paralelní zapojení měničů.

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

paralelní zapojení měničů.

Příspěvek od vla »

Mám jeden ks tohoto měniče: Kombinovaný měnič napětí MPS3K-24, DC/AC 24V/2400W. Vyjímečně bych potřeboval na svařování výkon cca dvojnásobný a vrámci minimální ceny pořízení mě napadlo což přikoupit ještě jeden, který by vytvořil místní síť, protože tam žádná není a z něho vyvést výstup na vstup sítě druhého kusu. Tím by se měly oba měniče dle mě sfázovat a pokud by jeden výkonově nestačil přicucnul by si z druhého. Další problém je, že by oba byli na stejné baterce, ty bych mohl v případě potřeby rozdělit na dva paralelní bloky, nebo by to nebylo třeba? Spojení u panelů nehrozí, protože zatím používám externí regulátor nabíjení. Nejsem pravověrný elektrikář, ale dává mi to smysl. Ale zas nerad bych měniče odbouchnul, protože cílem tohoto řešení je ušetřit nějaký peníz a ne zakoupit za 20+ tisíc nový měnič. Baterky by to zvládly už teď, ale stejně bych chtěl nějaké přidat. Takže předokládám úsporu 11-12 tis oproti přímému přechodu na systém 48V. Jedná se prosím o rekreační objekt kde mi vlastně chybí jen možnost svařování, jinak vše zvládám bez problémů. Další řešení by byla centrála kolem 5 KW, ale narážím na cenu cca 20 tis. Dále nějak takovou jednofázovou nemohu najít, většinou mají na jedné fázi 220 V kolem 2KW a 5 KW je na 400V. K tomu zas nemám svářečku, ta je na 220 V. Proto se mi do generátoru nechce, navíc páchne a dělá kravál. Díky za rady, hlavně jestli mi můj výtvor spojení dvou měničů bude fungovat, případně proč ne atd.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: paralelní zapojení měničů.

Příspěvek od cipis »

9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: paralelní zapojení měničů.

Příspěvek od rva »

Kdepak. Když se jeden přetíží, tak se přepne na ten druhý a ten se samozřejmě přetíží taky. Měniče by musely pracovat paralelně, ale nevím, jestli toho jsou tyto schopny (musí mít paralelní kartu a stejný/podobný firmware).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: paralelní zapojení měničů.

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro vla, naznačujete ,
zde se jedná v principu o dvojí konveri , nejprve konverze nahoru z baterek měničem na 230V
a pak zase konverzi dolů ze 230V svářečkou.
Celé je to zbytečně drahé a navíc vznikají zbytečně velké ztráty dvojí konverzí.
Já osobně bych to řešil malým měničem přímo z aku na svařování elektrodami. Jen by se nastavoval svařovací proud
pro elektrody. Takové řešení bude nejlevnější a bude mít nejmenší ztráty.
Jde ale o to, zda si umíte číst ve schématech, umíte letovat a jste ochotný věnovat čas na realizaci nového řešení ?
Pokud ano, pošlete SZ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: paralelní zapojení měničů.

Příspěvek od vla »

Díky za rady, byť mě moc nepotěšily. Přepokládal jsem, že měniče se nepřepínají, ale dososávají co sami nezvládnou. 4 KW by asi stačily, nějak jsem tento měnič přehlédl, díky za typ, i když asi nevyužiji, bylo by to bez rezervy. Nějaký "malý" měnič o výkonu 4-5 KW pro svářecí napětí nevidím jako řešení, snad v nouzi. Jednak mám CO svářečku a pak systém na 220 V nedělám kvůli tomuto, ten je funkční a mimo případné občasné svařování plně vyhovující. Navíc nečekám, že DC-DC měnič 4-5 KW by byl výrazně levný.
Nemám rád tenhle stát.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek