Protherm Ray - uprava

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Protherm Ray - uprava

Příspěvek od gold1 »

Zdravim vsechny solarniky.Popisu svou uvahu a tim se dostanu k predmetu dotazu.Mozna se ukaze,ze nekdo uz neco podobneho provozuje.
V soucasne dobe vyuzivam prebytky z FVE,ktere se nevejdou do baterie na ohrev vody v bojleru Drazice NTRR/SOL 250 pomoci topne patrony 6/4" 2kw.Ovladam to pomoci rele z Victronu BMV700,tak ze pri 95% SOC se spusti ohrev vody a pri 90% se zastavi.To ovladani funguje k me spokojenosti,ale totez nemuzu rict o tom ohrevu.I kdyz patronu nastavim na max,tak neohreje vodu na vic jak 60C.Vzhledem k tomu,ze patrona je presne uprostred vysky bojleru,tak je to pouze polovina obsahu a to cidlo,ktere meri tu teplotu neni jeste ke vsemu az nahore,ale ve 3/4 vysky.V provozu to vypada tak,ze kdyz se patrona zapne,tak prvni hodinku a pul hreje v kuse a pak uz cykluje,protoze se voda nestiha tak rychle "promichavat".SOC behem tech cyklu vyleze na 100% a ja jsem v situaci kdy se do vody jeste vejde energie,ale ta zustava na strese.
Proto mne napadlo nasledujici reseni:odpojil bych od primarniho topneho okruhu spodni vymenik v bojleru a napojil ho na nevyuzivany elektrokotel Protherm Ray 12kw.Kdyz odpojim 5 spiral,tak jsem na 2kw vykonu a kotel by teoreticky mel fungovat.Vsechnu elektriku kotle bych pripojil na FVE a ridil bych to tim BMV700 pres kontakt HDO(na obr.svorka 19).Tim padem by mel kotel po dosazeni 95% SOC normalne zacit nahrivat vodu v bojleru(podstatne efektivneji nez topna patrona-nebude cyklovat a bude ohrivat vodu odspoda) a po poklesu soc na 90% by ohrev ustal a elektronika kotle by si pohlidala dobeh cerpadla atd.Presne tak jako se to deje,kdyz se prepne nocni proud-elektronika kotle zustava plne funkcni akorat netopi.Tim se dostavam k te otazce--jde vykuchat prijimac signalu HDO a nahradit jej nejakym relatkem nebo jde nejak napodobit signal HDO a ovladat tim ten kotel???Schema kotle prikladam.
Na infolince Prothermu o tom nechteli ani slyset a odkazovali mne na minikotle a podobne vyrobky(https://www.dzd.cz/prislusenstvi/elektr ... ka-tj-2-hp)ale k tomu je potreba dokoupit cerpadlo,expanzku,regulaci a jedinou vyhodu spatruju v uspore prostoru.Kotel sice zabere misto na zdi,ale je to vse v jedne krabici a spolehlive to funguje.
Přílohy
Protherm Ray_schema.pdf
(119.58 KiB) Staženo 152 x
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od rva »

A což doplnit boiler oběhovým čerpadlem, které by se spustilo (jaro-podzim) spolu s nahříváním z fotovoltaiky a promíchávalo boiler? Přes zimu je elektřiny málo, tak by se čerpadlo nespouštělo. Já takové mám a tím se promíchává v případě dostatku elektřiny voda ve dvou paralelních boilerech.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od Pawel »

Koukám že mě rva předběhnul. Stačí obyčejné čerpadlo. To vypínání tělesa je způsobeno že je termostat v těsné blízkosti tělesa. Ptal jsem se výrobce a ten to jen okecával. U 300l bojleru jde dát těleso i dolu a potom to je bez problému. To čerpadlo má jen tu nevýhodu že použitelná teplota vody bude dosažena později protože 2kW těleso bude ohřívat 200l naráz. Možná že by šlo cyklovat to čerpadlo aby totálně nemíchalo tu vodu naráz.
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od luky »

gold1 píše:Tim se dostavam k te otazce--jde vykuchat prijimac signalu HDO a nahradit jej nejakym relatkem nebo jde nejak napodobit signal HDO a ovladat tim ten kotel???Schema kotle prikladam.
Co chceš kuchat? Já tam vidím dvě svorky a kotel jenom čeká, jestli ty dva dráty spojíš. Nic víc.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od Pawel »

Asi to chce ovládat přes ISS :-).
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od gold1 »

luky píše:
gold1 píše:Tim se dostavam k te otazce--jde vykuchat prijimac signalu HDO a nahradit jej nejakym relatkem nebo jde nejak napodobit signal HDO a ovladat tim ten kotel???Schema kotle prikladam.
Co chceš kuchat? Já tam vidím dvě svorky a kotel jenom čeká, jestli ty dva dráty spojíš. Nic víc.
Nejsem si jistej jestli ovladani HDO funguje tak jednoduse.Nejsem elektrikar,nehadam se,ale pry CEZ posila po modrem nulaku nejaky signal a ten ridi neco v tom kotli.Jestli je to jinak,tak si to rad necham vysvetlit a tu svorku budu s radosti ovladat nejakym relatkem.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
Charlie_XZ
Příspěvky: 50
Registrován: pon led 06, 2020 5:58 pm

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od Charlie_XZ »

Zjednodušeně řečeno, HDO vyhodnocuje přijímač který máš v elektroměrovém rozvaděči, do kotle ti jde modry drát který ten přijímač "přizemní" pokud je nízký tarif aktivní, pokud je neaktivní tak je ten drát ve vzduchu. V kotli je stykač kde je ovládací cívka připojená na fázi a na tenhle drát, pokud se přizemní stykač sepne ...
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od pkougl »

anoj,
jak kolegové píšou, neřeš jak to distributor dělá (posílá po vedení signál a HDO ho přijme a sepne/vypne rele tarifu, topení, bojleru).
Pro tebe je to kontakt který potřebuje kotel k "povolení" provozu, prostě galvanicky izolovaný kontakt na svorkovnici J3
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od Pawel »

ČEZ pošle do HDO určitý kód (to je ta krabice vedle elektroměru) a HDO pošle po modrém jen nulák N který sepne stykač řízeného spotřebiče. Nic jiného v tom nehledejte.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od stano22 »

Napríklad SSD montuje elektromery s integrovanym prijimacom HDO, vystup je spinany N z elmeru. Sucastou montaze je aj B4 istic + modularne rele, takze vlastne HDO uz priamo v ER ukoncuje distribucka ako bezpotencialovy kontakt.
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od gold1 »

Jestli tomu rozumim dobre,tak tim relatkem v BMV700 staci ovladat rele,ktere bude spojovat "modry"drat na tu svorku a kotel bude dalkove rizen misto signalem HDO signalem BMV700.Takze zbyva vyzkouset jestli odpojene spiraly nehodi nejakou chybu v elektronice kotle.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od gold1 »

Pawel píše:Koukám že mě rva předběhnul. Stačí obyčejné čerpadlo. To vypínání tělesa je způsobeno že je termostat v těsné blízkosti tělesa. Ptal jsem se výrobce a ten to jen okecával. U 300l bojleru jde dát těleso i dolu a potom to je bez problému. To čerpadlo má jen tu nevýhodu že použitelná teplota vody bude dosažena později protože 2kW těleso bude ohřívat 200l naráz. Možná že by šlo cyklovat to čerpadlo aby totálně nemíchalo tu vodu naráz.
Bohuzel ja mam ten 250l.Cerpadlo je sice taky reseni,ale pro mne je technicky snazsi napojit ten kotel na stavajici privod k vymeniku a jen odstranit propojku mezi obema vymeniky.A libi se mi na nem ta moznost regulace,mereni a v letnich mesicich zapojeni druhe spiraly.A bojler by byl vlastne presne v takovem rezimu,jak ho v Drazicich vymysleli.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od Pawel »

Nevím proč do toho pořád chcete vrtat. Asi by mělo jít v menu nastavit max. výkon kotle který bude trvale zapnutý a jen signálem N zapnete těleso. Až ten kotel připojíte tak nezapomeňte na nějakou expanzi nebo nechte okruh otevřený.
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od rva »

Jako alternativa k BMV700 je od číňanů HB 404 například na https://www.aliexpress.com/item/32690913859.html
používám to řadu let, není to vhodné pro olovo, kde by se rozcházelo SOC. Výhodou jsou kontakty 2 relátek, které je možno "naprogramovat" při jakém proudu, SOC nebo napětí se mají sepnout a kdy rozepnout. Začínal jsem s ním v roce 2015: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 614#p42614
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od gold1 »

Pawel píše:Nevím proč do toho pořád chcete vrtat. Asi by mělo jít v menu nastavit max. výkon kotle který bude trvale zapnutý a jen signálem N zapnete těleso. Až ten kotel připojíte tak nezapomeňte na nějakou expanzi nebo nechte okruh otevřený.
Ve skutecnosti to omezeni vykonu funguje pouze v rezimu vytapeni.Ve chvili kdy ma kotel nahrivat TUV a hlida teplotu pomoci cidla v bojleru,tak spina max vykon bez ohledu na jeho nastaveni.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
stevoh6
Příspěvky: 5
Registrován: pon lis 07, 2022 8:37 pm

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od stevoh6 »

Pawel píše:Nevím proč do toho pořád chcete vrtat. Asi by mělo jít v menu nastavit max. výkon kotle který bude trvale zapnutý a jen signálem N zapnete těleso. Až ten kotel připojíte tak nezapomeňte na nějakou expanzi nebo nechte okruh otevřený.
Suhlasim mam protherm ray 9kw. V servisnom menu kotla ide samostatne nastavit max vykon pre ohrev TUV a aj pre ohrev kurenia. Tiez idu nastavit aj otazcky cerpadla. Na svorkovnici je jeden HDO kontakt, ktory viete ovladat hocijakym rele + esp+ home assistant napr. ale je tam aj druhy kontakt, ktory funguje ako "obmedzovac vykonu" ale to robi len to, ze nepusti vsetky spiraly naraz ale postupne s dlhsim casovym odstupom. V manualy je tento kontakt oznaceny ako "kontakt pre odlahcovacie rele".
20ks TrinaSolar 450w, Goodwe gw 10k-et, 6ks Pylontech H48050
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Protherm Ray - uprava

Příspěvek od gold1 »

Nevim jestli to bude nekoho zajimat,ale doplnim poznatky po sezone ohrevu vody ze slunce.Vzhledem k tvrdosti vody v nasi lokalite(na horni hranici toho co povoluje norma) se ohrev topnou patronou ukazal jako naprosto slepa ulicka.Nejprve jsem pridal k bojleru obehove cerpadlo a nejakou dobu jsem dokazal ohrivat bojler nekam k 60-65 stupnum.Behem 2 mesicu opet nastal vyrazny pokles dosazitelne teploty a dokola opakujici se cyklovani patrony.Po vypusteni bojleru a demontazi patrony bylo jasne proc tomu tak je.Patrona se promenila v jeden velky kus usazenin a tim padem se prehrivala.Kdokoliv mate doma tvrdou vodu,tak tento pokus muzete rovnou preskocit.
Jelikoz se mi jeden kotel navic v technicke mistnosti moc nelibil,tak jsem nakonec sestrojil externi ohrivac z plocheho kotloveho telesa,ktere je dimenzovano na vykon 4-12kW,obehoveho cerpadla,expanzky a nejake pojistne bizuterie.To jsem napojil na spodni vymenik bojleru.Je to nezavisle na topnem i elektrickem okruhu domovniho elektrokotle,napojene primo na FVE a ovladane pres Victron BMV700 a Shelly s termostatickym cidlem v jimce bojleru a jimce kotloveho telesa.Celych 250 litru to ohreje bez potizi na 75 stupnu a az nekde kolem 77-78st.v bojleru to uz vypina termostat,ktery hlida teplotu v tom kotlovem telese.Normalne ale nahrivam bojler na 65st.Patrona je v tom kotlovem telese 3*2kW,standartne to jede na 2kW,kdyz je treba pul dne malo slunka,tak rucne spinam dalsi 2kW aby se to urychlilo.Po vypnuti termostatem se opetovne sepne pouze prvni 2kW spirala.Obeh obstarava Wilo Star-Z Nova se spotrebou kolem 5w.Od dubna doposud vse funguje bez jedineho problemu.Do tech 250l vody dokazu nacpat kolem 10-14kWh.Horni vymenik v bojleru zustal pripojeny na elektrokotel a v pripade nedostatku slunka je schopen ohrat horni pulku bojleru behem 10-15 minut.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek