Rozložení panelů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
gerix
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 19, 2022 7:58 pm

Rozložení panelů

Příspěvek od gerix »

Ahoj,

chtěl bych vás požádat o radu ohledně panelů na střeše.

Mám trošku složitější situaci. Pro lepší pochopení jsem připravil vizualizaci. (viz. přílohy)

Popis:

- jedna část střechy je na východ, druhá na západ
- hlavní střecha má úhel 33°, výklenky 11°
- hlavní střecha je tašková, výklenky jsou falcovaný plech
- chtěl bych využít panely 425Wp


Měl bych několik dotazů:

- i přes rozdílné sklony střech - je možné dát to do dvou stringů? Tzn. jeden string na východ, druhý na západ?
- Nebo je nutné dát to do 4 stringů tzn. pro každý úhel? Tzn. 1.String = východ, tašková střecha, 2.string = východ, výklenek, 3. String = západ.....
- jsou potřeba díky rozdílnému sklonu optimizery pro každý panel?
- jaký lze očekávat roční zisk kW v tomto rozložení? 23 panelů * 425Wp = 9,78 kWp


Děkuji za info :-)
Přílohy
IMG_3959.JPEG
IMG_3955.JPEG
3D pohled.png
orientace.png
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od Soban »

V jednom stringu by měly být panely stejně orientované, jinak budeš přicházet o výkon.

Pokud na ten string ani na jeden panel nepadá stín tak optimizer není třeba.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
gerix
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 19, 2022 7:58 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od gerix »

Děkuji za odpověď.

Myslel jsem si to přesně naopak.

Vycházel jsem z toho, že když je jeden panel zastíněný, tak to snižuje výkon celého stringu.

Tzn. např. když bude vycházet slunce, tak panely pod 33° budou osvíceny dříve, pod lepším úhlem než ty panely pod 11° a tím pádem to bude snižovat výkon stringu.
Stejně tak naopak. Odpoledne nebude svítit na panely na východě pod 33°, ale na panely na východě pod 11° ještě pár hodin bude.
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od Tom_007 »

Dal bych spíš v horní části šest panelů na západ než na východ, pokud to je teda možné z jiných hledisek. Možná víc poradí místní kolegové...
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od Soban »

Jasně když je jeden panel zastíněn tak ovlivní celý string (sériově spojené panely s tím zastíněným), ale nebude to ovlivňovat jiné stringy.

Ten jeden string musí být stejně orientován protože pokud ne tak se bude výkon degradovat dle toho panelu který bude podávat nejmenší výkon, bude se to chovat stejně jako by jsi na tom panelu měl stín.

PS. Jinak pozor na stín od těch antén a toho odvětrávání.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
gerix
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 19, 2022 7:58 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od gerix »

Nevím jestli jsem správně vysvětlil dotaz. Řekněme, že máme tuto situaci:
situace.png
Nebylo by v tomto případě výhodnější mít 4 stringy? Jednu chvíli bude zastíněna celá řada panelů.(viz obrázek) Tím pádem "string 2" nebude vyrábět a přesto by mohl.

Chápu to správně? Omlouvám se, ale jsem v tomto oboru nováček, takže se učím hledám a tápu :)
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od glottis »

gerix píše:Nevím jestli jsem správně vysvětlil dotaz. Řekněme, že máme tuto situaci:
situace.png
Nebylo by v tomto případě výhodnější mít 4 stringy? Jednu chvíli bude zastíněna celá řada panelů.(viz obrázek) Tím pádem "string 2" nebude vyrábět a přesto by mohl.

Chápu to správně? Omlouvám se, ale jsem v tomto oboru nováček, takže se učím hledám a tápu :)
Kdyz udelas 4 stringy na 4 mppt, rozhodne nic nezkazis. Naopak. Maximalizujes vynos. Jen budes muset koupit 4 mppt a musis na ne mit misto. Pokud te to netrapi, udelej to.

Dulezite je ale nemit string pres ty ruzne strechy a sklony. Pak kdyz spojis tyhle struiny paralelne, nebude ta ztrata tak hrozna. Mozna nezjistitelna.

Ja mam treba 5 stringu, dva vychod, dva zapad, jeden jih a vse na jeden mppt. A taky to funguje. Kdyz bych mel 3 mppt bylo by to lepsi ale o kolik % prichazim nevim :) A nejsem si jisty, jestli mi nekdo dokaze rict cislo :) Az pridam panely, asi mppt pridam a pak to cele prezapojim jinak ale ted mi to staci.
jova
Příspěvky: 184
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od jova »

Ono hodně bude záležet, jaký plánuješ regulátor a kolik budeš mít na něj zapojených panelů. Ve tvém případě bych ještě jeden panel přidal a na každé polovině střechy bych zapojil 4 stringy po 3 panelech (2x3 ležatých zapojit s těmi 2x3 stojatými).
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od cipis »

Ta vizualizace je v měřítku? Nezdá se mi, že by se do těch horních střech nacpal panel na výšku.
A stoprocentně nebude nikde dodržená vzdálenost od bleskosvodu.

Proč je nedáš na tu další nižší střechu? Ten chybějící panel na jedné vyšší střeše je předpokládám kvůli tomu točícímu se nesmyslu na té trubce.

Jinak více mppt ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
gerix
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 19, 2022 7:58 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od gerix »

cipis píše:Ta vizualizace je v měřítku? Nezdá se mi, že by se do těch horních střech nacpal panel na výšku.
A stoprocentně nebude nikde dodržená vzdálenost od bleskosvodu.

Proč je nedáš na tu další nižší střechu? Ten chybějící panel na jedné vyšší střeše je předpokládám kvůli tomu točícímu se nesmyslu na té trubce.

Jinak více mppt ...
Ano je to v měřírku. Nacpe se tam... tak tak. Od bleskosvodu bude dodržena vzdálenost 0,8m. Otázkou je, jestli je to dostatek. Ten chybějící panel je právě skrze bleskosvod.

jova píše:Ono hodně bude záležet, jaký plánuješ regulátor a kolik budeš mít na něj zapojených panelů. Ve tvém případě bych ještě jeden panel přidal a na každé polovině střechy bych zapojil 4 stringy po 3 panelech (2x3 ležatých zapojit s těmi 2x3 stojatými).
Tak teď jsem se do toho ještě víc zamotal :D Kdybych přidal panel, tak přešvihnu 10kWp.
4 stringy na každé polovině? Tzn. 8 celkově? Čemu to pomůže? Ještě více to maximalizuje výkon?
glottis píše:
gerix píše:Nevím jestli jsem správně vysvětlil dotaz. Řekněme, že máme tuto situaci:
situace.png
Nebylo by v tomto případě výhodnější mít 4 stringy? Jednu chvíli bude zastíněna celá řada panelů.(viz obrázek) Tím pádem "string 2" nebude vyrábět a přesto by mohl.

Chápu to správně? Omlouvám se, ale jsem v tomto oboru nováček, takže se učím hledám a tápu :)
Kdyz udelas 4 stringy na 4 mppt, rozhodne nic nezkazis. Naopak. Maximalizujes vynos. Jen budes muset koupit 4 mppt a musis na ne mit misto. Pokud te to netrapi, udelej to.

Dulezite je ale nemit string pres ty ruzne strechy a sklony. Pak kdyz spojis tyhle struiny paralelne, nebude ta ztrata tak hrozna. Mozna nezjistitelna.

Ja mam treba 5 stringu, dva vychod, dva zapad, jeden jih a vse na jeden mppt. A taky to funguje. Kdyz bych mel 3 mppt bylo by to lepsi ale o kolik % prichazim nevim :) A nejsem si jisty, jestli mi nekdo dokaze rict cislo :) Az pridam panely, asi mppt pridam a pak to cele prezapojim jinak ale ted mi to staci.
Ok, jdu si pořádně nastudovat MPPT :)
jova
Příspěvky: 184
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od jova »

Máš to na dotace, že se bojíš těch 10kWp?
No jde o to, že když to zapojíš po těch 3 panelech, co jsou vedle sebe, tak budeš eliminovat ten rozdílný sklon panelů na jedné polovině střechy. Stejně se bude chovat 6+6 panelů. Jde pak o to, na jaké napětí bude ten regulátor.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od cipis »

10200 Wp neřeš ... Jednak to mají zvedat na 30kWp a druhak s plusovou tolerancí panelů bys musel dát o dva méně a ne jen o jeden.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
gerix
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 19, 2022 7:58 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od gerix »

jova píše:Máš to na dotace, že se bojíš těch 10kWp?
No jde o to, že když to zapojíš po těch 3 panelech, co jsou vedle sebe, tak budeš eliminovat ten rozdílný sklon panelů na jedné polovině střechy. Stejně se bude chovat 6+6 panelů. Jde pak o to, na jaké napětí bude ten regulátor.
Tak daleko zatím nejsem, jestli dotace nebo ne. Zatím vůbec přemýšlím nad konceptem a jestli se do toho částečně pustit sám s kamarádem (je elektrikář a má vyhlášku 50). Nebo poptat firmy na klíč.

Rád bych prodávál přetoky a pokud to chápu správně, tak k tomu potřebuji projekt, revizi a max 10 kWp.

Ještě tedy otázka ohledně hromosvodu. Je vzdálenost 0,8 m dostatečná?
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od PetrDubi »

No hlavně pokud by jsi rád prodával přetoky, tak jsi na špatném fóru - tohle se řeší na Solarforum.
Tady jsi při registraci odsouhlasil, že nebudeš elektřinu prodávat!
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od cipis »

Jj spatne forum a ve finale i spatny kamarad, resp. dobry kamarad se spatnou kvalifikaci. Potreba je monter FV systemu, obyc. 50 je akorat tak na privod a odvod 230V.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od ladik »

Ja bych se vyjadril k tomu hromosvodu a to v tom smyslu, ze vzdalenost nedodrzis ani omylem.
425Wp panel ma vysku min 1909mm a tobe tam zbude resp nezbude zadne misto, ktere bude od hromosvodu min 50cm.
A proc? Protoze i ta plechova strecha je hromosvod.
Na to te mel ten kamarad co ma vyhlasku 50 upozornit hned. To vidi kazdy pouhym okem.
Zbyva ti jedine a to prizemnit to na hromosvod, ale to nedodrzis normu.
Janklx
Příspěvky: 10
Registrován: sob srp 20, 2022 7:41 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od Janklx »

Pro gerix.
Jsem o pár kroků před tebou a proto mohu sdělit svůj názor, že tímto postupem se dostáváš do určité pasti. Začít od panelů je špatně.
1. si musíš předem vybrat směr jako zvolit ostrov, poostrov, s distributorem ....
2. nejprve si zvol systém, kterým budeš doma z fv panelů DC napětí upravovat do podoby 230V pure sine, .... takže jestli budeš volit cestu regulátoru dobíjení - aku - invertor nebo nějaký hybridní střídač s nabíječkou, ongridový střídač, ....
3. z datasheetů tebou zvolených komponentů si zjisti maximální min / max hodnoty vstupního Voc, Isc, hodnotu V pro startování systému, .... a další důležitý info. Taky nezapomeň že Voc je uváděno pro teplotu 25st a doporučuje se přičíst ještě 15% pro naprosto ideální podmínky.
Hodnoty Voc a Isc pro vstupy do "invertorů / měničů / střídačů / regukátorů" jsou velmi rozdílný. Můžeš mít požadavek max 90V nebo 1000V, opravdu rozdíly obrovské
U hodnoty Isc to tak zásadní nebývá, ale třeba populární Axpert má u něčeho max vstupní Isc 18A a tak se asi stane, že bys nemohl dávat panely do paralelního zapojení .... což zas přináší nevýhody při akceptování vzorečku P = U x I
4. Reálně si zaměř střechu, jak máš daleko krokve, výšku a přesahy tašek, ...... abys měl podklady pro návr kotvení podle rozměrů panelů
5. Teprve potom, co si vybereš komponenty, vše si řádně opakovaně propočítáš a ideálně konzultuješ s někým, kdo tomu rozumí, si začneš vybírat panely. Stringy budeš muset rešit pro hodnoty vstupů do mppt ... v závislosti na rozměrech střechy.
Doufám, že jsem to popsal srozumitelně. Nebo si spočítel hodnoty tvých stringů po 6 panelech v různých kombinací serio/paralelního zapojení a potom pro ně hledej vhodné zařízení.
Proč bych nedělal 4 stringy (2 na východní a 2 na západní straně)? Jsou potřeba buď 4 mpptněco nebo 2 mpptněco se dvěma vstupy. Celé to bude mít vyšší vnitřní spotřebu, možná i hluk, finanční náročnost ....
Stringování po 6 panelech výrazně omezí možný výběr mpptněčeho
Jinak bych rozdíly ve sklonu střechy neřešil pro lepší část roku, ale pro tu zamračenou. Nypříklad bych zvážil udělat na západní straně střechy konstrukci takovou (je potřeba vytvořit vlastní iniciativu, protože to nikdo jiný neudělá), která nasměruje panely ne jihozápad. V hezkých letních dnech bude rozdíl neznatelný, ale v zimě bude výroba o dost vyšší.
Přeju hodně zdaru při plánování a realizaci.
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od PetrDubi »

Janklx:
Vzhledem k tomu, že chce elektřinu prodávat, tak jiný směr než s distributorem mu nezbývá a potom je tu špatně..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od Neo »

ladik píše:...Protoze i ta plechova strecha je hromosvod.
Jsi si jistý? na fotce není vidět spojení střechy s hromosvodem :)
Novostavba, revizi na hromosvod určitě má, tak bych to neřešil.
++
gerix
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 19, 2022 7:58 pm

Re: Rozložení panelů

Příspěvek od gerix »

PetrDubi píše:No hlavně pokud by jsi rád prodával přetoky, tak jsi na špatném fóru - tohle se řeší na Solarforum.
Tady jsi při registraci odsouhlasil, že nebudeš elektřinu prodávat!
Omlouvám se, nevěděl jsem, že je FVE komunita rozdělena na dva tábory. Přiznám se bez mučení, podmínky jsem při registraci nečetl.
cipis píše:Jj spatne forum a ve finale i spatny kamarad, resp. dobry kamarad se spatnou kvalifikaci. Potreba je monter FV systemu, obyc. 50 je akorat tak na privod a odvod 230V.
Díky za věcné info. Zkusím sehnat ještě někoho s toutu kvalifikací.
ladik píše:Ja bych se vyjadril k tomu hromosvodu a to v tom smyslu, ze vzdalenost nedodrzis ani omylem.
425Wp panel ma vysku min 1909mm a tobe tam zbude resp nezbude zadne misto, ktere bude od hromosvodu min 50cm.
A proc? Protoze i ta plechova strecha je hromosvod.
Na to te mel ten kamarad co ma vyhlasku 50 upozornit hned. To vidi kazdy pouhym okem.
Zbyva ti jedine a to prizemnit to na hromosvod, ale to nedodrzis normu.
425W panel má rozměr 1812mm x 1046 mm. např. tento:
https://www.sonepar.cz/fotovoltaicky-pa ... r-max3-425

Vzdálenost od hromosvodu bude dodržena pokud nebudu uvažovat plechovou střechu jako hromosvod. (fyzicky měřeno)(a pokud je dostatečná vzdálenost 80cm)
Pokud budeme uvažovat plechovou střechu jako hromosvod, nedodžím normu a přizemním na hromosvod. Co vše hrozí? Je to velký problém? Jak se postupuje v praxi, když má někdo celou střechu z plechu?

Janklx píše:Pro gerix.
Jsem o pár kroků před tebou a proto mohu sdělit svůj názor, že tímto postupem se dostáváš do určité pasti. Začít od panelů je špatně.
1. si musíš předem vybrat směr jako zvolit ostrov, poostrov, s distributorem ....
2. nejprve si zvol systém, kterým budeš doma z fv panelů DC napětí upravovat do podoby 230V pure sine, .... takže jestli budeš volit cestu regulátoru dobíjení - aku - invertor nebo nějaký hybridní střídač s nabíječkou, ongridový střídač, ....
3. z datasheetů tebou zvolených komponentů si zjisti maximální min / max hodnoty vstupního Voc, Isc, hodnotu V pro startování systému, .... a další důležitý info. Taky nezapomeň že Voc je uváděno pro teplotu 25st a doporučuje se přičíst ještě 15% pro naprosto ideální podmínky.
Hodnoty Voc a Isc pro vstupy do "invertorů / měničů / střídačů / regukátorů" jsou velmi rozdílný. Můžeš mít požadavek max 90V nebo 1000V, opravdu rozdíly obrovské
U hodnoty Isc to tak zásadní nebývá, ale třeba populární Axpert má u něčeho max vstupní Isc 18A a tak se asi stane, že bys nemohl dávat panely do paralelního zapojení .... což zas přináší nevýhody při akceptování vzorečku P = U x I
4. Reálně si zaměř střechu, jak máš daleko krokve, výšku a přesahy tašek, ...... abys měl podklady pro návr kotvení podle rozměrů panelů
5. Teprve potom, co si vybereš komponenty, vše si řádně opakovaně propočítáš a ideálně konzultuješ s někým, kdo tomu rozumí, si začneš vybírat panely. Stringy budeš muset rešit pro hodnoty vstupů do mppt ... v závislosti na rozměrech střechy.
Doufám, že jsem to popsal srozumitelně. Nebo si spočítel hodnoty tvých stringů po 6 panelech v různých kombinací serio/paralelního zapojení a potom pro ně hledej vhodné zařízení.
Proč bych nedělal 4 stringy (2 na východní a 2 na západní straně)? Jsou potřeba buď 4 mpptněco nebo 2 mpptněco se dvěma vstupy. Celé to bude mít vyšší vnitřní spotřebu, možná i hluk, finanční náročnost ....
Stringování po 6 panelech výrazně omezí možný výběr mpptněčeho
Jinak bych rozdíly ve sklonu střechy neřešil pro lepší část roku, ale pro tu zamračenou. Nypříklad bych zvážil udělat na západní straně střechy konstrukci takovou (je potřeba vytvořit vlastní iniciativu, protože to nikdo jiný neudělá), která nasměruje panely ne jihozápad. V hezkých letních dnech bude rozdíl neznatelný, ale v zimě bude výroba o dost vyšší.
Přeju hodně zdaru při plánování a realizaci.

Děkuji za věcné info. V tématu FVE jsem poměrně nováček, takže zatím zjišťuji info kde se dá a dělám si všeobecný přehled o variantách.

Vzhledem k tomu, že v technické místnosti mám hromadu místa, tak jsem bral jako limitující jediný faktor a to střechu. Ta je poměrně malá a komplikovaná. Proto jsem právě začal od panelů.

Pokud bych například zjistil, že na plechovou střechu nemohu umístit panely a na taškovou střechu mohu dát jen panely o výkonu 2-4 kWp, tak bych zvolil ostrovní režim a vůbec bych neřešil možný prodej přebytků. Byl bych potom dle všeho na tomto fóru správně:-)

Pokud nebude problém s plechovou střechou a umístím tam 9,7 kWp, tak budu zvažovat prodej přebytků.

Od toho všeho se potom bude odvíjet výběr ostatních komponent.

Ať to bude tak jak tak, děkuji za přínosnou diskuzi a pokud naznáte, že sem nepatřím, tak klidně tento příspěvek zamkněte/smažte.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek