Galvanické oddělení měničů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od PetrDubi »

Bylo to za provozu měniče, když na panely svítilo, takže to napětí proti zemi tam bylo určitě díky propojení na zem přes měnič.
Potom jsem vypnul jistič k panelům a na samotných panelech jsem naměřil minimální napětí několik voltů, který ještě klesalo (předpokládám že to bylo způsobené kapacitou, protože mám uzemněné rámy panelů).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od teonas »

kodl69 píše: Nová norma pro chrániče FV instalací typu B???? Dyť ta 33 2000-7-712/ed.2 z roku 2016? V pátek budu mít nakrku podobnou bandu ignorantů, pro který je "nová" i norma na hromosvody (ČSN EN 62 305) z r. 2009, od té doby dokonce v ed. 2 , ale pro spoustu z nich se nic od jejich vyučení v roce 1980 nic nezměnilo a už asi nezmění...

P.S. Mám doma "jenom" 7 chráničů, to by se mi beztransformátorovej měnič vyplatil.
Pardon, podíval jsem se na špatné datum vydání změny, myslel jsem, že je 712 z 2019. Ale je fakt, že ČSN 34 1390 je podle některých stále platná a 62 305 je stále ta "nová", takže ještě nejsem zas tak pozadu ;)
Předpokládám, že pokud se osadí RCD 40A typ B, tak aby byl předřazen těm podružným, tedy bude na hlavním přívodu z měniče, tak těch stávajících 7 chráničů může zůstat. Ale pak cokoliv shodí vše zapojené ze soláru (+ sčítající se parazitní proudy všech vývodů to můžou shodit taky). Pokud nestačí jeden, tak už je pak opravdu lepší kupovat Multiplus za 45tis než Axpert za 26tis + Xkrát 10 tis.
ElektroEzs
Příspěvky: 1119
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od ElektroEzs »

Multiplus 5000VA uz se da koupit pod 40tis:)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
cipis
Příspěvky: 4397
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od cipis »

Nějak mi není jasné, proč by podružené mohly být AC, když první bude B.
Co jsem tak pochopil, tak to není žádný filtr a zásadní problém je v tom, že se ty AC znefunkční stejnosměrnou složkou.
Ale ta přece nemusí nikam "utéct", tak ten hlavní B typ nevybaví a ty podružné AC budou znehodnocené.

Cesta velkého drahého B chrániče na začátku pro všechno se mi nezdá jako vhodná. Obzvláště, když je potřeba u světelných okruhů ještě ta oblouková ochrana.

Jestlipak se dělá kombinovaný přístroj, co umí všechno? Jistič, chránič B a oblouková ochrana. To bude beztak cenovka jak prase.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od kodl69 »

dělá, ale pouze 1+N. nevím jestli oez nebo eaton, ale cca 3kKč to bude. Jo a ta oblouková ochrana má být i na zásuvky, co jsou v ložnicích a na chodbách, v dřevostavbě nejlíp na všech vývodech...
tady je, že to výrobci vyrábí, ale asi to neumím koupit: https://www.onninen.no/en/schneider-afd ... b/p/CXS983 https://www.rexel.co.uk/uki/root-catego ... 2501147939
OEZ to má k nacvaknutí na FAFi OLI OLE https://www.oez.cz/aktuality/obloukove-ochrany-afdd
Jsem z levnýho kraje, https://www.ielektra.cz/spoust-obloukov ... 3m-40a-oez + https://www.kvelektro.cz/proudovy-chran ... c-p1168361 je celkem ...Kč, malý kvíz pro pozorné čtenáře. Tohle tak dvakrát třikrát, krom toho ty chrániče typu B a je vymalovaný, rozvaděč pro malej domek za 100kKč++ . Kde je doba, kdy tohle stála komplet instalace i s přístroji...
V ceníku Bonega jsou 4p chrániče typ B za 6kKč +DPH, po registraci sleva, to mi nepřijde zas tak strašlivá cenovka, ale 7x6=42kKč už je cena toho multiplusu... Hlavně, tohle se nedozví prakticky nikdo, komu firma nainstaluje hybrid s přepínáním sítí. To bude aféra, až to nějakej kontrolní orgán začne řešit. Jo dotace, nechci slevu zadarmo...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od rottenkiwi »

Asi najlepsia cesta bude zbavit sa vedenia, minimalne u LED sa mi to podarilo.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od teonas »

cipis píše:Nějak mi není jasné, proč by podružené mohly být AC, když první bude B.
Co jsem tak pochopil, tak to není žádný filtr a zásadní problém je v tom, že se ty AC znefunkční stejnosměrnou složkou.
Ale ta přece nemusí nikam "utéct", tak ten hlavní B typ nevybaví a ty podružné AC budou znehodnocené.
Cesta velkého drahého B chrániče na začátku pro všechno se mi nezdá jako vhodná. Obzvláště, když je potřeba u světelných okruhů ještě ta oblouková ochrana.
Jestlipak se dělá kombinovaný přístroj, co umí všechno? Jistič, chránič B a oblouková ochrana. To bude beztak cenovka jak prase.
Jak píše kodl, tak pro novostavbu to i s AFDD, které je zatím jen v 1+N, bude docela darda. Do budoucna určitě něco jak ta AFDD s typem A bude snad i na B za rozumější cenu, ale teď je to masakr. Proto řeším spíše "retrofitové" řešení a ten Bonega chránič by to hlavní vyřešit mohl.
Ono i umístit na místo 7ks 2p RCD navíc dalších 14polí kvůli typu B do rozvaděče sežere dost místa, nehledě na tabulkový výpočet oteplení.
Ty typy AC, případně A budou sice při úniku stejnosměru na výstup znefunkčněné, ale pořád snad bude fungovat ten typ B na začátku a v případě úniku stejnosměrného či střídavého proudu v kterémkoliv obvodu za ním pak dojde k vypnutím všeho tím předřazeným B...

rottenkiwi: Jak se zbavíme vedení? Nějak jsem nepochopil. Jakože LEDkové osvětlení na baterky?
cipis
Příspěvky: 4397
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od cipis »

Ale když už si tam dám na začátku B, protože se obávám DC složky, tak mohu rovnou vyházet všechny ty další, protože tam už k ničemu nebudou. Jakmile tam projde DC složka (a nemusí utéct mimo při poruše), tak AC jsou KO, a u A by se uvidělo, jak to bylo velké.
To není tak, že to nevypne při DC, ale že to zruší úplně tu vypínací schopnost toho chrániče, ikdyž se tam objeví "korektní" DC složka. Tedy DC projde skrz chránič, do zátěže a zase zpátky přes chránič. Není důvod spustit (proud tam i zpět je stejný, nedošlo k úniku), ale tím průchodem udělá chránič pápá.

Tedy ještě jednou, pokud připojím zdroj, co může mít DC složku, tak si můžu odrovnat všechny AC chrániče, aniž by došlo k havárii.
V tom je právě tento problém o to zákeřnější!
Jednou zapojím do baráku netransformátorový měnič, a klidně na první dobrou odstřelím všechny chrániče AC v baráku. A je jedno, kolik B typů budu mít před tím.

Proto ta nikdy nikým nedodržovaná podmínka revize instalace, totiž pravidelná zkouška chrániče, nabývá netušené důležitosti.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od glottis »

Žil jsem v tom že ve chvíli kdy tam je DC se to zmagnetuje a nepřepne ale až tam DC porod nebude bude fungovat dál. To je trvalá a nevratná věc pro ten chránič?
cipis
Příspěvky: 4397
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od cipis »

Ja to pochopil tak, ze se to zmagnetuje trvale, a proto je to tak nebezpecne a to testovani tlacitkem se dostava do jineho levelu bezpecnosti.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od Dagus »

Tak a kdo to tedy viděl a jak to opravdu je :) tohle by mě zajímalo :)
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
cipis
Příspěvky: 4397
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od cipis »

Tak odmagnetovat to asi pujde, neco treba na zpusob trafopajky a zmagnetovaneho sroubovaku.

Nekde jsem cetl clanek, kde to i testovali, kdy a po jake dobe to prestalo/zacalo fungovat, rozhybali tam i nejaky chranic, co se dostal zpatky na tabulkove hodnoty.
Kazdopadne jak pisu, to tlacitko na chranici najednou postoupilo o nekolik levelu vys, holt jinak, nez cvakanim, to jinak jednoduse neoverime, zda chranic funguje.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od Majkl »

Jako test funkčnosti jde použít i "vadaska" proti PE (typicky kolíku v zásuvce). Dělám to takhle v garáži celkem pravidelně, když něco bastlím :)
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od glottis »

ja si koupil tuhle blbost, abych si urychlil kontrolu pri rekonstrukci :) Umi to i vyprovokovat ten chranic

https://www.aliexpress.com/item/1005005111137901.html
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od teonas »

cipis píše:Nekde jsem cetl clanek, kde to i testovali, kdy a po jake dobe to prestalo/zacalo fungovat, rozhybali tam i nejaky chranic, co se dostal zpatky na tabulkove hodnoty.
Poprosím o odkaz :geek:

To že RCD při revizi často nevybaví jak má je známá věc a RT raději nejdřív otestuje tlačítkem a až pak měří...
Počtení o demagnetizaci bych ale bral.

Jinak předřazený typ B bych tam dával kvůli tomu, že v případě přepnutí zpět na síť by běžely jen chrániče typu A v instalaci, ale je fakt, že pak jsou už celkem k ničemu, ten přeřazený může plně nahradit ty ostatní a ty pak lze demontovat.
Soban
Příspěvky: 3492
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od Soban »

Tak já si myslím že ten AC chránič se při průchodu DC znefunkční to je jasná věc, ale podle mě když tam přestane téci DC a poteče tam pouze AC tak by měl zase začít fungovat, beru že tam může být nějaká prodleva když je jádro zmagnetované, než se to tím AC dostane do normálu.

Aby to DC to zmagnetovalo natrvalo tak by podle mě tam musely být velké DC proudy.

Samozřejmě nejsem odborník a rád si o tom něco přečtu pokud dohledáš ten odkaz ......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
dusanmsk
Příspěvky: 318
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od dusanmsk »

O problematiku DC prudov a AC chranicov som len tak povrchne zakopol, ale zarazilo ma, ze pritomnost DC prudu moze chranic znefunkcnit nie len na cas, kedy je tam ten DC prud, ale na neurcito az nekonecno. Ale ono to vo vysledku je logicke, pokial chranic ma v sebe permanentny magnet, ktory moze byt trvale (alebo docasne) premagnetizovany.

Trosku som googlil a narazil som na tuto diskusiu, kde niektori naznacuju, ze riziko zmagnetizovania chranica pomocou DC prudu je zanedbatelne, resp. to riziko existuje primarne v pripade, ze ten DC prud tecie medzi PE a N/L a nie medzi N a L. Dovod - pokial je v chranici L a N cievka namotana protismerne, tak sa magneticke polia odcitaju/vynuluju.

K tomu mam teda par otazok, ktore si sam neviem uplne zodpovedat:

1. riziko, ze z menica pojde dc zlozka sa tyka obecne vsetkych menicov, alebo len niektorych typov? (typicky trafo vs step-up buck [montujem si studer]).
2. je mozne nejak (jednoducho) detekovat DC prud medzi L a N? Resp. keby niekto pozeral na AC sinusoidu osciloskopom, co konkretne by tam hladal? Posunutu bazu od nuly?
3. variacia bodu 2 - nepomohlo by vlastne len merat dc napatie medzi N-PE a L-PE? - a v pripade ze tam nejake je, zhodit menic?
4. ako je to u oficialnych ongrid menicov? Pokial poruchovy menic dokaze poslad DC zlozku do mojho chranica a tym ho oslepit, co mu brani, aby oslepil chranice v celej ulici?
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Soban
Příspěvky: 3492
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od Soban »

Pouze k 1.) pokud tam je výstupní trafo tak přes to DC neprojde a pokud je mezi vinutím dostatečná izolace tak nehrozí ani proražení izolace takže tady budeme v bezpečí.

Pokud tam není výstupní trafo tak tam může někde DC proniknout při poruše, samozřejmě vhodným návrhem se takové riziko dá omezit, ale vždy tam nějaké bude.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanické oddělení měničů

Příspěvek od kodl69 »

od konce:
4.) Brání mu malá impedance distribučního transformátoru a sítě. Tj tohle všechno nemusíš řešit, pokud máš ongrid. Síť nepřetlačíš. Ale ve chvíli, kdy máš možnost ostrovního provozu (a mít baterky bez téhle možnosti mi přijde úchylný) tak platí výsše uvedené. 1.) tj pokud výrobce měniče výslovně neuvádí, že průnik DC na AC stranu není možný tak DC chrániče bez jakékoliv diskuze. A uvádí to jistě Victron u multiplusu (trafo fakt DC nepřenese) a snad to uvádí v dokumentaci i Studer XTM/XTH. Ale pokud bude měnič s trafem, a výrobce tohle nenapíše do dokumentace, tak pořád proudový chránič typu B. Norma hovoří jasně.
3.) je čirý nesmysl.
2.) ano, bude posunutá nula. A tohle nedělá jenom FV, ale i třetí a obecně vyšší liché harmonické. S tím plynou další problémy s přetěžováním N vodiče v průmyslu a pod, ale to je jiný šálek čaje. Na první pohled to nemusí být patrné, stačí trochu jinej tvar sinusovka v plusové a minusové části, a už je tam DC napětí.
Naposledy upravil(a) kodl69 dne stř úno 22, 2023 5:35 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek