Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Ostrovní elektrárna připojená do sítě-"kočkopes"

Příspěvek od Jardat »

Ahoj.
Objevil jsem u i4wifi "kokčkopsa" v podobě poloostrovní elektrárny.
Mají k tomu i příslušný dokument.
Celé jejich řešení vypadá zajímavě, nicméně si nejsem jisý tím , zdali to je legální.
Co vy na to ?
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-Czech.pdf
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

Viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=906#p13166

EDIT: Jeste bych dodal.. To neni poloostrov. To je ongrid snazici se zabranit pretoku do site.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od Pavel.Simon »

tomas píše:
mypower.cz píše:Tak v te souvislosti me jeste napada, ze vlastne distributor takto muze i branit vyrobe konkretni ongrid FVE. Staci nechat napeti v siti pobliz FVE treba na 250 a menice jsou vlastne timto vyrazeny, protoze vys jit nemuzou (maji to tak nastaveno). To muze byt docela i zneuzitelne (tim kdo energii vykupuje), nebo ne? A vyrobce to ma nejak moznost ovlivnit nez moznosti si stezovat, a nebo jit pres 250, coz asi uz vypali pul spotrebicu lidem v okoli ?
Pokud distributor na trafu nastaví 250V a impedance sítě v místě připojení střídače je 1Ω. Tak do zvýšení napětí na 253V stačí proud 3A a tedy výkon 3*253=759W. Protože máme tři fáze tak 759*3=2,277kW. Větší výkon tam nepřipojíte. A to impedance 1Ω je ještě dobrá, jsou i horší hodnoty.
Tomáš, prosím ťa vysvetli mi laikovi ako si k tým číslam došiel
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Ostrovní elektrárna připojená do sítě-"kočkopes"

Příspěvek od kybos »

Jardat píše:Celé jejich řešení vypadá zajímavě, nicméně si nejsem jisý tím , zdali to je legální.
Co vy na to ?
Zajímavé to bude, až budou mít mikroměniče adekvátní ceny. Zatím lze pořídit mikroměnič za makrocenu, která je vyšší než cena panelu, který elektřinu vyrábí. Pokud pro běžný RD vezmeme v úvahu použití 10 až 20 panelů, je suma výdajů za mikroměniče daleko za hranicemi návratnosti. Do cenové bilance je nutno také zahrnout hlídací proudová relé a další prvky systému. Reálné využití to může mít pro někoho, kdo hodlá použít jeden panel k vylepšení energetické bilance. V tomto případě se může stát, že celková pořizovací cena bude výhodnější, než u větších systémů.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od matej »

No .. ten odkazovaný dokument a zmíněné řešení se pramálo odlišuje od normální on-grid elektrárny, která je připojována k síti pokud spotřeba domácnosti překročí nastavenou hodnotu. Nejde vůbec o to jestli se použijí "Grid-Free" měniče anebo jeden vetší (a levnější?) měnič pro všechny panely.
Ovšem s tím spínáním dle odběru domácnosti .. no. Nedokážu si dost dobře představit jakou hodnotu proudu (procentuální z max. výkonu elektrárny) nastavit na proudovém relé tak, aby to fungovalo dobře a efektivně a zároveň se zcela zabránilo průtokum do sítě. Protože to neumí snižovat a zvyšovat výkon z panelů dle potřeby, jenom celou elektrárnu zapínat a vypínat. Částečně to lze vyřešit použitím více proudových relé .. ale ani v tom případě si myslím že to nebude zdaleka optimální.
No a samozřejmě .. ta legendární galvanická oddělenost. Tvůrce dokumentu je přesvědčen o výkladu pojmu "prokazatelně galvanicky oddělený" .. V podstatě potom ale každý on-grid měnič s transformátorem (používali se hlavně pro amorfní panely) tuto podmínku splňuje a lze ho legálně připojit do sítě pokud se zamezí přetoku do sítě?
Nic by mne nepotěšilo více než kdyby to byla pravda.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od tomas »

Pavel.Simon píše:
tomas píše: Pokud distributor na trafu nastaví 250V a impedance sítě v místě připojení střídače je 1Ω. Tak do zvýšení napětí na 253V stačí proud 3A a tedy výkon 3*253=759W. Protože máme tři fáze tak 759*3=2,277kW. Větší výkon tam nepřipojíte. A to impedance 1Ω je ještě dobrá, jsou i horší hodnoty.
Tomáš, prosím ťa vysvetli mi laikovi ako si k tým číslam došiel
Základ je R=U/I ;) .
"Tak do zvýšení napětí na 253V stačí proud" I=U*R = (253-250)*1=3A
Oprava: I=U/R = (53-250)/1=3A
Výkon P=U*I = 3*253=758W
Naposledy upravil(a) tomas dne ned led 27, 2013 4:32 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od Pavel.Simon »

tomas píše:
Pavel.Simon píše:
tomas píše: Pokud distributor na trafu nastaví 250V a impedance sítě v místě připojení střídače je 1Ω. Tak do zvýšení napětí na 253V stačí proud 3A a tedy výkon 3*253=759W. Protože máme tři fáze tak 759*3=2,277kW. Větší výkon tam nepřipojíte. A to impedance 1Ω je ještě dobrá, jsou i horší hodnoty.
Tomáš, prosím ťa vysvetli mi laikovi ako si k tým číslam došiel
Základ je R=U/I ;) .
"Tak do zvýšení napětí na 253V stačí proud" I=U*R = (253-250)*1=3A
Výkon P=U*I = 3*253=758W
Ďakujem, predpokladal som, ale nebol som si istý.
Ešte jedna otázka 1Ω je dobre, lebo malé? Alebo veľké? Lebo ak si do tých vzorov dám hodnoty pod 1Ω tak mi preneseny výkon dost klesá, ale laicky by som povedal čím menší odpor vedenia tým lepšie, nie?
Tuto fyziku som mal tak dávno, a aj deti sa to učili už pred 10 rokmi. Tak mi tieto základy vyficali z hlavy.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od Pavel.Simon »

matej píše:No .. ten odkazovaný dokument a zmíněné řešení se pramálo odlišuje od normální on-grid elektrárny, která je připojována k síti pokud spotřeba domácnosti překročí nastavenou hodnotu. Nejde vůbec o to jestli se použijí "Grid-Free" měniče anebo jeden vetší (a levnější?) měnič pro všechny panely.
Ovšem s tím spínáním dle odběru domácnosti .. no. Nedokážu si dost dobře představit jakou hodnotu proudu (procentuální z max. výkonu elektrárny) nastavit na proudovém relé tak, aby to fungovalo dobře a efektivně a zároveň se zcela zabránilo průtokum do sítě. Protože to neumí snižovat a zvyšovat výkon z panelů dle potřeby, jenom celou elektrárnu zapínat a vypínat. Částečně to lze vyřešit použitím více proudových relé .. ale ani v tom případě si myslím že to nebude zdaleka optimální.
No a samozřejmě .. ta legendární galvanická oddělenost. Tvůrce dokumentu je přesvědčen o výkladu pojmu "prokazatelně galvanicky oddělený" .. V podstatě potom ale každý on-grid měnič s transformátorem (používali se hlavně pro amorfní panely) tuto podmínku splňuje a lze ho legálně připojit do sítě pokud se zamezí přetoku do sítě?
Nic by mne nepotěšilo více než kdyby to byla pravda.
No v Čechách to máte "jednoduchšie" - náš zákon hovorí teraz, že "nie je spojený s distribúciou sieťou" ale novela v parlamente, že "preukazatelne fyzicky oddelený" a to už žiadne galvanicky oddelenie nepomôže.
Galvanicky oddelenie je aj oddelovacie trafo 1:1, však?
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna připojená do sítě-"kočkopes"

Příspěvek od abrams »

Jardat píše:Ahoj.
Objevil jsem u i4wifi "kokčkopsa" v podobě poloostrovní elektrárny.
Mají k tomu i příslušný dokument.
Celé jejich řešení vypadá zajímavě, nicméně si nejsem jisý tím , zdali to je legální.
Co vy na to ?
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-Czech.pdf
Zdravím ,

je to zajímavé řešení , ale :
1. galvanické oddělení od DS znamená NEvodivé spojení - galvanické oddělení splňují pouze el. zařízení oddělená od DS nevodivou mezerou od 1mm (přepínací relé - stykač) do n+1 světelného roku :lol: .
2. cena / výkon těchto měničů je zatím velmi vysoká - kdych jimi chtěl nahradit můj 4kW ongrid měnič tak by to stálo téměř dvojnásobek :uh: .
3. ohlídat dodávku el. do DS je bez galvanického oddělení zhola nemožné - dig. elměry. umí odhalit a zaznamenat každý prd , a hned žalovat distributorovi . Nedivil bych se kdyby distributor dodávku vyhodnotil mnohem závažnější než-li černý odběr .

...
Nevím jak Vy , já mám z toho včerejšího výtěze hodně smíšené pocity ... :wall: . Jsem zvědav kolik dobrého bude "vykonávat nad rámec zákonných pravomocí " ... Až (né kdyby) se pustí do svého boje za jádro a proti OZE ... to se teprve budeme divit :eek2: .

Přeji Všem pevnné nervy a slunce na obloze

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od gupa »

I4wifi neručí za své informace, nelze zpětně žádnou škodu vymáhat, jsou to obyčejní čínští kšeftaři. Pokud někdo jako úřad píše o galvanickém oddělení od DS, tak nemůže ve svém tvrzení mluvít o nějakém DC obvodu měniče. Mají ten reklamní slogan špatně napsaný, ale velmi dobře ilustrovaný, protože ten dotyčný jediný pravdivý obrázek okolo gridfree zřejmě luply někde z nějaké reklamní brožury.
Bez názvu3.JPG
Na obrázku jasně vidím jako galvanický prvek UPS, kde na záložní obvod (zeleně) je napojen gridfree a distribuční přípoj červeně je smozřejmě jednosměrný. Takže veškerou odpovědnost přenáší vlastně na kupujícího aniž by nesly jakoukoli odpovědnost za své (re)klamní údaje. Gridfree bez povolení doma jedině s malou UPS. Tak to chápu já. Jedná se v terminologii energetiků o nevýdělečný soukromý mikroostrov, protože ostrovní provoz se může chápat např. i jako lokalita, kde jsou např. napojeny nějaké významnější elektrárny a při výpadku přípoje (stejně jako u UPS) jede část DS ostrovně. Tak funguje také DS.

Ostrovně vidím v gridfree možnosti např. v případě, že si obec zřídí vlastní DS a povolí podle svých podmínek svým občanům napojit se. Potom je už jen otázkou kdy se dva vlastníci DS domluví a navzájem obchodují s přebytky. To je ale oficiální věc, která nese mnoho papírování.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od tomas »

Pavel.Simon píše:
tomas píše:
Pavel.Simon píše:
Tomáš, prosím ťa vysvetli mi laikovi ako si k tým číslam došiel
Základ je R=U/I ;) .
"Tak do zvýšení napětí na 253V stačí proud" I=U*R = (253-250)*1=3A
Výkon P=U*I = 3*253=758W
Ďakujem, predpokladal som, ale nebol som si istý.
Ešte jedna otázka 1Ω je dobre, lebo malé? Alebo veľké? Lebo ak si do tých vzorov dám hodnoty pod 1Ω tak mi preneseny výkon dost klesá, ale laicky by som povedal čím menší odpor vedenia tým lepšie, nie?
Tuto fyziku som mal tak dávno, a aj deti sa to učili už pred 10 rokmi. Tak mi tieto základy vyficali z hlavy.
Mám tam chybu, blbě jsem to převedl. Správně to je:
I=U/R = (253-250)/1=3A
výsledek to ale v tomto případě nezmění a to mne zmátlo. Pro 0,5Ω to bude
(253-250)/0,5=6A
Výkon P=U*I = 253*6=1518W

Více na straně 3 zde:
files.sma.de/dl/7418/Netzanschluss-UCZ083010.pdf
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od Jardat »

Díky za odpovědi.
Myslel jsem si že to bude jen kulišárna, na kterou když někdo skočí, tak si pěkně zavaří.
havran
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 30, 2012 4:32 pm

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od havran »

A co si myslíte o tomto: http://gwl-power.tumblr.com/post/403347 ... ge-setup-a
Je to taky kulišárna? Na fotce vidím několik mikroinvertorů běžících paralelně.
Jardat píše:Myslel jsem si že to bude jen kulišárna, na kterou když někdo skočí.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

Napada me zasadni problem mikromenicu a to ze nejsou schopny pracovat pri vypadku site, jsou na ni tedy zcela zavisle. Vypadne sit a nemaji se na co prifazovat. A pokud pousti do domovnich rozvodu proud i pokud sit nejede tak jak pise dedo "ruky preč od neho".
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od ctirad »

ixo píše:Drama, nevidel by som to až tak dramaticky. :) Veď ide o takmer to isté ako pri UPS - tá má tiež vlastný zdroj energie, ktorý by sa mohol pri poruche "prelievať" do DS, ale nie je dôvod toto riziko riešiť.
UPS je naprosto standardní spotřebič, který rozhodně za žádných okolností do sítě nic pouštět nemůže. Otázka legality je u mikroinvertoru opravdu na místě. Nevím, jak u těch ostatních, ale konkrétně u toho, co prodává i4wifi v tomto ohledu hodně mlží a protiřečí. Už celý ten název "grid free" evokuje něco co je zcela nezávislé na síti, ale při tom ve FAQ mají:

Kód: Vybrat vše

Může Mikroinvertor pracovat jako samostatný měnič? (v ostrovním režimu).
Ne, mikroinvertory jsou měniče navržené jako on-grid (vázané na síť). Pracují pouze v souladu se sítí. Pokud je síť odpojena, mikroinvertor se okamžitě vypne. Vzhledem k evropským normám není možné tuto funkci vypnout.
Což je pravda, MI opravdu nemůže být ostrov, když je připojený do sítě a synchronizuje se na ní. Ale při tom v dokumentu http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-Czech.pdf se píše:

Kód: Vybrat vše

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve svém stanovisku sděluje, že veškeré individuální zdroje energie musí být  prokazatelně galvanicky oddělené od elektrizační soustavy. 
Mikroinvetory tento požadavek plně splňují, protože DC  část je úplně galvanicky oddělená 
díky vysokofrekvenčnímu (HF) oddělovacímu transformátoru.
A odvolávají se při tom na stanovisko ERÚ týkající se ostrovního provozu:

Kód: Vybrat vše

[b]Pojem  ostrovní  provoz[/b]  chápe ERÚ  v tomto  případě jako  provoz  energetických  zařízení (zdrojů  a  k nim  připojených  spotřebičů)  prokazatelně  galvanicky  oddělených  od 
elektrizační soustavy, a to nejenom spínacím nebo jistícím prvkem.
Což nevím jestli je pokus o vtip nebo naopak geniální využití díry v zákoně, protože zdroj energie je MI jako celek a nikoliv jenom ten jeho galavanicky oddělený primár. Co o tom soudíte vy?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

Uz z pohledu obchodniho je ten nazev GridFree velmi velmi zavadejici a lzivy, mozna az napadnutelny. Nic proti i4wifi, zajiste maji kvalitni produkty a priznive ceny, a mozna tohle je vedenim nezvladnuta aktivita nejakeho horliveho nove prijateho obchodnika, ale byt i4wifi tak asi brzdim a to mozna i zpateckou. Tohle totiz neni GridFree ale GridDepend. Uz z toho duvodu ze bez frekvence ze site se to neobejde. Takto ten produkt vnimam trebas ja ..
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

Mimochodem .. co se stane UPSce, kdyz sit vypadne, v domacnosti mame mikromenice a zdrojem nejake casti domacnosti vcetne mikromenice bude pouze UPS? Je nekde popsano jak se chova tento mikromenic za pritomnosti UPS kdy je mikromenic pripojen az za UPS a sit vypadne? Nebo je to neslucitelne a takove zapojeni proste nelze?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od abrams »

mypower.cz píše:Mimochodem .. co se stane UPSce, kdyz sit vypadne, v domacnosti mame mikromenice a zdrojem nejake casti domacnosti vcetne mikromenice bude pouze UPS? Je nekde popsano jak se chova tento mikromenic za pritomnosti UPS kdy je mikromenic pripojen az za UPS a sit vypadne? Nebo je to neslucitelne a takove zapojeni proste nelze?
Zdravím ,

jestli se tato zařízení snesou za popsaných podmínek záleží na dvou faktorech :
1. UPS má kvalitní výstup v toleranci ONgrid měniče , nebo ONgrid měnič skousne i třebas trapéz
2. je-li okamžitá spotřeba za UPS vyžší než-li okamžitá výroba ONgrid měniče :arrow: pokud ne tak se může stát že ONgrid zabije UPS :hell: .

Já zkoušel 2,5kW sínus měnič + 500W ONgrid při odběru domu cca 600W :arrow: ONgrid jel až na 480W , čímž odlechčil zátěž sínus měniči . Netroufnul jsem si snížit spotřebu domu pod výkon ONgrid měniče - docela dlouho sem šetřil abych si koupil toho 2,5kW sínusa a bál jsem se jej odpálit :? .

Elektronům zdar *cloud*

PS. bude-li někdo mít odvahu to vyzkoušet , tak bude mít můj obdiv ... přežijou-li bez úhony :fuuu: .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od Lui »

abrams píše:PS. bude-li někdo mít odvahu to vyzkoušet , tak bude mít můj obdiv ... přežijou-li bez úhony :fuuu: .

Tak z princípu by aj mňa zaujímalo čo to "funguje"...
Ak by si prišiel ku mne s tým on-grid meničom,som ochotný to vyskúšať s meničom ktorý má čistý sínus.... :)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Mikro měniče pro snížení spotřeby elektřiny

Příspěvek od mypower.cz »

Jeste jedna otazka ..
Jaky je rozdil mezi:

a) [ FV Panel => DC => Mikromenic => AC => Spotreba <= ] <= AC <= Distribuční síť
b) [ FV Panel => DC => OnGridmenic => AC => Spotreba <= ] <= AC <= Distribuční síť

co je v [ ] je v baraku.

Rozdíl je v tom, ze a) je udajne bez povoleni a pro b) je nutno povoleni?
Neni to v principu jedno a to same ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek