FVE pro zařízení 12V 1000W

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

Zdarec,
Rád bych poprosil o radu ohledně jedné realizace kterou jsem si namyslel.
Chápu ( doufám ) základní princip fungování FVE. Tzn.: Střídač/regulátor/měnič atd. je většinou připojen buď to k DS nebo má baterie a nebo funguje jako Bell.
Proto bych se rád zeptal na konkrétní provedení, které je podle toho co hledám proti proudu.
Mám 3 zařízení na 12V. Každé má maximální spotřebu něco málo nad 1000W. (uvažuji 1000W tak aby případné panely neměli větší výkon )

Představa je taková, že bych rád těmto zařízením pomáhal se spotřebou když bude svítit slunce. Tzn.: Rád bych se vyhnul baterii ( vím, že vždy vše spotřebuji ) a také připojení k DS ( mikro přetoky atd. )
Aktuálně všechny zařízení napájí jeden 12V zdroj na 230V. Původní myšlenka byla na vstupy kde je připojeno napájení ze zdroje připojit výstup z FVE. Původně jsem přemýšlel nad stepdownem na 12V z každého panelu, ale je mi jasné, že by extrémně ořezal výkon panelu ( nevím ale o kolik ). Dále nevím jak by se spotřebič při připojení dvou zdrojů rozhodoval odkud si elektriku brát? Tam kde je více voltů?

Další nápad byl regulátor s výstupem na 12V, ale nemají takové výkony. Nebo o nějakém víte?
Samozřejmě řešením by byl normální FVE regulátor třeba 5Kw, ale ten potřebuje baterii nebo DS. A taky mi přišlo neekonomické regulovat volty z panelů na 48V následně měničem na 230V abych mohl napájet zdroj, který bude měnit zase na 12V.

Takže bych rád poprosil o nápad jak tohle realizovat? Ideálně bez drahé baterie, DS atd.? Nebo se tomu nevyhnu? Chtěl jsem nějaké rozumně cenové řešení.
Jde to vůbec?

Děkuji moc
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od gupa »

plhy píše:Mám 3 zařízení na 12V. Každé má maximální spotřebu něco málo nad 1000W. (uvažuji 1000W tak aby případné panely neměli větší výkon )
Co to je za spotřebu, indukční, odporová?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

gupa píše:
plhy píše:Mám 3 zařízení na 12V. Každé má maximální spotřebu něco málo nad 1000W. (uvažuji 1000W tak aby případné panely neměli větší výkon )
Co to je za spotřebu, indukční, odporová?

Nejsem studovaný elektrikář. Ale myslím, že odporové a indukční to není. Tak kapacitní? Jde o sestavu chipů.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od PetrDubi »

Já bych řekl, že by to mohl být třeba nějaký miner na krypto? ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

PetrDubi píše:Já bych řekl, že by to mohl být třeba nějaký miner na krypto? ;)
Ano, Asic.

Je nějaká možnost téhle realizace? Už nevím kde nebo jak hledat. :cry:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od cipis »

Tak teď stejně máš zdroje 230/12V, tak tohle je ideální na grid-tie měniče, jejich součet musí být nižší než celkový příkon zařízení, pak to nikdy přetok neudělá a vždy si to zbytek docucne ze sítě. A vypínač musíš mít před těma grid-tie, abys nevypl zařízení a měniče nejely dál do DS.
Ale v duchu fóra je lepší jít do ostrovu/poloostrovu se vším všudy, nemáš páru, co budeš muset "těžit" za rok, dva ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od PetrDubi »

Jo ten "modrásek" (grid-tie) by byl asi nejjednodušší způsob.
Já bych připojil asi ten grid-tie měnič paralelně k těm zdrojům, ale vstup do zdrojů bych vedl přes proudové relé, které když klesne proud do zdroje pod nastavenou hodnotu, tak odpojí kontaktem výstup z toho měniče (tím se měnič vypne). Jednoduché a zabrání i přetokům (pokud bude měnič dodávat menší výkon, než je spotřeba). A bude to automaticky zapínat a vypínat měnič podle toho, jestli ASIC běží nebo ne. V případě nějaké poruchy v ASIC, kdy klesne spotřeba to měnič odpojí taky.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od cipis »

On ten grid-tie ani jinak, než paralelně, připojit nejde :)
Tedy třeba dvojitá zásuvka, v jedné ten grid-tie na střeše přes stykač, ve druhé prodlužka (s těma cajkama) s fází skrz to proudové relé a pokud klesne odběr pod výkon těch grid-tie, tak odpojit ten stykač.
Má to samozřejmě zásadní nevýhodu, když nepůjde elektřina, tak nepůjde, byť bude svítit jak kráva.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

cipis píše:Tak teď stejně máš zdroje 230/12V, tak tohle je ideální na grid-tie měniče, jejich součet musí být nižší než celkový příkon zařízení, pak to nikdy přetok neudělá a vždy si to zbytek docucne ze sítě. A vypínač musíš mít před těma grid-tie, abys nevypl zařízení a měniče nejely dál do DS.
Ale v duchu fóra je lepší jít do ostrovu/poloostrovu se vším všudy, nemáš páru, co budeš muset "těžit" za rok, dva ...
Mám jeden zdroj co to krmí. Takže nejakej grid-tie na 5kw a 3000wp aby měl měnič rezervu a nejel na max? Nebo 3kw měnič a pojede případně na max? Dokážeš doporučit prosím konkrétní měnič?
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

PetrDubi píše:Jo ten "modrásek" (grid-tie) by byl asi nejjednodušší způsob.
Já bych připojil asi ten grid-tie měnič paralelně k těm zdrojům, ale vstup do zdrojů bych vedl přes proudové relé, které když klesne proud do zdroje pod nastavenou hodnotu, tak odpojí kontaktem výstup z toho měniče (tím se měnič vypne). Jednoduché a zabrání i přetokům (pokud bude měnič dodávat menší výkon, než je spotřeba). A bude to automaticky zapínat a vypínat měnič podle toho, jestli ASIC běží nebo ne. V případě nějaké poruchy v ASIC, kdy klesne spotřeba to měnič odpojí taky.
Můžeš prosím komponenty konkrétněji? Asi na to budu muset využít služby elektrikáře. Nevím zda bych to dokázal navrhnout. Zapojit možná jo :D ale kontrola nutná :lol:
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od cipis »

Špatný směr.
Ty grid-tie musíš naopak poddimenzovat, abys zaručil, že nebudou přetoky.
Takže plácnu, microkonvertor 300W s 340Wp panelem, to ještě dvakrát, takže to máš 3x300W, tj. 900W.
Ale musíš pohlídat, aby zátěž neklesla pod těch 900W-1000W, třeba tím proudovým relém, které odpojí větev ze střechy od sítě, abys to neposlal do DS.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od gupa »

Je to řešitelné, dokonce by napětí nemusely být ani 12V, protože procesory a paměti fungují na jednotkách desetin voltů, takže vzhledem k článku panelu který má také několik voltů jde už jen o ten hardware který čeká na objevení a vynechání v podstatě od linek DC-DC pro procesor a pamět na 12 a 5 a 3,3V a použita mezi fve a výpočtem pouze jedna regulace. Nyní od čipů je to první na desce, druhý je napáječ, třetí je ac dc a baterie a na baterii znovu dc-dc naten 1,něco voltový článek v sérii.

Takže jestli se ti zdá, žeby jsi mohl šetřit s FVE, tak počítal bych ne něco přes 1000W ale hrubých 1400W pro měniče a jejich ztráty, pro jedno zařízení což při slabém osvitu dělá tak 6-9kWp přepanelované pole nějak propojené, které bude fungovat místo baterie lépe stabilněji pro kusy 3. Ale, baterii se nevyhneš. Takže admin tu kdysi v nějakém vláknu popisoval a těžil i na malině pokud si dobře pamatuji a jestli si myslíš, že stavbaři přehrad a přepouštěcích nádrží jsou blbí, když pro velké výkony tvrdí, že potřebujou velkou akumulaci energie kterou mohou přeměnit vklidu a rychle na el. energii, kterou v několika sekundách požaduje síť, (nebo tvoje procesory v hodnotách na procesorové napájecí sběrnici až 3000A/1,5V/3 počítadla) tak bych se na celou akci vyprd. Prostě potřebuješ buď silný nepřerušovaný tok, nebo velkou akumulaci pro přeměnu energie na velkou výpočetní sílu. Jinak pokud vím jak to zhruba funguje u coinové horečky, budeš nestabilní těžař.


Takže zamne rada, jeden čínskej axpert nebo klon, 5-5,5kW a více, 48V, asi vysokonapěťový na DC, pokud možno nějakou baterii takovou, aby se nekonaly přetoky a časté přepínání. K tomu ještě jeden macatej a hlavně hodně rychlej regulátor pro fve samozřejmě. Nebo nějakou jinou UPS o hodnotě 6-10kVA a na stávající baterii uvalit rychlej regulátor s fve. Samotná čína má pomalý regulátor, ale má ho tak proto vedle něj ještě ten jeden rychlej.

A potom nějak dobře doladit zpětnou vazbu podle výkonu FVE a napětí baterie pro výpočty. Viděl jsem že lze prostě posuvníky výkony stahovat takže nějaký makro nebo skript které bude umět číst hodnoty propojeného digitálního voltmetru a wattmetru z elektrárny a podle těchto výkonů v nějaké úměrnosti hýbat těmi posuvníky třech počítadel přes ovládání.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od Kostěj »

plhy píše:Aktuálně všechny zařízení napájí jeden 12V zdroj na 230V....Jde to vůbec?
Jeden trochu drsný návod: Připojit panely přímo do původního zdroje na vstupní kondenzátor. Několik podmínek: Napětí v síti musí být na dolní toleranci zdroje (snížit malým trafem vstupní napětí?). Napětí na panelech nesmí překročit povolené napětí na kondenzátorech, ale musí být vyšší, než napětí ze sítě (v létě, v zimě). Zdroj musí být klasika, můstek s kondenzátorem na vstupu. Uživatel musí znát a umět. Vzhledem k přímému propojení panelů a sítě bude asi nutný oddělovací transformátor. Inspirovala mne informace, jak tu někdo používá třífázový elektromotor napájený z frekvenčního měniče, přičemž do měniče pouští přímo napětí z panelů (ale měnič je na to připravený).
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od cipis »

Nechci se někoho dotknout, ale poslední dva příspěvky jsou úplně mimo, pro něho a jeho znalosti o dané problematice ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

gupa píše:Je to řešitelné, dokonce by napětí nemusely být ani 12V, protože procesory a paměti fungují na jednotkách desetin voltů, takže vzhledem k článku panelu který má také několik voltů jde už jen o ten hardware který čeká na objevení a vynechání v podstatě od linek DC-DC pro procesor a pamět na 12 a 5 a 3,3V a použita mezi fve a výpočtem pouze jedna regulace. Nyní od čipů je to první na desce, druhý je napáječ, třetí je ac dc a baterie a na baterii znovu dc-dc naten 1,něco voltový článek v sérii.

Takže jestli se ti zdá, žeby jsi mohl šetřit s FVE, tak počítal bych ne něco přes 1000W ale hrubých 1400W pro měniče a jejich ztráty, pro jedno zařízení což při slabém osvitu dělá tak 6-9kWp přepanelované pole nějak propojené, které bude fungovat místo baterie lépe stabilněji pro kusy 3. Ale, baterii se nevyhneš. Takže admin tu kdysi v nějakém vláknu popisoval a těžil i na malině pokud si dobře pamatuji a jestli si myslíš, že stavbaři přehrad a přepouštěcích nádrží jsou blbí, když pro velké výkony tvrdí, že potřebujou velkou akumulaci energie kterou mohou přeměnit vklidu a rychle na el. energii, kterou v několika sekundách požaduje síť, (nebo tvoje procesory v hodnotách na procesorové napájecí sběrnici až 3000A/1,5V/3 počítadla) tak bych se na celou akci vyprd. Prostě potřebuješ buď silný nepřerušovaný tok, nebo velkou akumulaci pro přeměnu energie na velkou výpočetní sílu. Jinak pokud vím jak to zhruba funguje u coinové horečky, budeš nestabilní těžař.


Takže zamne rada, jeden čínskej axpert nebo klon, 5-5,5kW a více, 48V, asi vysokonapěťový na DC, pokud možno nějakou baterii takovou, aby se nekonaly přetoky a časté přepínání. K tomu ještě jeden macatej a hlavně hodně rychlej regulátor pro fve samozřejmě. Nebo nějakou jinou UPS o hodnotě 6-10kVA a na stávající baterii uvalit rychlej regulátor s fve. Samotná čína má pomalý regulátor, ale má ho tak proto vedle něj ještě ten jeden rychlej.

A potom nějak dobře doladit zpětnou vazbu podle výkonu FVE a napětí baterie pro výpočty. Viděl jsem že lze prostě posuvníky výkony stahovat takže nějaký makro nebo skript které bude umět číst hodnoty propojeného digitálního voltmetru a wattmetru z elektrárny a podle těchto výkonů v nějaké úměrnosti hýbat těmi posuvníky třech počítadel přes ovládání.

Děkuji moc za vyčerpávající odpověd. Myslím si, že tohle nejsem schopný poskládat.
Baterii atd jsem se chtěl vyhnout právě kvůli nákladům. Nepotřebuji aby to jelo nonstop zadarmo. Stačí mi pomoc když svítí slunce. V zimě s tím vytápím dům tak mi to ekonomicky i zeleně smysl dává a v létě bych to rád podpořil tak aby investice do pomocné FVE nebyla obrovská.
Naposledy upravil(a) plhy dne pát zář 02, 2022 9:35 am, celkem upraveno 1 x.
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

Kostěj píše:
plhy píše:Aktuálně všechny zařízení napájí jeden 12V zdroj na 230V....Jde to vůbec?
Jeden trochu drsný návod: Připojit panely přímo do původního zdroje na vstupní kondenzátor. Několik podmínek: Napětí v síti musí být na dolní toleranci zdroje (snížit malým trafem vstupní napětí?). Napětí na panelech nesmí překročit povolené napětí na kondenzátorech, ale musí být vyšší, než napětí ze sítě (v létě, v zimě). Zdroj musí být klasika, můstek s kondenzátorem na vstupu. Uživatel musí znát a umět. Vzhledem k přímému propojení panelů a sítě bude asi nutný oddělovací transformátor. Inspirovala mne informace, jak tu někdo používá třífázový elektromotor napájený z frekvenčního měniče, přičemž do měniče pouští přímo napětí z panelů (ale měnič je na to připravený).

Díky za odpověd, ale myslím, že se svou znalostí elektriny nejsem schopný tohle sám realizovat.
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

cipis píše:Nechci se někoho dotknout, ale poslední dva příspěvky jsou úplně mimo, pro něho a jeho znalosti o dané problematice ...

Přesně tak. Jsem ochotný se bavit i o odměně za pomoc s finálním řešením.
Ideálně aby nebylo drahé ( baterie, extrém měnič atd) Něco funkčního za rozumnou cenu.
Proto jsem se ptal i na konkrétní komponenty.
Díval jsem se a gridFree měniče 2kW ( 1800W stálé ) jsou okolo 12k ( bazar méně ) k tomu ještě jeden 1Kw ( 900 stálé ). To jsem pod 3kw. Asic na max výkon může brát 3420W. Používám spíše slabší režim okolo 2800W. Takže by to mělo být asi ok. Pouze ochrany a zajistit aby nevznikl přetok. K měničům mají sondy, ale jen na ni asi nebude vhodné spoléhat.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od cipis »

Pozor, princip toho jednoduchého řešení je to poddimenzovat, ne předimenzovat!
Nedosáhne se sice 100% soběstačnosti, ale bude větší klid.
Chtělo by to ještě mrknout na mikrokonvertory, ty se montují přímo pod panel, má to ale zásadní nevýhodu - 230V rovnou na střeše (ochrany, atd.).
Otázka pak tedy, jestli spíš nejít do plnohodnotné elektrárny a případný docuc ze sítě přes zdroje (anebo king s dvojitou konverzí, to je to samé v jedné krabici). Tím se ale rozpočet znásobí tak 10-20x ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od Matess »

plhy píše:
Kostěj píše:
plhy píše:Aktuálně všechny zařízení napájí jeden 12V zdroj na 230V....Jde to vůbec?
Jeden trochu drsný návod: Připojit panely přímo do původního zdroje na vstupní kondenzátor. Několik podmínek: Napětí v síti musí být na dolní toleranci zdroje (snížit malým trafem vstupní napětí?). Napětí na panelech nesmí překročit povolené napětí na kondenzátorech, ale musí být vyšší, než napětí ze sítě (v létě, v zimě). Zdroj musí být klasika, můstek s kondenzátorem na vstupu. Uživatel musí znát a umět. Vzhledem k přímému propojení panelů a sítě bude asi nutný oddělovací transformátor. Inspirovala mne informace, jak tu někdo používá třífázový elektromotor napájený z frekvenčního měniče, přičemž do měniče pouští přímo napětí z panelů (ale měnič je na to připravený).

Díky za odpověd, ale myslím, že se svou znalostí elektriny nejsem schopný tohle sám realizovat.

Tohle je teoreticky dobrý nápad, prakticky velmi špatný. Když si uvědomíte jak moc napětí kolísá na panelech...


Za mě to jde buď přifázovaným střídačem s přetokem (například vypadne internet, nebude to mít co počítat, spotřeba zmizí, nastane přetok než zareaguje proudové relé)

Nebo s baterií... Jsou na to 2 způsoby.

Baterie na 12V, solární regulátor na 12V, těžiče připojené přímo na to a zdroje taky. Za předpokladu že těžiče snesou 14V. Baterie potom nikdy neklesne pod 12V protože tam ji udrží zdroj. Baterie může být i olověná... bude hrát roli malého bufferu. Když pojede solár napětí na baterii půjde výš a proto pojede primárně ze soláru.

Asi nejlevnější řešení - třeba zjistit zda to snese 14V.

Varianta druhá bude s nějakým měničem typu axpert king. Lze pořídit jak 24V tak 48V... cenový rozdíl mezi nima je malý, rozdíl ve výstupu velký. Musí tam být baterie, ale může se to nastavit tak aby to na ni skoro nesahalo a jelo to primárně ze soláru a v případě nedostatku slunce solár dokrmovala síť. (baterie potom pojede jen v případě výpadku elektriky) King je se ztrátou na dvojité konverzi ale bez přetoků.
plhy
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 29, 2022 2:34 pm

Re: FVE pro zařízení 12V 1000W

Příspěvek od plhy »

Tohle je teoreticky dobrý nápad, prakticky velmi špatný. Když si uvědomíte jak moc napětí kolísá na panelech...


Za mě to jde buď přifázovaným střídačem s přetokem (například vypadne internet, nebude to mít co počítat, spotřeba zmizí, nastane přetok než zareaguje proudové relé)

Nebo s baterií... Jsou na to 2 způsoby.

Baterie na 12V, solární regulátor na 12V, těžiče připojené přímo na to a zdroje taky. Za předpokladu že těžiče snesou 14V. Baterie potom nikdy neklesne pod 12V protože tam ji udrží zdroj. Baterie může být i olověná... bude hrát roli malého bufferu. Když pojede solár napětí na baterii půjde výš a proto pojede primárně ze soláru.

Asi nejlevnější řešení - třeba zjistit zda to snese 14V.

Varianta druhá bude s nějakým měničem typu axpert king. Lze pořídit jak 24V tak 48V... cenový rozdíl mezi nima je malý, rozdíl ve výstupu velký. Musí tam být baterie, ale může se to nastavit tak aby to na ni skoro nesahalo a jelo to primárně ze soláru a v případě nedostatku slunce solár dokrmovala síť. (baterie potom pojede jen v případě výpadku elektriky) King je se ztrátou na dvojité konverzi ale bez přetoků.

Nezničí to tu baterku? Když to z ní bude brát neustále 3kW?
Pokusím se zjistit zda Hash boardy snesou 14V, ale obávám se, že zjištění bude těžké a vzhledem k ceně zařízení se mi to nechce testovat.
Nevím kolik stojí king o kterém píšete ale v kombinaci s baterkou si myslím, že už to tak levné nebude. A taky aby to baterka přežila a nebyla za rok na vyhození?.
Díky

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek