Nákup větrné elektrárny

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Davsch
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 11, 2022 8:39 am

Nákup větrné elektrárny

Příspěvek od Davsch »

Zdravím,
Po nějaké době měření větru v mé lokalitě jsem se rozhodl vybírat model.
Chci koupit vertikální turbinku.
Problem nastává s výběrem…

Jeden český prodejce má k dostání turbinky ve výkonu od 500w do 3kw.

http://www.ekouspora.cz/vetrne-turbiny? ... rder=price

Zajímavé je ze všechny mají stejné rozměry pro všechny výkony a prodejce toto nevysvětlil… takže z mého pohledu a podle kalkulace zde je tak vysoký výkon na malé turbine nesmysl…
https://www.omnicalculator.com/ecology/wind-turbine

Hledal jsem na Alibaba, ale 99% je tam stejná situace s vysokým výkonem, který neodpovídá rozměrům. Malá turbinka a výkon několik kW…

Mile překvapeni bylo zde:
https://zjgtrust.m.en.alibaba.com/facto ... arent=true

Každá turbinka řady H-xxxxN má jiné rozměry a cca odpovídá výsledkům na on-line kalkulatoru. Kontaktoval jsem prodejce a ceny jsou vcelku přívětivé. Trochu s tím zamává poštovné a clo, to ale zjišťuju.

Napr
1kw má průměr 2.2m a výšku 2.4m. (850 $ + pošta a clo)
400w má pr. 1.4m v. 1.6m. (280 $ + pošta a clo)

Zajimal by me názor na takové stroje od pana Kybose a Fugase… tak snad pánové poradíte.

Tak me napadlo, že pokud by to bylo ok, tak to vzít v balíku at se ušetří na dopravě.
Mám předjednane možnost slevy při větším odběru pro každého z dodávky + sdílenou dopravu. Chce se někdo přidat? Ideálně Severní Morava (Nj, Odry, Ostrava, Opava)
Pokud ne, jdu do toho bohužel sólo.
Mějte se.
David
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nákup větrné elektrárny

Příspěvek od kybos »

Já jsem zarputilým příznivcem HAWT. Pokud budeš chtít nějaké praktické informace a zkušenosti se stavbou VAWT, pak by ti je mohl poskytnout kolega Miroc http://www.vawt.om2cm.sk/. I když i on svým posledním aktuálním projektem také směřuje k HAWT. Já nemám s vertikálním typem VE pro energetické účely žádné vlastní zkušenosti. Řešil jsem VAWT jen pro účely měření rychlosti větru, kde to má své opodstatnění.
Za sebe bych doporučil začít s HAWT. Konkrétně se značkou IstaBreeze. Je to podle mého názoru jedna z nejpovedenějších VE na současném trhu. Některé modely mají dokonce poměrně dobře vyřešenou i hlučnost provozu speciální úpravou povrchu listů (to mám prakticky vyzkoušeno). Vyrábí se v Turecku a i když to tedy není čínský výrobek, je nutno jmenovité výkony dělit minimálně třemi. Pro kompatibilitu s FVE je vhodné vybrat si 48V model. Pokud by sis jej vybral, mohu dát nějaká doporučení před zakoupením a uvedením do provozu.
Jak dopadly výsledky měření rychlosti větru ve tvé lokalitě? V jaké výšce jsi prováděl měření? Jak vysoký bude stožár budoucí VE?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Davsch
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 11, 2022 8:39 am

Re: Nákup větrné elektrárny

Příspěvek od Davsch »

kybos píše:Já jsem zarputilým příznivcem HAWT. Pokud budeš chtít nějaké praktické informace a zkušenosti se stavbou VAWT, pak by ti je mohl poskytnout kolega Miroc http://www.vawt.om2cm.sk/. I když i on svým posledním aktuálním projektem také směřuje k HAWT. Já nemám s vertikálním typem VE pro energetické účely žádné vlastní zkušenosti. Řešil jsem VAWT jen pro účely měření rychlosti větru, kde to má své opodstatnění.
Za sebe bych doporučil začít s HAWT. Konkrétně se značkou IstaBreeze. Je to podle mého názoru jedna z nejpovedenějších VE na současném trhu. Některé modely mají dokonce poměrně dobře vyřešenou i hlučnost provozu speciální úpravou povrchu listů (to mám prakticky vyzkoušeno). Vyrábí se v Turecku a i když to tedy není čínský výrobek, je nutno jmenovité výkony dělit minimálně třemi. Pro kompatibilitu s FVE je vhodné vybrat si 48V model. Pokud by sis jej vybral, mohu dát nějaká doporučení před zakoupením a uvedením do provozu.
Jak dopadly výsledky měření rychlosti větru ve tvé lokalitě? V jaké výšce jsi prováděl měření? Jak vysoký bude stožár budoucí VE?

Ahoj,
Stožár jsem nestavěl, měřil jsem na komíně, 8m nad zemí.Jsem v zástavbě ve vesnici na kopci, vítr turbulentní, proto vertikální turbína… průměry 10min kopírují křivku co jsem tu dával na jiné vlákno, ale byly posunuté výše. 4 m/s nejčastější vítr (weibull x) průměr 4.5m/s. Tím ze jsou zastoupené i vyšší rychlosti propočty ukazuji ze to tady fungovat bude, ale žádná sláva to není, to jsem si vědom. Taky tady je cca 50% pod 3m/s takže výkon za nula.

Vypočtena hodnota výkonu pro 1kw turbínu sedí s účinností 0.3 při rychlosti 11m/s. Myslím ze pro darieuss je to Ok. Ale je to velká kráva, má to přes dva metry a plochu 5.28m2…

Teď zjišťuji co na to město, tak uvidíme.

Dav
Uživatelský avatar
hynekhruska
Příspěvky: 1
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:24 am

Re: Nákup větrné elektrárny

Příspěvek od hynekhruska »

kybos píše:Já jsem zarputilým příznivcem HAWT. Pokud budeš chtít nějaké praktické informace a zkušenosti se stavbou VAWT, pak by ti je mohl poskytnout kolega Miroc http://www.vawt.om2cm.sk/. I když i on svým posledním aktuálním projektem také směřuje k HAWT. Já nemám s vertikálním typem VE pro energetické účely žádné vlastní zkušenosti. Řešil jsem VAWT jen pro účely měření rychlosti větru, kde to má své opodstatnění.
Za sebe bych doporučil začít s HAWT. Konkrétně se značkou IstaBreeze. Je to podle mého názoru jedna z nejpovedenějších VE na současném trhu. Některé modely mají dokonce poměrně dobře vyřešenou i hlučnost provozu speciální úpravou povrchu listů (to mám prakticky vyzkoušeno). Vyrábí se v Turecku a i když to tedy není čínský výrobek, je nutno jmenovité výkony dělit minimálně třemi. Pro kompatibilitu s FVE je vhodné vybrat si 48V model. Pokud by sis jej vybral, mohu dát nějaká doporučení před zakoupením a uvedením do provozu.
Jak dopadly výsledky měření rychlosti větru ve tvé lokalitě? V jaké výšce jsi prováděl měření? Jak vysoký bude stožár budoucí VE?
Ahoj,
přemýšlím o nákupu větrné elektrárny a našel jsem Tvůj příspěvek, který vypadá docela aktuálně.
Rád bych se Tě zeptal na nějaké podrobnosti, protože IstaBreeze jsem taky našel, ale nějak ty reference na ně nejsou úplně parádní ...
Moje představa je:
- na výkonu mi záleží jen částečně, stačí mi 250W, ale rád bych je co nejčastěji, půjde to do baterek
- na ceně mi nezáleží, cokoli až do okolo 100 000 Kč, pokud to bude fungovat mi přijde OK
- rád bych aby to bylo schopno fungovat co nejdéle bez údržby, tudíž důraz na kvalitní součástky a řemeslné zpracování

Přemýšlím o https://en.istabreeze.store/Products/is ... 2799612044 a chtěl bych se zeptat, zda máš s tímto jejich výrobkem nějaké zkušenosti ?
Díky Hynek
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nákup větrné elektrárny

Příspěvek od kybos »

Tento konrétní typ jsem v ruce ještě neměl. Nějaké zkušenosti jsem nasbíral s Istabreeze 1,6 kW.
Hlavní součást, kterou nezmiňuješ je stožár a prostředí, kde má být VE instalována.
Dnes jsem zrovna pracoval na zahradě (s VE, nepřipojené k DS) a vzhledem k tomu, že se ani lístek na stromě celý den nepohnul, jsem musel po vyčerpání energie v baterkách vytáhnout elektrocentrálu, abych nabil prořezávací pilu a elektrické nůžky. Čili chtít můžeš ale pokud větru neporučíš, tak ti nezbyde než se pokorně přizpůsobit.
Co se týče ceny, tak 100 000 Kč je přibližně cena, za kterou jsem postavil VE o výkonu 750 W před dvaceti lety. A ta VE dodnes běží. Dnes už ty ceny ale budou někde jinde. Zejména budeš-li požadovat dlouhou životnost (stožár žárově zinkovaný nebo nerezový, gondola hliníková, listy UV odolné ze stabilního materiálu).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nákup větrné elektrárny

Příspěvek od miroc »

hynekhruska píše: Přemýšlím o https://en.istabreeze.store/Products/is ... 2799612044 a chtěl bych se zeptat, zda máš s tímto jejich výrobkem nějaké zkušenosti ?
Díky Hynek
Podľa udávaných rozmerových parametrov by to mohla byť nanajvýš 2 kW (pri vetre 11 m/s) turbína. Istabreeze sú asi z tých použiteľnejších turbín. Nevedel som, že sa tiež uchyľujú k nadsadzovaniu výkonu... 3,8 kW by mohla dať až pri vetre 13,5 m/s a to podľa údajov už od 13 m/s bude v režime ochrany. Každopádne, ak chcete aby vám dávala nejaký slušný výkon aj pri slabšom vetre, nedá sa ísť do menších priemerov vrtule. Táto dá 250W pri vetre 5,5 m/s.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek