Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od proasnet »

Ahojte, přicházím s dalším novým projektem pro Arduino Mega + Ethernet W5100 pro monitorování BMS JBD (Lifepo4), protože mě nevyhovuje používatt BT, když mám doma Home Assistant, a dal jsem dokopy projekt Axpertino.
V budoucnu to možná předělám i pro Wifi ESP8266.

Odladěné to zatím není, BMS budu mít až za pár dní, ale jakmile bude, doladím a zveřejním program.

Vypadá to zhruba takto:
Přílohy
jbdino.jpg
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
trezvii
Příspěvky: 19
Registrován: úte lis 10, 2020 1:50 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od trezvii »

Moc dekuji za zverejnovani projektu, mam v planu ovladat klimu pres HA dle napeti baterky. Ale problem je jakym zpusobem dostat data z BMS do HA. Momentalne pouzivam STUDER a dneska budu zkusit nastavovat vytezovani bojleru pres kontakt AUX2. Mel by nekdo seznam nastaveni parametru studera pro vytezovani pro Studer XTM4000 ? Dekuji
2,7kwp JVV + 2,7kwp JJZ. Studer XTM4000-48, 2x VT-80, RCC. LiFePO 120Ah 16ks.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od Thoma_CPU »

Ahoj super práce ;-) jak to komunikuje s BMS ?
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od PetrDubi »

Dobrý skutek :)

Jinak kdo by raději levnější nebo bezdrátovou verzi (bezdrátové připojení k HA ne do BMS), tak na githubu je JBD komunikátor pro ESPhome (takže vyžaduje ESP nebo ESP32).
Tady je odkaz:
https://github.com/syssi/esphome-jbd-bms
Od stejného člověka už používám komunikaci pro Axpert MAX a komunikaci s BMS momentálně dodělávám (HW). Pokud bude mít někdo zájem, tak můžu dát potom info, jak to funguje. Já si vyrábím verzi s ESP32 (abych mohl v budoucnu udělat komunikaci s měničem - pravděpodobně přes LIB protokol případně připojit další baterii ) a relátkem, kterým bude možné i vypnout měnič. Výhoda ESPhome je v tom, že je možné přidat si do programu cokoliv dalšího (já tam mám to relátko, které může bypnout měnič například podle nastavené hodnoty SOC v zimě, nebo jsem si tam dodělal denní počítání uložené a odebrané energie, což umožňuje integraci baterie do panelu energie.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od glottis »

PetrDubi píše:Dobrý skutek :)

Jinak kdo by raději levnější nebo bezdrátovou verzi (bezdrátové připojení k HA ne do BMS), tak na githubu je JBD komunikátor pro ESPhome (takže vyžaduje ESP nebo ESP32).
Tady je odkaz:
https://github.com/syssi/esphome-jbd-bms
Od stejného člověka už používám komunikaci pro Axpert MAX a komunikaci s BMS momentálně dodělávám (HW). Pokud bude mít někdo zájem, tak můžu dát potom info, jak to funguje. Já si vyrábím verzi s ESP32 (abych mohl v budoucnu udělat komunikaci s měničem - pravděpodobně přes LIB protokol případně připojit další baterii ) a relátkem, kterým bude možné i vypnout měnič. Výhoda ESPhome je v tom, že je možné přidat si do programu cokoliv dalšího (já tam mám to relátko, které může bypnout měnič například podle nastavené hodnoty SOC v zimě, nebo jsem si tam dodělal denní počítání uložené a odebrané energie, což umožňuje integraci baterie do panelu energie.
Prima pak jsou desky od olimex ... https://www.olimex.com/Products/IoT/ESP32/

treba esp32-poe nebo esp32-poe-iso

vpohode pak jede ethernet pod esphome a neni potreba spolehat na wifi
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od skopec »

Ten UART je tam standardně vyvedený a zapojený? Někde jsem čet, že je nutné nějak odpojit BT, aby fungovalo tohle.
Zkouším to přes BT z tohohle odkazu https://github.com/kolins-cz/Smart-BMS-Bluetooth-ESP32 , ale zatím mi to nejde...:(
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od proasnet »

Uz mam bms i lifepo doma tak az bude cas doladim program. V BMS je BT modul pripojeny paraelne k uart konektoru co je vyvedeny ven, oboje takto zapojene pouzivat nepujde, a pres BT se bms i nastavuje. Udelam to tak, ze se z bms ten modul vytahne a zapoji k arduinu na dalsi serial. Ty data budu v programu slucovat a rozdelovat, takze se bude dat pouzivat oboje, to je programova malickost. Ten co zpravu odesle dostane svoji odpoved z bms.
Jeste musim zmerit ci je uart 5v nebo 3.3 v, arduino jede na 5v takze mozna budou potreba uart prevodniky. Ale to stoji v radech korun..
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od glottis »

proasnet píše:Uz mam bms i lifepo doma tak az bude cas doladim program. V BMS je BT modul pripojeny paraelne k uart konektoru co je vyvedeny ven, oboje takto zapojene pouzivat nepujde, a pres BT se bms i nastavuje. Udelam to tak, ze se z bms ten modul vytahne a zapoji k arduinu na dalsi serial. Ty data budu v programu slucovat a rozdelovat, takze se bude dat pouzivat oboje, to je programova malickost. Ten co zpravu odesle dostane svoji odpoved z bms.
Jeste musim zmerit ci je uart 5v nebo 3.3 v, arduino jede na 5v takze mozna budou potreba uart prevodniky. Ale to stoji v radech korun..
nevim jak to je udelane v BMS ale mam do uartu zapojene esp a je tam zapojenej i BT a oboje funguje. Obcas se BT jako by zadrhne pri cteni dat pro nastaveni ale nevidim v tom problem. Jestli to je tim, ze to oboje cte data z jednoho uartu ale nevim. Nemyslim si, ze je potreba ty data nejeak prebirat. uart je 5v. Napajeni BT modulu je 12V
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od skopec »

skopec píše: Zkouším to přes BT z tohohle odkazu https://github.com/kolins-cz/Smart-BMS-Bluetooth-ESP32 , ale zatím mi to nejde...:(
Uff tak už mi to něco čte... v podstatě už pomocí esp32 přes BT přečtu to co potřebuji (napětí, SOC, proud, teplota).
Jednotlivé články mne zas tak nezajímají, spíš pro kontrolu jednou za čas, ale to se mi snad podaří zítra.
To ino z githubu je pro nějakou starší bms... ta moje vrací víc dat ( s tím ten původní soft nepočítá), celé jsem to přerovnal trochu přepsal.
Teď už to jen z výstupu do Serial poslat někam ven.:)
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od skopec »

Takže funguje to s jedním esp32 a jediné co je potřeba napájení toho esp32 a mít ho někde poblíž BMS (ve vzdálenosti vhodné pro BT.

BMS-----(via BT)----ESP32----(via WIFI)----HTTP GET (ale tady už může být cokoliv)

Pokud by měl někdo problém dostat BT a WIFI knihovnu do ESP32 najednou (při standardním nastavení se to do paměti pro program nevejde, použijte trik se změnou Partition scheme, pak je možné mít pro Aplikaci větší prostor.
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od PetrDubi »

Tak jsem dneska konečně připojil to ESP32 s nahraným programem ESPhome k BMS a všechno funguje jak má :)
Napájení mám přímo z baterky přes izolovaný DC/DC měnič a ESP jsem připojil přes level shifter (dělá konverzi mezi signálama 3,3V z ESP na 5V co má BMS - někdo říká, že by tam měl být a někdo zase že není nutný) přímo na konektor pro bluetooth modul. Po zapnutí se ESP na první dobrou spojilo s BMS a začalo do HA odesílat hodnoty z BMS.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od lzahradil »

Jen rychlá.
Proč jsi to esp neodnapájel přímo z toho UARTu?
Stejným způsobem se napájí i ten BT modul
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
PetrDubi
Příspěvky: 1355
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od PetrDubi »

Tak ono si to ESP32 je schopný cucnout o dost větší proud než bluetooth modul, mám tam i relé pro vypínání měniče a nevím jaký proud je schopný dodat ten regulátor v BMS nebo jestli při větším zatížení nezačne blbnout něco jiného v BMS - třeba při sepnutí nebo rozepnutí relé při nějakém větším vytížení ESP. Takže jsem raději neriskoval a použil jsem vlastní monolitický měnič, který jsem měl doma z Hadexu (kupoval jsem před časem dva - na měnič a na BMS).
Jinak samotné ESP se většinou živí přímo z toho portu pro bluetooth modul.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
xdjpcm
Příspěvky: 16
Registrován: čtv říj 06, 2022 2:11 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od xdjpcm »

skopec píše:Takže funguje to s jedním esp32 a jediné co je potřeba napájení toho esp32 a mít ho někde poblíž BMS (ve vzdálenosti vhodné pro BT.

BMS-----(via BT)----ESP32----(via WIFI)----HTTP GET (ale tady už může být cokoliv)

Pokud by měl někdo problém dostat BT a WIFI knihovnu do ESP32 najednou (při standardním nastavení se to do paměti pro program nevejde, použijte trik se změnou Partition scheme, pak je možné mít pro Aplikaci větší prostor.
Můžeš prosím poslat zdrojáky, právě řeším připojení a tohle řešení pomoci jednoho ESP32 se zdá být velmi dobré.
Velmi děkuji Pavel
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od Thoma_CPU »

Ahoj nevím jestli to tu někde je ale tak to hodím sem. Pokud by někdo chtěl monitorovat BMSky JBD přes HomeAssistant pomocí BT přímo jako doplněk do HA. Mám to odzkoušeno najednou 6x BMS a funguje to OK

https://github.com/fl4p/batmon-ha

@proasnet doufám že to nevadí že to tu cpu do vlákna ;-)
xdjpcm
Příspěvky: 16
Registrován: čtv říj 06, 2022 2:11 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od xdjpcm »

Děkuji potřeboval bych raději flash do ESP32, mám domoticz a doufal jsem že po úpravě to pojede skrze MQTT.
Pavel
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od skopec »

xdjpcm píše: Můžeš prosím poslat zdrojáky, právě řeším připojení a tohle řešení pomoci jednoho ESP32 se zdá být velmi dobré.
Velmi děkuji Pavel
bmsbtwifi.zip
(5.18 KiB) Staženo 190 x
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
xdjpcm
Příspěvky: 16
Registrován: čtv říj 06, 2022 2:11 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od xdjpcm »

Velice Vám oběma děkuji.
Mám spuštěnou elektrárnu necelý týden, pokouším se udělat monitoring BMS, victrona a měniče.
Mám veřejnou IP a na ní jede domoticz, tak snad to nějak rozjedu.
Díky moc, Pavel
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od Beny »

Díky za tohle vlákno chlapy.
Doma honím HA a ESP32 na odčítání spotřeby vody. Ale napojit BMS by mě tedy nenapadlo. Super počin.
Jde přes integraci v HA zapnout nabíjení baterie? Tady https://github.com/syssi/esphome-jk-bms jsem viděl v integraci přepínač.
Díky za info
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Monitoring BMS JBD přes Home Assistant

Příspěvek od glottis »

s jk bms to jde ale jen pokud to je spojene pres bluetooth. Po kabelu to nejde. S JBD to bude podobne.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek