FVE svepomoci

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Fliacik »

Vedeli by sme mi pls poradit co znamena toto nastavenie ?
Prave mi doma pristal Growatt SPF5000ES a zajtra to planujem nahodit no akosi som v navode nasiel parameter 24 ktori si niak neviem vysvetlit co robi.

Planujem spojit N + PE na strane ACin aj na strane AC Out dokopy vsetky 4 vodice bude to fungovat ? Pretoze inak to spravit neviem TNC siet. Neviem ci prave to nastavenie 24 nema niaky vpliv na toto zapojenie.
Velmi dufam ze sa niekto najde kto by mi to vedel ozrejmit lebo na nete som nic nensiel k tomu.
Přílohy
Snímka obrazovky 2022-07-06 o 15.28.02.png
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

cipis píše:Buď budeš furt někde lítat a něco řešit nebo to zaplatíš, to si nevybereš ...
Každý ostrov je naprosto individuální, každý to má jinak. Už jen třeba kvůli těm polovičkám.
Je třeba si stanovit priority a zjistit, co vlastně chceš. Dále pak, jak jsem psal, měření.
Ono třeba i takové sprchování, když někdo provozuje ráno, tak je dost naprd na tu spotřebu.
Největší žrout je totiž ten bojler, který ale relativně snadno nahřeješ ze slunka. Další trvalá spotřeba jsou chladničky, mražáky, wifiny, kamery atd., kde to ve finále hodí klidně i několik stovek W. Krom té chladničky/mrazáku je to celkem bez nároků na výkon měniče, ale zase je třeba dostatečně dimenzovaná baterie, aby to vydrželo noc+24 hodin. U chladničky/mrazáku zase potřebuješ spolehlivou zálohu, když dojde šťáva.

Jinými slovy, pokud ses tím neprokousával celé jaro, tak teď už sezónu nestihneš a ekonomické počty budou každou chvíli jiné ...

Pokud nechceš nic řešit, tak zvol jen vodu a nech to žít. Třeba to časem pak celé rozpojíš a půjdeš do většího projektu.
Kolik z té celkové spotřeby je ta voda?
Diky, voda si myslim že je cca 2Mw, bojlery máme 2, 2x150l. Jinak mě zajimá, jestli je lepší si to nechat od někoho kdo tomu rozumí, jako vy tady nechat udělat, kdyby to bylo možné, nebo to nechat firmě.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Diablo1st »

Fliacik píše:Vedeli by sme mi pls poradit co znamena toto nastavenie ?
Prave mi doma pristal Growatt SPF5000ES a zajtra to planujem nahodit no akosi som v navode nasiel parameter 24 ktori si niak neviem vysvetlit co robi.

Planujem spojit N + PE na strane ACin aj na strane AC Out dokopy vsetky 4 vodice bude to fungovat ? Pretoze inak to spravit neviem TNC siet. Neviem ci prave to nastavenie 24 nema niaky vpliv na toto zapojenie.
Velmi dufam ze sa niekto najde kto by mi to vedel ozrejmit lebo na nete som nic nensiel k tomu.
Prečo chcete spojiť všetky N a PE? Ja v tom moc zmysel nevidím.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Fliacik »

No pretoze su vsetky realne spojene aj v hlavnom rozvadzaci. Kedze moja siet je PEN.
A menic to ma rozdelene na AC IN L/N/PE a AC OUT L/N/PE

Ak mam zapojit vsetky vodice tak mi z toho vychadza ze N/PE na vstupe aj vystupe budu v skrate. (Spojene)
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od 10055 »

záleží kolik z těch dvou bojlerů denně vyčerpáš, ale bez měření to vědět nebudeš

myslím si, že to bude víc než 2MW navíc pokud jsou dva a začnou nahřívat v jeden okamžik tak jsou to 4kW jak vyšité

jestli by nebylo efektivnější začít jen s ohřevem vody bez baterek a uvidíš
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Neo »

Glizka píše: Diky, voda si myslim že je cca 2Mw, bojlery máme 2, 2x150l. Jinak mě zajimá, jestli je lepší si to nechat od někoho kdo tomu rozumí, jako vy tady nechat udělat, kdyby to bylo možné, nebo to nechat firmě.
Určitě bych začal bez dotace a jako ostrov se zálohou z DS. Začni jen jedním bojlerem, 3-4kWp panelů, samostatný MPPT regulátor, střídač 3-5kW nebo jako celek v levné číně, baterku 48V 100ah. Při konstrukci myslet na další možné rozšíření ( umístění panelů, přidání dalších střídačů i baterek) Uvidíš sám co ušetříš co systém zvládne napájet.
Natopit jeden bojler a pak pruhý bude ta nejjednodušší automatizace kterou budeš řešit.
Nejdůležitější je využít vše co jsou panely schopné vyrobit
Začínám stejně s jedním bojlerem- takové seznamovací zařízení :)
++
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od cipis »

To jsou dva byty nebo jsou ty dva bojlery vedle sebe? Protože jestli jsou vedle sebe, tak se nabízí je zapojit za sebou, první bude mít "předehřev" z FV a druhý z DS a nebude třeba nic dalšího řešit.
Pokud je to na jiných místech, tak dát do obou dvojité spirály a přepínací termostaty, ostatně několikrát už zde popisované a mnou i dodané foto.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

cipis píše:To jsou dva byty nebo jsou ty dva bojlery vedle sebe? Protože jestli jsou vedle sebe, tak se nabízí je zapojit za sebou, první bude mít "předehřev" z FV a druhý z DS a nebude třeba nic dalšího řešit.
Pokud je to na jiných místech, tak dát do obou dvojité spirály a přepínací termostaty, ostatně několikrát už zde popisované a mnou i dodané foto.
Jsou to dva bojlery v jednom domě, jeden v přízemí a druhý v prvním patře. A šlo by to napojit přímo na ty bojlery nebo se musí nějak upravovat. Děkuji
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Diablo1st »

Fliacik píše:No pretoze su vsetky realne spojene aj v hlavnom rozvadzaci. Kedze moja siet je PEN.
A menic to ma rozdelene na AC IN L/N/PE a AC OUT L/N/PE

Ak mam zapojit vsetky vodice tak mi z toho vychadza ze N/PE na vstupe aj vystupe budu v skrate. (Spojene)
A rozvody máte ťahané dvojvodičovo alebo trojvodičovo? Ak dvoj tak je to jedno. Ale ak troj, ja by som ich nechal spojené len v rozvádzači a ďalej šiel samostane s N a PE.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Fliacik »

Rozvody su samozrejme uz 3 vodice L/N/PE no ide to do rozvadzaca kde je to spojene L / PEN na jednej svorkovnici. Takze ak zapojim AC IN L/N/PE a AC OUT L/N/PE Tak vsetky N a PE Budu v konecnom dosledku spojene v hlavnom rozvadzaci.
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Fliacik »

Takto to moze byt zapojene ? Moc sa mi to nezda. Lebo AC IN aj AC OUT bude spojene vsetko okrem fazy.
No ak je toto zle tak potom netusim ako to ma byt spravne zapojene ak chcem prepinat DS a FVE
Přílohy
SPF5000.jpeg
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

A našel by se tu někdo kdo by mi sestavil, nebo aspoň nakreslil tu elektrárnu se všemi komponenty a zapojením aby fungovala jako ostrovni, s tim že by šla přepnout na DS, sam si na to netroufnu. Diky
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Diablo1st »

Stále nechápem, prečo chcete spojiť N a PE pred a za meničom.

V rozvádzači je bod rozdelenie tam je spojenie v poriadku, ešte by malo byť uzemnené. Ďalej v dome nevidím zmysel spojiť N a PE.
Prepínať medzi DS a FVE viete jednoducho pomocou prepínača sietí napr. TOHTO
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Fliacik »

Ja to nechcem spojit ale ono to realne spojene je uz v sieti. proste N aj PE pipa ak ho premeram merakom.
Tym padom ak to tak zapojim ako je vissie na obrazku bude to presne vsetko poprepajane. Sice v hlavnom rozvadzaci ale bude. Takze AC IN aj OUT bude spojene v konecnom dosledku vsetko spolu ako na obrazku nie?

Co sa tyka toho ATS tak jedno uz mam ale chcel som ho vyradit nech si to prepina Growatt medzi DS a PV s tym ze nulak aj zem budu spojene permanentne a bude sa prepinat len (L)
Naposledy upravil(a) Fliacik dne úte črc 12, 2022 2:22 pm, celkem upraveno 1 x.
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Fliacik »

Takze ked na AC IN zapojim len L + N z distribucky a na AC OUT zapojim L/N/PE s tym ze N a PE bude nasledne spojena v rozvadzaci tak to bude ok ? Nemusim prizemnovat aj N na AC IN strane ?
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od 10055 »

Glizka píše:A našel by se tu někdo kdo by mi sestavil, nebo aspoň nakreslil tu elektrárnu se všemi komponenty a zapojením aby fungovala jako ostrovni, s tim že by šla přepnout na DS, sam si na to netroufnu. Diky
tak nakreslit se dá všechno ale nevím jestli ti to k něčemu bude když si na to netroufneš
odkud vlastně si? třeba se ozve někdo z tvého okolí kdo bude rád k ruce
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Glizka
Příspěvky: 24
Registrován: pon črc 11, 2022 9:32 pm

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Glizka »

10055 píše:
Glizka píše:A našel by se tu někdo kdo by mi sestavil, nebo aspoň nakreslil tu elektrárnu se všemi komponenty a zapojením aby fungovala jako ostrovni, s tim že by šla přepnout na DS, sam si na to netroufnu. Diky
tak nakreslit se dá všechno ale nevím jestli ti to k něčemu bude když si na to netroufneš
odkud vlastně si? třeba se ozve někdo z tvého okolí kdo bude rád k ruce
Jsem z Litovle u Olomouce
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od sisdale »

Fliacik píše:Takze ked na AC IN zapojim len L + N z distribucky a na AC OUT zapojim L/N/PE s tym ze N a PE bude nasledne spojena v rozvadzaci tak to bude ok ? Nemusim prizemnovat aj N na AC IN strane ?
Misto kde se v dome meni soustava TN-C (od DS, mas tam PEN) na TN-C-S (typicky v prvnim domovnim rozvadeci, kde se PEN rozdeli na PE a N, kde PE je spojena na HOP/MET) muze byt v dome jen jedno. Ono pres nulove vodice tecou nemale proudy (pokud zatez neni idealni 3f ze se proud navzajem vyrusi). Takze na takovych vodicich vznikaji ubytky napeti. Samozrejme zavisi na dimenzovani vodice a taky vzdalenosti. Kdezto PE vodice jsou nepracovni a v normalnim stavu jimi netece zadny proud. Tedy N a PE nespojuj u invertoru ale ved skutecne oddelene N a PE od invertoru do hlavniho rozvadece. Tim si zajistis ze si na kovove krabici invertoru nevyrobis nejaky potencial proti zemi, ktery by nemusel byt bezpecny.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od Fliacik »

Temu som presunul aby som tu nespamoval kolegu co riesil iny dotaz.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 07#p173607
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE svepomoci

Příspěvek od marko250 »

kodl69 píše:Znovu a znovu ty indukční desky: Zatím jsem se nesetkal s 3f indukční deskou, a to jsem jich zapojoval cca 20 různých typů (občasná spolupráce s se stolařem) vždycky je to L1+N, L2+N a nikde není napsaný, že to nemůže být napojeno všechno na L1, ony jsou to vlastně dvě samostatný elektroniky, každá pro dvě plotýnky. Některý indukce mají možnost v menu nastavit max. odběr - to je to správný řešení, pokud to nedokáže uhlídat pověřená obsluha...
P.S. odpověď na poslední otázku: 6kW v jedné fázi ti nikdo nepřiojí k DS. Musíš si prvně ujasnit, co chceš, jestli ostrov nebo elektrárnu připojenou k DS, se všemi výhodami a nevýhodami z toho plynoucími. Já osobně provozuju poloostrov a z toho, co se děje kolem s připojováním 10kW elektráren do sítě v mým okolí mám celkem srandu...
Přesně tak,ty dvě fáze tam jsou jen kvůli dvěma N vedoucích do rozvaděče na můstky,aby nehořel drát N jeden,když by obsluha zapojila desku 1f a neomezila možný výkon najednou :-) tak je zle,leda by tam byl silný průřez 4mm2 .Takže není to o fázích s posunem,ale o vodičích.

S těma 10kWp /3f do DS se taky bavím,každý mi říká jak že to bude mít profi FVE na podzim .Momentálně se to pohybuje 9.9kWp/11kWh baterka/3f 10kW= 522tKč 205tKč dotace+317tKč keš a sliby s 7-10let návratností :-).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek