Základní monitoring

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Základní monitoring

Příspěvek od Jarin »

Zdravím,

potřeboval bych poradit, jakou co nejjednodušší cestou se vydat ke zprovoznění naprosto nejzákladnějšího monitoringu. Rád bych měl možnost vidět pohromadě pár zcela základních parametrů, jako je aktuální výkon z panelů, napětí/proud baterií, spotřeba za měničem. Zatím třeba jen na nějakém malém LCD/TFT monitoru přímo v technické místnosti. A časem (možná i v krátkém) pak data i sbírat a být schopen si je znázornit graficky v čase.

Rád bych k tomu co nejvíce využil věci, které už doma mám, což je hlavně Arduino (nano, uno), s kterým jsem si kdysi chvíli hrál, mám možnost mít i ESP32, případně Arduino Mega (když by bylo nutné). K dispozici mám i jeden starší volný noťas, ale to už je myslím zbytečně velká trvalá spotřeba. Bohužel nejsem nijak programátorsky zdatný, nejsem např. schopen od základu sám napsat celý program. Drobné úpravy, když vím co kde, samozřejmě ano. Naopak nemám problém s HW, bastlení je můj koníček.

Jako první bych chtěl začít s monitoringem na větvi, kde je Axpert King 3kW a Lifepo4 24V/100Ah s JBD BMS. Zde by mělo jít, jak jsem se tu už dočetl, vyčítat data přímo z obou těchto zařízení. Nevím ale, zda to jde s Arduinem či ESP32 a jak to pak splácat dohromady do jednoho výstupu.
Případně klidně půjdu i cestou měření parametrů externími senzory (dělič napětí, hallův senzor,...)

Poradíte mi nějaký jednoduchý funkční systém zhruba ve výše uvedeném duchu? Děkuji za rady a podněty.
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Základní monitoring

Příspěvek od smartyn34 »

Tak tohle ti asi těžko někdo napíše, nejlepší řešení, každý to řeší jinak. Já třeba zrovna pracuji na systému, kde s Raspberry vyčítám informace z BMS(zatím přes bluetooth), z axperta přes serial a z regulátoru přes RS485, posílám je do Domoticz, odkud je čte Grafana.
Arduinem to půjde určitě také, jen budeš asi omezen výkonem, já u něj ztroskotal po přidání UDP pro posílání dat po síti, proto zatím Raspberry.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek