Malá domácí FVE+časem TČ

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
remykczech
Příspěvky: 55
Registrován: úte čer 07, 2022 2:41 pm
Lokalita: okolí Brna

Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od remykczech »

Ahojte,

Přemýšlím jak navrhnout systém a už v tom začínám mít zmatek.
Bojler se už nahřívá přes BEL, spotřeba domu bez ohřevu TUV je 7-8kWh denně, přes noc spotřeba okolo 180w/h, tzn. potřebuju pokrýt 7-8kwh spotřebu denně přes rok. Toto bych řešil takto:

1. 1 fáz. měnič (nejlépe 5kw), větší příkon spotřebičů v 1 moment nedáme, el. sporák a mikrovlnku připojovat nechci k FVE skrz toto., případně by se to pak přeházelo v rozvaděči.
Baterie nejlépe složenou z LiFePO4 článků (skrz cenu) a panely okolo 4kwp, čistý jih, 46st, Jižní Morava. Tímto systémem nahradit jednu fázi v domě přes přepínač sítí. Výroba by mi měla pokrýt cca 40-45% spotřeby.

2. Budu montovat klimatizace na topení, v domě je el. kotel (ten zůstane na síti) a aby s klimatizací fungoval bivalentně (tzn. klima nastavena na teplotu X a kotel na teplotu X-1,5 stupně, pokud klima nebude stíhat zapne se kotel)
Venku budou nejspíše 2 jednotky, max. příkon odhadem 2000w na jednu, tzn. v souběhu by mohly brát 4kw při max výkonu. Po namontování klimatizací čekám spotřebu prosinec,leden,únor okolo 40kWp, ovšem u nás se topí až do května, kdy bude spotřeba už okolo 25kWh/den, listopad bude spotřebou okolo 30kWp.
Spotřeby klimy jsem odhadnul v rámci stávajícího el. kotle při "reálném" SCOP 1:2

Teď k dotazům..

Prvně bych nejradši pořešil FVE na dům, tzn. Měnič 5kw, baterie alespoň 6kWh a panely 4kWp.
Do jakého měniče jít? Myslím si, že sem by stačil měnič co umí bypass při vybití baterie (Jakékoliv REVO, atp.?)
Systém 48v je samozřejmost.
Dále nevím jak s MPPT trackerem, zda se vyplatí připlatit za externí, příp. za Victron (např. Victron co zvládne cca 3kWp a napojit do něj klidně 4,5kWp s tím že bude vyrábět lépe v horších podmínkách? Za slunečného dne by to dalo třeba ty 4kWp což by Victron nepobral, ale tolik energie se mi dostane v létě kdy jí tak či tak bude dost. Tzn. Jít do victron MPPT a trochu předimenzovat panely?)
Nebo koupit ten levný měnič a vůbec neřešit další MPPT? Bojím se mizerné účinnosti. Když bych šel do Victron MPPT možná bych koupil rovnou Multiplus II 5000VA ať je to v celku, ale to už je ekonomicky horší.


Druhý bod, dalším rokem bych chtěl trochu pokrýt ty klimatizace, únor trochu, ale spíš březen-květen a ve finále se s nima může v létě chladit.
Na toto bude lepší měnič Typu Axpert s dvojitou konverzí, nebo to řešit stejným měničem (Revo, Victron) jako u prvního, pár kWh baterek a do baterek dát nabíječku od distributora? (Svým způsobem takové primitivní AC-DC-AC, akorát opotřebuje baterie)


U těch klimatizací totiž FVE pokryje třeba 30-70% jejich spotřeby, dle měsíce, ale stále tam potřebuju nějakým způsobem "přimíchat" energii od DS. První FVE na dům se prostě od listopadu do února přepne přepínačem na distributora, v březnu zapnu a kdyžtak by holt přeskočila na bypass v měniči. (Nebo nechat běžet FVE i v zimě? Bojím se častého přepínání bypassu vůči elektronice)

Takže to shrnu.
1. Jaký měnič, MPPT - cena/výkon, ale jsem schopný připlatit za kvalitu a výrobu v horším podnebí
2. Jak řešit první a druhý případ? Dům jedno jaký měnič s bypasem a jak jsem psal, na klimatizace AC-DC-AC konverzi přes měnič nebo dobíječkou přes baterie? (Horší účinnost přes baterie)
3. Skládat baterie, nebo radši koupit komplet Pylontech? Cenou je to zase o dost dál.
4. Pro ty dva měniče mít sdílenou baterii, nebo lépe každý svou?
5. Dalo by se potom případně dopojit třetí, čtvrté pole pouze s MPPT nabíječkou a rovnou do baterek? Zde se musí řešit omezení nabíjecího proudu, ale chtěl bych, aby to celé bylo "jednoduše" škálovatelné. Příp. další FV pole zapojovat přes měniče s nabíječem a MPPT, již paralelně k existujícímu? Zde se opět jedná hlavně o chladnější měsíce. Ty panely na toto bych chtěl dokoupit a dopojit až se něco ukáže na bazaru, nebo za dobrý peníz.

Dva měniče proto, protože kdyby v souběhu domu např. 4kw seply klimatizace na 6kw, tak to nedá ani bypass protože to shodí hlavní jistič 25A od distributora. Každý měnič bych "krmil" od DS z jiné fáze. Na třetí ten sporák a kuchyň.

Ke zbytku budu rád když se někdo vyjádří volně, klidně takovým dlouhým textem, jako jsem napsal já.

Kdo dočetl až sem, tak Vám moc děkuji.
Tabulka LiFePO4 nkon.nl
// Aktualizovano 18.4.2024

MUST 5kW/48v PV1800 VHM
6,4kWh LiFePO4
3,4kWp 3s3p
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od Pawel »

Každopádně jen krátce. Ty panely u toho bela se asi moc nevyužijí. Když dáte Axperta II tak ten má vstup 5kWp 450V. Pořídíte ho za 20t, když dáte 2 na 1f tak máte 10kW a to utáhne i ten bojler a v případě že na té Moravě máte lepší sluneční podmínky a dobrý sklon pro podzim tak i tu klimu. Počítejte s tím že FV v prosinci a lednu usíná zimním spánkem a něco dá jen ve výjimečném dnu. Sluneční den je moc krátký a musí bát jasno. Při zapojení 2 měničů na jednu fázi vždy měniče používají společnou baterku.
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od dusanmsk »

Ake mate TZ domu? Klima dava aj v mrazoch COP4, aby dve bezali na 2 kW, musel by mat barak stratu 16 kW. Alebo by museli obe naraz odmrazovat. U normalne zatepleneho baraku by som ocakaval, ze tie klimy pojdu brezen-kveten na 300-500W max. Ja mam 200m2 bungalow, klimu do podlahy, TZ cca 5-6 kW a mimo leden-unor mi to ide na 800-1200W.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
remykczech
Příspěvky: 55
Registrován: úte čer 07, 2022 2:41 pm
Lokalita: okolí Brna

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od remykczech »

Pawel píše:když dáte 2 na 1f tak máte 10kW a to utáhne i ten bojler
Tam netusim jak natahnout bypass, 1f z DS mi pusti pres 25A cca 5Kw, tzn. Do kazdeho menice jednu fazi od DS na bypass?
Z BELu to muzu vytahnout dal.. kdyz uz je nainstalovany tak to ted rusit nechci. Kazdopadne zatim muzu dat 4Kwp jih + z BELu a casem pridat dalsi panely. Jinak se spolecnou baterii me to celkem potesilo.


Prosinec, leden s tim pocitam. Ale unor-kveten muze spotreba papat vic nez daji menice, tam pouzit v pripade Axpertu dobijecku baterii? nebo to nechat na axpertu at skace baterie-bypass?
Dale nevim jak to MPPT. Zda se vyplati nejake lepsi, nebo se spokojit s Axpert

Tepla voda je potreba vzdy a BEL mi funguje suprove.
Tabulka LiFePO4 nkon.nl
// Aktualizovano 18.4.2024

MUST 5kW/48v PV1800 VHM
6,4kWh LiFePO4
3,4kWp 3s3p
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od Pawel »

S tou vodou záleží jak běží domácnost jestli je odběr vody po celý den. Také to může být tak že se voda dohřeje třeba do 10 hodin dopoledne a a BEL se znovu zapne až odpoledne kdy je odběr teplé vody. To je potom prostoj těch panelů. Bypass u Axperta není u baterek ale propojuje vstup a výstup měniče a v měniči běží jen dobíjení baterek. Jít cestou jinou než Axpertem bude vždy mnohonásobně dražší zařízení a nedokážu posoudit rozdíl v MPPT. To co je v jedné bedně u Axperta bude stát od Vicronu ke 100t.
remykczech
Příspěvky: 55
Registrován: úte čer 07, 2022 2:41 pm
Lokalita: okolí Brna

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od remykczech »

Ono idealne kdyby to slo bez bypassu (skrz PC atd..) , ale pres ac-dc-ac, ale resit to Axpertama+dobijeckou baterii je slozitejsi jak Axpertem co v sobe ma dvojitou konverzi. Problem je, ze Axperty s dvojitou konverzi jsem ke koupi uz nikde nenasel, daji se vubec sehnat v rozumne dodaci dobe? Jinak by se to resilo nejspise tou externi dobijeckou baterii + prepanelovani, aby to bylo pouzitelne skrz tu klimu brezen-kveten. Ve finale, mista na strese je dost a panely jsou skoro tou "nejlevnejsi polozkou", v ramci vykonu co nabizi.

Daji se nekde axperty s dvojitou konverzi jeste sehnat? Efektivita asi bude stejna jako nabijeni baterek externi nabijeckou, ze? Tam by zase slo vyuzit to, ze se baterky nabijou v dobe, kdy je elektrina na spotu levnejsi, kazdopadne by to tim padem chtelo dost velkou baterii

Jinak bojler si vezme 8-11kWh za 24h a krmim to 3kWp vykonem pres BEL, takze v zimnich mesicich pujde vse do bojleru tak ci tak
Tabulka LiFePO4 nkon.nl
// Aktualizovano 18.4.2024

MUST 5kW/48v PV1800 VHM
6,4kWh LiFePO4
3,4kWp 3s3p
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od Pawel »

Axperty jsem kupoval v Itálii a ve Španělsku. Ty Španělský stránky někdo naboural. https://tienda-solar.es V Itálii to je vyprodané.
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od mmv »

remykczech píše:
Jinak bojler si vezme 8-11kWh za 24h a krmim to 3kWp vykonem pres BEL, takze v zimnich mesicich pujde vse do bojleru tak ci tak
8-11 kWh ?? to tam máte termální lázně ;) ? jsme doma 4 a podle měření nám denně stačí cca 2,5 - 3,5kWh ;) technicky do něj dle nastavení neumím dostat víc jak 4,5kWh z FVE (spirála DC 550W OKC180)
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
remykczech
Příspěvky: 55
Registrován: úte čer 07, 2022 2:41 pm
Lokalita: okolí Brna

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od remykczech »

mmv píše:
remykczech píše:
Jinak bojler si vezme 8-11kWh za 24h a krmim to 3kWp vykonem pres BEL, takze v zimnich mesicich pujde vse do bojleru tak ci tak
8-11 kWh ?? to tam máte termální lázně ;) ? jsme doma 4 a podle měření nám denně stačí cca 2,5 - 3,5kWh ;) technicky do něj dle nastavení neumím dostat víc jak 4,5kWh z FVE (spirála DC 550W OKC180)
Při ohřevu 50l vody z 10st na 50st do bojleru to je 2,5kWh, 3,5kWh je 75l vody a to tam nemám tepelné ztráty bojleru. Holt máte šetřivou domácnost a bojler na dobrém místě, u nás se bohužel nezadařilo. Buďte rád:)
Tabulka LiFePO4 nkon.nl
// Aktualizovano 18.4.2024

MUST 5kW/48v PV1800 VHM
6,4kWh LiFePO4
3,4kWp 3s3p
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od cipis »

To mi ale přijde mnohem lepší řešení to vyřešit prvně na straně spotřeby, protože ta enormní spotřeba je a bude těžký problém do budoucna.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá domácí FVE+časem TČ

Příspěvek od dusanmsk »

U mna 3-4 kWh pri ohreve pomocou TC (COP3). Ked to tu tak citam, tak zacinam mat blby pocit, ze za to moze cirkulacia, pretoze ziadne velke kupanie u nas neprebieha. Skusim cirkulaciu na par dni vypnut a uvidim ci to klesne.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek