Nějakou dobu to jelo jen takhle, pak jsem ale jednou za bezesné noci přišel s následující konstrukcí - co když někdy přijedou ČEZáci měnit elektroměr, nebo dělat nějakou opravu a odpojí mi na baráku u el. měru nulu? Vždyť já bych je mojí výrobou, která nemá vlastní nulu krásně mohl zabít :idea: Takže jsem v místě výroby přidal do FV rozvaděče paralelně s tou zemí od DS i připojení ze mnou vyrobeného zemnícího bodu.
Teď už mne nenechává spát jen přes 30kWh Lithia ve stodole :?
Takže ak tomu dobre rozumiem, mas spojenu zem z DS + tvoja zem a N maš odelene FV od DS?
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Reputace: 45
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od Majkl »

N oděluju až v podružném rozvaděči v domě, tedy až za bodem, kde přepínám L zdroj (DS / FV). Do té doby mám stále jen PEN.
Přepínač sítí je samozřejmě typ I/0/II
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od shuty »

Majkl píše:N oděluju až v podružném rozvaděči v domě, tedy až za bodem, kde přepínám L zdroj (DS / FV). Do té doby mám stále jen PEN.
Přepínač sítí je samozřejmě typ I/0/II
a ako mas pripojeneho axperta ked mas do neho dovedeny len pen a L1? predsa axpert ma vstup pre PE, N, L...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Reputace: 45
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od Majkl »

Nin + Nout + PE na obalu jsou všechny spojeny na jeden PEN v FV rozvaděči....
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm
Reputace: 4

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od lumiror »

Stale v tom nemam jasno ,prečital som aj to druhe vlakno ,niektory hovoria ze spojit iny ze nie tak neviem. asi to bude tym kto ma ake rozvody v dome.Opýtam sa inak ak by som mal počas fungovania na FV odpojene všetk kable od DS bude to problem ? Alebo necham spojene aspom PE? mne idu z hlaneho rozvádzača na ulici už samostatne všetky kable teda L1 L2 L3 PE N.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Reputace: 45
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od Majkl »

Pokud je to možné, taky bych velice doporučoval zachovat správnou logiku zapojení. To znamená na přívod do domovního rozvaděče přepínač typu I/0/II (jedno jestli manuální, nebo servo) a přepínat L1,L2,L3,N z DS / L1, N z FV. PE v žádném případě nepřepínat, nepřerušovat. Naopak spojit všechno s vším. Zároveň vřele doporučuji (z důvodu mnou výše popsaného) na PE připojit i vlastní zemnící bod.
Moje zapojení rozhodně není optimální :!: Ale i tak to funguje ;)
PS - pro případné detailisty. Ve schématu jsem samozřejmě v rámci zjednodušení vynechal potřebná jištění ....
Přílohy
zapojení_3f-1f.jpg
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm
Reputace: 4

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od lumiror »

No to už vyzera ako riešenie ktore sa mi pozdava a dava aj logiku. len sa chcem ešte spytať ,doporučuješ spojiť s PE z DS aj uzemnenie ktore mam na paneloch (1,2 m tyč v zemi) + všetky spotrebiče .
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Reputace: 45
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od Majkl »

No, nejsem odborník na hromosvody, na to jsou tu jiní. Ale obávám se, že jestli tohle přečetl kolega kodl , tak právě dostal infarkt :D

Nic ve zlém, ale z tvých dotazů je celkem jasné, že rozvody elektřiny až tak úplně tvůj šálek kávy nejsou. Hromosvody (ač se to na první pohled nezdá) jsou docela složitá záležitost, když mají být udělané správně a nenadělat víc škody než užitku.

Jestli se ti ozve kodl , tak vysvětlí co a jak. Pokud ne, tak na fóru toho o uzemnění je už celkem dost, jen budeš muset hledat.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od Dagus »

A nemělo by to být připojeno na L1 ten in? Někde jsem četl že když je elektrárna jednofáz, tak musí být na L1. Ale nemám ověřeno, ale je mi jasný že to k ČEZu připojené bude neoficiálně.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od kodl69 »

všechny PE a uzemnění spojit. Asi si to dám do podpisu. Už to píšu postý, takovýhle posty :)
-jak se pozná L1? je to jedno, ony jdou ty fáze pořád dokola, akorát je pro motory důležitej směr otáčení... Naopak v Bytovce nemůžeš připojit 30 bytů na L1 a na další fáze nic ...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm
Reputace: 4

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od lumiror »

Majkl píše:No, nejsem odborník na hromosvody, na to jsou tu jiní. Ale obávám se, že jestli tohle přečetl kolega kodl , tak právě dostal infarkt :D

Nic ve zlém, ale z tvých dotazů je celkem jasné, že rozvody elektřiny až tak úplně tvůj šálek kávy nejsou. Hromosvody (ač se to na první pohled nezdá) jsou docela složitá záležitost, když mají být udělané správně a nenadělat víc škody než užitku.

Jestli se ti ozve kodl , tak vysvětlí co a jak. Pokud ne, tak na fóru toho o uzemnění je už celkem dost, jen budeš muset hledat.
Ja nechcem pripajat k PE hromozvot . Ten ma samostatne uzemnenie ,pýtal som sa na panely.
lumiror
Příspěvky: 24
Registrován: ned lis 01, 2020 10:21 pm
Reputace: 4

Re: Prepínanie FV a DS ako spojit (nespojiť) kable

Příspěvek od lumiror »

kodl69 píše:všechny PE a uzemnění spojit. Asi si to dám do podpisu. Už to píšu postý, takovýhle posty :)
-jak se pozná L1? je to jedno, ony jdou ty fáze pořád dokola, akorát je pro motory důležitej směr otáčení... Naopak v Bytovce nemůžeš připojit 30 bytů na L1 a na další fáze nic ...
Ok to som potreboval vediet dik

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek