Měnič - uzemnění nuláku

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bublich »

Ne součet průřezů těch nul.V síti TNC je (samozřejmě u nových instalací) předepsán minimální průřez PEN 10mm2.Je to z důvodu,že plní současně ochranou i provozní funkci).Je proudově zatěžován.
Edit- při použití nového kabelu tam nebudou (ale mohou) dvě nuly,já předpokládal že jde o stávající kabel typu 3C.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

bokser01 píše:Já N na výstupu měniče uzemnil... Protože fakt nehodlám mít na nuláku skoro 100V.
Jasně...ale do čeho jsi to uzemnil? Přímo do země? Taky jsem to tu četl ..
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bublich »

Připojit samostatným vodičem na pospojovací soustavu domu HOP/met nebo zakopat zemnící desku a propojit.
(ozvou se tyčkaři) :mrgreen:
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

bublich píše:Ne součet průřezů těch nul.V síti TNC je (samozřejmě u nových instalací) předepsán minimální průřez PEN 10mm2.Je to z důvodu,že plní současně ochranou i provozní funkci).Je proudově zatěžován.
Edit- při použití nového kabelu tam nebudou (ale mohou) dvě nuly,já předpokládal že jde o stávající kabel typu 3C.
Dobrá ať tě s tím moc neotravuju, mám možnost natáhnout z domovní rozvodnice nové kabely k měniči, tam i zpátky, jaké kabely bys doporučil ať to má elektrikář připravený. Měl by to být ostrov měnič easun 5,6 Kw přepínač sítí, indukční deska, trouba a myčka budou nastálo na DS. Zbytek žádné velké odběry, pračka, sušička, konvice, lednička...nic víc s větším odběrem mě nanapadá
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bublich »

Tohle konzultuj s tím elekrikářem co to bude dělat ideálně navíc s projektantem.To je hodně o místních poměrech to chce vidět.Pokud se bude kopat tak do výkopu určitě FEZN pásek 20x5 na obou stranách ven na to uzemnní.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

nechci kopat :lol: :lol: :lol:
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

mirekcafa píše:
bokser01 píše:Já N na výstupu měniče uzemnil... Protože fakt nehodlám mít na nuláku skoro 100V.
Jasně...ale do čeho jsi to uzemnil? Přímo do země? Taky jsem to tu četl ..

Já si vytvořil zemnící svorkovnici doma. Bylo tu TN-C tak jsem udělal bod rozdělení PEN který jsem přizemnil ještě na domácí zem s 3 tyčemi ke kterým vede 15m zemnícího drátu. Tyče metr od sebe. Mělo by to mít cca 7,5ohm dle měření. Ten N vstupu měniče jsem propojil s PE a mám klasiku N = 0V a L 230V. Bez tohoto zapojení bylo většinou N = 84V a L zbytek což nechceš... Za měničem pak již vede TN-S síť s chrániči. Stejně mě nemine překopat celý barák... Když viděl pracovník čezu při výměně elektroměru tu dřevěnou boudu ve zdi co sotva drží pohromadě tak remcal :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od Jarin »

Takže máš přizemněn N od měniče i přes to, že někde v dáli předtím už je bod rozdělení PE + N, je to tak? Samozřejmě nikdo nechce mít na N takhle vysoké napětí. No, a teď co je správně - předpisy tvrdí něco, situace si vyžaduje něco jiného.

Takže když bych se vrátil k tomu mému původnímu dotazu a nákresu, tak co s tím tedy? Takže to zkusmo zapojím a změřím napětí N vůči zemi. Když bude nulové (či nízké), tak dodatečně zemnit nebude třeba, bude to funkční, bezpečné a vyhovím i předpisům.
Když tam bude napětí vyšší, tak asi přizemnit, i když to nebude předpisově ok. Ale co jiného s tím. Dám vědět.

Jinak ale předpokládám, že to moje zapojení v úvodu je správně. Souhlas? Přepínat můžu jen fázi, vodič N bude společný pro DS i SOL okruh a na DS můžou být ostatní stávající spotřebiče využívající L1, L2 či L3, aniž by to vzájemně dělalo nějakou neplechu. Samozřejmostí je vše správně odjistit, zafíčkovat a použít přepínač s nulovou mezipolohou. Souhlas takto?
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

Nemám N je přizemněn v bodu rozdělení PEN. Zkrátka mám místo kde vzniká rozdělení z DS přivedu PEN z něho N na měnič a PE na zem měniče no k tomu je ještě připojena moje zem a propojeno N měniče na výstupu. Nevidím důvod proč by to mělo být špatně. Jediné negativum co toto zapojení má kdybych měl chránič před měničem tak by ho to vyráželo. Proto jsem si přivedl L a PEN a jediné co je před měničem je jistič. Určitě to ale odporuje nějaké normě nebo tak něco ale to jsem nestudoval... Pro mě je důležité že mám v síti za měničem N = 0V! Jediné co je trošku blbé je když jedeš z DS protože na vstupu měniče se ti rozdělí PEN na PE a N a na výstupu v ten okamžik se zase propojí. od toho místa pak vede 3 vodič a chránič funguje jak má.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od cipis »

Spíš je chyba ve výkladu těch předpisů. Uzemnění jednoho fázového vodiče měniče není žádné spojování už něčeho někde v dáli rozpojeného! Ten měnič je zdroj, ne spotřebič. A jeho N není to stejné N, jako z jiného zdroje. Ono to vlastně není ani N, je to jen druhý fázový vodič. Je to totiž úplně jiná soustava.
Tedy uzemněním jednoho fázového vodiče z měniče se rozhodně nespojuje nějaký úplně jiný drát úplně někde jinde.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

No řešilo se že někdo spojuje natvrdo propojkou vstupní N na zem a pak výstupní N. Tohle moje je v podstatě to samé protože to vstupní N je propojeno v PEN s PE a to PE je zas na výstupu propojeno s N výstupu. :D Ono na jednu stranu je dobře že má vše jeden jediný potenciál protože jak to bylo i řečeno ZEM je jen jedna. Jestli to nějak vadí měniči některým asi jo některé to v poho snesou. Tipuju teda že za měničem bez toho uzemnění jedné fáze leze IT síť chápu správně?
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od cipis »

Ano, samozřejmě, ono to ani jinak být nemůže, na druhé straně je přece baterie. Proto tam člověk naměří těch cca. 100V vůči zemi.
Ta propojka je špatná v tom, co se stane, až upadne, třeba při špatné manipulaci, nebo při výměně měniče atd.
Prostě přívod 3 vodiče (pokud je přívod vůbec potřeba, já mám přívod pouze do "nabíječky"), výstup z měniče 3 vodiče a až v rozváděči zapojené dle potřeby. Žádné ptákoviny typu jeden drát z dalšího a jen jednu fázi, jak někde nahoře psal kolega. Ty snahy ušetřit práci, a možná nějaký materiál, jsou katastrofální ... Stejně jako věci typu neexistuje sekat/tahat něco dalšího apod.
Už jsem to tu psal jednou, pořídili jsme si opici, musíme mít i na banány. Některé věci se musí opravdu udělat pořádně.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bokser01 »

Jasně to je dobrý poznatek že to propojení by se mělo realizovat v rozvaděči. Ono je fakt že by se mohlo nějakou náhodou stát že z měniče z té svorkovnice ta propojka jak říkáš "upadne" a je zaděláno na problém. No viděl jsem na youtube nějakého slováka a ten to měl teprve na "prase" Přiveden 3 vodič na přívodu L a N to N následně propojil s N vstupu/zem/N výstup a výstupní fázi z měniče si vedl zpátky do rozvaděče po ZŽ... :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od cipis »

Každý to někde nějak prasíme (viz. moje fotka u mé elektrárny), ale něco je už jak od prasat moc divokých ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

Když jsme u toho uzemnění kastle měniče...starý barák měnič bude ve sklepě kde je klenutý strop se čtyřmi asi pětimetrovými traverzami. Zajímalo by mě zda by to uzemnění fungovalo když by se to připojilo na tu traverzu, případně na všechny. Zajímá mě funkčnost a bezpečnost, ne norma.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od Pepin »

mirekcafa píše:Když jsme u toho uzemnění kastle měniče...starý barák měnič bude ve sklepě kde je klenutý strop se čtyřmi asi pětimetrovými traverzami. Zajímalo by mě zda by to uzemnění fungovalo když by se to připojilo na tu traverzu, případně na všechny. Zajímá mě funkčnost a bezpečnost, ne norma.
Jestli ty traverzy ve sklepe nepokracuji nekam do zeme/hliny, bude to uplne k nicemu.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

drží strop ve sklepě, po celé délce tedy obezděné cihlou, a na koncích jsou v základech domu, cihla, pod úrovní terénu. Jde mi o to zda to není úplně blbej nápad :) bylo by to pro mě nejsnadnější řešení
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od Pepin »

mirekcafa píše:drží strop ve sklepě, po celé délce tedy obezděné cihlou, a na koncích jsou v základech domu, cihla, pod úrovní terénu. Jde mi o to zda to není úplně blbej nápad :) bylo by to pro mě nejsnadnější řešení
No, mozna všechny traverzy spojit vodicem a zkusit merakem na hromosvody zmerit odpor tohoto "svodu".

Osobne myslim, ze to odporem nevyjde. Na spouste mist je v zemi zakopana pasovina a odpor nevychazi kvuli podlozi ze skaly/kamenu nebo v lete suchu.

Mas možnost to nechat někým zmerit?

Pavel
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od mirekcafa »

Včera jsem to zkusil zkoušečkou, do zásuvky na fázi a druhý konec na tu traverzu, svítilo to jak kdyby to byla zásuvka. Právěže nemám kolem sebe nikoho kdo by tomu rozuměl...
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvek od bublich »

Udělejte nové uzemnění.Pokud ta zkoušečka měla magnet a ten se nepohnul je to stejně o ničem.Navíc si uvědomte že přes ten magnet tam pouštíte napětí a absolutně nevíte kde se může objevit a koho ohrozíte (co je v el.kontaktu s těma traversama).Za druhé i kdyby to nějaký ucházející odpor mělo tak může být utvořen například zvonkáčem,náhodným kontaktem,apod.který časem zmizí, to žádný měřák nezměří.Takové uzemnění přeci nechcete?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek