Měnič VDC

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

co znamená tenhle údaj na bedně např: 120 VDC nebo 500 VDC ?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Matess »

asi že to bude kopat...
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič VDC

Příspěvek od cipis »

To mensi kopat, to vetsi zabijet.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

Díky za odkaz k poučení, jako laik jsem tam ale nic nenašel. Ale možná poradíš. Vybírám něco s MPPT s číny na ohřev bojleru, spirála 2KW plánuju 6 panelů cca 450 KWp. V jedný řadě za sebou. Myslím že pokud by to mělo např 120 VDC musel bych to nainstalovat do dvou řad a nějaký slučovač
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Měnič VDC

Příspěvek od FrantisekCa »

mirekcafa píše:… na ohřev bojleru, spirála…
Na ohrev bojleru mas zbytocne riesit nejaky drahsi menic.
O BEL a ohreve vody je tu napisane dost a je to ekonomicky ideal.

cipis píše:To mensi kopat, to vetsi zabijet.
:yes:
Si zabil.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

Jako o Belu vím....pokukuju ale po nějakým Easunu nebo něco podobného, páč bych to třeba využil, a jelikož jsem se toho údaje všiml tak by mě to zajímalo. dvě odpovědi zatím na hranici tak 30 IQ.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Pánové máte trpělivost. Nezapomínejte že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. Už to přichází.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Měnič VDC

Příspěvek od JiříK »

120VDC = 120 voltů stejnosměrných, 500 VDC = 50voltů stejnosměrných. Ani jedno, ani druhé do bojleru nelze pustit. Vlasně lze. Jen ti v lepším případě uhoří termostat, nebude to hřát (120VDC), shoří spirála (500VDC). V horším případě se speče jeden i druhý termostat, nějakým zázrakem neshoří spirála a pokud nemáš v cajku pojišťovák, tak ten barák vlastně ani nemusíš po explozi najít... ::rolleyes::

P.S. Jaké jsou tvé znalosti elektra všeobecně?
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

dík za odpověd ...ale ty popisuješ jako bych to chtěl zapojit napřímo..elektrikář nejsem, znalosti z fotovoltaiky skoro nula,nic nezapojuju pouze se probírám různými měniči nicméně otázka zní je je to VDC součet panelů hodnoty VOC? 6 panelů s 5O VOC je celkem 300 VDC tím pádem je menič se 120 VDC nevhodný?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Měnič VDC

Příspěvek od FRSO »

JiříK píše:120VDC = 120 voltů stejnosměrných, 500 VDC = 50voltů stejnosměrných. Ani jedno, ani druhé do bojleru nelze pustit. Vlasně lze. Jen ti v lepším případě uhoří termostat, nebude to hřát (120VDC), shoří spirála (500VDC). V horším případě se speče jeden i druhý termostat, nějakým zázrakem neshoří spirála a pokud nemáš v cajku pojišťovák, tak ten barák vlastně ani nemusíš po explozi najít... ::rolleyes::

P.S. Jaké jsou tvé znalosti elektra všeobecně?
V tom druhém prikladu ti tam chybí asi 0 :D, ale jinak souhlas
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Měnič VDC

Příspěvek od FrantisekCa »

Tie panely nemusis zapojovat seriovo.
120V to si nasiel asi u starsich menicoch, zvlast tu na fore Axpert atd. Niektore ze koli svojej konverzii AC/DC/AC nerobili pretoky. Musi byt bateria.
500V su novsie, tam ze su pretoky, pokial to neoddelis napr. prepinacom.
VDC su Volty jednosmerne. U menicov, v specifikacii su punane viackrat.
VOC je kolko dava string V naprazdno, respektive, V na privode k menicu naprazdno, co je zavisle ako od osvitu slnkom,tak aj od teploty panelov. Ano, moze to byt aj sucet V udavany na paneloch Open circuit voltage.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Měnič VDC

Příspěvek od JiříK »

Netuším, jak to chceš zapojit...

Obecně všichni, co mají elektro vzdělání, potažmo i elektro praxi, nechtějí dávat jakékoliv rady lidem, co jsou elektřinou nepolíbení. Vědí, proč to dělají a vy laici, byste se na ně neměli zlobit. Taková dobře míněná, leč nevhodně použitá rada nadělá víc škody než užitku. Pokud to dotyčný přežije. Proto ten sarkasmus od Cipise, Matessa i Pavla...
Howgh!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

díky, už jsem to našel.... VDC je součet panelů VOC....takže měnič který má max. 120 VDC na šest výše uvedených panelů bych neměl kupovat. Fajn lidi tady :mrgreen: :mrgreen:
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

JiříK píše:Netuším, jak to chceš zapojit...

Obecně všichni, co mají elektro vzdělání, potažmo i elektro praxi, nechtějí dávat jakékoliv rady lidem, co jsou elektřinou nepolíbení. Vědí, proč to dělají a vy laici, byste se na ně neměli zlobit. Taková dobře míněná, leč nevhodně použitá rada nadělá víc škody než užitku. Pokud to dotyčný přežije. Proto ten sarkasmus od Cipise, Matessa i Pavla...
Howgh!
Jiříku neseru se do elektriky.....dívám se jaké jsou na trhu vhodné měniče a chtěl bych se v tom zorientovat.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Měnič VDC

Příspěvek od soami »

mirekcafa píše:díky, už jsem to našel.... VDC je součet panelů VOC....takže měnič který má max. 120 VDC na šest výše uvedených panelů bych neměl kupovat. Fajn lidi tady :mrgreen: :mrgreen:
Když panely zapojíš 2S3P, tak bude fungovat i měnič na 120V...
Napiš jsem, co vlastně chceš, návrh řešení a určitě se k ti k tomu všichni vyjádří. Takové tahání útržků z fusekle je úplně o ničem.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

Je to napsaný výše, bojler 200 litrů 2 KW....zatím je v plánu Bel, nicméně pokukuju po něčem co bych mohl ještě v baráku využít, třeba pračku nebo sušičku to je u nás celkem v provozu a to Bel neumí. Baterky nechci. Takže moje představa je bojler a případně když bude přebytek tak to natáhnout klidně prodlužkou na tu pračku...to by bylo ideál. Nicméně při prohlížení na Ebayi jsem narazil va hodnotu VDC, některé měniče tam mají 120 VDC max. Takže jsem chtěl vědět co to je
za hodnotu.
Naposledy upravil(a) mirekcafa dne pon zář 19, 2022 11:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Asi to tu trochu pletete. Jsou měniče třeba AXPERT s rozsahem na vstupu 120~450VDC kdy je maximální napětí 500 VDC a rozsahem 60-115Vdc kdy je povoleno maximální napětí 145 VDC. Těch štítků tady bylo nafocených hafo.
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

Pawlw furt chodíme okolo, co znamená maximální napětí VDC měniče či invertoru ve vztahu pro počet panelů třeba v serii?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič VDC

Příspěvek od cipis »

Co ti ta pračka/sušička udělá, když přejde mrak a panely ti dají hovno? Jako se zastaví a za chvilku zase roztočí?
Variace sto devadesátá první. Z BELa a podobných bezbateriových regulátorů lze smysluplně krmit pouze a jenom topení. Ať už topení v bojleru, topení v elektrickém žebříku, topení v podlahovce, topení v bazénu.
Vzhledem k tomu, že topení (krom vysušení ručníků na tom žebříku) potřebuješ hlavně v zimě, tak je ti to celkem k prdu, protože ti panely dají hovno na druhou.
Takže akorát tak bojler, bojler u souseda a v létě topení do bazénu. Hotovo dvacet.
Cokoliv dalšího obnáší několikanásobnou investici než několik panelů, spojovák a stavebnice BELu plus srance okolo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič VDC

Příspěvek od cipis »

Ser na nějaké počítání voltů, až budeš mít jasno, co chceš, tak se k tomu teprve vrať.
mirekcafa píše:Pawlw furt chodíme okolo, co znamená maximální napětí VDC měniče či invertoru ve vztahu pro počet panelů třeba v serii?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek