Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Vasek »

Zdravím,
chtěl bych rozšířit stávající fotovoltaický systém na ohřev vody (Solar Kerebros, jeden string, 2kWp, 300 VOC ) o další panely a baterii s měničem. Nechce se mi celý systém předělávat, ale rád bych provedl jen jeho doplnění. Nyní funguje ohřev vody tak, že v zimě (cca. 2-3 měsíce) sotva ohřeje vodu v 200 L zásobníku (prostě málo svítí slunce), zbytek roku bez problému. V létě se vše vypíná už kolem poledne, takže výkon panelů využívám tak na 60%. Moje úvaha je následující:
1) Doplním druhý string se čtyřmi panely (4x 285 Wp = 1,14 kWp, 151 VOC) + regulátor nabíjení MPPT,
2) Doplním 24V baterii,
3) Doplním hybridní měnič 3,5kW/24V.

Jak to bude fungovat?
Zima:
Stávající string 2kWp bude ohřívat vodu jako doposud. Nový string 1,1 kWp se bude starat o baterii na kterou pojedou světla a některé zásuvky (v domě mám rozvody 24V – všechny LED světla a některé zásuvky, které nyní jedou na jedno trafo). Zbytek (vlastně vše co je na 220 pojede z DS).
Zbytek roku (léto):
Jakmile to půjde, natvrdo přepnu oba stringy do hybridního měniče, který se bude starat o baterii a bude napájet celý dům (asi kromě indukční desky). Ohřev vody půjde přes Kerberos, který umí jet i na AC ze sítě, ale nyní pojede z měniče (nevadí mne nižší účinnost z měniče, slunce je dost). Měnič pojede v režimu SBU – když bude baterka vybitá a panely to nebudou dávat, přepne se na bypass ze DS. Až se baterka dobije, DS se odpojí a jede se zase jen na panely a baterii.
Mohlo by to fungovat, ne? Znáte jednodušší řešení?
Trochu mám problém s propojením dvou stringů každý s jiným výkonem a VOC – existuje nějaké rozumné řešení?
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Soban »

No tak si pořídíš externí mppt regulátor, jeden string do měniče a ten na ohřev vody přepneš na externí regulátor.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Vasek »

Díky za blesku rychlou reakci. Pokud tomu správně rozumím, mám nechat ten nový string na MMPT regulátoru do baterie a nikam nepřepínat. Stávající string pak přepínat mezi kerberosem a měničem (zimní/ letní provoz).
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Soban »

Záleží na tobě který budeš přepínat, nevím jak kerberos, ale bel má i DC výstup a tam jak nenahřívá bojler to posílá na ten DC výstup a ten připojíš k mppt regulátoru a vlastně přepínání řeší bel, jak to má kerberos netuším a nezjišťoval jsem to.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Vasek »

Kerberos to má podobně. Problém je, že ten druhý DC výstup už jede také přes MPPT, je určený pro napojení další patrony (odporová zátěž) a není možné na něj připojit libovolnou zátěž, která se bude odpojovat a připojovat - jinak se spálí. Rozsah MPPT 140 -310 VDC (340 VOC), max proud 9A.
Proto to chci řešit zimním a letním provozem, kdy v létě natvrdo přepnu string (300 VOC) na měnič, který bude nápjet AC vstup Kerberosu. Provoz AC vstupu u Kerberosu je možné také řídit pomocí nasteveného času.

Jen jsem si říkal, že by bylo fajn, kdydby všechny stringy byly napojené do jednoho měniče, který si to bude řídit sám. Pak to bude i méně sosat z baterek... což nastane i když bude parádně svítit slunce, ale k měniči bude připojen jeden string s nižším výkonem, než je aktuálně potřeba...
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Soban »

To přece nevadí že tam bude externí mppt, pokud mu nastavíš správně parametry nabíjení, když bude přece sosat z baterky tak na ní poklesne napětí a ten externí mppt by měl přidat takže sice pro měnič to bude jako by sosal z baterky, ale mělo by to jít z toho mppt.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od pekoz »

Tenhle "problém" řeším od začátku roku kdy jsem nasadil FVE ohřev vody do nového bojleru.
Pořád jsem přemýšlel a vyzvídal jak to udělat abych využil energii i v čase kdy je TUV už nahřátá.
BEL to nějak řeší protože po rozepnutí termostatu (v režimu 1) posílá DC přímo na extra výstup pro další použití.
Původně jsem si to tak předtavoval.
Spíná ale pouze jeden pól (mínusový) a bylo tady už info že některý Axpert s tím měl problém,
regulátory se hádaly.
Taky mi začalo vadit mít celou "elektrárnu" podřízenou výrobníku teplé vody. Protože v létě OK ale později to pojede na TUV možná celý den a ještě bude málo a na baterky už nezbude.
Taky to jsem chtěl co nejednodušší.

Výsledný stav je takový že TUV zůstane TUV. Tím že BEL umí provozovat dva odporov spotřebiče (režim 3) připojím nějaký přímotop na temperování v zimě a třeba bazén v létě.
Protože choroba se intenzivně rozvíjí a než to nějak komplikovaně přepínat a odhadovat co bude, je připravená už další hromádka panelů na další string, na stěně visí druhý měnič + baterky.

Jinak ještě pro info - kolega má původní bojler Solar Dražice kde se DC přepíná jednoduše přímo termostatem bojleru pomocí vícenásobně propojeného 3f stykače (má Oplockého a Axpert Max 3kW).
Má to už několik let ,je spokojen ale má na tom pouze malé, trvale jedoucí spotřebiče a ledničku.
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Vasek »

Soban píše:To přece nevadí že tam bude externí mppt, pokud mu nastavíš správně parametry nabíjení, když bude přece sosat z baterky tak na ní poklesne napětí a ten externí mppt by měl přidat takže sice pro měnič to bude jako by sosal z baterky, ale mělo by to jít z toho mppt.
Pokud to bude takto fungovat, tak proč ne. A jak to bude vypadat fyzicky? Měnič bude připojený na stejnou svorku jako MPPT? Nebo se tam musí vložit nějaký mezičlánek?
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od bol-St »

Většina má DC sběrnici a na ní přes jištění připojenou baterii, měnič i MPPT regulátory.
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Vasek »

pekoz píše:Tenhle "problém" řeším od začátku roku kdy jsem nasadil FVE ohřev vody do nového bojleru.
Pořád jsem přemýšlel a vyzvídal jak to udělat abych využil energii i v čase kdy je TUV už nahřátá.
BEL to nějak řeší protože po rozepnutí termostatu (v režimu 1) posílá DC přímo na extra výstup pro další použití.
Původně jsem si to tak předtavoval.
Spíná ale pouze jeden pól (mínusový) a bylo tady už info že některý Axpert s tím měl problém,
regulátory se hádaly.
Taky mi začalo vadit mít celou "elektrárnu" podřízenou výrobníku teplé vody. Protože v létě OK ale později to pojede na TUV možná celý den a ještě bude málo a na baterky už nezbude.
Taky to jsem chtěl co nejednodušší.

Výsledný stav je takový že TUV zůstane TUV. Tím že BEL umí provozovat dva odporov spotřebiče (režim 3) připojím nějaký přímotop na temperování v zimě a třeba bazén v létě.
Protože choroba se intenzivně rozvíjí a než to nějak komplikovaně přepínat a odhadovat co bude, je připravená už další hromádka panelů na další string, na stěně visí druhý měnič + baterky.

Jinak ještě pro info - kolega má původní bojler Solar Dražice kde se DC přepíná jednoduše přímo termostatem bojleru pomocí vícenásobně propojeného 3f stykače (má Oplockého a Axpert Max 3kW).
Má to už několik let ,je spokojen ale má na tom pouze malé, trvale jedoucí spotřebiče a ledničku.
V mém případě nemám kam v létě přebytky pouštět a přijde mne škoda je nevyužít, když už v 11:00 mám nahřáto. V zimě je to pravý opak a živit měnič je zbytečné, proto TO přepínání na zimní a letní provoz.

Za pojení co má Váš kolega u mne není možné provést (už mám nakoupeno a v provozu 5 let). Bál bych se také, jak dlouho přepínání DC při plné zatěži bude fungovat a co na to Axpert, když to do něj najednou vlítne.
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Re: Rozšíření FVE - dopdosud pouze Kerebros na TUV

Příspěvek od Vasek »

bol-St píše:Většina má DC sběrnici a na ní přes jištění připojenou baterii, měnič i MPPT regulátory.
Díky, chápu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek