Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od Lubik »

Mám čínský průtokový snímač který mi spíná časový spínač. Výbojka se vypne po pár minutách bez průtoku.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od PetrDubi »

Z hlediska hygieny by (podle mě) bylo lepší dát to před nádobu, protože do nádoby by ti měla jít už vydezinfikovaná voda. Když to bude za nádobou, tak se ti v nádobě budou množit ty bakterie a budeš se za ní snažit všechno desinfikovat.
Já osobně bych možná ještě dal před to čerpadlo časovač s malým zpožděním při zapnutí a lampu zapojil ještě před ten časovač, takže se při dopouštění zapne nejdřív lampa a potom se s určitým zpožděním zapne čerpadlo. A úplne ideální by asi bylo dát časové zpoždění na tu výbojku.

Jenom taková technická, nevím jakej tam budeš mít průtok a jestli to bude ta lampa schopná při tom průtoku dostatečně dezinfikovat. Třeba u bazénů nebo jezírek se využívá toho, že ta voda tam proudí stále dokola, takže kolem té lampy proteče několikrát za den, ale tady jenom jednou, takže by měla mít určitě mnohem větší výkon nebo dobu, po jakou bude na tu vodu záření působit. Víděl jsem i dlouhé válce s dlouhou výbojkou nebo i válce, kde šla voda kolem výbojky v průhledné šroubovici a podobně.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od Lubik »

Mám snímač za tlakovou nádobou. Je potřeba použít snímač s vrtulkou . Většinou chodí od 1l/min
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od jahodovák »

pokud se podíváš a trošku pročteš jak to mají udělané u prodejce revezky na mangala.cz,budeš v obraze,za mě,myslím si,že pokud občas měníš filtry a nenecháš je na doraz,není ta sterilizace nutná,přez membránu se nic nedostane a infikovat by se to mohlo jen teoreticky až za tou membránou,takže pokud se používá voda stále a moc nešetříš a pořídil jsi si RO s mikroprocesorem,který v pravidelných intervalech proplachuje membránu,nemělo by k tomu dojít.Mě to takto funguje už několik let.Navíc platí takové pravidlo,že co se nepoužívá to zakrní,myslím tím že přílišná sterilita způsobuje zakrnění imunity a pokud se poté setká s infekcí,není na to připravena,nakonec sportovci též na maraton nejdou bez dlouhodobé přípravy...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od Diablo1st »

Miyuki píše:Zdravím,
chci se zeptat, jestli vy so používáte UV dezinfekci vody, tak jestli necháváte svítit výbojku pořád
I s tím že se tedy musí každý rok měnit a navíc propálí ne úplně málo elektřiny
A nebo máte nějaký systém na spínání při průtoku.
Ja mám UV lampu pustenú stále. Používam 30W výbojku. Tú spotrebu a výmenu raz za rok moc neriešim. Voda bez baktérii je pre mňa dôležitejšia než tých 50€ za rok, čo stojí prevádzka UV lampy.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám železobetonovou nádobu na dešťovku zakopanou v zemi na 13m3 cca 8let,pořízeno bez dotací s přepadem do kanalizace. Používám ji na WC,napouštění bazénu 45m3,zalévání zahrádky,umyvadlo v garáži,máme jednu pračku trvale připojenou na dešťovku a druhou na městskou vodu. Dříve jsme měl na nátoku ze střechy molitanovou matraci 10cm a přes ni jsem deštovku filtroval dnes nemám ano to.Jedinné co dělám cca 2x za rok,že do nádoby naleji cca 1 litr Chlornanu sodného https://www.chlorito.cz/chlornan-sodny- ... xQQAvD_BwE Stejnou látku používám na dezinfekci bazénu toto balení mi vydrží cca 2 roky.Žena mi většinou řekne,že prádlo po vyprání je trochu cítit.Jinak bíle pere v městské vodě, zbytek v deštovce.Párkrát se u nás někdo napil dezinfikované deštovky a nikdo žádný proclém neměl.

Podle mě je lepší nádrž 2x za rok vydezinfikovat tím pádem včetně rozvodů než se starat o UV lampu.Měl jsem ji dříve na bazénu taky a zrušil jsem ji. Není třeba.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od jahodovák »

jinak chlornan sodný je prodáváno v maloobchodě jako savo...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od soami »

Tak řekl bych, že původní dotaz se týkal pitné vody. Mam vrt a také používám UV lampu. Tedy pouze v kuchyni a jede furt. Savo nechám příznivcům CDS.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od Franta2776 »

jahodovák píše:jinak chlornan sodný je prodáváno v maloobchodě jako savo...
Akorát to Savo je 4x naředěno.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
sehnat se dá chlorid stříbrný i v malém množství zde
https://www.p-lab.cz/chlorid-stribrny?g ... gLnAfD_BwE
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od soami »

To malé množství bylo zřejmě myšleno tak, že v Sagenu (10g) je koncentrace AgCl 1%, tedy 0,1g a zbytek je NaCl. To je na 1m3 vody.
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od yare »

Otázka je, čo skracuje viac životnosť UV výbojky? Časté zapínanie, alebo jej prehrievanie v dôslednu nechladenia, keď je zapnutá stále? Ja výbojku zapínam spolu s čerpadlom a životnosť výbojky mávam približne 4 mesiace. :cry:
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od rezis »

V práci používáme UV výbojky a tam je snad max. 4 zapnutí za den jinak dochází ke snížení životnosti... A plný výkon(funkčnost) je garantována až 5 minut po startu.
Hlavně se z toho neposrat.
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Spínání UV dezinfekce vody při průtoku. Máte někdo?

Příspěvek od rezis »

A tak jsem kecal. U nás to vyšlo vypínat jen v pauzách tak proto tak málo.
Z katalogu přeloženo googlem:
"Velmi časté zapínání a vypínání je pro UV lampy PURION nepříznivé. Každý proces zapnutí stojí cca 1/2 hodiny - 1 hodina životnosti UV lampy PURION.
Proto: Pokud je to možné, vypínejte UV lampy PURION pouze v případě delší očekávané přestávky
než 30 minut."
Hlavně se z toho neposrat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek