Instalace mikro FVE na balkoně

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od gupa »

cipis píše:Mikroinvertor se prece nemuze pripojit na chranenou zasuvku, jak by ten chranic, at uz jakykoliv, ty proudy secetl? Nebo mi neco uniklo?
No přeci V Německu (netvrdím že to možný není) přeci nekoupí část národa nějakou balkonovou výrobnu s tím, že musí dovést zásuvku z před chrániče? To by bylo dražší než celý nápad s nějakou výrobou z balkonu, protože dovést nechráněnou zásuvku k balkonu je divočina na přání a ta není zadarmo. Pokud by ta věc vyhazovala proudový chránič, jak by se tedy tak masivně sama prodávala?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PavelR »

gupa píše:
PetaJoule píše:
gupa píše:Ta "prkotina" jak to nazýváš spočívá v tom, že jak 4105 tak EN 50549-1 vyžaduje pro odpojení redundantní prvky.
T. j. i když jeden z těchto prvku vypadne (Mikrocontroller, Software), tak zafunguje ještě ten druhý.

Takže tuto prkotinu řeší v celé Evropě. Last time I checked i v ČR.

edit: To nemá s "RCBO Typ A" (versus Typ AC který se v ČR vesele prodává dál a v SRN je již od roku 1985 zakázaný) nic společného.
Takže když mikroinvertor napojený na chráněné zásuvce začne pouštět stejnosměrnou nebo nějakou rušivou střídavou složku, chránič je nanic, protože to nemá nic společného s proudovou ochranou.

Redutantní prvky, ... to mi připomíná spotřebič typu sporák a povinnost mít za jističem ještě sporákovou kombinaci. Proč jen dva prvky, proč ne třeba čtyři, každý něco žere, něco to stojí a ongrid, kterému vyplivne kvůli napájení procesor, určitě redutantně je potřeba navíc dát relé. Jeden panel na balkoně a takových problémů které křičí že je to nutné. Takových šajsdreků co tu Čína chrlí a problém není. Naráz potřebuje nějaká krabice dvojité jištění, ikdyž 1) výpadek napětí a nemožnost vyrobit si puls svými hodinami, 2) výpadek procesoru, kvůli výpadku hodin, kdo by udělal procesor bez poruchového pinu, 3) odpojení tranzistorů kvůli odpojení pulsů z procesoru a driverů, asi moc redutantně nezní je potřeba když vyplivne napájení, aby vyplivla cívka relé. Takže čtyřnásdobná reredutance proti poruše a to ještě je potřeba, dát pátý na DC přívod od panelu, aby svou energií nepřešla jiskra třeba z elektrolytu a nezhořel celý byt. Nato ještě asi nikdo nemyslel v tom divokém Německu. A navíc to nemá ani mezi FVE panelem a měničem pojistky, bleskojistky, a jiné jistky. Protože tam nemůže běhat více jak běžných do 40Vdc, musí tam být vše podle normy jak praví.

můžeme s tím nesouhlasit ale je to tak. Prostě to je síťovej měnič a na ty jsou nějaký požadavky.
Nejsi nějakej moc šetřivej? Rozdíl relé a nerelé musí být výrobně koruny...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od gupa »

U tohoto zboží to je předem naprosto jasný. Pokud si někdo v globalu něco objedná z Číny, tak co si za kolik objedná, to tak má. Takže jestli si někdo objednal jako firma v montovně věc bez relé, tak měl k tomu důvod, tam bych mluvil o šetřivosti. Představ si, že pro Německo nebo Česko někdo objedná mikroinverter, dokonce při výběru za kolik co, přesně zná rozložení součástek a jsou mu nabídnuty varianty kde bloky součástek na univ. DPS chybí a vidí ceník a varianty cen. A vejvar. Takže bych se do Číny moc neobouval, Victrony se tam dělají také, a oté zpětné vazbě distribuce, (značkového výrobce) to je především. Pokud někdo chce něco za dolar, dostane věc za dolar, pokud za deset, dostane věc za deset dolarů. V globálním nakupování pro trhy je to jiné než nějakou poštou bez cla. V globalu se počítá každý cent kdy nakonec máš o mega nebo dva rozdíl.

Proto píšu, že to je bazmek a zpravidla jestli tomu chybí relé, lze se dovtípit, že ošulený to bude i na jiných součástkách. Nevím jestli na tom videu vzal nějaký certifikovaný měřák a začal měřit tolerance a s tím zároveň zjistil poruchovost.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

PavelR píše: můžeme s tím nesouhlasit ale je to tak. Prostě to je síťovej měnič a na ty jsou nějaký požadavky.
Nejsi nějakej moc šetřivej? Rozdíl relé a nerelé musí být výrobně koruny...
Šetřivej je spíš Číňan, jinak by problém nebyl.
Norma prostě vyžaduje 2-redundanci a odolnost vůči chybě jednoho z těch dvou prvků. To není splněno.
Proč nechtěli 3- nebo 4-redundanci? No protože vše má své meze.
Dobrá správa je, že se nyní všichni sesypali na Mikroměniče a rozebrali to. Plavou v tom ještě jiní výrobci.
Hoymiles - zdá se - že ne.

A aby bylo jasno: Zde už zdaleka nejde o nějaký YT kanál - už se do toho zapojily instituce.
Zavání to tam i trestním stíhaním. Jestli chce někdo Deye uškodit nevím, ale je pravda že v posledních
měsících byli dost často negativně ve správách.

V Únoru:
Invertory Deye mají bezpečnostní problém, kdy můžete pomocí speciálních AT příkazů přečíst SSID a heslo připojeného routeru. Pokud jste blízko střídače a víte, jak využít bezpečnostní mezeru, můžete si přečíst heslo WIFI routeru.
Jestli je na ně někdo cíleně vysazený... nevím - možné je asi vše.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od JirkaE »

PetaJoule píše:
A aby bylo jasno: Zde už zdaleka nejde o nějaký YT kanál - už se do toho zapojily instituce.
Zavání to tam i trestním stíhaním. Jestli chce někdo Deye uškodit nevím, ale je pravda že v posledních
měsících byli dost často negativně ve správách.

V Únoru:
Invertory Deye mají bezpečnostní problém, kdy můžete pomocí speciálních AT příkazů přečíst SSID a heslo připojeného routeru. Pokud jste blízko střídače a víte, jak využít bezpečnostní mezeru, můžete si přečíst heslo WIFI routeru.
Jestli je na ně někdo cíleně vysazený... nevím - možné je asi vše.
Ale to už jsem dnes jednou četl, v odkazu který jsi sem dal.

A taky to, že byla chyba HNED odstraněna aktualizací.

A taky to, že doplnit chybějící RELÉ po síti v aktualizaci nejde.

A zároveň i to, že i přes desetitisíce možná statísíce ( ja dodávám, že - statícíce nebo možná i milióny kusů) se doposud NIC nestalo (v tom samém článku) protože zařízení Deye prodává pod jiným jménem i mnoho jiných výrobců " celých setů Balkónovek "

Pokud se nepletu, odkaz na https://www.giga.de/news/deye-katastrop ... tmlwerden/ již ani funkční není, nebo nejde jen mě v Německu ? proč ?
PetaJoule píše: Jestli je na ně někdo cíleně vysazený... nevím - možné je asi vše.
Pravda bude asi uprostřed - chybějící ochraný prvek je fakt - a chystaný nástup " MICKROMĚNIČŮ " ve zbytku Evropy a změna na 800W je jiný - fakt.

A nic na tom nezmění ani věta o tom, že Youtuber aktivně s Deye spolupracuje a testuje pro ně.... (v tom samém článku)

Což mě přijde jako hodně velký nesmysl - odepsal by se navždy - nejen jako Youtuber

A v tomtéž článku (nikde jinde jsem nenašel) se píše o mnoha testech dalších lidí, nicméně odkaz na to žádný...

Tak nevím, jestli je na ně jen někdo vysazený :roll:

Balkonovka z Lídlu kterou testuju, je napojená do zásuvky za chráničem a jestli má druhý ochraný prvek zjistím, až ji taky vykuchám :lol:

PS: Nejsem bohatý Youtuber, nemůžu všechno zničit kupuju si to sám.
= Nedostávám to jako ,,dárek" ke zničení, když to vedle finanční odměny dostávají jako dárek na testování a dělají tak výrobcům zároveň placenou reklamu.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od tomas »

Ten mikrostřídač je s galvanickým oddělením ne? Na tom videu vidím HF trafa. Takže to oddělený je a dokonce trvale ;) A nějaké blbě řízené relé to už stejně nezachrání. Není šance aby se těch 40-50V dostalo na vidlici při vytažení ze zásuvky pokud se ten střídač vypne nebo pokazí. Taktéž se na výstup nemůže dostat únikový DC proud.
Na druhou stranu jsem byl svědkem toho, že jeden zákazník měl dva On-Grid mikrostřídače a když jsem vypnul distribuční síť tak to běželo s LED osvětlením dále, jak jsem vypnul LED světla tak se to vypnulo. Zřejmě se ty střídače vzájemně podrželi v chodu a ty LED byly zrovna tak akorát kolik to vyrábělo. A to stejně žádné relé nevyřeší.
Přečtěte si požadavky na funkci LVRT - FRT. Střídač musí překonat pokles napětí až na 11,5V po dobu minimálně 0,15s (celý graf funkce LVRT je definovaný po minimální dobu 3 sekund) bez odpojení od sítě a dále dodávat podporu síti - energii což pro proudový zdroj jakým je FVE není problém. Problém je, jak po tuto dobu udržet v chodu ovládací obvody a ty relátka. Takže to napájení ovládání a relé a stykače musíte u všech nových střídačů které mají splňovat nařízení EU brát třeba DC strany a "zálohovat" velkou kapacitou aby ten střídač překonal tyto poruchy v síti.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

JirkaE píše: Ale to už jsem dnes jednou četl, v odkazu který jsi sem dal.
A taky to, že byla chyba HNED odstraněna aktualizací.
No, to teda nebyla. Možná to bude, jak se někdy eufemisticky říká, jazykovou barierou.
Pokud se nepletu, odkaz na https://www.giga.de/news/deye-katastrop ... tmlwerden/ již ani funkční není, nebo nejde jen mě v Německu ? proč ?
Řekl bych, že máš asi kaputt URL:

https://www.giga.de/news/deye-katastrop ... et-werden/
Což mě přijde jako hodně velký nesmysl - odepsal by se navždy - nejen jako Youtuber
A v tomtéž článku (nikde jinde jsem nenašel) se píše o mnoha testech dalších lidí, nicméně odkaz na to žádný...
YT má takové políčko "search".

Mohl bys tam třeba zadat #relaisgate :roll:
Balkonovka z Lídlu kterou testuju, je napojená do zásuvky za chráničem a jestli má druhý ochraný prvek zjistím, až ji taky vykuchám :lol:
Chrániče s tím nemají VŮBEC NIC co dělat. Jiná opera.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

tomas píše:Ten mikrostřídač je s galvanickým oddělením ne? Na tom videu vidím HF trafa. Takže to oddělený je a dokonce trvale ;) A nějaké blbě řízené relé to už stejně nezachrání. Není šance aby se těch 40-50V dostalo na vidlici při vytažení ze zásuvky pokud se ten střídač vypne nebo pokazí.
Co to meleš? O DC část vůbec nejde a nikdy nešlo. Nota bene je každému vše pod 60V u pozadí. Tady jde o oddělení těch 230V. Co kdyby si tady někdo přečetl obě normy?
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 218
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od JirkaE »

PetaJoule píše:
YT má takové políčko "search".

Mohl bys tam třeba zadat #relaisgate :roll:
Ano zadal jsem :lol: dle instrukcí...
Ještě že umíš takhle hezky poradit, bez ironie a arogance, každého Čecha hned nenapadne vyhledávat 7 dní NOVÉ německé slovo...

Ano, máš pravdu. Vyjádřili se k témuž i další, které taky sleduji a odebírám.
A problém (kerý ovšem nikdo nespochybňoval) je potvrzený.
Já tomu věřil ale již u prvního :D

Videa mají různé stáří, nicméně takhle ,,on-line" já nejsem a nemohu být - nejsem na Hartz IV, ani nepatřím do komunity nudících se Němců... :lol:
Tedy sleduji a dívám se, až když na to mám čas, mnohdy až po týdnu/ech.

Nic to nemění na mém pohledu, že to sice není správné a je podvod, jak jsem již psal, že by to tak nemělo být, certifikaci získala povolená verze s relé.

Nicméně se doposud nic nestalo.

A já vidím problém ,,balkónovek" úplně jinde.

Stejně jako já doma, mnoho lidí svépomocí zatíží úmyslně jen jednu fázi, na kterou pak ,,balkónovku" připojí.
A jde o to místo, kde je ,, BALKÓNOVKA " připojená a celkové zatížení fáze, průřez kabelu a jistič.

Bez ohledu na nějaké relé a povinnost danou normou, nebo zákonem, pak může být za 16A jističem 20A / 25A / 30A odběr = kabely jsou přetížené, hřejí se ve zdi = hrozí požár - a jistič nevypne, protože to z druhé strany ,,přikrmuje" balkónovka a přes jistič tak jde třeba ,,jen" pohodových 15A = není důvod vypínat.

Tady vidím hlavní problém já již od počátku, stejně jako ten ryze ekonomický, kdy si kupující ,,SETU z NETTA" neuvědomuje, že pokud napere 600W do zásuvky a sleduje aplikaci kolik ušetřil, že to nemusí být pravda, POKUD TEN ODBĚR opravdu nemá a odebírá trvale pouze 150W a nárazově pak 2000W na rychlovarnou konvici, teče 450W do sítě a vzniká přetok, který platí jako odběr.
Tedy ušetřil ve finále PRD. A ještě zaplatí navíc i s celou certifikovanou, legálně připojenou a ohlášenou Balkónovou elektrárnou...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od cipis »

S tou ohlasenou je to blbost. To se prece ohlasuje, aby mu dali ten spravny elektromer, a pretoky se neplatily jako spotreba. Ani jako "odber", ani jako dodavka do site. Proto je to "balkonovka", proto je to "generalne" povolene.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

cipis píše:S tou ohlasenou je to blbost To se prece ohlasuje, aby mu dali ten spravny elektromer a pretoky se neplatily. Ani jako "odber", ani jako dodavka do site. Proto je to "balkonovka", proto je to "generalne" povolene.
Apropos nový elektroměr:
https://www.youtube.com/watch?v=6x9jbS7YxQg

Od 1.1.2024 se má umožnit, že i když máš Ferraris elektroměr, že bude možné ho s balkonovou elektrárnou provozovat až 4 měsíce jako přechodné období. (Kde se pak bude evtl. točit zpět)

Taky jsem už slyšel hlasy jestli by pravidlo redundance odpojení (které je stejné pro mikroměniče jak pro velké měniče)
nemohlo padnout. Asi opět normativní síla faktického. :lol:

Každopádně tohle se podle mého odhadu nestane. Znamenalo by to, že se modifikují normy, jen protože si to čínský výrobce nelegálním chováním vynutil. A ten xicht nechce nikdo z regulátorů ztratit.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Soban »

S ohlášenou FVE je to přece jinak a tu nebudeš připojovat do zásuvky takže nic nepřekračuješ......

A ty povolené bez ohlášení jsou do 800W max ne? Takže 16A jistič na zásuvky, kabel 2.5mm2 když k tomu přidáme max výkon 800W co je 3.5A navíc a 16+3.5= 19.5A to musí krátkodobě 2.5mm2 kabel vydržet!

A už vidím jak držíš 4.4kW výkon nějak dlouhodobě, co by jsi tam připojoval.....

A pochybuji že máš doma vše za jedním 16A jističem, obzvláště jak tam budeš mít nějaké žrouty.........
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

Soban píše: A ty povolené bez ohlášení jsou do 800W max ne? Takže 16A jistič na zásuvky, kabel 2.5mm2 když k tomu přidáme max výkon 800W co je 3.5A navíc a 16+3.5= 19.5A to musí krátkodobě 2.5mm2 kabel vydržet!
2.5mm² vydrží konstantně 32A (jako 1f) a 26A (jako 3f) při 30°C ve zdi.
1.5mm² má 24/18 za stejných podmínek

Požár od kabelů je když někdo na chatě vede 10A telefonním drátkem.

2.5mm² vydrží na 10s 333A, na 1s 1,6kA a na 32ms 8,9kA 8-)
To se díky pánům Preece a Onderdonk ví již od konce 19 století.
A už vidím jak držíš 4.4kW výkon nějak dlouhodobě, co by jsi tam připojoval.....
Přesně. Krom sušičky a klimošky není v domácnosti nic co by chtělo výkon trvale (> 30 minut) nad 1kW.
Mám prakticky všechny spotřebiče včetně jejich spotřební charakteristiky podchycené.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PavelR »

tomas píše:Ten mikrostřídač je s galvanickým oddělením ne? Na tom videu vidím HF trafa. Takže to oddělený je a dokonce trvale ;) A nějaké blbě řízené relé to už stejně nezachrání. Není šance aby se těch 40-50V dostalo na vidlici při vytažení ze zásuvky pokud se ten střídač vypne nebo pokazí. Taktéž se na výstup nemůže dostat únikový DC proud.
Na druhou stranu jsem byl svědkem toho, že jeden zákazník měl dva On-Grid mikrostřídače a když jsem vypnul distribuční síť tak to běželo s LED osvětlením dále, jak jsem vypnul LED světla tak se to vypnulo. Zřejmě se ty střídače vzájemně podrželi v chodu a ty LED byly zrovna tak akorát kolik to vyrábělo. A to stejně žádné relé nevyřeší.
Přečtěte si požadavky na funkci LVRT - FRT. Střídač musí překonat pokles napětí až na 11,5V po dobu minimálně 0,15s (celý graf funkce LVRT je definovaný po minimální dobu 3 sekund) bez odpojení od sítě a dále dodávat podporu síti - energii což pro proudový zdroj jakým je FVE není problém. Problém je, jak po tuto dobu udržet v chodu ovládací obvody a ty relátka. Takže to napájení ovládání a relé a stykače musíte u všech nových střídačů které mají splňovat nařízení EU brát třeba DC strany a "zálohovat" velkou kapacitou aby ten střídač překonal tyto poruchy v síti.
toto řeším taky. Když je použit víc jak jeden střídač musí být hromadný rozpadový místo. Při použití stykače upskovat což problém není, běžně máme záhlohovanou celou ovladačku.
Jsem teď v rychlosti nahlídl do ppds z čehož mi vychází, že pro splnění LVRT např pro nesynchronní modul B1 musí bít U << 0,45Un alepšoň 1,5s
výjeb je to jak chtělí po výrobnách od sebe ovládanou jalovinu nebo ještě líp regulaci napětí.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Dagus »

A jak je to tedy s těmi 800W v CZ? Když to udělá přetok, tak je to furt nelegal? Mám z toho dojem, že v Německu to berou jako tak malej přetok, že nezájem, jen se to bez ds musí vypnout automaticky. Přeci jen na malou bytovku kde je odběr třeba 2MW/rok/byt to není taková utopie ne?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Soban »

800W balkonovka je zařízení co se připojuje do zásuvky jako jakékoliv jiné zařízení a pokud to má atesty a zkoušky je to jako jakékoliv zařízení do zásuvky.

A když ti bruska v dílně bude dělat přetoky jak to budou řešit? Podle mě s ničím nemají šanci uspět.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PavelR »

nic takovýho 800miset watovýho jsem v PPDS nezaznamenal že by bylo možný.

Soban
Toto je přesně ten náš českej přístup jak to ohnout tak aby to vypadalo jinak než to je.
Prostě to je výrobna paralelně připojená k síti ať to má 50W nebo megawatu. Dokud to nebude zakotveno v legislativě jinak tak podle mě potřebuješ nahlášení výrobny.

A to že to jsou schopni v hornbachu prodat komukoliv ani o tom nic neví považuju za žaloby hodné.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Soban »

Ale todle se už taky někde probíralo že do 800W nic nepotřebuješ......

Tak stejně jako nesmysl propojení N které nelze zrušit protože každá N je u nás někde spojená s PE a zem je jen jedna.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PavelR »

joo pokud se to probíralo a někdo našel podklad podle kterýho to lze legálně provozovat tak prosím ...
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

PavelR píše:nic takovýho 800miset watovýho jsem v PPDS nezaznamenal že by bylo možný.
Jo? Tak si jej přečti znovu, nebo se prohrabej tímto vláknem.
Ale uznávám, že to není úplně Tvoje vina. Soudruzi to pečlivě schovali.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek