Že by konečně dostali rozum

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od MichalSix »

turbyho píše:
glottis píše:tak ono i proto asi musi mit kazda ofiko pripojena fve s nenulovym rezervovanym vykonem vypnuti po HDO
Pri necekane prudkem narustu vykonu nestabilnich zdroju pri nizkem odberu (zejmena to hrozi u FVE) a diky tomu zvyseni frekvence hdo nic nezmuze, je moc pomale.

Ale v CR je zatim nestabilnich zdroju pomerne malo a synchronnich zdroju jeste pomerne dost, takze muzeme byt zatim v klidu - coz je ale nakonec falesne uklidnujici zaver. Na zapad ci jih od nas uz je mnohem horsi situace a stale se zhorsuje.

A otazkou je, bude mit v takovych pripadech ceps koule na rozpojeni siti? Zejmena ted s novym systemem regulace a nasmlouvanymi zavazky mistnich vyrobcu na dodavky?
Každá FVE připojená do DS má "hodiny" s dálkovým odečtem spotřeby/přetoků. Tyto hodnoty se posílají každých 15m. Takže považuji za téměř nemožné, aby došlo k nečekanému nárustu - distributor ví o všech FVE kolik vyrábí a je schopen včas (před tím než nastane problém) jakoukoliv FVE odstavit (přes HDO - to nyní spínají dálkově řízené hodiny).

Většina domů má min. rezervovaný výkon 3x16A=11kW. Tz. že pokud jsou schopny kabely dodat 11kW, tak musí být schopné je i přijmout. A protože kabely vedou do trafostanice, tak v případě přebytků všech přípojných míst teče energie přes trafo zpět a tam se energie "rozpustí v gridu". Nedokážu spočítat, kolik by bylo nutných domů s přebytky na kolaps sítě, ale rozhodně jich bude potřeba výrazně více, než kolik by bylo potřeba velkých FVE. Proto vnímám problém přetoků právě tam, ne u rodinných domů.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od turbyho »

Resime FVE obecne, tedy souhrn vsech FVE zdroju v Evrope protoze sit je propojena.

Tvuj nazor je velmi naivni, bohuzel. Je jasne, ze absolrne nechapes jak elektricka sit funguje.

Mozna te to prekvapi, ale i takove castecne zatmeni slunce v Evrope je od dob rozmachu FVE cernou murou regulatoru a dlouho se na nej pripravuji a jsou vsichni vcetne synchonnich zdroju v absolutni pohotovosti.

A stejne muze zapusobit a rychly rozpad zhorsenych podminek nad vetsim uzemim. Vzdy jde o pomer nestabilni vs synchronni zdroje. A ten se neustale zhorsuje.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od MichalSix »

turbyho píše:Resime FVE obecne, tedy souhrn vsech FVE zdroju v Evrope protoze sit je propojena.

Tvuj nazor je velmi naivni, bohuzel. Je jasne, ze absolrne nechapes jak elektricka sit funguje.

Mozna te to prekvapi, ale i takove castecne zatmeni slunce v Evrope je od dob rozmachu FVE cernou murou regulatoru a dlouho se na nej pripravuji a jsou vsichni vcetne synchonnich zdroju v absolutni pohotovosti.

A stejne muze zapusobit a rychly rozpad zhorsenych podminek nad vetsim uzemim. Vzdy jde o pomer nestabilni vs synchronni zdroje. A ten se neustale zhorsuje.
Tvůj názor je arogantní. Víš ale absolutně kulový, jaké mám znalosti. Pokud chceš ukázat, že něčemu nerozumím (a to je možné, nejsem tak naivní a hloupý, abych si myslel, že vím absolutně vše nejlépe), tak to udělej na konkrétním případě. Docela by mě zajímala, na čem se zakládá tvá dedukce, že ABSOLUTNĚ NECHÁPU, JAK ELEKTRICKÁ SÍŤ FUNGUJE.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Franta2776 »

turbyho píše:Resime FVE obecne, tedy souhrn vsech FVE zdroju v Evrope protoze sit je propojena.

Tvuj nazor je velmi naivni, bohuzel. Je jasne, ze absolrne nechapes jak elektricka sit funguje.

Mozna te to prekvapi, ale i takove castecne zatmeni slunce v Evrope je od dob rozmachu FVE cernou murou regulatoru a dlouho se na nej pripravuji a jsou vsichni vcetne synchonnich zdroju v absolutni pohotovosti.

A stejne muze zapusobit a rychly rozpad zhorsenych podminek nad vetsim uzemim. Vzdy jde o pomer nestabilni vs synchronni zdroje. A ten se neustale zhorsuje.
Mě není jasné,jak může fungovat můj systém převážně odpojený od DS?? Žádný synchronní ani asynchronní stroj doma jako generátor nemám a tak to má většina poloostrovníků.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od glottis »

marko250 píše:Vyhraněný názor: představte si,že každý soused okolo vás v celém městě má tu ongrid/hybrid bez pořádné baterky.Kolik procent takovýchto lidí je dopoledne doma,nebo má chytrou domácnost co umí jet podle slunce? Dávám 10%,zbytek je normálně mimo barák i se svým EV apod. A co se stane,když z takového města se ta FVE energie najednou objeví na elektrikářském uzlu?Je to prostě zhovadilost převzatá z roku 2010 kdy se stavěly za pomoci schválení vepřových hlav ve vládě solární parky za 14Kč/kWh,ale tehdy to množství DS pobrala,ikdyž i tam se to určitě řešilo převody na VN,klasická NN by to nepobrala. Ale to nejzásadnější je ,že pak těch 90% lidí přijede domů(15:00hod) a už si toho slunce moc neužije že.

Prozraďte svá procenta soběstačnosti za rok s těmi ongrid/hybrid FVE s pidi baterkama? Ono to není žádné tajemství,ale nikdo o tom moc nehovoří,když to tady každý propaguje.A že to ovlivňuje DS o tom se nemusíme bavit,ale zatím to je málo rozšířené,tak se o to nikdo nezajímá.
Tak třeba u mě od začátku roku

Ds: 4,22MWh
Fve: 2,75MWh
Panely 5kwp a baterie 15kwh. Pár dní v létě kdy pár kWh zůstalo na střeše. Bez šance něco valit zpátky. Baterie je u mě akorát. Do druhého dne na 50%. Panelu je málo protože už teď to nenabiju nad 80%. Nemyslím že to mám blbě navržené. Jen příští rok asi přidám panely.

Ani s 10kwp na střeše a pouštěním prebitku do ds by to nebyli žádné pecky co by síť položilo. Taky je potřeba počítat s tím že v celé Evropě jsou různě mraky. Rozloží se to. Čím dál tím víc jsou elektroauta zapojené i přes den někde u firem a vlaku a tak. Takže i to umí pak žrát přebytky. Neviděl bych to tak černě.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Martin P »

MichalSix píše:
turbyho píše:
glottis píše:tak ono i proto asi musi mit kazda ofiko pripojena fve s nenulovym rezervovanym vykonem vypnuti po HDO
Pri necekane prudkem narustu vykonu nestabilnich zdroju pri nizkem odberu (zejmena to hrozi u FVE) a diky tomu zvyseni frekvence hdo nic nezmuze, je moc pomale.

Ale v CR je zatim nestabilnich zdroju pomerne malo a synchronnich zdroju jeste pomerne dost, takze muzeme byt zatim v klidu - coz je ale nakonec falesne uklidnujici zaver. Na zapad ci jih od nas uz je mnohem horsi situace a stale se zhorsuje.

A otazkou je, bude mit v takovych pripadech ceps koule na rozpojeni siti? Zejmena ted s novym systemem regulace a nasmlouvanymi zavazky mistnich vyrobcu na dodavky?
Každá FVE připojená do DS má "hodiny" s dálkovým odečtem spotřeby/přetoků. Tyto hodnoty se posílají každých 15m. Takže považuji za téměř nemožné, aby došlo k nečekanému nárustu - distributor ví o všech FVE kolik vyrábí a je schopen včas (před tím než nastane problém) jakoukoliv FVE odstavit (přes HDO - to nyní spínají dálkově řízené hodiny).

Většina domů má min. rezervovaný výkon 3x16A=11kW. Tz. že pokud jsou schopny kabely dodat 11kW, tak musí být schopné je i přijmout. A protože kabely vedou do trafostanice, tak v případě přebytků všech přípojných míst teče energie přes trafo zpět a tam se energie "rozpustí v gridu". Nedokážu spočítat, kolik by bylo nutných domů s přebytky na kolaps sítě, ale rozhodně jich bude potřeba výrazně více, než kolik by bylo potřeba velkých FVE. Proto vnímám problém přetoků právě tam, ne u rodinných domů.
Těch 11kWna barák je sice hezkých, jenže u rozvodů z trafa do baráku (případně od hlavního rozvaděče paneláku k jednotlivým bytům) se uvažuje s koeficientem soudobosti. Ten může být klidně i 0,3.
Když uvedu příklad: v paneláku je 24 bytů s 25A jednofázovými jističi. To vychází 8x25A na jednu fázi.
Tím pádem by dole měl být hlavní jistič 3x200A.
Jenže projektant vezme koeficient soudobosti 0,3. Vynásobí 200A X 0,3 = 67A.
Nejbližší vyšší jistič je 80A. Přívod do paneláku bude mít jistič 3x80A.
Na jeden být pach vychází průměrná zatížitelnost 10A, byť hlavní jistič je 25A.

To samé to bude s přívody od trafa k domům na vsi, nebo čtvrti domů ve městě. Prostě nebudou dimenzované na součet hlavních jističů všech domů, ale podle koeficientu soudobosti.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od MichalSix »

Těch 11kWna barák je sice hezkých, jenže u rozvodů z trafa do baráku (případně od hlavního rozvaděče paneláku k jednotlivým bytům) se uvažuje s koeficientem soudobosti. Ten může být klidně i 0,3.
Když uvedu příklad: v paneláku je 24 bytů s 25A jednofázovými jističi. To vychází 8x25A na jednu fázi.
Tím pádem by dole měl být hlavní jistič 3x200A.
Jenže projektant vezme koeficient soudobosti 0,3. Vynásobí 200A X 0,3 = 67A.
Nejbližší vyšší jistič je 80A. Přívod do paneláku bude mít jistič 3x80A.
Na jeden být pach vychází průměrná zatížitelnost 10A, byť hlavní jistič je 25A.

To samé to bude s přívody od trafa k domům na vsi, nebo čtvrti domů ve městě. Prostě nebudou dimenzované na součet hlavních jističů všech domů, ale podle koeficientu soudobosti.
Děkuji za vysvětlení. Tomu rozumím. Považoval jsem to za zjednodušený výpočet. Například já mám na baráku 32A, a nebudu sám. FVE nelze připojit do DS bez souhlasu distribuce, takže ty ja považuji za instanci zodpovědnou za dimenzování soustavy a v případě slabých drátu prostě nepovolí připojení.

Ještě dodám, že u nás je průměrná velikost FVE připojené do DS 5kWp + místo, kde mají "všechny baráky v ulici FVE" nebude příliš časté.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Kostěj »

Martin P píše:...se uvažuje s koeficientem soudobosti. Ten může být klidně i 0,3.
To vypadá jako rozumné číslo pro projektanta. Skutečný koeficient se spočítá snadno. Z Roční zprávy o provozu ES ČR 2020 (zdroj:ERU): Počet odběrných míst maloodběr obyvatelstvo je 5322950.
Celkem v nich odebráno elektřiny 15972,5GWh, na jedno místo to je skoro přesně 3MWh. To je průměrný odběr 342.544W, čili 1.5A v jedné fázi. Já mám jistič 3x25A, pro mne vychází průměrný koeficient 0,02. I s nejmenším rozumným jističem 1x25A je koeficient 0,06. V reálu mám poloviční odběr, takže u mne dokonce 0,01. To pak znamená, že elektrárna na každém padesátém baráku může být znát a na každém desátém baráku může se soustavou "už dost cvičit".
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od MichalSix »

Shrnutí:

Pokud malá FVE dodává do sítě, říká se tomu přetoky.
Pokud velká FVE dodává do sítě, říká se tomu výroba.

Celý svět staví velké FVE, ČR není výjimka (https://www.solarninovinky.cz/v-ralsku- ... -miliardy/).

Takže, pokud může energii do sítě dodávat velká FVE, tak dává smysl, aby mohla i malá (pokud to síť dovolí). Nevím, jakým právem by měly mít tuto možnost jen velké. To mi nepřijde v pořádku. Základem by mělo být to, že každá FVE by měla mít baterii (velká i malá) a to o kapacitě "stejné" jako mají panely (10kWp = 10kWh, 1MWp = 1MWh, ...). I tak bude nutné investovat do stabilizace sítě a dalších forem ukládání energie (nejen do baterie).

Chápu obavy z destabilizace energetické soustavy "zelenými" zdroji. Nicméně, i to má své řešení, viz.:
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/mo ... ich-stroju
Střídače jsou zařízení výkonové elektroniky, přeměňující stejnosměrný proud - například z baterií nebo solárních systémů - na střídavý proud. Jejich elektrické chování není fyzikálně definováno, ale lze jej stanovit pomocí řídicích algoritmů. V dnešní době jsou střídače obvykle naprogramovány tak, aby dodávaly požadovaný výkon do elektrické sítě, kterou stabilizují konvenční elektrárny. Naproti tomu grid-forming střídače jsou naprogramovány tak, aby se chovaly jako proměnný zdroj napětí. Střídače, které se chovají podobně jako konvenční elektrárny, reagují v krátkém čase na výkyvy v síti a poskytují okamžitou výkonovou rezervu.
Takže, nechci tvrdit, že posílání přetoků malých FVE je ta správná cesta, že by to měli dělat všichni. Naopak, ať si každý zvolí, co se mu líbí, co preferuje, se všemi výhodami a nevýhodami. Jen mi přijde zbytečné, aby se jeden tábor povyšoval nad druhý, jaký jsou to magoři. To mi přijde zbytečné. Nikomu to nepomůže, lidi se akorát zbytečné pohádají. Já osobně ocením odborný názor (bez osobních narážek) na nějaké řešení, protože i když mám FVE jako koníček, sleduji, co se kde děje, jak vše optimalizovat, jak fungují sítě, atd., tak nevím (a nikdy nebudu) vědět všechno.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od gupa »

MichalSix píše: I tak bude nutné investovat do stabilizace sítě a dalších forem ukládání energie (nejen do baterie).
Vysvětlete mi zasvěcení, jak může malá FVE destabilizovat síť, když každý invertor má nějakou kontrolní regulaci tz. zpětnou vazbu. Pokud člověk nevidí do hodnot, potom se bavme o zařízení pro monitorování sítě, alei otom jak funguje každá výrobna, která by měla mít povinně několik základních zpětněvazebních měřáků DS, na kterou jsou napojeny aby ji neovlivňovaly v kvalitě.


Vyjmenujte mi kolik zpětných vazeb a regulací má ten který měnič který je dnes výrobnou. Jak který je přesný. Jak se svou přesností dokáže i rychle reagovat a tak regulovat výrobu.

Myslím si že právě otom by měla být řeč. Ne plky o nějaké výrobě a přetocích u velké a malé FVE.

Následně potom by měla být zdůvodněna přítomnost v síti regulace přes HDO. Kčemu distributor potřebuje vypínat FVE přes HDO, když ten a ten HW dokáže sám sebe hlídat a tak regulovat kvalitu sítě. Tedy pokud ji má a funguje přesně.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Franta2776 »

Oni Němci mají výrobu cca 40%vítr a slunce a žádné veřejně znàmé problémy ze sítí nemají.Posílajíi výkon za severu na jih to je vše.To my zas hledáme proč to nejde:)))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Martin P »

Jenže on může být problém v tom, že solární FVE bez baterie může (samozřejmě pokud má tu možnost a není postavena ve stylu "vše do DS") poskytovat podporu DS jen když svítí slunce. V noci ze své podstaty neudělá nic a při nevhodných meteo podmínkách též. To je problém, který je třeba řešit.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Jozef51 »

Franta2776 píše:Oni Němci mají výrobu cca 40%vítr a slunce a žádné veřejně znàmé problémy ze sítí nemají.Posílajíi výkon za severu na jih to je vše.To my zas hledáme proč to nejde:)))
Problemy maju. Ale zatial ich riesia velmi jednoducho a to parazitovanim na prenosovych energetickych systemoch svojich susedov. A to hlavne na prenosovej sustave CR (ktoru samozrejme vyuzivaju zadarmo. Naklady Nemecka hradia v skutocnosti ceski spotrebitelia v poplatkoch na udrzbu prenosovej sustavy). Svojim sposobom ceski spotrebitelia mozu byt hrdi na to, ze drzia nad vodou totalne zmrsenu energetiku lidra EU. To zmrsenie presadili (urcite nie vymysleli - na to nemaju mozgovu kapacitu) najma nemecki Zeleni.
Strucne zhrnutie - bez prenosovej sustavy CR by nemecka energetika behom kratkeho casu pravdepodobne skolabovala. Bez vysvetlovania (nemam na to cas ale aj chybaju kvantitativne podklady). OnGrid elektrarne bez baterii su naozaj destabilizujucim faktorom energetickej sustavy. Podla mna OnGrid elektrarne bez rychlych zasobnikov na energiu by sa mali prestat budovat. Mozeme na to velmi doplatit.
Naopak. Dostatocne mnozstvo "Malych" FV elektrarni s dostatocne velkou bateriou a ovladane z centralneho velina by mohlo rozhodujucim sposobom stabilizovat cesku energetiku. Otazka znie - preco sa to nedeje. Jedna z odpovedi moze zniet napr. - pretoze nas vedu hamizdni namysleni sebestredni... (domyslite si) a to na najvyssich urovniach. Ale ci je to pravda - neviem. No tato teoria vysvetluje vsetko dianie okolo nas.
Cechy maju dostatocne prostriedky na uplne riesenie efektivnej energetiky dostatocne nezavislej na Nemecku, Rusku, Cine ci USA. Otazka znie. Zachovala si CR po tridsatrocnej intelektualnej devastacii vzdelavacieho systemu, politickeho systemu a priemyslu dostatocne mnozstvo odbornikov na riesenie svojej energetiky? Neviem. Ale urcite viem, ze tieto problemy nevyriesi nikto za nas. Spolocne riesenia vyhovujuce CR na urovni EU+USA+Rusko+Cina su iba poriesenia, fantasmagorie a zbozne zelania.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne ned zář 11, 2022 8:59 am, celkem upraveno 3 x.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Pawel »

Nazvete někoho idiotem a potom napíšete že nevíte jestli je to pravda. Máte v těch názorech nějaký zmatek.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od mihlit »

Franta2776 píše:Oni Němci mají výrobu cca 40%vítr a slunce a žádné veřejně znàmé problémy ze sítí nemají.Posílajíi výkon za severu na jih to je vše.To my zas hledáme proč to nejde:)))
Chlape, kde žiješ poslední rok? :D Díval ses na účty za plyn a elektriku? Víš proč je elektrika na burze tak drahá? Kvůli plynovým elektrárnám. Proč jsou potřeba plynové elektrárny? Protože umí rychle reagovat na kompenzování výkyvů ve výrobě, když nesvítí/nefouká. A ano, i na ten přenos energie zneužívají přenosovou soustavu ČR, která musela investovat velké prachy do regulačních transformátorů, aby nám sem neteklo víc, než se zvládne a nezpůsobilo výpadky.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Jozef51 »

Pawel píše:Nazvete někoho idiotem a potom napíšete že nevíte jestli je to pravda. Máte v těch názorech nějaký zmatek.
Pavle. Vasa poznamka je uplne mimo temu. V prispevku je to nazvane jednou z teorii. Dajte inu teoriu a ja ju privitam. A ked sa ukaze spravna okamzite ju akceptujem. Som technik a nie politik. A este dodatok. Ak si myslite, ze tym definicnym slovom myslim niektoru vladu v EU alebo Vladu v Bruseli, tak sa mylite. Mam taky dojem, ze iba posluchaju. Koho? Neviem. Ale mozete ma poucit.
Naposledy upravil(a) Jozef51 dne ned zář 11, 2022 8:50 am, celkem upraveno 1 x.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Pawel »

Já nejsem technik ani politik a za svůj život jsem nepochválil žádnou vládu, vždy byli lidi až na druhém místě ale psát o někom že je idiot to si nechte do pivnice.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Jozef51 »

Pawel píše:Já nejsem technik ani politik a za svůj život jsem nepochválil žádnou vládu, vždy byli lidi až na druhém místě ale psát o někom že je idiot to si nechte do pivnice.
Pawle, opravene.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od ringo »

Kostěj píše: To vypadá jako rozumné číslo pro projektanta. Skutečný koeficient se spočítá snadno. Z Roční zprávy o provozu ES ČR 2020 (zdroj:ERU): Počet odběrných míst maloodběr obyvatelstvo je 5322950.
Celkem v nich odebráno elektřiny 15972,5GWh, na jedno místo to je skoro přesně 3MWh. To je průměrný odběr 342.544W, čili 1.5A v jedné fázi. Já mám jistič 3x25A, pro mne vychází průměrný koeficient 0,02. I s nejmenším rozumným jističem 1x25A je koeficient 0,06. V reálu mám poloviční odběr, takže u mne dokonce 0,01. To pak znamená, že elektrárna na každém padesátém baráku může být znát a na každém desátém baráku může se soustavou "už dost cvičit".
Doufám že nenarazím nikdy na projektanta který bude soudobost počítat na základě celoročních průměrných odběrů. Tj. s předpokladem že topení se rovnoměrně rozloží na jednotlivé dny v roce, stejně tak příprava obědů se rovnoměrně rozloží na 24 hodin denně,... ;)
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Franta2776 »

To jsou nesmysly,stačí porovnat velikost energetických soustav,jak může 10mil stát držet stabilitu sítě 80mil státu??
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek