Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Pozvánky na semináře a přednášky nekomerčního charakteru se vstupem zdarma, dobrovolným nebo přiměřeným vstupem, s tématikou ostrovních a poloostrovních systémů, nebo obecně o soběstačnosti a nezávislosti. Reportáže z proběhlých přednášek.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od PetaJoule »

Osobně považuji energetickou gramotnost obecně a specificky solární gramotnost v ČR za "podzemní", abych charakterizoval mnou subjektivně vnímanou úroveň. Proto jsem velký fanda a podpůrce každého, kdo se snaží o kvalifikovanou osvětu.

Bohužel jsem nedávno viděl v televizních zprávach nefiltrovaný a nekomentovaný příspěvek, kde se tedy ukazovalo jak "lidé šetří" a byla prezentována nějáká důchodkyně která si pořídila baterky do baterky a v bytě v noci poletuje s baterkou místo aby rozsvítila.

Přísahám, že od té doby - když si na to vzpomenu - špatně se mi usíná a přes den se při myšlence na tento příspěvek spíš naštvu, což je důvod proč ve finále píšu tento příspěvek.

"Umweltbundesamt" našich sousedů prezentuje výpočet nákladů na kWh zde:
https://www.umweltbundesamt.de/umweltti ... sere-tipps
kde 1kWh z AA baterek stojí 77€ (1874 Kč) případně z AAA baterek 160€ (3894 Kč).

Neodsuzuji důchodkyní která si prostě myslela, že by mohlo být dobrým nápadem spořit tímto způsobem, ale dop*dele jak je možné, že tohle je ve zprávách odprezentováno jako ''dobrý nápad" a pravděpodobně to natáhne X dalších lidí.
To v té redakci sedí úplný debilové nebo jak si to mám představit?

Takže: Má někdo nápad jak tuto konstruktivní a diplomatickou zpětnou vazbu dostat do televize aby napravila škody pravděpodobně již napáchané?
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od jahodovák »

Sice to není reálné ale nejlepší je vůbec na tu bebnu nekoukat,tam snad mluví pravdu jedině když se spletou...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od PetrDubi »

Mě osobní zkušenosti mi říkají, že snažit se o osvětu u někoho, kdo o to nestojí je jako házet perly sviním.
Proto se nesnažím přesvědčovat někoho, kdo je přesvědčený o své vlastní pravdě, protože se stejně přesvědčit nenechá, na argumenty nereaguje a celé to potom připomíná rozhovor, kdy se baví hluchej s blbým a já se osobně nemíním dobrovolně pasovat ani do jedné role, nehledě na zbytečnou ztrátu času.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od fugas »

jahodovák píše:Sice to není reálné ale nejlepší je vůbec na tu bebnu nekoukat,tam snad mluví pravdu jedině když se spletou...
Jako dneska. Po dvacetiminutové masáží o hodných a zlých, reportáž na odlehčení o automobilových veteránech. Jako ilustrační pozadí Carevna. To nevymyslíš, to chce širší tým imbecilů. A něco jim vysvětluj.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od stano22 »

Je to už trinásť rokov, čo nemáme v domácnosti televízor. Je to skvelé, nemenili by sme.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od ChlapeczDediny »

PetrDubi píše:Mě osobní zkušenosti mi říkají, že snažit se o osvětu u někoho, kdo o to nestojí je jako házet perly sviním.
U nás im hovoríme, že trpia Jánošíkovým komplexom. Ako keby hrach na stenu hádzal....
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od tomas »

No když si dá důchodkyně čelovku tak bude síti jen tam kam potřebuje, tak to tak špatně vycházet nebude, zvláště když ji bude nabíjet solární nabíječkou. ::pv:: Na tu 1kWh bude přes čelovku svítit hodně nocí.
Mne zas kolega povídal jak jeho děda natíral žárovky černou barvou, aby svítili méně a jen tam kam potřeboval a doufal že budou mít i nižší spotřebu. :wall:
Bohužel i takoví zde mají voličské právo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od Franta2776 »

Základy energetické gramotnosti se vyučuji na základní škole okolo 5 třídy ve fyzice. Já si s tím vystačím do dnes.Ti co nedávali ve škole pozor a kreslili kosočverce po lavici si to musí zopakovat.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od PetaJoule »

Pánové - to je sice vše moc pěkný (a ano v mnoha ohledech souhlasím), ale zatím to problém neřeší.

Ohledně TV redakce se pokouším být benevolentní v tom, že přece jen zprávy musí pokrýt kdejaké téma, a tak expert daného tématu často kroutí kukadly. :roll: Ale pro obecné obecenstvo pokud informace je jakžtakž správná a hlavně neškodí, tak přimhouříme obě oči.

V tomto případě jsem ale toho názoru, že to co bylo odprezentováno vysloveně škodí. Domnívám se, že to na co jsem se ptal tedy zodpovězeno nebylo, protože stran "důchodců" rada "nedívat se na ten shit" fakt nikam nevede. Znám takové domácnosti a to je povyk když se zmeškají zprávy.

Pokusil jsem se o nějaké výpočty, a ani ta čelovka nevychází úplně dobře. Možná v porovnaní kdyby měla hromadu starých žárovek. Jako echt žárovek, ne "LED žárovek". Ale pak by byla správná osvěta: "vyměnit".

Já mám ještě ve skříni hromadu starých "echt žárovek" a nedávno jsem některé zkusmo nainstaloval, protože v naší domácnosti máme LEDky už 10 let a evidentně jsem měl kvalitu světla úplně jinak v paměti. Ó bože jak to světlo klasických žárovek stojí za ho*no v porovnání s dobrou LEDkou...
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od PetaJoule »

tomas píše: Mne zas kolega povídal jak jeho děda natíral žárovky černou barvou, aby svítili méně a jen tam kam potřeboval a doufal že budou mít i nižší spotřebu. :wall:
K tomu - jen tak na okraji pro pobavení - mám historku od průvodce když jsme byli v Tromsø. Město svého času bylo poměrně bohaté a tak si dovolilo uhelnou elektrárnu. Městská rada ovšem určila, že elektřina musí kabely jít "z kopce" a tak elektrárnu postavili na kopeček nad městem a uhlí z přístavu tahali koně na kopec. Místo na elektrárnu u přístavu určitě bylo. Nevím, jestli to je pravda (historická již nefunkční elektrárna na kopci ano, ale důvody proč...)
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od eman »

Tvé nadšení a naivita se dá vysvětlit jedině tím, že s lidmi dlouhodobě nepracuješ.

Reálný svět funguje tak, že každý jedinec funguje v jakési sociální bublině, kam pustí jenom jedince sdílející stejný hodnotový žebříček, stejné názory, stejné myšlení. Naprosto nerozhoduje vzdělání, sociální, společenské, materiální postavení jedince. Potkal jsem CEO obří firmy, co chodil ke kartářce řešit rodinné problémy, znám plno slušných lidí co si myslí, že Zeman je úžasný prezident, polovina lidí bude popírat, že nenabourali auto ze kterého právě vystoupili.

Lidská psychika je složitá a pokud nalézáš uspokojení v sociální bublině na mypower, nesnaž se stejnou zkušenost přenášet na jinou sociální bublinu. Nebudou tě poslouchat, nerozumí ti, nechápou souvislosti, obtěžuješ je.
Proto neurážím demonstranty z Václaváku....ano pobaví mě jejich názory, ale jinak to nemá smysl řešit. Lidsvo se chová tisíce let stejně a je otázka, jestli ztoho někdy vyroste.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
považuji Vás Peta Joule za člověka, který si umí poradit s technicky složitými projekty a problémy a překvapuje mně, že se zde radíte, jak dostat zpětnou vazbu na nějaké zpravodajství v televizi. Jste z Prahy a je velmi jednoduché zastavit se na recepci příslušné televize a problém s dotyčným redaktorem osobně probrat a je pravděpodobné, že by se podařilo sjednat nápravu aby babičky byly správně informovány a Vám se vrátila předchozí kvalita spánku .
Z Prahy nejsem a jednou jsem viděl v TV trochu nepřesný příspěvek o fotovoltaice.
Tak jsem se obrátil mejlem na divácké centrum kde jsou kontakty. A mejlem se mně ozval příslušný redaktor, ten mně poděkoval, uvedl, že si technické termíny a informace ode mně zapsal a příště bude přesný .
TV zpravodajství sleduji jen někdy , ale sleduji dokumentární pořady. Ale když mně něco technicky nesedí, tak se jednoduše na příslušné místo ozvu a neměl jsem ani zapotřebí o takové drobnosti informovat a rozptylovat členy fora mypower.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od PetrDubi »

Včerejší zkušenost: aby ušetřila plyn, tak zavřela v celem domě radiátory na hvězdičku, ale termostat nechala na původní teplotě. Kotel běží 24 hidin denně, každou chvíli dohřívá, oběhové čerpadlo řve, vibruje (vibrace jdou slyšet i z radiátorů) a je rozžhavené, bojler má horký trubky, jak to tam cpe čerpadlo přes trojcesťák.. V baráku necelých 21°C a prakticky studené radiátory, na výstupu z kotle se nedá udržet ruka a ve sklepě, kde je kotel s bojlerem 17 °C, i když normálně tam bývá o 5° míň a kotel pravidelně padá do poruchy na přehřátí.
I takhle vypadá šetření důchodců, osvěta nepomáhá a přitom stačilo snížit teplotu na termostatu.
O tom, že výsledkem šetření je vyšší spotřeba elektřiny i plynu a opotřebení kotle ani nemluvím..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od PetaJoule »

kyocera píše:překvapuje mně, že se zde radíte, jak dostat zpětnou vazbu na nějaké zpravodajství v televizi. Jste z Prahy a je velmi jednoduché zastavit se na recepci příslušné televize a problém s dotyčným redaktorem osobně probrat a je pravděpodobné, že by se podařilo sjednat nápravu aby babičky byly správně informovány a Vám se vrátila předchozí kvalita spánku .
Dobrá, zkusím to. Je to samozřejmě prvoplánové řešení které mě napadlo taky, ale měl jsem naději že by třeba někdo zde mohl mít lepší nápad. (A upřímně nechtěl jsem to být já co bude psát divácké dopisy/emaily do televize. To s tou recepcí bych vyloučil úplně.)

Ano, stále jsem nadšený a naivní a ano, důvody celkem souhlasí. Bohudík.

Až dospěji k názoru, že bych neměl rozptylovat členy fora mypower, bude má absence hier indikátorem.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Médiá nehovoří o tom, co je důležité, ale o tom, čím se máme zaobírat.

Kdo nejde se mnou, ať mě nezdržuje.

Je mi jedno, kam směřuje svět, důležité je, kam směřuji já.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od jahodovák »

Kdepak,media se mám snaží nalhat něco,co se hodí někomu jinému a ne nám,nejlépe zastrašit aby se dav začal chovat podle toho jak pískají,kdo to neudělá toho nazvou čímkoliv jen aby ho dostali kam chtějí,třeba trol,a jiné pěkné věci,antivaxer a podobně,prostě používají nedia na ovládání mas,jakákoliv konverzace s nima není možná,jen je to upozorní na vás jako nepohodlného a ty je třeba odstranit z cesty a to jakýmkoliv způsobem.No možná že to až zas tak není pravda ale démonkracie,co se u nás buduje,je toho důkazem....Samozřejmě z toho východicko je,jen na něj musí přijít každý sám,zde ho nebudu dávat,jak se říká,každý svého štěstí strůjcem,přeji nám všem hodně zdraví,to je ted to nejdůležitější,ač se ho dost velká většina sama vzdala a odevzdala ho do ruk,někoho jiného....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od Franta2776 »

Tady můžete podpořit osvětu a udělat něco pro energetickou nezávislost České republiky.

https://www.energetickasvoboda.cz/cs/uvod#obsah

Iniciátor výzvy:
Svaz moderní energetiky, z. s.
Korunní 810/104
101 00 Praha 10 - Vinohrady
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od eman »

Myslím, že přeceňuješ schopnosti a inteligenci redaktorů. Každého zajímají pouze prachy, prachy, prachy. Jelikož negativní informace sypou nejvíce peněz, tak samozdřejmě generují jenom ten typ informací. Na druhém místě je citové vydírání, takže články o chudácích dětech.
Ale samozdřejmě značná část obsahu jsou "reklamní články" se skrytou reklamou.....Podívejte se kolik dětí umřelo na bakterii X, ikdyž firma Y naní má vakcínu nebo prášeček.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od fugas »

Redaktoři nemusí být inteligentní. Dokonce ani nemusí zvládat základní gramatiku, jak denně vidno. Jsou jen nástrojem propagandy majitele. Není možné, aby medium bylo objektivní, pokud je někým soukromé vlastněno. Je to firma. Fabrika na informace v rukou zadavatele.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Osvěta v ČR ... kde dát zpětnou vazbu ČT?

Příspěvek od cipis »

Technická - toto je ale spíše bota toho, kdo ten systém navrhnul. V místě termostatu nemůže být ještě jinak regulovatelný prvek! Tj. tam má být "přivařený" ventil, aby s ním obsluha nemohla hýbat, aby si to právě změnila tím termostatem.

PetrDubi píše:Včerejší zkušenost: aby ušetřila plyn, tak zavřela v celem domě radiátory na hvězdičku, ale termostat nechala na původní teplotě. Kotel běží 24 hidin denně, každou chvíli dohřívá, oběhové čerpadlo řve, vibruje (vibrace jdou slyšet i z radiátorů) a je rozžhavené, bojler má horký trubky, jak to tam cpe čerpadlo přes trojcesťák.. V baráku necelých 21°C a prakticky studené radiátory, na výstupu z kotle se nedá udržet ruka a ve sklepě, kde je kotel s bojlerem 17 °C, i když normálně tam bývá o 5° míň a kotel pravidelně padá do poruchy na přehřátí.
I takhle vypadá šetření důchodců, osvěta nepomáhá a přitom stačilo snížit teplotu na termostatu.
O tom, že výsledkem šetření je vyšší spotřeba elektřiny i plynu a opotřebení kotle ani nemluvím..
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.