balancer a bms

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: balancer a bms

Příspěvek od kodl69 »

tohle právě jede pořád. Nevím, jak to myslíš, když spínám k sobě dvě poměrně velký kapacity s rozdílnými napětími mosfetem s minimálním RDson, tak to spínám "natvrdo" nebo ty mosfety nechám jet v lineárním režimu, a rozdíl energie se promění v teplo. Oboje mi nepřijde jako technicky správný řešení. Když spínám indukčnost, tak proud na začátku skoro neteče, při rozepnutí vyskočí napětí, do chvíle, než sepne druhej mosfet (a jsou techniky, jak to korektně omezit). A tohle se děje ve spínaným zdroji, ve většině DC/DC. Pro ukázku stačí malý domácí pokus: 1G kondenzátory, jeden vybiju, jeden nabiju na blbejch 10V a při spojení se děje co? vyletí celkem pěkná jiskra. Pak by na obou mělo být 5V, ale nebude, protože "chybí" ta energie, co se proměnila v teplo. V extrémním případě to může být polovina energie odpovídající rozdílu napětí. A to je to, co musí "strávit" ten mosfet. Naopak je to horší, že to musí snášet mnohokrát za sekundu. Kondenzátory jsou zatížený impulsním proudem, mosfety taky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: balancer a bms

Příspěvek od glottis »

v tom proad hledas neco co tam neni :) si pust to video a koukni jake proudy tam ma a jakej cas ubyha. i ty kondiky maj nejake esr, parazitni indukcnost, pcb cesty rds mosfetu. Low esr kondik ma treba 0,15 ohmu. jsou tam nejake pocty paralelne tak treba 0,05 na string + rds dvou mosfetu co to sepnou tak treba 0,02. Nemuzues pak brat ze deset tech sad jede poroti jedne vybite. Kdyz hodn eprivru oko budes u toho balanceru rad za odpor 0,1 ohmu. Ikdyz bys tam dostal 1V rozdilu, jako ze nedostanes tak je to 10A. Realita jsou diff do 100mV a to je uz tam malej proud ze to nema cenu resit. A to tam neni ani smykem, protoze jak to spinas rychle, ty kondiky se nestihnou na plno vybit ani nabit a potece tam nejaka stredni hodnota jeste filtrovana parazitni indukcnosti tech kondiku. Si nekdy z nudy otevri datasheet nejakeho spinaneho obvodu co tam kde tece za prubehy a proudy. Vsechny tyhle balancery maj spis problem ze spis ten proud na stitku ani nedaj.

Jak jsme psal, nemusis balancovat porad. Je tam jumper run a staci tam dat vypinac nebo rele.

Stejne straseni, jak odejde super cap v JKBMS. Me balancing sepne tak na par hodin mesiccne v souctu. Driv odejde neco jineho.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: balancer a bms

Příspěvek od kodl69 »

Tvoje vysvětlení je takový, že to vlastně nefunguje... Ale pořád můžu mít námitku, že to není technicky čistý řešení :)
Tenhle krám si proto nikdy nekoupím, co mám vyzkoušený jsem postoval.
Ještě by mě zajímalo, kdybych to napojil na tak rozhozený baterky jako jsem měl já, jestli by je to srovnalo (podle australáka ne) a když náhodou, jakou má ta deska při max.vyrovnávacím proudu teplotu. ETA3000 jsou při cca 1A někde u 30°C ve 20°C místnosti, tj takhle malá destička při balancování 7x 1A vyzáří v teple jednotky watt. To mi jako odhad energetické účinnosti stačí.
Jedno i druhý může fungovat u li-ion, u lifepo4 nezbejvá nic jinýho než balancer kterej dokáže odeslat do tepla aspoň 2A a navíc BMS reguluje nabíjecí proud. Jiná možnost prakticky není, protože k tomu balancování je poměrně málo času.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek