Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
jásám
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 11, 2022 12:09 pm

Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TUV

Příspěvek od jásám »

Dobrý den, prokousávám se tím jako laik a uvažuji na FVE zatím jen na ohřev vody. Už vím, že je doporučovaný měnič Bel + panely + pojistky (vzhledem k dodací době Belu, jsou nějaké jiné alternativy - potřebuju po sebe něco blbuvzdorného). V čem ale tápu a vlastně ani nevím, jestli to má smysl řešit je kam panely dát a v jakém počtu. Poblíž prodávají v inzerci panely s hodnotou 405Wp, 31,26 Vp (kus za 3200Kč - nevím, jestli je to dobrá cena). Jestli jsem dobře pochopil, tak na klasické těleso (2kW) bych jich potřeboval 5 (nebo 6?).
Co jsem ale nikde nenačetl, jak je rozmístit na střechu v orientaci V/Z. Mám klasickou sedlovou střechu, kdy východní stranu mám osvícenou dlouho, protože mám výhled skoro na horizont, západní strana je v podvečer už stíněná stromy a domy v další řadě. Teplou vodu samozřejmě většinou využiju večer při koupání.
Nevím, jestli je možné s tímto měničem (jedním) zapojit (a jak) panely na obě strany, nebo by byla nutnost v podstatě dvou samostatných sad, tzn. na každou stranu 5 panelů a samostatný měnič (to už by se asi nevyplatilo).
Nevím, zda to má vůbec smysl řešit a jestli není tepelná ztráta za půl dne tak nízká, že by stačilo nahřát bojler jen v dopoledních hodinách (dát panely na východní stranu) a počítat s tím, že sice dojde ke snížení teploty, ale ne tak výrazné.
Bojler chci umístit před stávající, co je jako zásobník k plynovému kotli, takže v případě, že FVE nebude stíhat bych nechal dohřívat plynem (asi by bylo nutné v tu dobu měnit nastavení plynového kotle, předpokládám, že aby to mělo smysl, tak v době, kdy funguje FVE se musí nastavit na plynovém kotli nízká teplota TUV, aby zbytečně nedohříval svůj zásobník - prosím případně poučit).
Děkuji
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od pekoz »

Bel je asi nejlepší varianta s ohledem na cenu a servisní podporu.
Není moc uživatelsky efektní, nevyrábi grafy ani čísla na panelu. Reguluje ovšem velmi dobře. Na MPPS má výrobce udělen patent.
Samozřejmě jsou jiné možnosti, dneska už i z dovozu ale za minimálně 2násobnou cenu.
Panely musí být zapojené vždy tak aby na vstupu DC bylo napětí min. 125% napětí spotřebiče (regulátor neumí napětí zvyšovat), max. 430V s rezervou na zimu. Doporučuji si přečíst návod k obsluze co je na stránkách výrobce, je to tam docela dobře vše popsáno.

P.S.
Na TUV mám 8x370W, ve stringu asi 320V DC . Stačí to v pohodě s velkou rezervou na Dražice 2,4 kW. V bojleru je ještě v cca polovině vložka 3x1kw na nízký tarif ( z původního starého bojleru) a vlnovec na UT. Vložka je nastavená na 40°, pro případ nedostatku slunce, zbytek do 60° je z FVE. V zimě to samé ale když je úplná tma tak místo FVE je kotel UT.
Edit:
Já jsem panely - 8ks Trina - kupoval v říjnu 21 v Iftechu za cca 29000.- . Myslím že ta cena je dobrá
Naposledy upravil(a) pekoz dne stř črc 13, 2022 10:44 am, celkem upraveno 1 x.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od thomas.007 »

U regulátorů alá BEL, Siton, Oplocký je důležité, aby napětí na panelech Vmp bylo stejné nebo lehce nad síťovým, tedy 230-250V. Omezení vyššího napětí má každý trochu jiné, já mám BEL, tam je 430Voc jako maximum. Když bude nižší než 230Vmp, tak bude spirála napájena nižším výkonem (a je jedno jaký výkon mají panely na štítku). Pro uváděné panely s 31,26Vmp je potřeba 8ks.
Výkon panelů není většinou limitující, pokud bojler má okolo 2kW, dají je ale jet dva bojlery zároveň.
Pro ohřev TUV doporučuji koukat po panelech s vyšší Vmp (72 článkový).
Já mám 6 panelů s 41,3Vmp a bojler 160l mám nahřátý i při občasné oblačnosti mezi 12 a 13. hodinou, zbytek pak převezme práci měnič s baterkou nebo druhý bojler na střídačku, případně zůstane na střeše.
Více panelů pomůže při oblačné obloze, ikdyž byl celý den zamračený, do cca 17-18.hodiny byl bojler na 100% nahřátý.
Ještě pozor na stíny přes panely, sám vidím jak výkon roste, když jeden panel začne vylézat ze stínu. Kolega má u souseda anténní tyč a sám říká že mu to hodně degraduje výkon.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od 10055 »

jestli máš možnost ty panely za tuhle cenu tak je to určitě dobrá cena
dost pochybuji, že je ten inzerát platný

osobně si myslím zvolit východní stranu střechy, ale dle toho co vím o Bellu tak těch panelů bys měl mít 8
osobně nahřívám dopoledne na 58stupnů 160L a na druhý den ráno je tam ještě na sprchu pro jednoho až dva lidi
je nás doma pět, ale zase jsme zvyklí vodou nehýřit
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od xhorak »

thomas.007 píše: Já mám 6 panelů s 41,3Vmp a bojler 160l mám nahřátý i při občasné oblačnosti mezi 12 a 13. hodinou, zbytek pak převezme práci měnič s baterkou nebo druhý bojler na střídačku, případně zůstane na střeše.
Muzu se zeptat co mate konkretne za BELem pripojene - predpokladam na DC vystup BELu? Mam stejny setup jako vy (od vcerejska) a zacinam premyslet co s prebytky, voda bude nahrata pomerne rychle. Dekuji.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Pawel »

Ono musí padnout rozhodnutí hned na začátku jestli chcete ohřívat jen tu vodu a jestli vás nebude trápit že mnoho té energie zůstane na střeše. Ano jde připojit další bojler a to je vše, další využití DC výstupu bude stát další peníze a to může být regulátor - měnič - baterky. Není potom lepší koupit přímo Axperta 5kW a třeba na dva roky nějaké starší olovo FV pole potom může být 4 nebo 5 kWp. Potom je využití úplně jiné a přes léto klidně ostrov.
jásám
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 11, 2022 12:09 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od jásám »

díky, jsem ve fázi zjišťování, včetně toho, jestli na plynu protopím tolik, aby se mi to vyplatilo. V budoucnu (pokud budou peníze nazbyt) bych to chtěl nechat udělat komplet na hybridní 3f měnič, baterie atd. a tak i vzhledem k dodácím lhůtám (BEL 3 měsíce tzn. na dobu, kdy to přestane svítit) musím zjistit, jestli raději nepočkat, našetřit a neudělat to komplet.
Moc jste mi pomohli.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od cipis »

Jestli ovšem budeš mít pak ten plyn ...
Panely a profily a háky plus kabeláž poleze stále nahoru, tak ikdyž máš čekačku na regl 3 měsíce, tak není důvod s ostatním čekat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jásám
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 11, 2022 12:09 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od jásám »

jasný, současná doba je na ****. Ještě se zeptám, co jsem pochopil, tak Bel je měnič čistě pro provoz k bojleru. Vzhledem k ceně a dodací době, proč (kromě zřejmě nulové možnosti reklamace) nekoupit za stejné peníze měnič od Číňanů, který by toho teoreticky měl umět víc? (pro mě nevyužitelné, mám 3f a do síťě domu určitě nechci zasahovat nějakým "bastlením").
Čistě bráno podle ceny jen jako vzor - https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 2357%21sea
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od kodl69 »

protože bel je měnič k boileru... Jestli jsi to nepochpoil, tak Axpert a jeho klony jsou úplně něco jinýho, bez baterky a další instalace nejdou použít, kdežto sestava panely-bel-boiler je všechno, co pro ohřev vody potřebuješ. A u číňana se taky záruky nedočkáš.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od cipis »

Trochu si to tady procti, zejmena k tomu 3f. Pokud nemas tocite stroje, co dost pouzivas, tak absolutne nema smysl 3f FV. Kdyz uz tak, tak pak pres frekvencni menic 1f/3f.
Do instalace budes muset tak jak tak sahnout, minimalne k tomu bojleru.
Nicmene to, ceho se asi bojis nejvic, tak vyresis prepinacem siti, kde jeden vstup bude normalne 3f DS a druhy vstup bude proklemovana na 3 svorky ta 1f FVE. Tedy po prepnuti se ti to prepne vse na jednu fazi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jásám
Příspěvky: 7
Registrován: pon črc 11, 2022 12:09 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od jásám »

já pochopil, že Bel je právě určen k bojleru, ale jen k němu, vzhledem ke křivce atd. a myslel jsem, že ty čínské jsou právě universálnější (nemyslím lepší). OK, seru na to a budu čekat na Bel
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od thomas.007 »

xhorak píše:Muzu se zeptat co mate konkretne za BELem pripojene - predpokladam na DC vystup BELu?
Upřímně mě tohle trochu trápí, zatím to mám bez velké automatizace, která bude na podzim nutná. Zatím mám vstupy do BEL a Axpert MAX paralelně, brzy ráno jede jen BEL, protože Axpert startuje od 120V, pak se to asi 2 hodiny přetahuje mezi sebou (BEL i Axpert jsou MPPT), ale tak od 9:30 je výkonu nadbytek a každý z nich si vezme co potřebuje. Vstup z panelů je nutné oddělit diodou, aby kondenzátory v BEL neovlivňovaly MPPT algoritmus Axpertu. Diodu tam zatím nemám, asi vyštrachám z šuplíku KY132 a dám je paralelně...no, mám jiné důležitější činnosti na baráku a jak říkám, energie je zatím přebytek, tak to neřeším...
Připojit Axpert přímo na DC nemám odvahu, nevím jaká je filtrační kapacita (upozornění přímo v manuálu BEL) a v téhle době, kdy jsou výkonové tranzistory pomalu luxus to ani zkoušet nechci, možná použiju stykač, popř. SSR...
Někdo už má na DC výstup BELu pověšený Axpert, třeba se někdo ozve kdo má s tímto zkušenosti?
Pawel píše: Není potom lepší koupit přímo Axperta 5kW a třeba na dva roky nějaké starší olovo FV pole potom může být 4 nebo 5 kWp. Potom je využití úplně jiné a přes léto klidně ostrov.
Na první pohled to vypadá, že je Axpert lepší volbou, ale není to tak úplně pravda. Bojler spolkne za den klidně 10kWh denně, odběr tělesa bojleru je dejme tomu 2kW, zkusím popsat problém:
Takže ráno je baterie vybitá dejme tomu na 50%, slunce pálí do panelů, Axpert má k dispozici třeba 3,2kWp, které srazí účinnost na 3kW, tedy 2kW teče do bojleru a z 0,8kW se dobíjí baterie a 200W jde do rozvodů (lednice, router apod.).
Pak zaleze slunce, panely dají 0,5kW, do bojleru teče 2kW, barák spotřebovává 200W, po započtení účinnosti leze z baterií cca. 2kW a co čert nechtěl bude to liják a slunce nevyleze a panely daj třeba jen 200W, Axpert sežere půlku ve ztrátách a Vy budete sledovat displej s růžencem v ruce, aby už trochu konečně zasvítilo, jinak to padne na vypínací napětí... No, a až vyleze slunce, tak bojler bude nahřátý a honem honem to cpát rychle do baterií večer, jenže počasí bude dělat naschvály a večer máme v baterii bídných 30% a ráno znovu, ale třeba s 10%? To by ta baterka musela cca. 20kW.h (takže cena i v použitým olovu je vysoká) a navíc by se zbytečně cyklovala.
Na to stačí v BELu zvolit režim 4 a když bude bojler nahřátý třeba jen na 50°C tak to přepne na DC výstup do Axpert a baterky budu mít nabité na 70%...pravda, programování jedním mikrospínačem s jednou LED je anti user friendly, ale do toho člověk párkrát hrábne a pokud vše funguje, nechá to už tak.
jásám píše:já pochopil, že Bel je právě určen k bojleru, ale jen k němu, vzhledem ke křivce atd. a myslel jsem, že ty čínské jsou právě universálnější (nemyslím lepší). OK, seru na to a budu čekat na Bel
BEL je určen pro odporovou zátěž, tedy především bojler. Zkoušel jsem přímotopy (bez ventilátoru), rychlovarku, fritézu a paralelně k tomu i notebook nebo nabíječku telefonu (samotné nabíječky regulátor nebere, tedy nevidí zátěž a přepíná na DC výstup). Pokud jde hlavně o ohřev vody, zvolil bych BEL (případně Siton, Oplocký apod.) regulátor na bojler. Klasické měniče potřebují baterii a na provoz bojleru z takového měniče ta baterie musí být taky dost velká, tudíž drahá...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od cipis »

10kWh na bojler? To je tak na ohřátí skoro 200 litrů vody z 10°C na 55°C.
Běžný uživatel s 80l bojlerem za den spotřebuje v průměru 2,3 kWh.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od thomas.007 »

A proč ne 10kW.h, když si žena napustí vanu a děti chtějí taky, tak já jsem rád že mi něco ze 160l zbyde. Ohřát 160ltr. z 10 na 55°C sežere 8,5kWh, ale z baterek si to pronásobme účinností 90%, takže kolik...9,4 kW.h ať nežeru?
Někomu stačí 80ltr., žena mýho kolegy se ráda dlouho sprchuje a ten má 200 ltr. a každej den je prakticky bojler vyčerpaný. Proto jsem si FV pořídil, abych tohle srazil. Někomu stačí 80ltr., my jsme 4 v baráku a máme 160 ltr., je to moc? Dle ČSN EN 15316-3-1 (060401) – Část 3-1: Soustavy teplé vody, je spotřeba teplé vody 40ltr./osobu a den?
Takže moc? Jak to kdo vezme, taky se můžu každý den umýt ve 2ltr. vody z rychlovarky a tvrdit, že 80l je zbytečně moc?
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od cipis »

No ono to všechny brzo přejde ... Jako vyčabrat 200l bojler, to je už umění. Ale tak když na to někdo (zatím) má ...

Nahřívat bojler z baterky je ta největší hovadina. Je to totiž bezkonkurenčně nejdražší způsob. Jen projitím přes baterku a měnič a jejich amortizaci to udělá 5,50 Kč/kWh ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Pawel »

Když požaduji denní výrobu 15kWh tak k tomu musím mít také adekvátní výkon panelů a ne 3,2 kWp.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od thomas.007 »

Když reaguji na původní žadatelův dotaz, tak odpovídám na 6ks panelů 405Wp, je to málo píšu 8ks. 8x405 = 3,24kWp.
"V budoucnu (pokud budou peníze nazbyt)"...takže tazatel takový balík peněz nyní nemá, proč mu blbnout hlavu Axpertem (nebo Victronem) hromadou panelů, velkou a drahou baterkou když ty peníze evidentně nemá?
Z toho my vyplývá, že chce nyní ušetřit za TUV, protože se obává toho co na podzim nastane a nemá finance hned ostrovní systém 10kWp s 20kWh LiFePO4 baterkou a třema 10kW měničema...
Přihodit další panely a koupit pořádný měniče může i později, BEL pak hodí do šuplíku a vytáhne případně až bude reklamovat jeden měnič. Taky proč by měl kupovat 3 měniče na 3f systém? Myslím si že dost solárníků zde od 3f jenom odrazují, ať je to spotřebou naprázdno nebo jinými problémy. Třeba zjistí, že 3f vlastně nepotřebuje atp.

Předpokládám, že tento web se zaobírá soběstačností a nezávislostí, ne tím jak utopit čtvrt mega s bodem návratnosti v nedohlednu? Někdo ty peníze má, tak je tom raději utopí než aby mu to sežrala inflace.
Někdo tolik peněz nemá a chce jen tu trošku ušetřit a vzhledem k tomu jak se vyvíjí ceny energií, se mu to při současných cenách vrátí za pár let.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Hyp »

thomas.007 píše:Pokud jde hlavně o ohřev vody, zvolil bych BEL (případně Siton, Oplocký apod.) regulátor na bojler. Klasické měniče potřebují baterii a na provoz bojleru z takového měniče ta baterie musí být taky dost velká, tudíž drahá...
A on jeste neexistuje “nejaky 3,6 kW klasicky menic”, ktery to do bojleru bude posilat jen kdyz bude plny osvit a ne pres baterky?

Ze bych casem vyuzival energii i jinak, treba do virivky? Jenze ta uz ma nejen 2 kW topidlo ale i elektroniku, fukar…

BEL (případně Siton, Oplocký) super, teda nevim zda 5500,- za bel hotovy je adekvatni… ale jak tu padlo, hodne elektriny zustane asi na strese…

Predstava zatim je, ze kdyz to slunce bude prazit, zapne se jak odporove zateze, tak ale i treba cerpadla (filtrace), i vedle dobijeni (zatim starych olovo zaloznich baterek).
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od rva »

Klasický měnič? No není moc důvodů aby existoval. Z FV panelů je výroba velmi proměnlivá (jak během dne, tak při střídání oblačnosti). A využívat všechno, co dávají panely, umožňují právě střídače typu BEL. Ke "klasickému" střídači by muselo být připojeno mnohem víc FV panelů, jinak by střídač běžel jen za slunce kolem poledne.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek