Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PWM

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od crc32 »

cipis píše:Svaří se ti kontakty havarijního termostatu.
Cokoliv externího není spolehlivého.
Asi stejne jako ten havarijni termostat, kdopak ho pravidelne kontroluje jestli funguje ? kazde zarizeni ma nejakou miru nespolehlivosti, pokud to lze je v dnesni dobe asi lepsi se DC vyhnout ale neodsuzoval bych to uplne, jakakoliv konverze znamena ztratu ucinnosti a navyseni nakladu - kazdy si to musi spocitat sam (kazdy ma jinou hodnotu klidneho spanku).
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od cipis »

Ty pravděpodobnosti jsou diametrálně odlišné. Konstrukce havarijního termostatu se sínus 230V jsou desítky a desítky let vyzkoušené. Cokoliv jiného není masově vyzkoušené.
Každý svého štěstí strůjcem by bylo jednoduché, ale většinou to odsere někdo jiný, než ten, kdo to zprasil.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od fugas »

Stejně na to chce externí řízení. Já tedy na takové DC napětí vůbec nepomýšlím. Ale vždy jsem to řešil napětím baterek. Už jen proto, že je možné povolit jistou míru vybití. Pak se do obvodu vřadí příslušná tavná pojistka. No a když už mám externí řízení, tak používám měření teploty vody. V případě havarijního stavu pak stačí obvod řízeně zkratovat, pojistka vybaví a je po ohřevu. Obsluha po odhalení závady řeší jen příčinu bez důsledků.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od stano22 »

cipis: no to zas hej, poistak zvlast v tvrdej vode sa skor ci neskor posere, takze skusat to treba... ale teda zatial so. vzdy menil posraty len taky, co chcal direkt aj bez ohrevu.... para cez privod bojlera, to asi nie, ked voda klesne tlakom pary pod uroven spiraly, je hotovo..
ale ano, horuca samozrejme bude
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od bahora »

paka píše:
bahora píše:Není snadnější použít převodník PWM/0-10V a fázově řízené SSR ?
Jako na AC straně ze měničem ? Tomu jsem se chtěl spíš vyhnout, jednak na měniči nemám moc velkou rezervu výkonu, jednak to bude další ztráta účinnosti regulatorem + měničem navíc v cestě. A taky si nejsem jist, jak se bude mít rád měnič se zátěží s fázovým ořezáváním. (Měnič mám Epever Ipower 2kW).
Nikdo nepsal o regulátoru, uváděl jsi raspberry pi + PWM hw výstup a automatizaci HomeAssistant.
Proto jsem navrhl dát PŘEVODNÍK PWM signálu na MAR standard 0-10V a standardním signálem ovládat plynule výkon skrze standardní SSR relé.
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

bahora píše: Nikdo nepsal o regulátoru, uváděl jsi raspberry pi + PWM hw výstup a automatizaci HomeAssistant.
Proto jsem navrhl dát PŘEVODNÍK PWM signálu na MAR standard 0-10V a standardním signálem ovládat plynule výkon skrze standardní SSR relé.
Jo tomu rozumím, i to dává smysl. Ale to "standardní SSR relé" pak musí být fázově řízené SSR (nebo jak se tomu v češtině říká, phase angle control SSR), což znamená přes něj ohřev regulovat až na AC straně za měničem. Je to tak myšleno ? (Pokud vím žádná obdoba fázově řízeného SSR pro DC neexistuje..)
paka
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 28, 2022 7:45 am

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od paka »

paka píše:
bahora píše: Nikdo nepsal o regulátoru, uváděl jsi raspberry pi + PWM hw výstup a automatizaci HomeAssistant.
Teď mě napadá - možná si jenom nerozumíme, měl jsem na mysli MPPT regulátor nabíjení co je mezi panely a měničem, ne nějaký další regulátor jen pro účel ohřevu.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Připojení ohřevu vody na DC a plynulá regulace pomocí PW

Příspěvek od bahora »

paka píše:
paka píše:
bahora píše: Nikdo nepsal o regulátoru, uváděl jsi raspberry pi + PWM hw výstup a automatizaci HomeAssistant.
Teď mě napadá - možná si jenom nerozumíme, měl jsem na mysli MPPT regulátor nabíjení co je mezi panely a měničem, ne nějaký další regulátor jen pro účel ohřevu.
jj přehlédl jsem, že jde o odvážlivce s DC, pak spínat to jak jsem navrhoval nepůjde.
Spínání řeší přes stykače s velkými kondenzátory je toho na youtube i netu v CZ verzi dost a není to ani Ampérák ani Vidlák. Musel bych pohledat, ale odvahu na to spínat DC z panelů fakt nemám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek