Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Rozhodol som sa pre fve do rodinného domu vzhľadom na momentálne situácie a nálady, ktoré sa menia každý deň.:D Nakoľko som tuná nový prv som čítal rôzne diskusie a témy na tomto fóre a píšem na rovinu už som úplne zmätený zo všetkého :D K téme: pomohol by mi niekto usmerniť ma poradiť mi k nákupu vhodných komponentov atď. Proste začať to realizovať? Moja predstava je aspoň čiastočne pokyrt nejakú spotrebu domácnosti napríklad nejaký 5k menič panely 4k samozrejme záloha do batérií atď.Téma, ktorá sa rieši asi vždy aký je, teda vhodný menič ?Nechcem byt závislý na El.Energii zo siete, ale zase nechcem prerobiť polovicu domu hneď t.J, ktorý menič je vhodný nato, aby som ho laicky povedané prifazoval k nejakej vetve domu bez toho, aby som riešil prietoky s5 do siete a tu fve reálne mohol využívať nie som zástanca žiadnych dotácií virtuálnych batérií a podobne myslím, že väčšina tuna tým smeruje k aspoň čiastočnej sebestačnosti a rad by som vás poprosil ak by mi niekto mohol poradiť s týmto a mohol som sa taktiež k tomu aspoň trochu priblížiť.Kľudne my píšte tuna kľudne ma kontaktuje súkromné do správ pochádzam z východu nebránim sa ani osobnému stretnutiu pripadne ak mi niekto reálne ma záujem poskytnúť užitočnú pomoc ohľadom stavby fve za finančnú odmenu (žiadne firmy) určite sa dohodneme ďakujem veľmi pekne.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od bublich »

Pomoci se Vám tu zcela jistě dostane.Musíte uvést co nejvíce údajů,roční spotřeba domu,osazenstvo,topení,ohřev vody,velikost - směr střechy,kolik můžete investovat.Nepočítejte příliš se soběstačností ale přiblížíte se jí.
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Ďakujem pekne za reakciu ročná spotreba je 4000 kwh topenie mám poriesene drevom ,ohrev vody zabezpečuje kombinovaný bojler drazice 125 inštalovaný tohto roku za účelom práve doplnenia ze ho budem zásobovať z fve,na streche pod uhlom 35stupnov mám miesta až dosť vela a v mojom prípade je orientovaná na juh,som ochotný investovať inverter do 900€ panely si zozeniem sam predpokladám 4000wp batérie predpokladám 48v na začiatok 500? inštalačný materiál tak všetko čo bude zapotreby pri tomto nespekulujem a taktiež niekto kto mi to pomôže spojazdniť normálne podľa dohody to by som už konkrétne riešil s niekým.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od antoni_sk »

Takýchto tém je tu kvantum... chce to len prejsť si a prečítať si témy "starých" členov ako to robili oni a inšpirovať sa... lenže to chce nejakú námahu a veeeeeeľa čítania... a na youtube je toho tiež kopec
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Snažil som sa čítal som ale vieš ako to je už keď toho veľa študuješ tak sa tým prehustis proste. Ako som spomínal ja s tým vlastne začínam vela veci mi nieje jasných nechápem im a ja si dám poradiť radšej ako vyhodiť peniaze a potom to ľutovať.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od cipis »

Ty penize ale das tak jak tak ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Určite áno len ako som uviedol nebudem niečo fusovat na základe mojich úvah teda ak niekto mi vie konštruktívne poradiť teda čím mám vlastne začať ako som spomínal aký inverter mám teda kúpiť vela sa tu diskutuje o Axpertovi v mojom prípade predpokladám ze asi 5kw? Na Aliex...je tych napodobenin od Easun apod. Strašne vela ale do toho by som asi nerád šiel ak by som nemusel ako je to s podporou? skôr su dostupné asi v Taliansku ako už u nás alebo v Čechách tak ake skúsenosti máte ďakujem vopred.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Plazivec »

V první řadě si je potřeba uvědomit, že kompromisní "začátečnické" řešení kladou mnohem vyšší nároky na změnu stylu chodu domácnosti, než komplexní řešení, šité na míru. A v neposlední řadě také vyvolávají jisté, nechci říct přímo zbytečné, ale spíš investice navíc.
Je to nejenom o školení domorodých obyvatel, ale třeba také o nákupu HW, jako jsou různá proudová relé a podobné kravinky, kterých jediným účelem je zabránit pádu sítě.
Mnohem lepší je postavit systém najednou, s dostatečnou dimenzí tak, aby omezení nebyla žádná.
K tomu je potřeba začít podrobnou analýzou spotřeby domu jak v časovém rámci (hlavní spotřeba přes den, nebo naopak večer), tak dle druhů spotřebičů.
Z toho pak vyjde jedno z hlavních rozhodnutí - 3F nebo 1F, čili mám nemám 3F spotřebiče, kolik spotřebičů má výkon kolem 2kW - to je běžná taxa praček, myček, bojlerů - kvůli možnému soubehu.

Pokud budu psát za sebe, tak u mě padlo rozhodnutí pro 2x5kW paralel, protože 1x5kW dělá pak všechno zlo v pdobě výpadků, neustálého poučování domorodců, můžu/nemůžu si teď udělat kafe, jede pračka, nejede, dám kafe prásk, všechno zhasne.
Z toho se pak odvine velikost baterie a z toho pak velikost FV pole.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Chápem ako to myslíš proste vysvetľovať každému doma ze momentálne nieje energie na to a to a jednoducho nebude dostatok tej energie s tým súhlasím ale je tuna vždy možnosť to rozšíriť a preto som spomenul aj 5kw samozrejme na začiatok z dôvodu nejako začať a jedná sa o 1fazu nie 3 ďakujem pekne.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Ja by som ako rozumný základ pre RD videl:
- 4-5kWp v paneloch
- 5-6kW menič
- 200-280Ah 48V baterky
Spotrebiče pripájať na menič podľa možností a zvyklostí domácnosti (sporák trvalo na DS, príp. nejaké extra žravé spotrebiče ala vírivka atď.).

Len celé toto je investícia okolo 5500€ a viac, čo nie každý je ochotný dať na začiatku.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od cipis »

Možnost to rozšířit = počítat s tím už dopředu.
No a s tím zase souvisí to, co psal kolega = požadavky.
Není pak problém si navrhnout systém tak, že se bude postupně rozšiřovat.
Začít vodou, světlama, chladničkou,ntb/pc apod. A podle financí připojovat a doplňovat.
Ale koncept je třeba mít hned na začátku.
Třeba i ten měnič. 5kW, jasný. No, ale ten další bude jak? Paralelně? Tak to ale potřebuješ už ten první koupit s tím, že to musí podporovat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Plazivec »

Boris píše:Chápem ako to myslíš proste vysvetľovať každému doma ze momentálne nieje energie na to a to a jednoducho nebude dostatok tej energie s tým súhlasím ale je tuna vždy možnosť to rozšíriť a preto som spomenul aj 5kw samozrejme na začiatok z dôvodu nejako začať a jedná sa o 1fazu nie 3 ďakujem pekne.
Ta možnost rozšířit je problém. Nějaká léta se drželo na trhu několik typů Axperta, ale teď je s tim amen. King1 už neseženu, King2 má nějaký problémy a maxové jakbysmet, neřkuli že pořád jsou nové modely a staré vypadávají. Začíná se to obměňovat rychleji, než je zdrávo. Chtěl bych king1 dokoupit jednoho do zálohy, ale asi budu muset vyměnit oba, když jeden vypadne. Takže s tím "rozšířením" bych moc nepočítal.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Konečne ma niekto porozumel ako som to celé myslel úplne stebou súhlasím a takto si to aj predstavujem a s tou investíciou som zmierený.Ano obzeram sa po niečom čo ma možnosť paralelného pripojenia preto sa aj pýtam konkrétne ktorý 5kw by bol nato vhodný.Tak ak nieje rozšírenie možné teda dopyt je obrovský z dôvodu no uznajme si aka je situácia vo svete skôr je to už nutnosť fve ako len hobby alebo nejaka predstava preto tak aj všetko mizne rychlo.Nad tym som taktiež rozmýšľal ale vzhľadom nato ze tie meniče už fakt rýchlo miznú tak ak sa rozhodnem to rozšíriť mozno je predaja 5kw zo stratou a kúpa 10 kw teda ak bude k dispozícii.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od cipis »

Jo, jenže zase, když koupíš jeden 10kW a zdechne ti, tak jsi totálně off. Když ti zdechne jeden ze dvou 5kW, tak furt jedeš.
Já šel nakonec cestou více nezávislých měničů, je mi jasné, že to leckdy vyjde tak, že budou dohromady zatížené na to, co by zvládl jeden, ale je to svým způsobem redundance a po přepojení kritických okruhů mi mohou zdechnout dva ze tří, aby něco stále jelo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

To som si neuvedomil tak potom som zastanca volby 5kw no a potom to podľa potreby rozšíriť ale zase ako písal kolega vyššie tych axpertou už nieje no a niečo 5kw co má možnosť rozširovať tak sú dostupné už len tie meniče od Easun apod.ale reálne ktorý nemá pretoky atak ktorý typ zvoliť vážne neviem a ci to vôbec funguje ako má a ako dlho ktovie....
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Skús sa ešte pozrieť na Growatt SPF 5000 ES.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Diky moc idem postudovat niečo onom inak ak niekto poznáte niekoho KE PO okolie východ kto by mal záujem mi s touto realizáciou pomôcť samozrejme nie zadarmo prosim dajte mi kontakt resp kontaktujte ma.
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Ten growatt vie pracovať bez pretokov s5 do siete? alebo ako im mam zamedziť mam nejako upraviť tu vetvu na ktorú budem pripájať menič nainštalovaním nejakých dodatočných komponentov alebo stačí ten menič tak nastaviť? Ako toto konkrétne mi jasné vôbec nieje
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ mi je známe tak v režime "SBU" žiaden Axpert nepretečie, lebo je cez relé odpojený od DS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Boris
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 06, 2022 1:11 am
Bydliště: SK(Východ)

Re: Pomoc so stavbou a návrhom FVE

Příspěvek od Boris »

Vieš niekde kde by bol dostupný teda dal sa objednať bez nejakej cakacej doby naskladnenia? Voltronic Axpert MKS IV 5.6Kw niečo také by to malo byť predpokladám

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek