FVE svepomoci

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Ahoj, prosím o radu. Máme rodinný dům, vše na elektřinu. Roční spotřeba cca 5MW. Střecha je orientována na jihozápad. Chtěl bych systém který by šel abych mohl rozdělit střechu na dva okruhy například 8+8 panelů na východní a západní stranu, ikdyž v létě slunce od rána svítí na obě strany, ale v zimě je to horší. A aby systém fungoval tak že primárně bude napájet domov, když bude vyroba větší tak do baterek. Děkuji za rady jak to udělat. Jsem laik.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Soban »

Tak v první řadě třeba zjistit co vše musí běžet zároveň, zda potřebuješ 3f elektrárnu nebo ne a zda chceš nějaké levnější řešené v podobě axperta a jeho klonů a nebo drahé ale značkové zařízení victron.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Díky za odpověď. No chtěl bych spíš 3f elektrárnu, kuli lepší regulaci, aby se zbytečně nebralo ze sitě. A zároveň no je to klasická domácnost, většinou nejede nic extra zároveň, ale občas se pere vaří, ohřev vody, ten asi nejvíc, čerpadlo ze studny. Řešení nemusí být top, ale zase ne něco co nic nevydrží.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od bokser01 »

Na to co popisuješ si myslím vyhoví i 1f 5kw měnič na 48V systému... Já přesně to co popisuješ ukrmím na 24V 3kw systému jenže mám nevýhodu že nemohu k bojleru například pustit další velký spotřebič jako třeba pračka... Ten 5kw to ale již umožnuje
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od sisdale »

A mas nejaky 3f spotrebic? To co jsi vyjmenoval to vse lze hodit na 1f. Tedy prepinac siti muze prehodit domaci rozvody z 3f DS na 1f menic s dostatecnou kapacitou. Pokud nemas 3f spotrebic, tak toto reseni je vyhodnejsi, protoze i asymetricky 3f menic ma max limit na jednu fazi. Takze pak jej musis dostatecne nadimenzovat, aby zvladl nejvetsi zatez na fazi. Jedine na co si musis dat pozor je zda vsechny nulove vodice jsou svedeny do hlavniho rozvadece, kde by jsi mel prepinac siti. Jinak hrozi, ze by ve tve instalaci mohlo dojit k pretizeni nuloveho vodice.

Ja prehazuji 3f DS na 1f menic v celem dome - mam uplne vse na elektrinu, plyn nepouzivam vubec. Mam tedy 2 menice parallelne pro vetsi vykon a nemam problem se soudobosti spotrebicu - celkovy vykon 11kW stabilne. Vetsina menicu dnes umi na kratky cas dat temer 2x vetsi vykon, takze se s tim hrave pokryje rozbehovy proud vetsich motoru (cerpadla na vodu, cerpadla ve virivce, nucena ventilace, dnes jiz zakazane vykonnejsi vysavace a podobne).
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

No máme jen indukcni desku ktera je na 3f, ale někde jsem slyšel že ten 1f střidač ti to nemusi tolik pokryt a pak zbytečně odebiraš ze sitě. To řešení vypadá suprově, ale jelikož jsem laik v tomhle,hledám i někoho s kým by se dalo domluvit na zapojení, samozřejmě práci zaplatim.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Soban »

No pak jsou řešení 2...

1.) Indukční desku necháš na DS a nebudeš to řešit.
2.) Některé umí běžet i na jedné fázi s nějakým omezením - zjisti z návodu.

K firmám a montáži.

1.) Dáš to firmě a budeš chtít dotaci.....

Výhody:

Budeš vše mít oficiálně připojené
Můžeš přebytky prodávat

Nevýhody:

Zaplatíš většinou stejnou cenu jako kdyby jsi si to dělal sám a bez dotace.
Nemůžeš to rozšiřovat, a cokoliv v tom měnit když zjistíš že to nevyhovuje.

2.) Dáš to firmě a nebudeš chtít dotace

Tak tady nevím zda to nějaká firma veme když rejžují na dotacích....

3.) Budeš to dělat sám + nějaký známý elektrikář

Nevýhody:

Nemůžeš to mít oficiálně připojené k DS takže musíš stavět ostrov.
(Tak ono by to šlo oficiálně připojit ovšem třeba používat zařízení co jsou schválená pro připojení k DS mám dojem že to victron má a pak hromada papírování, razítek revizí atd.... tak jde o to zda to za to stojí?)
Takže buď pošlape barák na FVE a nebo přepínačem přepneš na DS.
Nemůžeš nic prodávat.

Výhody:

Můžeš si dělat co chceš a do 10kWp nic nepotřebuješ.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od cipis »

3f je naprosto zbytečné stavět, i kvůli tak malé spotřebě a nepotřebě točitých strojů.
Indukční deska bývá na 2 fáze, na třetí se připojuje trouba.
Indukční deska, pokud nemá připojené dvě fáze, ale jen jednu dohromady, tak většinou potřebuje 25A, ale některé se dají nastavit na míň. Tedy mrknout do návodu, jestli to ta tvoje podporuje. Zrovna teď jsem se na jednu za 4,5 tis. Kč koukal, že to má nastavitelné 7/5,5/4,5/3,5/2,5 kW, takže se to dá pořešit.
Co se samozřejmě musí pořešit, tak souběh zátěží. Trouba si vezme klidně i 3,5kW, tak k tomu zrovna asi vařit nepůjde.
Byť ty maximální příkony to má pouze na začátku, jak se to nahřeje, tak už to jen udržuje a není ten odběr tak "šílený".
Tj. kalkulačku a měřák spotřeby do zásuvky a počítat.
U 3f je problém v tom, že to neumí operativně rozdělit 0-100% na fázi. Takže by pak strašně záleželo, co máš kam naházené a co a jak by jelo dohromady. U 1f je zase problém v momentě, kdy nemáš dotahané všechny nuláky do rozváděče, ale máš je pospojované po cestě. Pak budeš ten nulák těžce přetěžovat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od glottis »

Soban píše:No pak jsou řešení 2...

1.) Indukční desku necháš na DS a nebudeš to řešit.
2.) Některé umí běžet i na jedné fázi s nějakým omezením - zjisti z návodu.

K firmám a montáži.

1.) Dáš to firmě a budeš chtít dotaci.....

Výhody:

Budeš vše mít oficiálně připojené
Můžeš přebytky prodávat

Nevýhody:

Zaplatíš většinou stejnou cenu jako kdyby jsi si to dělal sám a bez dotace.
Nemůžeš to rozšiřovat, a cokoliv v tom měnit když zjistíš že to nevyhovuje.

2.) Dáš to firmě a nebudeš chtít dotace

Tak tady nevím zda to nějaká firma veme když rejžují na dotacích....

3.) Budeš to dělat sám + nějaký známý elektrikář

Nevýhody:

Nemůžeš to mít oficiálně připojené k DS takže musíš stavět ostrov.
(Tak ono by to šlo oficiálně připojit ovšem třeba používat zařízení co jsou schválená pro připojení k DS mám dojem že to victron má a pak hromada papírování, razítek revizí atd.... tak jde o to zda to za to stojí?)
Takže buď pošlape barák na FVE a nebo přepínačem přepneš na DS.
Nemůžeš nic prodávat.

Výhody:

Můžeš si dělat co chceš a do 10kWp nic nepotřebuješ.
Bod 3 neni pravda, i kdyz to udela sam, muze to mit oficialne pripojene na DS. Minimalne bez pretoku to je celkem snadne.
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

Diky za odpovědi. Právě jsem našel na netu nějakou sestavu s hybridnim meničem, kterej neumi přetoky do sítě, takže by to mělo jit bez povolení jak píše prodejce. Tak se vás chci zeptat do čeho jít, jestli 1f, nebo 3f, vykon cca 6kw, a baterky cca 10kw. Mohl by mi někdo říct jaká by byla zhruba cena sestavy. A ještě do budoucna uvažujeme o klimě a elektromobilu.A jestli by mi to byl schopny někdo zapojit. Děkuji
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od kodl69 »

Znovu a znovu ty indukční desky: Zatím jsem se nesetkal s 3f indukční deskou, a to jsem jich zapojoval cca 20 různých typů (občasná spolupráce s se stolařem) vždycky je to L1+N, L2+N a nikde není napsaný, že to nemůže být napojeno všechno na L1, ony jsou to vlastně dvě samostatný elektroniky, každá pro dvě plotýnky. Některý indukce mají možnost v menu nastavit max. odběr - to je to správný řešení, pokud to nedokáže uhlídat pověřená obsluha...
P.S. odpověď na poslední otázku: 6kW v jedné fázi ti nikdo nepřiojí k DS. Musíš si prvně ujasnit, co chceš, jestli ostrov nebo elektrárnu připojenou k DS, se všemi výhodami a nevýhodami z toho plynoucími. Já osobně provozuju poloostrov a z toho, co se děje kolem s připojováním 10kW elektráren do sítě v mým okolí mám celkem srandu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

No primárně chci vše co pujde napájet z elektrárny a baterek, ale přes zimu vim že to fv neutahne tak proto to řešit i přes DS.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od 10055 »

tu indukci bych na to vůbec nedával
pokud můžu radit tak kvůli souběhu spotřebičů bych začal minimálně na 8kW měniči na 1F
a na baterce taky zrovna přitlačit ->já mám tedy nevýhodu kdy jsem mezi kopci a první slunce na střechu i teď se mi dostane až po 8 hodině a v 18:00 už ho mám zase za dalším kopcem
když to vezmu matematicky 5MW/365=13,7kW na den ->ať mně někdo neukamenuje je to fakt jen matika
vím je to jen průměr ale co horší dny, tu baterku bych šel minimálně na spotřebu jednoho dne
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od cipis »

Já bych se té indukce nebál, když tam bude poučená obsluha. Když bude zavařovat a ještě u toho vařit další jídlo a k tomu péct v troubě, tak ano, v ten okamžik bude vhodnější to přepnout na DS.
Ale pokud budu dopo péct kuře k nedělnímu obědu a na plotně bude polévka, tak proč nevyužít slunka?
Ale pro obsluhu je to fakt vyšší dívčí, některým se nedá vysvětlit, že nemůže pustit všechno naráz.
Jenže to je princip fungování na FV, musí se spotřeba přizpůsobit výrobě elektrárny.
Pokud obsluha nechce nic řešit a nic měnit na návycích, tak to má smysl akorát do vody, s automatickou zálohou pomocí DS. Ale pak zase může někdo frflat, že je ráno voda vlažná a ne teplá ... Ale to je už boj na jiné frontě.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od 10055 »

přesně k tomu většina z nás asi dojde
někdy si říkám čím ta moje polovička uvažuje

jinak ještě jsi se ptal na cenu , já začal někdy v prosinci s postupným nákupem a protože si myslím, že jsem dost hračička v hledání cen tak jsem se dostal na aktuálních cca 180TCZK
jeden příklad za všechny:
nastavitelný držák solar vario - zde na foru se dá sehnat za cca 185,- za kus a kolega fakt posílá za hubičku
hledej jinde a cena může být 290,- při potřebě cca 40ks znamená úsporu 4000,- a to už poznáš
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od mopadzi »

mám 3f indukci připojenou na jednu fázi. Funguje..polovička si zvykla nehonit ji na všech plotnách na plný výkon a je sopokojenost (2x4kW měnič)
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

No nevadi nam se přizpusobit tomu že nepojede vše naraz, to snad ani nikdy nejelo, ale jde mi o to, že se v tom fakt moc nevyznam a potřeboval bych někoho kdo by mi to dal dohromady tak aby to jelo, abych nemusel pořád někde litat a řešit nějakej problém. Chtěl jsem to řešit přes firmu, ale ty ceny jsou i s dotacema celkem mazec, tak by mě zajimalo kolik by mě to vyšlo kdybych si to dělal sám.
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

10055 píše:přesně k tomu většina z nás asi dojde
někdy si říkám čím ta moje polovička uvažuje

jinak ještě jsi se ptal na cenu , já začal někdy v prosinci s postupným nákupem a protože si myslím, že jsem dost hračička v hledání cen tak jsem se dostal na aktuálních cca 180TCZK
jeden příklad za všechny:
nastavitelný držák solar vario - zde na foru se dá sehnat za cca 185,- za kus a kolega fakt posílá za hubičku
hledej jinde a cena může být 290,- při potřebě cca 40ks znamená úsporu 4000,- a to už poznáš
A jaky máš parametry ?
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od 10055 »

většina je v podpisu
měnič aktuálně AESUN 8Kw - obdoba Axpert MAX 7200

klidně koukni na mé domovské téma
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od cipis »

Buď budeš furt někde lítat a něco řešit nebo to zaplatíš, to si nevybereš ...
Každý ostrov je naprosto individuální, každý to má jinak. Už jen třeba kvůli těm polovičkám.
Je třeba si stanovit priority a zjistit, co vlastně chceš. Dále pak, jak jsem psal, měření.
Ono třeba i takové sprchování, když někdo provozuje ráno, tak je dost naprd na tu spotřebu.
Největší žrout je totiž ten bojler, který ale relativně snadno nahřeješ ze slunka. Další trvalá spotřeba jsou chladničky, mražáky, wifiny, kamery atd., kde to ve finále hodí klidně i několik stovek W. Krom té chladničky/mrazáku je to celkem bez nároků na výkon měniče, ale zase je třeba dostatečně dimenzovaná baterie, aby to vydrželo noc+24 hodin. U chladničky/mrazáku zase potřebuješ spolehlivou zálohu, když dojde šťáva.

Jinými slovy, pokud ses tím neprokousával celé jaro, tak teď už sezónu nestihneš a ekonomické počty budou každou chvíli jiné ...

Pokud nechceš nic řešit, tak zvol jen vodu a nech to žít. Třeba to časem pak celé rozpojíš a půjdeš do většího projektu.
Kolik z té celkové spotřeby je ta voda?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek