Střídač 5 kW off grid

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

Ahoj,
sháním tip na ostrovní střídač. Panely budou mít 4860 Wp, bude jich 12, napětí každého panelu 37V naprázdno, 31V MPPT, proud 13,85 A nakrátko a 13,3A MPPT. Musí to být totální offgrid, výstup pak 230V/50 Hz. S bateriemi uvažuji 48V (ale mělo by to jet i bez nich, jen co vyjde sluníčko).

Díky za tipy, nějak jsem moc toho nenašel.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od Diablo1st »

Záleží od peňaženky.

Môže to byť:
Studer XTM4000 + VT80
Victron Multiplus II 5kVA + 150/85 resp. 250/85
Axpert 5kW
Growatt 5kW
Easun 5kW
a kopec ďalších možností.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

No co nejlevnější, nebo alespoň poměr cena/výkon slušný. A hlavně jak píšu - total off-grid s možností jet i bez baterie. Dá se vůbec koupit něco do 15 000 Kč?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od Lui »

sikec píše:Dá se vůbec koupit něco do 15 000 Kč?
Dá sa,tak ako aj auto sa dá kúpiť za 15 000kč ....otázka je,kolko vydrží..... :roll:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od Matess »

asi to chce první přečíst základy... buď jde offgrid, nebo jde bez baterie. Oboje je z logiky věci nesmysl.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

Oboje je spravne. Chci offgrid na ostrovní ohřev velkého bojleru. Tam baterie nepotřebuji. Prostě svítí, tak to ohřívá vodu. Až tohle bude fungovat, tak koupím 10kwh barerii a začnu přidávat další obvody na 230V, ledničku, mrazák a další, které pojedou i přes noc díky baterií. Takže to je správně.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

Oboje je spravne. Chci offgrid na ostrovní ohřev velkého bojleru. Tam baterie nepotřebuji. Prostě svítí, tak to ohřívá vodu. Až tohle bude fungovat, tak koupím 10kwh barerii a začnu přidávat další obvody na 230V, ledničku, mrazák a další, které pojedou i přes noc díky baterií. Takže to je správně.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od cipis »

Jak psal kolega, chce to precist zaklady.
Nic takoveho neni. Bud jedes akumulaci jen do vody nebo do baterky a mas u toho vytezovani do vody.
Nic mezi.
Takze treba na zacatek BEL a voda, pak to posles do sveta a prejdes na verzi s baterii a vytezovanim atd., samozrejme za nasobnou cenu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

To se mi fakt nezdá. No dobře, tak je tedy nutné mít alespoň nějakou baterii, třeba jen 2,4 kWh a 80% posílat do bojleru?
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od rva »

No můžeš zkusit zaexperimentovat bez baterie. Většina vysokonapěťových (450-500 V) "Axpertů" podporuje bezbateriový provoz. Obvykle se počítá s tím, že chybějící energii si vezmou od distributora (s nebezpečím přetoku). Ale když DS nepřipojíš, nic si nevezme a pokud výstupní napětí poklesne, tak spadne do chyby. A pak se poděl o zkušenosti.
Namátkou vidím třeba https://www.aliexpress.com/item/4001350046785.html, kde máš i schéma.
Obdobně fungují i některé frekvenční měniče, které mají přímo vstup na připojení fv panelů (jeden takový mám.)
Přílohy
Měnič bez baterie
Měnič bez baterie
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od PetrDubi »

Problém je v tom, že když máš klasický all in one měnič (například Axpert) a ten umožňuje funkci bez baterie (to podporuje jen několik typů, většina ne), tak pokaždé když bude výkon z panelů menší než odběr, tak se měnič přepne z panelů na síť a pokud síť nemá, tak se vypne. Takže pokud budeš mít bojler, který má odběr třeba 2,2 kW a celý den půjde z panelů výkon do 2 kW, tak se ti bude měnič jenom zapínat a vypínat, ale bojler neohřeje prakticky vůbec (měnič se zapne připojí výstup, dojde k přetížení a zase se vypne, potom se znovu zapne.. a takhle stále dokola). Pokud bude výkon z panelů větší než spotřeba, tak to pojede, dokud nepřijde první mrak a v té chvíli se měnič zase vypne atd. Tomu měniči se to nebude ani moc líbit a dost se tím zkrátí životnost..

Pokud má měnič i baterii, tak si klidně může nabít baterii třeba na půlku, potom zapne výstup a bude nahřívat bojler. Když bude výkon z panelů menší než spotřeba, tak ten chybějící výkon bude brát z baterky, dokud se baterka nevybije. Potom vypne výstup a bude zase nabíjet baterku.

Hele neber to nějak špatně, ale fakt by jsi si měl nastudovat alespoň základy, pokud chceš aby jsi vyplodil něco, co bude alespoň nějak fungovat..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od microlan »

Také jsem zpočátku takto uvažoval, ale je to špatně. Tedy pokud chceš použít některý na trhu dostupný střídač. Pro maximální využití solární energie potřebuješ velkou kapacitu v baterkách. Pokud nemáš, tak musíš zajistit, aby ti byť jen krátkodobé zamračení neničilo slabé baterie. Mám 2 kW na střeše a nyní jen nominálních 5 kWh v baterkách, na cestě dalších 15 kWh. Ale stejně chystám systém nezávislého sledování osvitu panelů (malý panýlek s vyhodnocováním okamžitého výkonu) pro připojování akumulačních spotřebičů, aby tyto nejely z baterií.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

To PetrDubi a Microlan: Super, takže toto je cesta. Baterie ano, začít s jednou a pak přidávat. Spotřebiče dát takové, aby to utáhly panely i třeba při 400 W/m2. Hlavně aby se nevypínal, pak by se třeba nemusel sám nahodit, každopádně z hlediska životnosti by to taky nebylo super. Takže jsme se vlastně shodli na tom, co hledám. O tom Axpertovi jsem četl už vícekrát, ale kde ho koupit?
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od microlan »

Pokud máš dobře nastavené meze pro baterku, tak se systémem není problém, nespadne. Ale jde také o vybíjecí a nabíjecí proudy těch baterek. 4 kW v panelech umí dát do 50ti-voltových baterek 80A a nejde to omezit, takže budeš slabé baterky ničit i nabíjením. Maximální nabíjecí proud by neměl být větší než 0,5C.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

Tak buď by to měl umět střídač nastavit proud na 0,5C, anebo by si to pak měla hlídat BMS v bateriích ne?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od Pawel »

Proč by to u Axperta nešlo omezit? Jde o to že třeba v této době to může dávat krátkodobě větší proudy které ale tím omezením nezpracujete a tím se zhoršuje využití FVE.
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od microlan »

No právě, omezí veškerý proud z panelů. Nastavil jsem omezení na 10A a pak jsem nedostal z FV víc než těch 10A * 50V, tj, z panelů jen 500W, zbytek se stejně tahal z baterky.

sikec: BMS hlídá jen napěťové úrovně a řeší zkratový proud. Baterka musí být schopna krátkodobě dát proudy blízké 1C, ale nabíjení je ideálně do 0,2C. Takže pokud chceš mít 4 kW v panelech a 48V systém baterek, tak ideálně 400 Ah. Nebo mít zaručený stálý, osvitem řízený odběr do jiné akumulace.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od rva »

U některých "Axpertů" je možnost nastavit dobíjení z fv panelů tak, aby do baterie tekl proud, který nepřekročí přednastavenou max. hodnotu. Tedy z panelů klidně berou 75 A, ze kterých jde 20 A do baterie a 55 do spotřebiče. Nazývají to třeba "solar power balance"
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od PetrDubi »

U mého Easunu (předpokládám kopie MAXe) jde nastavit maximální proud z baterky na 30-150A a nabíjení baterky 10-120A, takže záleží na tom, co který měnič umí. Můj umí jet i bez baterky, ale potom to funguje tak, jak jsem psal výše (pokud by nebyl v hybridním režimu - tam asi pojede v pohodě s jakoukoliv zátěží, ale s přetoky). To omezení funguje, to mám vyzkoušený (omezí se jenom proud do baterky, ale z panelů tahá kolik potřebuje, pokud to panely dají).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od rva »

U těch mých to vypadá takto:
Přílohy
Nastavení 31
Nastavení 31
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek