ICC monitoring

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

MichalZ píše:Ahoj, chci se zeptat zda někdo používáte battery monitor BMV-7xx spolu s ICC?
Předpokládám správně že se připojuje pomocí ve.direct do RPI a pak se jen nastaví?

Asi by mohlo fungovat i toto? Display mi přijde zbytečný a když se celá el. vejde do bočníku tak je to celé kompaktnější.
https://eshop.neosolar.cz/sledovac-stav ... shunt-500a


Díky za rady.
čau používám a funguje. stačí zastavit stopem nahoře, přecvaknout v nastavení na use external victron battery monitor a zase spustit do on
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od peater »

Ano, je to tak jak píšeš. Jenom bych si ověřil u podpory ICC jestli je kompatibilní s tím jejich softem.
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Davidulo
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 11, 2020 10:26 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Davidulo »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné z ICC dostat data. Nejlepší by bylo přímo do databáze, nebo do JSONu. Vím, že je v ICC ukládání na cloud emoncms, ale já bych chtěl vytvořit vlastní dashboard. Lze nějak využít možnosti emoncms a adresu serveru nastavit vlastní? Případně jestli to jde pomocí jiného solar monitoru. Budu rád za každou smysluplnou odpověd.
S pozdravem David.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Ahoj borci.
Nemate nekdo na icc posledni verzi 2.9994? Pro stahovani po dotahnuti na 100 procent napise ze nebylo stazeno. Lze vam to stahnout a aktualizovat? Dik V.
mdockal
Příspěvky: 22
Registrován: čtv úno 27, 2020 8:11 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od mdockal »

Vítku to samé jako u tebe.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od peater »

Ahoj, mě se ta verze 2.9994 stáhla a nainstalovala bez problémů. Na obou rasbberry pi.
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2554
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: ICC monitoring

Příspěvek od NOPARasito »

peater píše:Ahoj, mě se ta verze 2.9994 stáhla a nainstalovala bez problémů. Na obou rasbberry pi.
Mam pi4 a taky neprobehlo.
cerm
Příspěvky: 35
Registrován: pát říj 05, 2018 10:01 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od cerm »

Davidulo píše:Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné z ICC dostat data. Nejlepší by bylo přímo do databáze, nebo do JSONu. Vím, že je v ICC ukládání na cloud emoncms, ale já bych chtěl vytvořit vlastní dashboard. Lze nějak využít možnosti emoncms a adresu serveru nastavit vlastní? Případně jestli to jde pomocí jiného solar monitoru. Budu rád za každou smysluplnou odpověd.
S pozdravem David.
Mě se osvědčil solpiplog, tam si vlastní dashboard dokonce vytvořit musíš , připravený není žádný.
Už se tu na foru o něm psalo.
https://github.com/njfaria/SolPipLog
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: ICC monitoring

Příspěvek od rege »

emoncms je aj v lokalnej instalacii ICC, mozes si to tam tiez upravit.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: ICC monitoring

Příspěvek od josse »

A ještě doplním znovu: ICC vykradl některé věci z openenergymonitor.org.

Emoncms portál si může nainstalovat kdo chce, je to opensource!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Davidulo
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 11, 2020 10:26 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Davidulo »

Já jsem spíše myslel online dashboard, potřebuji data odesílat do externí databáze a udělat si vlastní webovou stránku, kde bych ta data grafoval a tak.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Ahoj a jaky je duvod nezaplatit 1 libru za hodnotu a rok tzn logovani 20 hodnot na rok stoji 20 liber? To je problem? Vsak to je pulka vecere s manzelkou nebo 1 basa plznicek....
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od rokytna »

Proč platit za něco co jde udělat svépomocí zadarmo ? a ani to není jakkoliv složité ? a je to ve smyslu tohoto fóra ?

I ten SolPipLog umí MQTT, tak se nabizí otázka proč vůbec chtít placené ICC (i když jsem ochotný to pochopit pro určité případy, proč ne, ne všichni tomu rozumí a pak jim tedy nezbývá než to zaplatit).

SolPipLog je open source, můžu si do toho doprogramovat co chci (nebo někoho nechat to udělat pro mě).
Dříve jsem uvažoval že si to napíšu sám, ale pak jsem našel tohle a nemá cenu znovu vymýšlet kolo.
Na rPI stačí spustit MQTT (eclipse mosquitto) server, potom se tam spustí Grafana jako zobrazovač, a nebo emoncms...
"Naklikání dle návodu na netu", a jsou to profi nástroje využívané po celém světě, a nám dostupné zadarmo.

A například automatizace typu SDS umí MQTT posílat taky (a mít tak měření napětí, odečty elektroměrů atd. za nula nic), na rPI jde pustit domácí automatizace přes MQTT, takže se to dá vše pěkně propojit.
Například přes SDS lze přes RS485 připojit Siton a posílat si to přes MQTT na rPI, kde se to vše sejde a pěkně zobrazí.
PIP MK přes USB přímo do rPI kde se to protuneluje přes MQTT taky a zobrazí opět Grafanou nebo emonem.
rPI může být pěkně doma za trámkem, a být přes dyndns dostupné (opět zadarmo) z celého internetu,
není ani potřeba cloud.

A pokud by to skutečně cloud měl být, tak existují MQTT servery i s visualizací, které mají dost položek zadarmo, stačí pár sekund hledat.
Nebo si spustit vlastní za cenu hostingu, což pro ty kdo už mají webhosting tak není náklad navíc.
A pokud by tam nešlo MQTT tak to lze udělat přes PHP/MySQL atd. stačí tomu rozumět nebo umět číst (návody na netu jsou).

Tak proč platit někomu byť jediný cent ???
Nesmysl je platit za logování údajů do cloud databáze, a ještě roční poplatek, to snad v dnešní době nemůžou myslet vážně. Tohle vždycky zkouší startupy, co rostou jako houby po dešti a na tohle i vždycky zhynou.
Ušetřené peníze raději dám do rodiny a dětí.

Když už bych překousnul to že někomu mám něco (jednorázově) zaplatit, tak už raději koupit něco od vati.cz a podpořit ji (a fórum).

Ale za monitoring měniče, když stačí nebýt líny, není fakt potřeba dát jediný halíř. Ani jednou. Budiž informace v příspěvku nasměrováním jak na to, pokud je potřeba nakopnutí nějakým směrem.
Doufám že to pomůže.
ostrovní FVE
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

rokytna píše:Proč platit za něco co jde udělat svépomocí zadarmo ? a ani to není jakkoliv složité ? a je to ve smyslu tohoto fóra ?

I ten SolPipLog umí MQTT, tak se nabizí otázka proč vůbec chtít placené ICC (i když jsem ochotný to pochopit pro určité případy, proč ne, ne všichni tomu rozumí a pak jim tedy nezbývá než to zaplatit).

SolPipLog je open source, můžu si do toho doprogramovat co chci (nebo někoho nechat to udělat pro mě).
Dříve jsem uvažoval že si to napíšu sám, ale pak jsem našel tohle a nemá cenu znovu vymýšlet kolo.
Na rPI stačí spustit MQTT (eclipse mosquitto) server, potom se tam spustí Grafana jako zobrazovač, a nebo emoncms...
"Naklikání dle návodu na netu", a jsou to profi nástroje využívané po celém světě, a nám dostupné zadarmo.

A například automatizace typu SDS umí MQTT posílat taky (a mít tak měření napětí, odečty elektroměrů atd. za nula nic), na rPI jde pustit domácí automatizace přes MQTT, takže se to dá vše pěkně propojit.
Například přes SDS lze přes RS485 připojit Siton a posílat si to přes MQTT na rPI, kde se to vše sejde a pěkně zobrazí.
PIP MK přes USB přímo do rPI kde se to protuneluje přes MQTT taky a zobrazí opět Grafanou nebo emonem.
rPI může být pěkně doma za trámkem, a být přes dyndns dostupné (opět zadarmo) z celého internetu,
není ani potřeba cloud.

A pokud by to skutečně cloud měl být, tak existují MQTT servery i s visualizací, které mají dost položek zadarmo, stačí pár sekund hledat.
Nebo si spustit vlastní za cenu hostingu, což pro ty kdo už mají webhosting tak není náklad navíc.
A pokud by tam nešlo MQTT tak to lze udělat přes PHP/MySQL atd. stačí tomu rozumět nebo umět číst (návody na netu jsou).

Tak proč platit někomu byť jediný cent ???
Nesmysl je platit za logování údajů do cloud databáze, a ještě roční poplatek, to snad v dnešní době nemůžou myslet vážně. Tohle vždycky zkouší startupy, co rostou jako houby po dešti a na tohle i vždycky zhynou.
Ušetřené peníze raději dám do rodiny a dětí.

Když už bych překousnul to že někomu mám něco (jednorázově) zaplatit, tak už raději koupit něco od vati.cz a podpořit ji (a fórum).

Ale za monitoring měniče, když stačí nebýt líny, není fakt potřeba dát jediný halíř. Ani jednou. Budiž informace v příspěvku nasměrováním jak na to, pokud je potřeba nakopnutí nějakým směrem.
Doufám že to pomůže.
Ahoj dovolim si hodně ale hodně oponovat.
můj volný čas je mi přednější užít si v klidu s rodinou s vidinou toho že vim že vše funguje, a ne že budu programovat a prozkoumavat nový již dávno vyšlapaný cesty...
víkendový čas s moji rodinou má hodnotu 4 násubku hodinové mzdy v práci a za tu jednu hodinu uplně v pohodě zaplatím roční logování.
Čas s rodinou je pro mě důležitější než 500 kč na rok...

Jen dodám že server který vám poběží doma by měl zřejmě mít veřejnou IP abyste se tam normálně přihlásili a ne přes temviewer atp. měl by mít zrcadlený disky na jiném serveru aby v případě shoření to bylo zálohované= a jsem si naprosto jistý že tyto 2 PC sežerou energie za víc než 500 kč za rok...
jak se říká každý svého štěstí strůjce

Zajistit si svoje logování chce hodně znalostí.. data vytahnout přes známý protokol je to nejlehčí.
Ale zajistit aby to bylo zabezpečené přes mobil atd...

No já to vidím tak že platím a jsem spokojen.

Je to věc názoru, přeji neprogramátorům mnoho šťastných voleb při volbě výběru komponent serveru ...

Každopádně děkuji že ses vyjádřil, třeba jednou až nebudu roupama vědět co dělat tak se k tomu také dostanu, doufám že všichni zváží své možnosti a znalosti doplní.

Ahoj a mnoho zdaru Vítek.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2554
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: ICC monitoring

Příspěvek od NOPARasito »

rokytna píše: I ten SolPipLog umí MQTT, tak se nabizí otázka proč vůbec chtít placené ICC (i když jsem ochotný to pochopit pro určité případy, proč ne, ne všichni tomu rozumí a pak jim tedy nezbývá než to zaplatit.
No je to jak pises, ale taky neni.
Kazdej nerozumi vsemu, proto si to zaplati, aby to mel za 3hod hotovy. Protoze tebe i kdyz to bavi, tak to muze zabit asi tolik casu, ze za tu dobu si nainstaluje a zapoji elektrarnu treba s 10kWp. No a na to napr. ICC si vydela v praci za 2dny, a tim, ze rozumi necemu jinemu(v praci) Ale mas to tezky.
Takze bych moc tady neplival na ty co neumi softwer, protoze zas na 2stranu tu budou borci, co te strci v jinych vecech do kapsy.
Pozn.: Smele do toho napsat vlakno, kde to bude vysvetleno "pro nas" pitomce co jsme si poridili ICC.
Predem dekuji za tvuj cas. :yes:
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od rokytna »

Je to vždycky o znalostech a schopnostech. Souhlasím.
Neberte si z toho že pořídit si ICC bylo špatně, reakce byla na to jak logovat.
A přesněji, má-li někdo ICC, tak tam např. to MQTT má taky.
Takže - proč tedy opakovaně platit za logování když to jde i "zadarmo" ? a o tom to celé je.
Ať s ICC nebo něcím jiným, to je jedno.

Kdyby to mělo být zmíněné logování na lokální server:

Veřejnou IP není potřeba, když lze použít funkci typu DynDNS, stačí otevřený port.

(Nejen) webový server lze pohodlně realizovat na rPI (nebo podobném zařízení), a to není PC co žere proud nebo by to snad byla velká investice. rPI umí VNC bez problému.

A ani jedno z toho prakticky nevyžaduje prakticky jakoukoliv znalost programování nebo SW.

Platit za logování je nesmysl.
A abych jenom nekecal, tak musím uvést řešení kde lze logovat a nestojí to peníze:
* adafruitio (MQTT cloud)
* sds eportal (web push)
* mymqtthub (MQTT cloud)
* MoQiatto (MQTT cloud)
a dokonce komerční služby mají v nabídce zcela free provoz do určitého počtu topiců (což pro malou FVE zcela stačí)
* cloudMQTT
* Azure IoT

Bohužel webový emoncms začal být placený. ALE lokální emoncms je zadarmo, a pak to lokální rPI dává smysl.

Webový PVoutput je zajímavější (zadarmo), ten by mohl vyhovovat.

A to sem na tom strávil ani ne minutu hledání.

Holt jsem až velmi alergický když jde o placení za něco, co má být zadarmo. Nebo když se místo platby např. za HW (třeba nějaký sensor) přesouvá platba do úrovně platby za službu (provoz sensoru). Je to taková nová móda, ale mám ze to že špatná.
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2554
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: ICC monitoring

Příspěvek od NOPARasito »

rokytna píše:Je to vždycky o znalostech a schopnostech. Souhlasím.
Neberte si z toho že pořídit si ICC bylo špatně, reakce byla na to jak logovat.
A přesněji, má-li někdo ICC, tak tam např. to MQTT má taky.
Takže - proč tedy opakovaně platit za logování když to jde i "zadarmo" ? a o tom to celé je.
Ať s ICC nebo něcím jiným, to je jedno.

Kdyby to mělo být zmíněné logování na lokální server:

Veřejnou IP není potřeba, když lze použít funkci typu DynDNS, stačí otevřený port.

(Nejen) webový server lze pohodlně realizovat na rPI (nebo podobném zařízení), a to není PC co žere proud nebo by to snad byla velká investice. rPI umí VNC bez problému.

A ani jedno z toho prakticky nevyžaduje prakticky jakoukoliv znalost programování nebo SW.

Platit za logování je nesmysl.
A abych jenom nekecal, tak musím uvést řešení kde lze logovat a nestojí to peníze:
* adafruitio (MQTT cloud)
* sds eportal (web push)
* mymqtthub (MQTT cloud)
* MoQiatto (MQTT cloud)
a dokonce komerční služby mají v nabídce zcela free provoz do určitého počtu topiců (což pro malou FVE zcela stačí)
* cloudMQTT
* Azure IoT

Bohužel webový emoncms začal být placený. ALE lokální emoncms je zadarmo, a pak to lokální rPI dává smysl.

Webový PVoutput je zajímavější (zadarmo), ten by mohl vyhovovat.

A to sem na tom strávil ani ne minutu hledání.

Holt jsem až velmi alergický když jde o placení za něco, co má být zadarmo. Nebo když se místo platby např. za HW (třeba nějaký sensor) přesouvá platba do úrovně platby za službu (provoz sensoru). Je to taková nová móda, ale mám ze to že špatná.
Mobilni telefon taky koupis a zadne sluzby neplatis?? Ani internet?? Vse doprogramujes.
Jen takovej popichovaci priklad ;) .
Jo neco jde neco ne, tak to je. Spokojenej ten co toho da vice svepomoci.
Taky tomu fandim, jen obcas do toho zavlecu promennou a ta je jestli mi to za to stoji nebo usetrit cas a zaplatit ;)
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od rokytna »

jj, ono je to taky o tom co kdo ví a o co se podělí.
Třeba je super že Vítek a další tady dávájí svoje zkušenosti, určitě to dost lidí nasměruje.
Kdybych se nerozohnil nad tím placením za logování, tak by tady ale nebyla uvedená další alternativa.
Já tyhle věci od odstatních čekám, a abych byl fér, tak to musím vyrovnát i svými příspěvky (vždy s odkazy či údaji a postupy).
Právě "kvalitní obsah" udržuje fórum při životě, kdyby tady totiž nebyl "skutečný" hodnotný obsah (informace, praxe), nikdo tu nepřijde, spadne rank, reklamy se nezobrazí, affiliate platby zmizí, a fórum nakonec skončí na mizině.

Příklad s mobilem a internetem je nefér, protože zde není na výběr, tak jak v tomto tématu.
(ano, když to vezmu do extrému, mohu si spustit svou mobilní síť, dnes je to opensource, ale to je mimo to o čem se bavíme).

Aby to neuteklo úplně do off-topic:

Když už tedy běží na rPI sw ICC, tak dost dobře stačí lokální emoncms, ten vystavit na nějakém portu ven (a ideálně na https/letsencrypt, je to sice pár zápisů do texťáku ale návod krok za krokem dá i úplný neprogramátor) a pak odkudkoliv z internetu, na to rPI přistupovat (už zmíněné dynamic ip služby fungují OK, pokud není pevná veřejka).
Jediný teoretický problém může být nespolupracující ISP (typicky vesničtí wifináři, kteří blokují všechen provoz zvenku dovnitř a v zájmu výdělku spojují otevření portu s nákupem pseudo veřejné IP), ale to už si musí pohlídat každý sám.

Jako praktický příklad od autora Sitonu: http://46.174.61.40/emoncms/eemon/fotovolt
-> zcela bez cloudu, jakékoliv platby za cokoliv, a je to pěkně doma a pod kontrolou
-> krmit údaji z ICC to v pohodě jde, člověk si přidá (klikáním) podstránky a jejich obsah si v podstatě nachystá taháním myší
ostrovní FVE
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2554
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: ICC monitoring

Příspěvek od NOPARasito »

Hele ja skoncil na Pvoutput, zda se mi to zadara dost o.k. i dokonce o jednorazovem nasypani excelu kvuli grafice atd.
Ja teda PV output zridil a provozoval zadara, ale za cca 1mesic jsem tam hodil podpurnej prispevek(pro to aby to zustalo zadara)
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: ICC monitoring

Příspěvek od Vitek »

Vitek píše:Ahoj borci.
Nemate nekdo na icc posledni verzi 2.9994? Pro stahovani po dotahnuti na 100 procent napise ze nebylo stazeno. Lze vam to stahnout a aktualizovat? Dik V.
Ahoj přátelé, ted jsem si vyměnil pár mailů s Manie, a psal že zítra bude uvolněná verze která fungovat bude, že prý v té současněé 2.9994 je nějaký problém a ted ho odladuje a testuje.

takže jsem si pomohl sám - no každopádně info pro ostatní uživatele, může se Vám hodit.

Ahoj Vítek

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek