Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Odpovědět
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od cerebrate »

Výkon FVE 9,46kWp
Kapacita baterií 11,6 kWh
Systém AlphaEss

Původní spotřeba 15 MW ročně.
S FVE 8,5MW
FVE vyrobila 10,5 MW
Reálně přínos 6,5 MW
Ztratilo se a nebo feed-in zdarma ČEZu 4 MW

Původně se platilo ročně za elektřinu 46.500 Kč
Nyní to stálo za rok 26.350 Kč
Reálné ušetření díky FVE 20.150 Kč

Cena řešení byla 333 tisíc, tedy návratnost investice 16 let.
Při životnosti baterií 19let (deklarované výrobcem) nic moc.

Za mne závěr:
jsem rád, že přispívám k ekologii planety a tím to vlastně hasne :)

P.S. Momentálně přecházím k bezdodavatele a uvidíme, jak to bude s výkupy reálně u nich.
P.P.S. FVE zdar přátelé
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od marko250 »

No, odpovím Vám příkladem:
cena investice k dnešku i s přešlapy podobná 325 476Kč, ale 7.3kWp(v ceně je už dalších 8ks 310Wp,zatím neinstalováno) ,baterka 40kWh. Roční nutná potřeba energie pro dům 5MWh je k dnešku vykryta 225kWh z DS ,zbytek z FVE a k tomu je spotřebováno vše z panelů. Čiže další 2MWh z FVE ve vodě, jezírku a klimatizování domu+ ztráty, do DS samozřejmě 0kWh.

Předpokládám,že ty megawaty naběháte přez zimu topením ? Jinak si nedovedu představit s tak velkou spotřebou domu ji krásně nevykrývat s FVE.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od ikovlabs »

NJN.... a to jeste jen za predpokladu ze neco neodejde(a uz se nevrati).Za tyto penize by to melo obsahovat pojisteni funkcnosti po celou dobu predpokladane zivotnosti.
Kolega zase do toho nezapocital svoji praci a cas na projekt systemu...
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od cerebrate »

marko250 píše: Předpokládám,že ty megawaty naběháte přez zimu topením ? Jinak si nedovedu představit s tak velkou spotřebou domu ji krásně nevykrývat s FVE.
8 lidí v domě a další 4 v chatkách na tmu celoročně
každá chatka 25m2, tepelné čerpadlo a elektrické topení v podlaze, teplá voda
jen linuxový server mi shamá 0,5 MW :)
routery skoro 1MW
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od Vitek »

tento server pokud vím nemá v oblibě ongriďáky anebo aspon i to myslím ...... Sorry za off
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od lubomirz »

>> jen linuxový server mi shamá 0,5 MW

ono to znie desne, ale ja som presne na tom istom : 0.5MWh rocne == 57W nonstop. Len pos*atych 57W natoci taketo strasidelny vysledok.
Henten system by sa dal samodomo spravit okolo 200.000 az 220.000Kc, potom by navratnost vyzerala prislusne lepsie. Ale samozrejme baterky by neboli take krasne ako AlphaEss...

ono takto, navratnost je dnesnou optikou 16 rokov ale ked zdrazeju energie v buducnosti, tak to vyjde na 13-14 realnych. Mozno 12...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od tomas »

Není ten AlphaEss to samé co Storion? Storion je asymetrický až od cca září 2020.
https://forum.tzb-info.cz/146699-storio ... vky#text96
takže vzhledem k té neasymetričnosti to není až tak zlé.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od youda »

Ó! Ta odkazovaná diskuse na TZB-info je pěkná žumpa!

Zákazníci si tam vůbec neberou servítky, ovšem to co tam předvádí dovozce, to je do očí bijící arogance. Občas má pravdu, občas plácá hovadiny a někde vyloženě hejtuje. Po přečtení ale musím říct, že mám pochopení pro oba tábory:

Distributor si toho na sebe naložil příliš, aniž by si uvědomil, že v jeho cílové skupině se přirozeně vyskytuje velký počet úspěšných podnikatelů a OSVČ. Tedy cílevědomých osobností s tahem na branku, businessmanů, perfekcionalistů či rovnou psychopatů. Před prodejem evidentně zatajoval (ne)schopnosti produktu a tak se nedí co divit, že teď mu telefony drčí i o víkendu, inbox se plní urgencemi a jeho bláboly nezabírají. Tenhle typ zákazníků má totiž hroší kůži a rozhodně se nenechá opít rohlíkem.

Na druhou stranu, pokud se čínskému výrobci systému AlphaESS povede vychytat pár much, jako například:
  • zmíněnou nefunkční asymetričnost
  • příliš pomalou regulaci výkonu
  • velké přetoky
  • vybíjení baterie až po jejím úplném vybalancování
  • atd.
...tak by to mohlo být docela pěkné řešení, které dokáže oslovit a uspokojit značnou část trhu. Podobně jako třeba Sonnen nebo CES Battery Box.

Já jsem moc rád, že nám kolega Cerebrate podal zprávu z provozu. Je vidět, že chodit to prostě může. A pokud uvedená cena 333 tis Kč obsahuje i DPH, panely, konstrukci a práci, tak pro dodávku FVE na klíč to není zas tak špatné. Že se jedná o cenu po odečtení dotace 150 tis Kč, to je mi jasné.

Smutný je fakt, že z roční výroby 10,5MWh jsou 4MWh přetoky do ČEZu. To je skoro 40%!

Což mimochodem, nesplňuje podmínku přiznání dotace NZÚ, kdy minimálně 70% vyrobené energie musí být spotřebováno v objektu. Takže bych se asi zařadil do fronty urgujících zákazníků a požadoval provedení kontroly, zda-li je již asymetrie funkční a nastavená. Sice to nevyřeší všechny přetoky, ale jejich největší objem určitě.

Ještě jednou díky za report a přeji, ať to šlape čím dál tím lépe :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od Vitek »

youda píše:Ó! Ta odkazovaná diskuse na TZB-info je pěkná žumpa!

Zákazníci si tam vůbec neberou servítky, ovšem to co tam předvádí dovozce, to je do očí bijící arogance. Občas má pravdu, občas plácá hovadiny a někde vyloženě hejtuje. Po přečtení ale musím říct, že mám pochopení pro oba tábory:

Distributor si toho na sebe naložil příliš, aniž by si uvědomil, že v jeho cílové skupině se přirozeně vyskytuje velký počet úspěšných podnikatelů a OSVČ. Tedy cílevědomých osobností s tahem na branku, businessmanů, perfekcionalistů či rovnou psychopatů. Před prodejem evidentně zatajoval (ne)schopnosti produktu a tak se nedí co divit, že teď mu telefony drčí i o víkendu, inbox se plní urgencemi a jeho bláboly nezabírají. Tenhle typ zákazníků má totiž hroší kůži a rozhodně se nenechá opít rohlíkem.

Na druhou stranu, pokud se čínskému výrobci systému AlphaESS povede vychytat pár much, jako například:
  • zmíněnou nefunkční asymetričnost
  • příliš pomalou regulaci výkonu
  • velké přetoky
  • vybíjení baterie až po jejím úplném vybalancování
  • atd.
...tak by to mohlo být docela pěkné řešení, které dokáže oslovit a uspokojit značnou část trhu. Podobně jako třeba Sonnen nebo CES Battery Box.

Já jsem moc rád, že nám kolega Cerebrate podal zprávu z provozu. Je vidět, že chodit to prostě může. A pokud uvedená cena 333 tis Kč obsahuje i DPH, panely, konstrukci a práci, tak pro dodávku FVE na klíč to není zas tak špatné. Že se jedná o cenu po odečtení dotace 150 tis Kč, to je mi jasné.

Smutný je fakt, že z roční výroby 10,5MWh jsou 4MWh přetoky do ČEZu. To je skoro 40%!

Což mimochodem, nesplňuje podmínku přiznání dotace NZÚ, kdy minimálně 70% vyrobené energie musí být spotřebováno v objektu. Takže bych se asi zařadil do fronty urgujících zákazníků a požadoval provedení kontroly, zda-li je již asymetrie funkční a nastavená. Sice to nevyřeší všechny přetoky, ale jejich největší objem určitě.

Ještě jednou díky za report a přeji, ať to šlape čím dál tím lépe :)
Díky za přispěvek, jen dodám že přetoky je možné i na ongridech perfektně přetavit v cokoliv v magické krabici Greenbono z fy Yorix ! tím se export razantně sníží... Zda to ale uspokojí distributora či NZÚ dotace, nevím...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od youda »

Ano, GreenBono by dokázalo většinu přetoků spotřebovat v rámci objektu a tím i uspokojit NZÚ. Nicméně, přidáním GBO do systému se neřeší příčina, ale důsledek. Dokud to je možné, vyvaroval bych se dalších investic a zaměřil bych se na vyřešení příčiny dodavatelem.

Také je důležité si uvědomit, že pokud se u systémů dodávaných na klíč pustí uživatel (v dobré víře) do jejich vylepšování, tak přesně to je ta věc, na kterou dodavatel čeká, aby pak mohl ukazovat prstem, že za to nemůže systém, ale právě ona "přídavná krabička, která je teď v baráku navíc". Tohle bych tedy dělal až ve chvíli, kdy se dodavatel projeví jako neschopák.

PS: Vítku, AlphaESS Storion Smile T10 není on-grid, ale jedná se hybrid. Adminovi fóra nevadí hybridy a dokonce ani ty on-gridy. To, proti čemu skutečně brojí, jsou dotace.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od Kostěj »

youda píše:...Po přečtení ale musím říct, že mám pochopení pro oba tábory:
Zmiňovanou diskuzi na tzb-info sleduji a musím konstatovat: Youdo, to je skvělé vyhodnocení.
youda píše:Také je důležité si uvědomit, že pokud se u systémů dodávaných na klíč pustí uživatel (v dobré víře) do jejich vylepšování, tak přesně to je ta věc, na kterou dodavatel čeká, aby pak mohl ukazovat prstem, že za to nemůže systém, ale právě ona "přídavná krabička, která je teď v baráku navíc".
V případě dodatečné instalace greenBona bych se toho nebál. Jako první stupeň bych zatloukal (Tohle měřící trafo? To mám vlastní měření, to jde do tabletu. Ne neukážu, je zrovna v opravě). A v případě lámání chleba: Jde o další zařízení v mém vlastním domácím rozvodu. Nijak nezasahuji do distribučního rozvodu, ani do systému Storion, jen prostě přetoky místo do sítě posílám do bojleru.
Edit: A určitě bych dlouhodobě sledoval teplotu v místnosti, kde je Storion, a pokusil se z navýšení teploty oproti jiné místnosti odhadnout, kolik tepla Storion vyprodukuje (kolik kWh je vlastní spotřeba).
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od cerebrate »

lubomirz píše:>> jen linuxový server mi shamá 0,5 MW

ono to znie desne, ale ja som presne na tom istom : 0.5MWh rocne == 57W nonstop. Len pos*atych 57W natoci taketo strasidelny vysledok.
Henten system by sa dal samodomo spravit okolo 200.000 az 220.000Kc, potom by navratnost vyzerala prislusne lepsie. Ale samozrejme baterky by neboli take krasne ako AlphaEss...

ono takto, navratnost je dnesnou optikou 16 rokov ale ked zdrazeju energie v buducnosti, tak to vyjde na 13-14 realnych. Mozno 12...
Tak já to měl reálně za 260 tisíc kvůli vratce DPH, ale to už je moje kung-fu, tím se návratnost zlepší o 2 roky, ale to je takový malý bonus.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od lubomirz »

aj ked kupis panely a menice atd ako komponenty a sam si to namontujes, aj tak si mozes odpocitat DPH. Tu nikto neriesi nejake nakupy pouzitych z Bazosu a podobne... proste nove veci od firiem predajcov v Cechach s fakturami atd.

V kazdom pripade netreba vobec nic riesit v panike - mas standartnu instalaciu solaru externou firmou, takto to chodi. Vobec to nebolo predrazene alebo mimo misu, je to v pohode aj z hladiska penazi aj z hladiska matematickej navratnosti. Uzivaj, neries. Je samozrejme rozdiel nechat si vsetko spravit dodavatelsky a s rebrikom behat po vlastnej streche s panelmi na chrbate.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od rob.brno »

Zeptal bych se jaká je sazba? A zda by nebylo efektivní než instalovat FVE jít ke snížení provozních nákladů změnou sazby.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od Beny »

youda píše:Ó! Ta odkazovaná diskuse na TZB-info je pěkná žumpa!

Zákazníci si tam vůbec neberou servítky, ovšem to co tam předvádí dovozce, to je do očí bijící arogance. Občas má pravdu, občas plácá hovadiny a někde vyloženě hejtuje. Po přečtení ale musím říct, že mám pochopení pro oba tábory:


Tak ta diskuse je pěkně výživná a je vidět, že prostě asymetrie je v jednom měniči pořád naprd. Je zajímavé, že pan Marcalík, propagátor "všeho do jedné fáze" se na tuhle cestu vydal. Chápu, chtěl využít poptávky v našich končinách, ale jaksi to jde težce.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od cerebrate »

rob.brno píše:Zeptal bych se jaká je sazba? A zda by nebylo efektivní než instalovat FVE jít ke snížení provozních nákladů změnou sazby.
d57d, lepší dostat nejde, tarif od yello single, takže reálně kupuju 1kW kolem 2,8 Kč sakum prdum.
momentálně přecházím k bezdodavatele, kde budou vykupovat i přetoky, tam bych se měl reálně dostat o 30% níže, ale je to předpoklad, uvidíme, budu dál informovat
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Finanční výsledky po roce provozu 9,46Kw s 11KW bat

Příspěvek od cerebrate »

lubomirz píše:aj ked kupis panely a menice atd ako komponenty a sam si to namontujes, aj tak si mozes odpocitat DPH. Tu nikto neriesi nejake nakupy pouzitych z Bazosu a podobne... proste nove veci od firiem predajcov v Cechach s fakturami atd.

V kazdom pripade netreba vobec nic riesit v panike - mas standartnu instalaciu solaru externou firmou, takto to chodi. Vobec to nebolo predrazene alebo mimo misu, je to v pohode aj z hladiska penazi aj z hladiska matematickej navratnosti. Uzivaj, neries. Je samozrejme rozdiel nechat si vsetko spravit dodavatelsky a s rebrikom behat po vlastnej streche s panelmi na chrbate.
Tak jasně, já tady nebrečím, jen píšu matematiku.
Jsem rád, že to mám.
Ještě musím vyřešit, aby to bylo přeplý na grid a při výpadku se to přeplo samo na backup, asi seženu ten 3f spínač z aliexpresu, protože jak to mám na backup a přetížím jednu fázi víc jak 16A, tak storion lehne a restartuje se.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek