Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert

Příspěvek od kodl69 »

to kvako1: asi nemáš instalaci odpovídající dnešním normám. jenom pro info: plánovaný spotřebič nad 2kw samostatný obvod. I v jednopokojovým bytě je obvykle vývod pro: pračka, myčka, sušička, trouba, mikrovlnná trouba, sporák. a pak každejch 10 zásuvek samostatnej jistič. takže prakticky žádnej obyvatelnej prostor by neměl mít míň než 9 okruhů.
Norma dokonce předepisuje minimální počty zásuvek v místnostech, a i třeba na chodbě...
to Jahodovák: taky mám ten dojem. a to ještě není uzákoněná povinnost affd nebo jak se jmenujou ty "protiobloukový ochrany" - pro dřevostavby, ale podkroví je taky dřevostavba, a to, na rozdíl od chráničojističe za 500Kč, stojí cca 3kKč na okruh... Chráničojističe na jednotlivý okruhy jsou v Anglii standart už hromadu let, a nikomu to nepřijde divný...
To Vitek: jističochránič se prodává i v jednomodulové variantě, tvůj argument neobstojí...
A když se něco stane rodinnýmu příslušníkovi nebo návštěvě, tak u soudu taky ne... To je ta pseudosvoboda.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

KubisKV,
je to presne jak pises. Pokud to dovoluje konstrukce menice tak technicky propojit nulaky lze, spravne by se ale mely prepinat. Vetsina lidi neprepina. Ja taky ne, z pohodlnosti.

Muj tip ohledne toho, ze ti obcas vypadne ficko: Chranic mas hned za Axpertem a vystup toho chranice pak mas privedenej na N mustek v podruznym rozvadeci, vid? A z toho samyho N mustku Axperta i krmis. Je to tak nejak?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

KubisKV píše:
dumi píše:Hele ja nevim, driv se to tu resilo (propojit nebo.ne) a spousta lidi to propojeny ma. V cem je problem?
Já to mám propojený a problém je jen v tom, že při přepnutí axperta na DS, nebo z5 občas vybaví chránič v podružném rozvaděči. Některý axperty nemohli být propojený kvůli jejich vnitřnímu zapojení. Jiné tu Nulu vezmou jako by byla jejich vlastní a není problém. Pokud se dělá přepínač sítí, tak by měla být fáze i nula. Já přepínám axpertem a bez N.
Snad jsem nepobouřil mnoho elektromistrů a nedal návod nezkušeným na možný průser. Mluvím jen o svém zapojení.
Vypadnuti "ficka" by me osobne asi hodne s...lo, pac bych se nemohl hnout z domu, to by dle me nemelo delat ;-((((.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Axpert

Příspěvek od mati »

Muj tip ohledne toho, ze ti obcas vypadne ficko: Chranic mas hned za Axpertem a vystup toho chranice pak mas privedenej na N mustek v podruznym rozvadeci, vid? A z toho samyho N mustku Axperta i krmis. Je to tak nejak?[/quote]


To nebude tím , youdo . To by mu fíčko vybavovalo velmi často - stačilo by zapnout výkonný spotřebič připojený za fí a proudy by se v modrých rozdělily dle ohmova zákona a fí zareagovalo - 20mA - to je hned..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Já bych přesto tipnul, že to tím bude, obzvláště když říká, že "nuláky má spojené":

Vnitřní relátko v Axpertovi, které přepíná bypass vs battery_mode, totiž nemá mezipolohu. Prostě najednou přepne L i N. Reálně se vždy jeden z těch kontaktů přepne o pár milisekund dřív, než ten druhý. Tudíž buď L nebo N během toho přepínání obchází fíčko přes "AC vstup" axperta. Pokud je ve chvíli přepínání zapnutý větší spotřebič, stačí fíčku na vybavení i těch pár milisekund.

Schválně si počkáme, třeba nám KubisKV namaluje schéma, jak to má zapojené.

PS: Když už někdo opravdu chce mít nuláky spojené (ačkoliv to fakt nedoporučuju), tak jediná možnost jak tam spolehlivě začlenit fíčko je tato:
chranic problem2.PNG
Pokud se při spojených nulácích fíčko nainstaluje kamkoliv jinam, tak to vždycky bude zlobit. Dokonce, ikdyž se namontuje před Axperta.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert

Příspěvek od KubisKV »

Kolegové, akademici.
Mé vypadávání fíčka je z důvodu, že jsem prase. když jsem připojoval FVE do domovního rozvaděcě, měl jsem chránič na koupelnu a pračku. Před chránič jsem napojil axperta a víc se nestaral.
Vybavení chrániče je pouze tehdy, když axperta přepínám z BYPASSU, to není moc často a zatím jsem kroky k odstranění nečinil. Ale protože je hnusné počasí, možná to napravím. Docent Youda získává zlatého bludišťáka za odhalení :-)

Já osobně nejsem zastánce mít vše přes chránič, jak už nové normy žádají, ale základní prvky bezpečnosti schvaluji.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

KubisKV píše:... je z důvodu, že jsem prase.
Vítej v klubu! Téměř každý velikán historie byl buď úchyl, psychopat, nebo aspoň prase.

Ještě si dovolím sadu intimních otázek, jelikož bych si rád doplnil znalosti:
  • Máš do všech příslušných svorek axperta zapojeno zelenožluté uzemnění, nebo jen do některých, nebo vůbec?
  • Ten chránič stále hlídá jen koupelnu a pračku, nebo jsi toho na něj navěsil už více?
  • Jaký typ Axperta je to konkrétně?
  • Můžeš si dát do podpisu odkaz na tvoji laboratoř, abych se furt dokola nemusel ptát na věci, které bych si tam mohl najít sám?
:P
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert

Příspěvek od KubisKV »

zemnění mám na přívodu do axperta a odvod jsem hodil pod šroub na obal.
Chránič hlídá koupelnu, pračku, myčku a sušičku.
Axpert VP 24V 3KW PF1 koupen zde na shopu.
PIP 2424GE- využívám zatím pouze na bojler.
Můžu, jen musím přijít na to jak.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert

Příspěvek od KubisKV »

youda píše:Aha, díky.
Do podpisu takto: https://forum.mypower.cz/ucp.php?i=profi ... =signature
OK, tak já to teda zkusím pane profesore. ;)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Paráda! Funguje to: máme přímé spojení do skoroostrova na Chebsku :P
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert

Příspěvek od KubisKV »

Náskok diky technice, pokrok nezastavíš. Jsem rád, že jsem zvládl tak složitou operaci a že se teď každý čtenář ujistí, jak mám svou ups zprasenou. Díky Youdo
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

KubisKV píše:Náskok diky technice, pokrok nezastavíš. Jsem rád, že jsem zvládl tak složitou operaci a že se teď každý čtenář ujistí, jak mám svou ups zprasenou. Díky Youdo
Nojo člověče, to si zase řekneme kdo to je ten kubis... jo to je ten s červenou střechou s panelama na všechny měry po třech :D
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert

Příspěvek od KubisKV »

jj ten s tou červenou střechou a republikou v ruce.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

Dobrý den, jen takovy banalni dotaz kabely z baterii mate ukončeny jak do axperta? A jakou tloustku mate? Vlezou se tam nejaka lisovaci oka? Mám 50cya a ta se tam horko tezko vleze lisoval jsem ji z 50 na 35 a to tak tak ze vlezla ? Samotny 50cya se v axpertu na svorkach třepí a nejde tam dostat ... diky za info
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

ahoj axpert baterie + a - CYA50mm2 na tom mam nalisovaný a zaletovaný kabelový oka 50 x 8mm ,
PV vstup mám 25mm2 ( vlezlo se bez třepení, ale odšmiknuto pár vláken) nedal jsem tam dutinku neměl sem 25mm2
ale ze mě si příklad neber....
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert

Příspěvek od diablo007 »

Malý detail a to že každý asi mluvíte o jiném axpertovi Vítek ma 5048MK a ten má úplně jiné terminály než třeba 3024msxe Kamil 48v myslím nemá
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

Axpert vm 3000w plus 1 24v
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od Kamil l »

V obchode u mppsolaru me rikali ze mam dat lisovačky 6
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:Malý detail a to že každý asi mluvíte o jiném axpertovi Vítek ma 5048MK a ten má úplně jiné terminály než třeba 3024msxe Kamil 48v myslím nemá
jasně jak jinak psal jsem příklad at si ze mě nebere příklad díky za upřesnění diablo!! :-)

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek