Návrh komponentov 10 KW

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mirecko2
Příspěvky: 15
Registrován: pon srp 22, 2022 6:09 pm

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od mirecko2 »

Neviem v čom sa môj príspevok odlišuje od tvojho FVI v 2 generačnom dome…..úplne rovnako popísaná spotreba a žiadosť o posúdenie …..
Majkl píše:Sorry, ale tohle nikam nevede. Jsi evidentně znalostmi, potřebnými na realizaci svépomocí "nepolíbený". Tohle není Facebook, kde každý cintá, co ho napadne. Tady se předpokládají nějaké elementární znalosti problematiky. Bez toho je stavba FV doslova a do písmene hra s ohněm a lidskými životy. Ptáš se na věci, které jsou naprostý základ vědět. I když ti na ty otázky někdo odpoví, tak budeš mít stále jen dílky do skládačky. Ty ale potřebuješ mít nějakou představu, jak to funguje celý dohromady.
Takhle to tady nechodí. Nastuduj si prosím problematiku, dej dohromady nějaký svůj návrh co a jak chceš použít a pak si to tady můžeš nechat zkonzultovat / schválit.

Na začátku jsi psal, že máš 2 nabídky od firem. Moje domněnka je - zdály se ti drahé, tak jsi poptal komponenty z těch nabídek u dvou prodejců. Teď máš nějaký list dílů, ale jelikož tomuhle tématu vůbec nerozumíš (sám píšeš, že jsi zmatený) a nejsi ochoten si ho poctivě nastudovat od začátku do konce, abys chápal souvislosti, tak nahodíš dotaz na fórum. Co čekáš? Že ti tu někdo vysype z rukávu veškeré potřebné komponenty do posledního šroubku, poradí jak všechno namontovat, zapojit, oživit, odladit regulaci, atd.?
Hlavně se s touhle úrovní znalostí prosím nepouštěj do nějakého zapojování. To bys pak mohl být rád, pokud jen vyhoříš a nikdo u toho neumře!
Co se týče montáže tebou nakoupených komponentů někým dalším - já osobně nevěřím, že by nějaká odborně způsobilá osoba byla ochotna ti je smontovat, ještě navíc podle tvých mouder získaných tady na fóru a podepsat se pod to.

M.
Diablo1st
Příspěvky: 1641
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od Diablo1st »

Fakt tam nevidíš rozdiel?

Majkl vo svojom vlákne zadal aké má možnosti inštalácie, rozpočet a návrh komponentov, o ktorých sa následne diskutovalo.

Nejako som si nevšimol, že by si sem napísal návrh riešenia pre svoju domácnosť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od Majkl »

Možná jsem se v příspěvku výše nevyjádřil úplně přesně co myslím těmi elelemntárními znalostmi. Nešlo mi přímo specificky o znalosti montáže FV, ale o obecné znalosti v oboru elektro. A to jak slabo, tak hlavně silnoproud. Je veliký rozdíl mezi schopností zapojit si prodlužovačku a schopností připojit FV elektrárnu k domovnímu rozvodu tak, aby všechno fungovalo jak má a instalace neohrozila úrazem el. proudem, případně požárem.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
mirecko2
Příspěvky: 15
Registrován: pon srp 22, 2022 6:09 pm

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od mirecko2 »

Dobre rozumiem treba viac naštudovať spotrebiče hlavne spotrebu a potom riešiť 1 f vs 3 f. Aj úplne ma začiatku radili 1 f menič Prečítal som si majklov topic je to dosť poučné . Co sa týka elektriny sorry firma co nam stavala dom nezapojili spravne 1 fázu - nebolo mozne spustiť kávovar a kúrenie človek musel zistiť sam kde je problem - konkrétne zapojili kábel mimo svorky ktorá občas spinala a občas nie….druha pikoska bola zapojená 1 f v hlavnom privode kde to chytalo oblúk lebo nebola dobre dotiahnutá …takze za mna toľko k profi elektrikarom. Co si človek neurobí sam a neskontroluje to nefunguje …
Jedna vec co sa týka ceny nemam problem zaplatiť niekomu za návrh alebo realizáciu inštaláciu alw každý tvrdí ze to jeho je super a ponuka svoj materiál mam 4 ponuky každá iný menič s každý tento je naj…..v Poľsku stojí o polovičku menej o čine sa ani nebavme …Ale nechať sa odrbat na cene materiálu to teda nie…dakujem za všetky rady idem naštudovať všetky podrobnosti a dúfam ze ked napíšem taký príspevok ako majkl tak to skludom naperiete do mna skritizujete aby som postavil pre mna co naj FVI.
Uživatelský avatar
Pepa Višňovský
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 29, 2022 10:50 am

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od Pepa Višňovský »

Diablo1st píše:Dobre tak poďme na to od začiatku:
- bývate v ČR alebo SR (dajte aspoň kraj)
- čo s FVE chcete dosiahnuť?
Dobrý den,
zvažuji fv na rodinný dům. Jsem úplný laik. Roční spotřeba do 6 mwh, Chtěl bych zásobovat fotovoltaikou světla, ledničku prostě běžný provoz z baterií a v případě vybití řešeno dobíjením baterií z DS a hlavně bez dotací.
Můžete mi prosím poradit komponenty? Jsem z Čech a dům sedlová střecha slunce jde celý den od východu na západ.
Děkuji za radu a tipy.
rva
Příspěvky: 3588
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od rva »

Skoro ve všech posledních tématech se řeší to, co chcete i vy. Dokonce i v tomto vláknu. Takže stačí číst, udělat si z toho vlastní závěr a hodit ho sem ke schválení. Pokud chcete vlastní elektrárnu, tak do toho stejně budete muset proniknout.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Pepa Višňovský
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 29, 2022 10:50 am

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od Pepa Višňovský »

Tomu rozumím. Snažím se číst, jenže abych byl v obraze potřebuji poradit,jak velké uložistě aby to šlo cca na 80% na slunce, kolik výkon měniče když mám americkou lednici, jakou regulaci soláru atd.Díky Za odpovědi.
rva
Příspěvky: 3588
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh komponentov 10 KW

Příspěvek od rva »

No tak odpověď máš třeba na https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 61#p177633, kde mám kousek od sebe dva příspěvky
Jinak jako ve spoustě jiných oblastí i tady platí, že čím více, tím lépe. Akorát to pak leze moc do peněz.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek