Bel a jeho chlazení

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Bel a jeho chlazení

Příspěvek od jova »

Zdravím, dával jsem dohromady pro známého stavebnici BEL pro napájení bojleru z fotovoltaických panelů a překvapilo mě, jak moc se to hřeje. Neřešil jste někdo aktivní chlazení pomocí ventilátoru?
Napájení 6 panelů tuším 390Wp, spirála 2kW.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od kodl69 »

mě tohle bylo jasný hned, na IGBT určitě je úbytek min 1V a při proudu 10A přes 2ks je to min 20W ztrátovýho výkonu... U mosfetů v sitonu to vychází na míň než polovinu. Tak jsem aspoň dal chladiče navysoko, aby se nepekly elektrolyty pod chladičema, a mělo to víc prostoru na proudění vzduchu. Pak mi odešly IGBT a IR2104 v jednom polomostu, opravil jsem to, ale konečný řešení byla výměna za siton. Skoro to nehřeje, a pokud nekdo chce, stačí dát na chladič termostat a ke zdroji 12V připojit ventilátor. U belu zdroj 12V nemáš, ten vnitřní zdroj 12V sotva utáhne tu elektroniku, ventilátor by jistě nedal.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od pekoz »

Bohužel na BEL nejde připojit žádná další zátěž
(i když "střelci" objevili na konektoru pro externí teplotní čidlo napětí 5V ale to bych nedělal :( )
Prakticky jediná možnost jak připojit něco dalšího je použít buď externí napáječ z DS nebo spínaný zdroj 230/24 - třeba ten samý co je uveden v popisu funkce - režim 3 a zapojit ho přímo na DC před regulátor.
Mám to vyzkoušené už u dvou sestav jenom je tam několik omezení.
Tyhle zdroje vydrží tak 350 V na vstupu , tohle se dá vyřešit zenerkou viz návod (opět režim 3)
Horší je že je to přídavná zátěž vstupu což se může projevit podtrháváním DC napětí při startech ve špatných světelných podmínkách.
Sice poslední verze FW už je odolná takže regulátoru to nevadí ale trochu se tím může posunout start k lepším světelným podmínkám.
Konzultoval jsem to před časem s p.Budínským (podle něj to taky ničemu nevadí ale sám mě upozorňoval na tuhle možnost).
Mám to ověřené.
Na zdroj 24V mám připojený obyč větrák ze zdroje PC přes stabilizátor 9V (chladit !!) takže jenom tak šustí a stačí to.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od kodl69 »

místo 9V stabilizátoru dej step down modul, nestojí o moc víc než stabilizátor a nemusí se chladit. Ostatně proč nedáš zdroj 12V a trochu mu nepodtrhneš zpětnou vazbu, je to celkem primitivní zásah.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od eman »

Mě teda Budínský přímo poradil spínaný zdroj na výstup a na to větrák. Zatím jsem to nerealizoval. Siton je sice pěkný, ale nedá 3500W co potřebuji.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od pekoz »

kodl69:
Líbí se mi provedení zdrojů na lištu a původní záměr byl 2x větráček z procesoru v serii - proto 24 V zdroj.
Ten stabilizátor byl potom takový nápad při jednom větráku , tím chladičem je myšleno kousek AL pásku - samotný stabilizátor nic moc nevyzáří. Ten stabilizátor je přímo na svorkách zdroje - na fotce to ještě není celé, fotil jsem první zapnutí. Dole v bedně je větrací mřížka. (IP65 rozvaděč nepotřebuji ale dobře se mi do něho montuje a je kompaktní.)
Tohle jsem dělal pro kluka - na regl jsme čekali přes 3 měsíce :cry:
Speciálně pro tebe - chybí tam ještě velmi důležitý vodič (teď už tam je :) )
Jistebník.jpg
eman:
Na výstup !! :shock: , na 120Hz a na to spektrum co z toho lezeTi poradil jaký zdroj ? To mě teda zajímá.
Naposledy upravil(a) pekoz dne úte lis 08, 2022 7:26 pm, celkem upraveno 1 x.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od thomas.007 »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, co je to za wattmetr a jak je zapojen, jestli na DC vstup z panelů nebo na AC výstup?
Případně jestli se nehřeje (nepálí), jako některé wattmetry, které sice měří relativne správně, ale obdélníkový výstup jim nedělá dobře. Wattmetr od Budínského sice jede, ale chci něco kompaktního.
Díky za info.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od pekoz »

https://www.aliexpress.com/item/4000288 ... zpGu60rKoB

Na doporučení kolegy tady z fora. Samozřejmě na DC vstupu. Je to do 20 A průchozí bez bočníku.
Výstup z regulátoru jsem zkusil původně taky ale nepodařilo se mi najít nic co vydrží spektrum toho co z toho leze ven.
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od jova »

Díky za informace, tak nějak jsem si to s tím spínaným zdrojem a ventilátorem představoval. Chtěl jsem ho zapojit na výstup, ale podle vašich návrhů ho bude lepší dát asi na vstup. V plánu je spínaný zdroj na co nejvyšší napětí a ventilátor na 12V.
Sitona mám doma a překvapilo mě, jak právě ten bel proti němu hicuje. :(
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od kodl69 »

Už jsem to psal, to jsou základní vlastnosti spínacích prvků. IGBT sice může spínat motor z lokomotivy, ale 1-1.5V úbytku mu z principu nikdo neodpáře, naopak dobře dimenzovanej nepřehřátej mosfet má i v 600V variantě 30-50miliohm, což je pro 10A 0.3až 0.5V, a to je ten rozdíl. U mosfetů je dobrý hlídat teplotu, protože s teplotou roste jejich odpor, a tím se zvyšuje ztrátovej výkon a tak dál, až dojde k destrukci. Úplně nejlíp se to pozná na fake! mosfetech z aliexpresu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od shuty »

pekoz píše:https://www.aliexpress.com/item/4000288 ... zpGu60rKoB

Na doporučení kolegy tady z fora. Samozřejmě na DC vstupu. Je to do 20 A průchozí bez bočníku.
Výstup z regulátoru jsem zkusil původně taky ale nepodařilo se mi najít nic co vydrží spektrum toho co z toho leze ven.
toto mam aj ja zapojene ale vacsinou ked k tomu pridem rano tak mam udaj kwh v chybe... asi to tam zblbne ked to vecer a rano zo slabym osvitom cyklicky zapina a vypina ...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od pekoz »

JJ to je chybička na kráse. Vadí tomu asi to cyklování . Není to ale pokaždé.
Beru to jako daň za nízkou cenu. Ten výpočet je hrubě orientační ale je to pěkné
Ten kolega tady (ok2vuv - snad se nebude zlobit) dělal i úpravu napájení v tom měřáku.
Pokud ho pěkně poprosíte :D tak se možná podělí. Já mu děkuji za hodně..
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od kodl69 »

Siton měří výrobu v základu, není potřeba tuning, ani nic dokupovat... Dokonce se dá po nahrání nového firmware nastavit počáteční hodnota, aby se to počítalo pořád dál.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od eman »

pekoz: Tak to byl vstup. Špatně jsem si to pamatoval. Ještě že jsem byl líný to realizovat. :)
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od shuty »

mam momentalne na ceste toto:

€ 16,56 17%OFF | DC 0-300V 300A Voltmeter Ammeter Car Battery Tester KWH Electricity Energy Voltage Power Meter Monitor 12v 24v 48v 96v + Shunt
https://a.aliexpress.com/_mL9Qg1I

uvidime ked to pride co to bude zac. ma to vyhodu v tom ze je tam moznost externeho napajania, takze ak to bude blbnut zapojim to na daky zdroj a malo by to fungovat ok. ale je to len do 300V takze urcite to nie je pre kazdeho ak je VOC panelov vyssie... ja sa do toho zmestim.


Siton je super, bol som spokojny ako slapal ale obmedzoval ma v pokusoch svojim prudovym obmedzenim na 10A. Bel papierovo znesie 16A a podla vyjadreni p. Budinskeho vraj znesie aj viac, vraj je tam rezerva. akurat treba dorobit to chladenie pre vyssie prudy sa to bude este viacej hriat.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od sikec »

No a když dám na výstup z BEL obyčejný graetzuv můstek s kondice, tak dostanu nějaký napětí cca 310V ne? Tam dám malý 10W menic na 12V a motorek z ventilátoru. To by mělo fungovat ne?
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od thomas.007 »

Stejně tak jde hodit malý měnič paralelně přímo k panelům (na vstup BELu), akorát by měl ten měnič ustát celý provozní rozsah napětí na panelech.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od shuty »

na napajanie malych ventilatorov pre chladenie BELa by sa malo dat pouzit toto:

€ 0,80 31%OFF | AC-DC 5V 700mA 12V 300mA 3.5W Isolated Switch Power Supply Module Buck Converter Step Down Module 220V turn 5V/12V
https://a.aliexpress.com/_mOpQPyi

na tie male PC ventilatory to isto bude stacit.

mam to na svojom BELi nahodene od jedneho pana co mi ho skladal a funguje to ok. neviem teda ci je to presne toto konkretne ale vyzera to tak.... je to naletovane na kontakty jedneho z kondenzatorov. osobne si myslim ze by to asi radsej mohlo byt napojene priamo na vstupne svorky z panelov ale tak nevyznam sa...

p. Budinsky ma najprv uistoval ze BEL moze pracovat aj s prudom okolo 18A, vraj to ma rezervu. po nejakom case, ked som dopytoval prepojenie na DC vystupe ma upozornil ze ak sa bude BEL vyuzivat na jeho maxime prudu bude treba dorobit aktivne chladenie.

celkom by ma teda zaujimalo kolko Amperov ten BEL dokaze zvladnut, napriklad aj s tym dorobenym chladenim...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od sikec »

shuty píše:
€ 0,80 31%OFF | AC-DC 5V 700mA 12V 300mA 3.5W Isolated Switch Power Supply Module Buck Converter Step Down Module 220V turn 5V/12V
https://a.aliexpress.com/_mOpQPyi
Toto vypadá hodně dobře. Hledám i něco s větším výkonem - třeba na 50W. Nezavadil jsi o něco takového?
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Bel a jeho chlazení

Příspěvek od rezis »

Já skládal asi tři ks BEL a kolega asi 5ks.Krom prvního jsme všechny namotovali na větší pasivní chladiče. Myslím, že to je nejlepší řešení.
Hlavně se z toho neposrat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek