FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od aivosh »

Dobrý den všem,

aktuálně provozuji plynový kotel a zásobník vody mám mezi 160-200l (neřešme prosím, proč to nevím přesně).
V systému je oběhové čerpadlo.

Do stávajícího systému bych chtěl vložit další ohřívač zapojený na FVE a to na větev cirkulačního čerpadla (FVE cca 155V, 1,4KWp, na Bel. Víc panelů už na střechu nedostanu, nechám si udělat custom spirálu).

Otázky zní:

1) Bude systém takto nějak rozumně fungovat? (Nehledám totální optimum, jde i o to, že přikoupení malého ohřívače je celkem levné, výměna stávajícího za jiný dost drahá)

2) Jak velký objem toho ohřívače na FVE by cca byl vhodný (3 lidi v RD)

Děkuji všem za vyjádření k tématu, Ivo

Obrázek
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od Pawel »

Hlavně vám musí někdo do toho malého ohřívače udělat tu spirálu na 155V. Ten stávající asi nemá možnost vložit spirálu. Trochu bych se bál průtoku přes ten malý ohřívač. Osobně bych to zapojil jinak. Čerpadlo by se sepnulo při dosažení určité teploty v ohřívači.
Přílohy
Bez názvu1.png
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Řešil jsem něco podobného. A vyřešil následovně...

Původní ohřívač jsem vzhledem ke stáří 15let vyhodil a pořídil dražický typ OKCE.... Tedy ohřívač jak s připojením na plynový(jakýkoliv) kotel, tak s 2,2kW spirálou.
Termostat na plynovém kotli pro TUV mám nastavený na 55°C, termostat od spirály mám nastavený na 60°C.
Tedy, zvládne-li ohřát vodu jen slunko, kotel vůbec nezapíná.
Oběhové čerpadlo je inteligentní a jede, jen když je potřeba teplá voda. Má na výstupu z ohřívače tepelný senzor a jakmile se ohřeje trubka TUV, sepne oběhovka. Považuji to za levnější řešení, než nechat teplo z vody unikat oběhem, když teplá voda není potřeba. Je to samozřejmě méně komfortní, než, když jede oběhovka téměř pořád, ale vzhledem k ceně plynu mi to nevadí.
Navíc, ohřev TUV kotlem mám časovým spínačem omezen výhradně na večer (19-22hod.)
Ohřívač má 100ltr. a bydlím sám, občas s odrůstajícími dětmi.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od Pawel »

Voda bude cirkulovat jen mezi ohřívači a ty můžou stá klidně vedle sebe.
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od aivosh »

Pawel a Marek, děkuji Vám na příspěvky.

To, co jste napsali, je návrh udělat to jinak, než je můj nákres. Což je něco, co chci slyšet. A zároveň potřebuju vědět, jestli i ten můj návrh je možný a funkční. Máte i k tomu nějaký komentář?

Pawel, Vaše věta: "Trochu bych se bál průtoku přes ten malý ohřívač." - bál čeho konkrétně?

díky, Ivo
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od Marek_Kuřim »

aivosh píše: A zároveň potřebuju vědět, jestli i ten můj návrh je možný a funkční. Máte i k tomu nějaký komentář?

díky, Ivo
Ale jo, fungovat to nějak bude. Ale, pokud vám stačí těch 160-200litrů plynového ohřívače, považuji za zbytečné ohřívat plynem další desítky litrů vody z ohřívače fve.
Nikde nepíšete, jak velký by měl být ten ohřívač na fve. Najděte si někde, kolik vody za jak dlouho vám ta 1,4kW spirála ohřeje. A to bude pouze optimální, pokud budou panely správně nasvícené.
Budete z toho nešťastný a úspora z ohřevu FVE bude velmi malá.
Je potřeba si uvědomit priority (řetězení výkonu ohřevu vody, kotel má 12-20 kW, fve jen 1,4kW optimálně) a co se bude dít, když nebude slunce.
Já bych, když už by to nešlo jinak, ten “malý” fve ohřívač dal v každém případě před ten plynový a ne až za něj.
Tzn…není slunce, ohřívá jen plyn. Je slunce, plyn jen “dohřívá” předehřátou vodu…
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od kodl69 »

samozřejmě, FV ohřev zařadit před plyn. Jinak je to škoda práce. Kámoš to takhle provozuje už drahně let, 120L kombinovaný boiler na půdě ohřívaný fototermikou - beztlakový systém s termosifonovým oběhem, a v přízemí plynová quadrika. V létě ten plyn sepne jenom málokdy, např když delší dobu není žádnej odběr a voda v něm vychládne... Řešení s jedním boilerem většího objemu je samozřejmě energeticky účinnější, o tom žádná diskuze.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od Pawel »

Můj návrhu zapojení není ani před a ni za ale paralelní kdy to čerpadlo zajištuje jen výměnu vody mezi bojlery. Je jasné že se voda nechá ve velkém zásobníku vždy dohřát plynem. A k té mé větě malé ohřívače se dělají většinou jen na jedno odběrné místo a vy to máte pro celý dům a tak se obávám zhoršeného průtoku a ztráty tlaku.
TheCreezo
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 04, 2021 9:48 am
Lokalita: Opava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Opavy

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od TheCreezo »

Mám předražený bojler před plynem a utopím v tom spoustu kWh co mám navíc a plyn se spustí jen když je minimální odběr. Tehdy se nemá jak dostat do bojleru na plyn. Funguje to spolehlivě bez oběhovky. Na plynu nastavených 50°C a na fve maximum, nevím kolik. Při mytí ti nikoho nespálí, protože se voda nejprve mísí v bojleru na plyn. Až při velké spotřebě je poznat že teplota teplé vody stoupá.
6kWp MünchenEnerg.; 2x Victron MPPT 150/70, 1x Victron MPPT 150/35; 25kWh(30kWh max) 48V LiFePO4 (mivvy + CALB čína); 2x EPEver iPower 5000 48V, 1x Victron Phoenix 3000
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od aivosh »

Pánové, opět VŠEM děkuji za příspěvky.

1) Pokud teda přikoupím další malou nádobu, určitě ji předřadím před stávající, v tom mám díky Vám jasno. K tomu se váže dotaz:
Co když bude malý odběr vody a malá FVE nádoba bude zahřátá na max a termostat vypne - jak to rozumně dostat do té velké na plyn? Aby se mohlo dál ohřívat.

2) Pokud se rozhodnu vyhodit stávající nádobu a místo toho koupit novou - chtěl bych kombo na plyn a elektriku - a tu elektriku bych chtěl spirálu jak na DS, tak na FVE. Tzn bud 2 spirály nebo 1 na kterou jde připojit obojí.
Jakou nádobu byste mi doporučili? Cca 250l

Děkuji, Ivo
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od Pawel »

Když jsem vám to psal jak zajistit výměnu vody mezi bojlery. Nechce se mi to zde opět psát ale můžeme si zavolat. Zapojení před plynový bojler bez přepínání vody je nesmysl. Protože když vyberete večer všechnu vodu z plyn. bojleru tak ráno i když se rychle ohřeje ten malý zásobník tak musíte nejprve odpustit všechnu vodu z plyn. bojleru ale při tom se vám ta voda zamíchá a nemáte nic.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od rva »

Na obrázku je co používám. Funguje to, po několika letech prorezavěl had fototermiky, tak jsem dokoupil druhý stejný boiler a z toho děravého je paralelně připojená akumulační nádoba propojená cirkulačním čerpadlem, které manuálně zapínám, když je ta první nádoba nahřátá (to je např. i dnes).
Přílohy
Boiler
Boiler
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od aivosh »

Pawel píše:Když jsem vám to psal jak zajistit výměnu vody mezi bojlery. Nechce se mi to zde opět psát ale můžeme si zavolat. Zapojení před plynový bojler bez přepínání vody je nesmysl. Protože když vyberete večer všechnu vodu z plyn. bojleru tak ráno i když se rychle ohřeje ten malý zásobník tak musíte nejprve odpustit všechnu vodu z plyn. bojleru ale při tom se vám ta voda zamíchá a nemáte nic.
Hmm, aha, to mi nedošlo a přitom je to jasné.
Děkuju za nabídku, můžu poprosit o číslo do PM?
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od aivosh »

rva píše:Na obrázku je co používám. Funguje to, po několika letech prorezavěl had fototermiky, tak jsem dokoupil druhý stejný boiler a z toho děravého je paralelně připojená akumulační nádoba propojená cirkulačním čerpadlem, které manuálně zapínám, když je ta první nádoba nahřátá (to je např. i dnes).
Na kterém obrázku prosím? Je jich tu ve vláknu víc.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE ohřívač do serie se stávajícím ohřívačem na plyn

Příspěvek od rva »

Na obrázku, který je pod příspěvkem - tedy 2x boiler dražice atd.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek