Instalace mikro FVE na balkoně

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od cipis »

Pastelky ti moc nepomohou, kdyz neustale operujes s pojmem povoleni. Tedy ve tvem pripade ses musel zeptat dcery, jestli si muzes ty pastelky pujcit. Jenze tady mame jiny pripad. Pani domu vyhlasila, ze se pastelky pujcuji. Kdyz to bude vic pastelek, tak stanovila, za jakych podminek se tech vice pastelek pujcuje. Ale kdyz to bude jedna pastelka, tak neni nic. Krom toho, ze ta pastelka musi byt orezana podle nejake normy. A dcera by mela vedet, ze si pujcujes jen jednu pastelku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

Je to tak. Klíčové a kategoricky špatné jsou formulace a úvahy "bez povolení".

Sousedé zde - vlastníci, členové bytového družstva - taky jsou úplně na větvi jak je možné, že jsem si něco takového postavil "bez povolení".

* byli na stavebním úřadě, kde jim bylo řečeno, že do 50kWp není stavební povolení třeba
* do pláště budovy to připevněné není, takže smůla. Satelit je, tam to asi není problém.
* prý to musí povolit hasiči. Hasiči řekli, že vše co je do 10 panelů předpokládají je pod 1000V na co jsou vybavené
* dům je památkářsky chráněný, střecha musí zůstat zelená. Však taky pod panely zelená stále je.
* je to bez přetoků, PRE do toho nemá co kecat
* prý to není spojeno s hromosvodem(!)... vysvětlil jsem normy a ukázal kde je družstvo všude porušuje
* chtěli elektrorevizi. Vysvětlil jsem, že když něco dělám pro sebe nemusím dělat revizi. Ale že revizní zprávu velmi rád dodám když dostanu tu vstupní.
* chtěli posudek statika. Vypočítal jsem tu zátěž 20kg/m² a zeptal se, kde je posudek statika když se renovovala terasa, kde ubylo 50cm betonu a přišlo tam 30cm styroporu a během toho tam kde nyní je 60kg panelů hopsalo 4-5 dospělých chlapů

A ještě pár krafů, ale někdy to prostě utichlo. Satelitní snímky ukazují, že to tam mám již 7 let.

"bez povolení"

Víte proč jsem tak latentně nasranej na Čechy a považuji je za sráče? Protože jsou. A aby tomu nasadili korunu, tak si ještě o sobě budou myslet jaký nejsou bůhví svobodomyslný nespoutaný a kam se na ně hrabou foršrifťáci Němci a přitom je to vše úplně jinak.

Němec jedná podle "co není zakázané je povolené"
Čech jedná podle "co není povolené, mohlo by být zakázané"

Bohužel.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetrV2 »

Omlouvám se za poněkud OT, v novinách se můžeme občas dočíst o "nepovolené" demonstraci, "nepovolené" party na soukromém pozemku atd. Obzvláště u demonstrací je to vážně bizarní, když si nepovšimli, že více než 30 let není pro uskutečnění demonstrace žádné povolení potřeba. A lidé to žerou. A tak je to s těmi hasiči, revizemi všeho možného atd. Odtud možná pramení ten craving po povoleních ...
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PavelR »

ok když to tam je tak budiž instalujme balkonovky ...
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od vanilka »

PetaJoule píše:Sousedé zde - vlastníci, členové bytového družstva - taky jsou úplně na větvi jak je možné, že jsem si něco takového postavil "bez povolení".
Zatleskám, až se ti to povede v bytovém domě s 30-ti členy SVJ, kde ve výboru SVJ sedí právník s averzí vůči FVE, balkon je společný prostor (byť ve výlučném užívání) s restriktivně stanovenými pravidly užívání, stavební úřad vyžaduje doložit, že instalace FVE panelů na zábradlí je po mechanické stránce bezpečná a nesnižuje požární bezpečnost stavby a požární technik..ten je kapitola sama o sobě.

Potahali by si tě jak děcko kačera ty neměckej hrdino :lol:
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Soban »

Když koupím balkonovku a dám ji tam tak mě s prominutím můžou políbit p.......

Je to jako jakýkoliv jiný spotřebič vyhovující normám......

Na truhlíky taky budeš potřebovat vyjádření, a co klimatizace?

A jinak můžu argumentovat že to není na pevno, nebo jsi vrtal do zábradlí a podobně? Prostě jenom pověsil a zajistil.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od vanilka »

To jsem si ve své naivitě a neznalosti taky myslel :? . Vyvedli mě ale z omylu. První kámen úrazu je balkon jakožto společný prostor. Například naše SVJ má ve stanovách uvedeno, že bez předchozího souhlasu většiny členů SVJ je ve společných prostorách zakázána instalace jakýchkoliv zařízení. Druhý kámen úrazu bylo, že SVJ oficiálně zaslalo oznámení na SÚ o mojí instalaci FVE. No a SÚ už to potom musí řešit. A samozřejmě každý chce mít krytý záda, takže SÚ svolalo schůzku společně s hasiči a už to jelo.. :?

Mimochodem, kdyby sis u nás v domě instaloval klimatizaci na balkon, podle mě by si byl upálen :D
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Soban »

Dobře a co ti můžou udělat když je neposlechneš, už vidím jak to dávají k soudu.....

Podle tvého vyjádření si na balkon nesmíš dát ani stoleček a na něj kávovar a dát si k snídani kávu.....

PS. vím že je to někdy opruz měnily jsme okna a taky nejde to a podobně tak jsme si je nechaly vyměnit s zachováním vzhledu původních a za nějaký čas se měnily jiné a už se vzhled nemusel zachovat zajímavé a teď má každý jiné okna :-) a najednou to nikomu nevadí.....

PS2. Pokud nezasahuji do konstrukce jakože ne tak mě může každý.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

vanilka píše: Zatleskám, až se ti to povede v bytovém domě s 30-ti členy SVJ, kde ve výboru SVJ sedí právník s averzí vůči FVE, balkon je společný prostor (byť ve výlučném užívání) s restriktivně stanovenými pravidly užívání, stavební úřad vyžaduje doložit, že instalace FVE panelů na zábradlí je po mechanické stránce bezpečná a nesnižuje požární bezpečnost stavby a požární technik..ten je kapitola sama o sobě.

Potahali by si tě jak děcko kačera ty neměckej hrdino :lol:
Ah. Tak nyní už to není "až to někdo za mě probojuje", ale už je to "až to někdo za mě probojuje za velmi specifických zde lokálních podmínek, kterých se bojím protože jsem posera."

No s tím Ti nepomůžu chlapče.

Stavební úřad do 50kWp není příslušný. Ale to máš těžké když se bojíš i právníků a neznáš svá práva. Rovněž to máš těžké když jsi nepochopil, že stanovy SVJ nemohou stát nad zákonem nebo dokonce nad evropským právem. Asi to nepochopil ani předseda soudruh právník. :dontknow:

Sice mám českou občanku, ale "ty německej hrdino" budu akceptovat dokud Ty budeš akceptovat "sráči" - ale to zase dostane infarkt cipis.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Dagus »

Docela mě ty vaše výpady baví, každopádně jsme se někam posunuli. Nevíte náhodou jaké nařízení EU to přesně bylo, aby se na ten ČEZ dalo kdyžtak rovnou s tím nařízením EU. U našich problém v svj asi ani není, nevlastní to 30 nesvépravných důchodců, takže nikdo ničemu nebrání, respektove se ani ptát nehodlám, jen prvně to oznámení ČEZu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

Dagus píše:Docela mě ty vaše výpady baví, každopádně jsme se někam posunuli. Nevíte náhodou jaké nařízení EU to přesně bylo, aby se na ten ČEZ dalo kdyžtak rovnou s tím nařízením EU. U našich problém v svj asi ani není, nevlastní to 30 nesvépravných důchodců, takže nikdo ničemu nebrání, respektove se ani ptát nehodlám, jen prvně to oznámení ČEZu.
Ale ČEZ to ví a taky tomu už nebrání. Jinak viz nahoře v tomto vlákně jak nařízení EK, tak PPDS.

Problém jsou spíš spoluobčané co mají strach, nebo závist.
Kdo má strach, měl by si vždy uvědomit kde je důkazní břemeno. NIKDY se neprovádí důkaz že něco NENÍ. Vždy se provádí důkaz, že něco JE. Takže pokud někdo tvrdí, že musíte dokázat, že tím nezvyšujete požární nebezpečí, tak hovno velebnosti. On/oni musí dokázat, že zvyšujete. A tak je to se vším. Vy nebudete dokazovat, že váš panel přináší (nebo spíš nepřináší) větší nebezpečí požáru než uschlé begónie. To musí dokázat ten, kdo se toho obává a chce to změnit.

A když zamáváte EN certifikátem, tak se i z právního hlediska vychází z toho, že je vše OK. "Aha, má to certifikát".

Ne vy musíte dokázat, že vaše mechanické připojení nestojí za prd (už si jen uvědomte tuto formulaci). Soused co má obavu, že mu to spadne na hlavu musí dokázat že tomu tak je. Zde musím konstatovat, že to je i problém protože je to taková překážka důkazního břemene (nikoho do bytu pustit nemusíte), že právě někdy instalace za prd někomu na hlavu spadne. Tam jsem toho názoru, že by se člověk měl chovat ohleduplně a zodpovědně.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od vanilka »

Ale kuš, to přeci neni pravda. Do bytu MUSÍŠ umožnit vstup např.za účelem kontroly společných částí domu (jako jsou např.rozvody vody, topení, balkon, vnější části budovy atd.). A ohledně siláckých řečí jak ti SÚ, SVJ a nevím kdo ještě může s nesouhlasem s instalací FVE panelů na balkonu vlézt na hrb, soud v tomto rozsudku o zamítnutí žaloby vůči rozhodnutí o odstranění FV panelů z balkonu bytu tvrdí něco jiného.

Jinak nechápu tu utkvělou představu, že chci někoho nechat bojovat za instalaci mojí balkonové FVE. Já už ji dávno (ehm, od konce minulýho roku) mám, pár bitvama jsem si už prošel a právě proto se vymezuju vůči tvrzením, který tu někdo prezentuje a já jsem na vlastní kůži zažil, že to tak není.

/EDIT: Jo a cipise raději moc nedráždi, nebo dostaneme ban oba :lol:
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od cipis »

Dagusi, daval jsem to sem znovu v patek, asi 1-2 stranky zpet. Rozbor ppds ma petajoule nekde na zacatku, stejne tak to narizeni (prvne chybne uvedeno, ze smernice).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

vanilka píše:A ohledně siláckých řečí jak ti SÚ, SVJ a nevím kdo ještě může s nesouhlasem s instalací FVE panelů na balkonu vlézt na hrb, soud v tomto rozsudku o zamítnutí žaloby vůči rozhodnutí o odstranění FV panelů z balkonu bytu tvrdí něco jiného.
To jako vážně?
Ze správního spisu vyplývají pro rozhodnutí ve věci následující právně významné skutečnosti.
V řízení bylo prokázáno, že bez stavebního povolení byla žalobcem v bytě č. x v bytovém domě
na adrese x provedena stavební úprava...
Takže tady máváš rozsudkem z roku 2019, ke sporu který se již táhne déle a dnes, anno domini 2023 kdy platí tohle

https://www.enviprofi.cz/33/energeticky ... smGzvNcUo/

má výše uvedený rozsudek asi jakou hodnotu?

edit:
Limit instalovaného výkonu 50 kW byl přijat po širší odborné o politické diskusi, přičemž v současné době na tomto limitu panuje široká shoda. Dochází taktéž ke sjednocení tohoto limitu napříč různými právními předpisy, a to v energetickém zákoně, jako limit, do kterého není vyžadována licence, a do zákona č. 283/2021 Sb. je nyní projednávaná novela, která stavby OZE do 50 kW považuje za drobné stavby a není nutné jakékoliv posouzení ze strany stavebního úřadu. Právní úpravu je tedy nutné vnímat v kontextu s jinými právními předpisy, především zákonem č. 283/2021 Sb. a nyní projednávanou novelou tohoto zákona, která v důvodové zprávě popsané problémy zmiňuje, přičemž tento návrh zákona slouží pouze k překlenutí období do nabytí účinnosti zákona č. 283/2021 Sb.

Navýšená hodnota instalovaného výkonu na 50 kW pro instalace využívající OZE nepodléhající stavebnímu povolení nebo ohlášení vyplynula také z podrobné diskuse se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva vnitra, resp. Hasičského záchranného sboru, při které došlo k vyhodnocení o vhodnosti tohoto limitu instalovaného výkonu za podmínky, že budou dodrženy požadavky na požární bezpečnost, je možné požadovat za bezpečnou.


Tumáš: https://www.hzscr.cz/soubor/firefve-bro ... b-pdf.aspx

Jinak nechápu tu utkvělou představu, že chci někoho nechat bojovat za instalaci mojí balkonové FVE. Já už ji dávno (ehm, od konce minulýho roku) mám, pár bitvama jsem si už prošel a právě proto se vymezuju vůči tvrzením, který tu někdo prezentuje a já jsem na vlastní kůži zažil, že to tak není.
No a já to na vlastní kůži nezažil? Já jí mám 7 let a Google Maps jako důkaz.
Tys tu hlásil, cituji:
vanilka píše: Jinými slovy než se tady objeví někdo kdo FVE s 800W mikroměničem opravdu v ČR provozuje, valí přetoky do sítě a úspěšně poslal CEZ k šípku, je to pro mě neprůchozí cesta.

Tak kdo se pochlapí a prošlape cestu ;) ?
Takže najednou ne "pro mě"? Hele fakt si ujasni co chceš.
Naposledy upravil(a) PetaJoule dne ned srp 06, 2023 10:04 pm, celkem upraveno 1 x.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od cipis »

Vanilko, ale celou dobu se bavime o tom, ze jsi tvrdil, ze se to nesmi strcit do zasuvky. Ted ale mluvis o uplne jine veci, totiz o sporech se SVJ, coz je ale v tomto vlakne mimo tema.

Kazdopadne ten spis je trochu vyzivny, asi to nebylo pripravovane pravnikem, uz jen z toho duvodu, ze argumentace "ze oni posrali to a to, tak proc ja to nemuzu taky" je defacto taktez uplne mimo tema. To jsi mel bez ohledu na FVE, dat zalobu z obecneho ohrozeni na neznameho pachatele. Vzhledem k tomu, ze jsem se tez uz ocitl v druzstvu/asi casem i svj, tak uz jen ze suskandy a vypraveni sousedu, jsou to velice zajimave veci, co se v takovychto organizacich deje.

Nicmene, to, co aktualne popisujes, tak s obecnym generalnim povolenim balkonovek nema absolutne nic spolecneho. Je to na samostatne vlakno, jak to v nekterych pripadech prakticky udelat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od Dagus »

cipis píše:Dagusi, daval jsem to sem znovu v patek, asi 1-2 stranky zpet. Rozbor ppds ma petajoule nekde na zacatku, stejne tak to narizeni (prvne chybne uvedeno, ze smernice).
Díky, čtu to tu poctivě, ale občas mi něco unikne. Těch 800Wp mi na plynofikovanej byt přijde dobré. Nedělá někdo takovej mikrogrid certifikovanej (ne modrásek) s aku? :comp:
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

Dagus píše:Nedělá někdo takovej mikrogrid certifikovanej (ne modrásek) s aku? :comp:
Dělá, ale neprodává: https://einstein.petajoule.eu/content/i ... mage-2.png

Leda tak, že bys krom $$$ měl ještě hezkou a šikovnou ženu nebo dceru? :handshake:
Kecám, už mi bylo 50. Chci si tam dát 350W Hoymiles místo toho 250W Involaru.
A možná místo 90Ah 100Ah...hm... možná to šoupnu do fajnšmekrů. :lol:
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od cipis »

Z toho požárního pdfka, zajímavá je ta hodnota 400 V, protože se dosud všude na fóru mluvilo o případném rozpadu na 120 V. Jestli to tak je, těch 400, tak si myslím, že je to pro celou řadu lidí dost podstatná informace a budou klidněji spát.

Co se týče těch prostupů, tak to samozřejmě je jasná věc, bohužel tařka všude ignorovaná, zase ale se dá koupit protipožární pěna, a není to až zase taková drahota, oproti obyčejné, kterou tu díru člověk zadělá.
A o dokumentaci se asi bavit nebudeme, v tom má bordel opravdu každý (pokud vůbec něco je) :D

PetaJoule díky moc ze relevantní informace.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PetaJoule »

cipis píše: Co se týče těch prostupů, tak to samozřejmě je jasná věc, bohužel tařka všude ignorovaná, zase ale se dá koupit protipožární pěna, a není to až zase taková drahota, oproti obyčejné, kterou tu díru člověk zadělá.
Definice požárního úseku je téma samo pro sebe. V bytových domech jsou teoreticky požadavky, které de facto splňuji pouze novostavby 2021+
Rozdíl Li-Ion/LiFePO se k hasičům taky ještě moc nedostal. Trochu tam pomáhají videa od GWL kde banda hasičů mlátí a upaluje různé články.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace mikro FVE na balkoně

Příspěvek od PavelR »

ano a z toho požárního panfletu vyplívá že 2 metry od otevřené požární zóny je to nopanel. tzn kolem střešních oken, komínků.... to zabíjí mnoho střech.

co se týče kabneláže a prostupů tak buď by to měla být samostatná požární zóna, nebo jsme to řešili kabelem ve specifikaci B2cas1d0 ale takovej solární neexistuje ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek