Vystavba 10kW FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
martin130w
Příspěvky: 3
Registrován: ned zář 04, 2022 10:12 pm

Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od martin130w »

pozdravujem,
rozhodol som sa pre výstavbu FVE o výkone 10kW. (teraz bez batérii) ;)
-zakupil som 22ks panelov Leapton 460W, vrátane nosnej konštrukcie na škridlovú strechu so sklonom 30 stupňov.
-teraz /v októbri/ by som to chcel nahodiť na strechu.
- neviem však ako to navzájom pospájať (sériovo, paralelne) pretože ešte nie som rozhodnutý pre menič.
Chcem 3F menič ktorým môžem napájať domácnosť cez deň, v prípade malého vykonu FVE aby si vedel "pricucnúť" z DS, a najlepšie by bolo ak by vedel aj balansovať s výkonom podla záťaže na jednotlivých fázach.
Prebytky by som chcel dávať:
1) do bojlera 200L/2,2kW AC špirála
2) Do AKU 800L nádrže,mam tam nachystané dve 3kW 1F špirály
3) Virtuálna batéria -ale už asi veľmi vymýšľam :(

Viem že teraz pozháňať rýchlo menič 10-15kW je asi iba sen preto sa obraciam na Vás s prosbou o rady a skúsenosti aby som nevyhadzoval peniaze na menič ktorý nebudem vedieť použiť ako chcem.
za pomoc všetkým ďakujem
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od rva »

Bez baterie to půjde těžko. Bez baterie se dělají elektrárny, které pracují paralelně se sítí, tedy elektrárny ongrid - to jsou třeba ty, které provozují solární baroni, nebo ty, které jsou instalovány z dotací.
A k tomu je potřeba splnit řadu podmínek aby to bylo možno připojit.
Zamyslel bych se co má být cílem a pak se dá poradit jak toho dosáhnout. Toto fórum je pro nedotované elektrárny a pro daný účel je schopno snad dobře poradit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od FrantisekCa »

Zacal si dobre. Panely mas.
Teraz myslim, ze ti je nad slnko jasne, ze ked si sa rozhodol pre samodomo, tak nemas cesty s5, jedine, ze by si panely predal dalej.
Odobrit, rev. spravu atd ti nik neurobi, aby si to podla sucasnej legislativy a podmienok pripojil k DS.
Takze bud to predas, alebo ides dalej, s tym, ze este do toho vrazis par tisic € na nakup menicov a baterie.
Benefity s offgrid si vies spocitat sam, ak nie, tak daj si cas a citaj tu vsetko mozne.
Ja osobne v tvojom pripade by som isiel cestou 2 x klon Axperta na 1 fazu s bateriou (pre zaciatok) o kapacite asi 10 kVAh.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od soami »

Jen 22 panelů není dobré množství na kombinace v zapojení. 24 by bylo mnohem lepší.
misha_cz
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 4:26 pm

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od misha_cz »

rva píše:Bez baterie to půjde těžko. Bez baterie se dělají elektrárny, které pracují paralelně se sítí, tedy elektrárny ongrid - to jsou třeba ty, které provozují solární baroni, nebo ty, které jsou instalovány z dotací.
A k tomu je potřeba splnit řadu podmínek aby to bylo možno připojit.
Zamyslel bych se co má být cílem a pak se dá poradit jak toho dosáhnout. Toto fórum je pro nedotované elektrárny a pro daný účel je schopno snad dobře poradit.
Popravdě mám podobný nápad, jako tazatel, ačkoliv chci začít trošku jinak (opravdu malý počet panelů a střídač 3F něco jako GoodWe DT verze, tedy bez baterií a další panely bych přikupoval v rámci pokrývání bloků střechy). Ohledně přetoků by to jistil střídač společně s nějakým tím wattmetrem.
Samozřejmě je varianta s bateriemi, ale popravdě je to už krapet mimo rozpočet (střídač ještě plus mínus, ale baterie už rozhodně ne). To, že bych měl řešit nějaké podmínky na připojení jsou pro mě ale novinka (obzvláště, pokud by nebyl žádný přetok). Mohl bys mě, prosím, navést na bližší informace? Díky.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od FrantisekCa »

Ibaze…
Ako vyriesis pretoky, legalnost, pripojenie k DS? Mam obavy, ze zohnat razitko na samodomo instalaciu je nemozne, hoc aj s schvalenymi komponentami. Uz z principu to nik nebude chciet dat.
Dalsia vec je 3f menic GoodWe a jeho vyuzitie. Uzitok pre domacnost bez baterie dost nizka. Takze aj nejaka navratnost dlha.
Ja neviem, ale ved tie Lifepo4 uz nevychadzaju ako extrem. A 1f menice su hlboko pod 1000€.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Ľudia preboha nebláznite s tými hybridmi a on-grid bez legálneho pripojenia. Už aj hybrid od Goodwe či Solax nie je zrovna top riešenie, keďže potrebuje HV batérie, čo je lezie dosť do peňazí. Osobne pochybujem, že vedia ísť bez pretokov.

Z on-gridov, ktorý sa najviac približujú nulovému pretoku je Fronius, ale moc by som sa na to nespoliehal. Môže tam nastať technický pretok, ktorý pri legálnom pripojení nevadí.

Ak človek nechce riešiť byrokraciu tak jedine ostrov s prepínaním.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od kuli »

S Diablo1st plne súhlasím ! Robia problémy s oficiálnym zapojením, nie to ešte bez ohlásenia.

Dá sa fungovať krásne v ostrove, vlastne som nemusel kupovať ani Kingy ( PIP 5048 MK ), a ešte dobíjať EV, len to chce
dostatok panelov a baterii.

Ešte na zimu plánujem Kogeneračnú jednotku 5 - 7 kW.

Keď som si FVE prvý krát vypočítal tak mi vyšla nenávratná.

Keď som kúpil EV tak mi vychádzala na 10 rokov.

Teraz mi to vychádza na 7 rokov ak bude EE tak drahá ako strašia tak aj menej.

P.S.: Nechytajte ma za slovíčka cca +- rok.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 5&start=60 - na konci strany
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Neo »

misha_cz píše: Popravdě mám podobný nápad, jako tazatel, ačkoliv chci začít trošku jinak (opravdu malý počet panelů a střídač 3F něco jako GoodWe DT verze, tedy bez baterií a další panely bych přikupoval v rámci pokrývání bloků střechy). Ohledně přetoků by to jistil střídač společně s nějakým tím wattmetrem.
Samozřejmě je varianta s bateriemi, ale popravdě je to už krapet mimo rozpočet (střídač ještě plus mínus, ale baterie už rozhodně ne). To, že bych měl řešit nějaké podmínky na připojení jsou pro mě ale novinka (obzvláště, pokud by nebyl žádný přetok). Mohl bys mě, prosím, navést na bližší informace? Díky.
Malý počet panelů je pouze relativní.
Proč 3F střídač? nestačil by pouze 1F.
on-grid se zpočátku tváří jako výhoda, ale když se ponoříš do detailů, tak zjistíš že to tak není.
off-grid, bez baterie nepůjde a stavět něco pod 5kwp panelů a 10kWh baterky je více omezení než výhod.
Vše se dá vyhledat tady na fóru, nebo google, youtube.
informací je dost jen hledat a číst.
++
misha_cz
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 4:26 pm

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od misha_cz »

ale jo, ctu dost. ongrid je, pokud to mas pripojene do standardni rozvodne site, i kdyz nebudu delat pretoky do DS, ne? Nebo si proste pripojim solar a nebudu to resit? To asi ne? Realne ale muzu to, co chci, uplne odpojit od DS. Ale to by pak samozrejme nemelo uplne vyznam, bez tech baterii.

tzn moje vize je velmi podobna prvnimu prispevku. Dosel jsem k ni pres pouhy ohrev bojleru az do faze, ze bych z toho dotoval spotrebu. Tohle by mel resit wattrouter a zastavit vyrobu solarni energie, pokud by neco melo jit zpet do site. Ale stale je to ongrid, pokud to dobre chapu? Pro zacatek malo panelu prave proto, aby to pokrylo ten bojler. Pristi rok bych pridal dalsi panely na dalsi cast strechy. Proto vetsi stridac uz ted. a 3F z duvodu toho, ze to, co chci primarne napajet, je 3F (a je to odporova zatez). Jedina vec je to, ze rozdil mezi stridacem bez baterek a stridacem s baterkami je dost velky v cene. A na baterky proste nemam ted.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Soban »

Tím že rozpojíš něco v rozvaděči z toho offgrid neuděláš, jakmile to ztratí DS tak to přestane dodávat - tak funguje ongrid a pochybuji že to půjde nastavit jinak bez baterek.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Hlavne je mylná predstava, že ide on-grid spraviť bez pretokov. Mám aj Wattrouter a aj keby som ako chcel, vždy tam malý pretok je. Veď je to hlavná funkcia on-grid - dodávať do siete.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Soban »

Ono to bez přetoků jde, ale max výroba z panelů musí být vždy menší jak nejmenší spotřeba toho bytu, pak teoreticky přetok nehrozí, ale vždy se může něco pokazit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Kostěj »

misha_cz píše:...moje vize je velmi podobna prvnimu prispevku. Dosel jsem k ni pres pouhy ohrev bojleru az do faze, ze bych z toho dotoval spotrebu.
Něco podobného provozuji už více let a letos budu přecházet na ostrov. Postavené to bylo 1.4kWp panely, měnič SunyBoy1200 a GreenBono s fázovým řízením posílalo "přetoky" do bojleru. Je to takové hodně šedé (až černé) provozování on-grid, nicméně žádná pokuta nepřišla. Podmínka je, že přebytky musí bojler pobrat a je vhodné více spirál v bojleru (mám jich šest). Chovalo se to dobře, přímo ideálně, jen na to už nemám nervy - kdyby greenbono vypadlo, mohlo by to znamenat dost mastnou pokutu. Prostě jde to, ale je to hodně "na hraně".
misha_cz
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 4:26 pm

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od misha_cz »

Vzhledem k tomu, ze prvni osaz by mel byt 2.7kwp a mel by to pozrat z velke casti prave ten bojler, tak se pretoku nebojim. Dalsim rozsirenim bych mel dosahnout cca 11kwp. Tam uz by to hrozit mohlo.
Neexistuje separatni varianta bateriove spravy? takova UPS, kterou pridam do stavajiciho rozvodu? Ono jde o to, ze z MPPT zarizeni na pouhy bojler jsem se dostal na 3F stridac a to je dost velky skok. A ta sama varianta s moznosti vystupu na baterie jeste o hodne penez dal :-(
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Soban »

misha_cz píše:Vzhledem k tomu, ze prvni osaz by mel byt 2.7kwp a mel by to pozrat z velke casti prave ten bojler, tak se pretoku nebojim.
A když ten bojler vypne tak kam vrazíš těch 2700W ? Nebo tvoje domácnost má pořád spotřebu větší jak 3000W? Pochybuji....

A bude přetok, jak velký záleží na rychlosti toho ongridu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
misha_cz
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 21, 2022 4:26 pm

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od misha_cz »

ad pretok) ja zil v domneni, ze trebas u goodwe ten merak na vystupu zabrani pretoku tim, ze omezi vystupni vykon stridace?

ad 3F) ted mi to doslo. v podstate by mohly byt 3x 1F s tim, ze by to pak bylo i nesymetricke. Ale.... tohle jsem jeste nestudoval, jak se to pak zapoji na panely? to by musel byt 3 stringy, ne?
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Soban »

Ano měřák se snaží přetok eliminovat, ale vždy je tam prodleva, od zmeření že to teče ven, snížení výkonu atd......

Teď jde právě o to jak rychle ten SW stačí reagovat, jak citlivý je ten senzor a aby to omezil na minimum tak proto mají nějaký minimální odběr z DS.

Je tam moc proměnných co se může pokazit a přetéct.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Soban píše:Ono to bez přetoků jde, ale max výroba z panelů musí být vždy menší jak nejmenší spotřeba toho bytu, pak teoreticky přetok nehrozí, ale vždy se může něco pokazit.
Teoreticky toto funguje, ale musíš mať hodne rychlý smartmeter.

U môjho Wattrouteru toto nefunguje ani náhodou. Je len pár dní v roku, kde u mňa elektromer nenamerá pretok. Ono tá regulúcia výkonu (mrak / slnok) je pomalšia ako elektromer.

Aby som bol konkrétny:
Naposledy som mal deň bez pretokov 31.3.2022, kedy FVE podľa meniča vyrobila až 1kWh :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Vystavba 10kW FVE

Příspěvek od FrantisekCa »

Ak som to dobre pochopil, tak predovsetkym problem vznika pri vypnuti zataze menica, teda napr. taka indukcna platna ktora cykluje kazdych par sekund atd menic nedokaze tak rychlo reagovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek