Malá ostrovni FV Bruntálsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Pan Taum »

jv-jz.png
Mám to, co plánuješ - kombinaci JV a JZ, náklon střechy asi 40° a v během letního dne vypadá průběh výkonu asi takto:
-ráno 200W
-dopoledne 500W
-poledne 800W
-odpoledne 500W
-večer 200W

v zimě asi takto:
-ráno 50W
-dopoledne 200W
-poledne 500W
-odpoledne 200W
-večer 50W
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Pan Taum - díky, to je přesně ono. Mám to stejně, jen lehce potočeno, náklon střechy 45* . To ale znamená, že i při šikmém osvitu obou stringů to dá cca 800W, což je na Epsolar 4215 už při 12V moc...
Já vím, že není 12V ideální, ale přechod na 24V je už docela investice ( měnič, baterka, DC -DC měniče pro 12V spotřebiče.
Asi nejprůchodnější bude zména regulátoru. Líbí se mi Tristar i kvůli logování a správě přes net. Nebude vyhnutí....
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Pan Taum »

Ten Tracer4215 by to měl zvládnout, jen bude omezovat proud na 45A (výkon cca 600W) v době největšího osvitu.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

PT - zvládne? Max napětí na vstupu nepřekročím, ale výkon nevím. Asi jsem tedy dobře nepochopil tech. data.
Max výkon při 12V udavá výrobce 585W. Tzn. to je max co dá do zátěže a ne max co jde připojit na vstup, s tím že holt co je navíc se " zahazuje". ?
Pak bych regl nemusel měnit..
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Tak proběhl postupem doby nějaký upgrade - k původním dvěma panelům 217Wp na JJV přibyly dva další 240Wp na JZZ.
Kromě navýšení kapacity jsem prodloužil dobu osvitu na dvojnásobek. Panely jsou lehce parametricky jiné, tak mi to nedalo a oba stringy jsou spojeny přes odd. Schottky diodu. Dost se hřeje, tak je na Al chladiči 20x20cm.
Epsolar 45A dostává kolem druhé odp. trochu záhul, leze z něj skoro 50A, celkem hřeje. Tak jsem doplnil chlazení:
chlazení.JPG
Dále nainstalováno SDS pro vzdálený dohled. Měřím U panelů. baterie a článku, proud do baterie, spotřebu el. (výstup SO podružného elektroměru) a dálkově spotřebu plynu (bezdrátově snímané impulsy od plynoměru). Na obrázku vpravo uprostřed:
sds.JPG
Jelikož se teď "potýkám" s přebytky, došlo k úpravě dražického bojleru - výměna topného tělesa 2kW za 700W. Posílám
tam el. navíc a za slunečný den se nabije na cca 45st, jinak za dva dny na 55st. Ochrana a rízení na předešlém obrázku vpravo nahoře a na následujícím:
bojler.JPG
Musí být splněny následující podmínky - povoleno dálkově z tabletu, čas mezi 10-17 hod.,napětí baterie nad 13,3V. Vypíná při poklesu napětí na 13V a při splnění podmínek výše opět připne. Dohled pomocí SDS na tabletu iPad.


PS:vrabčí hnizo teprve upravím...:-)
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od luge »

Pekne to rozširuješ. :yes: Chcelo by to asi už pomaly 24V systém.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Asi ano. Plánuju posílit baterku na 200Ah, takže lze pak přejít na 24V. Zřejmě to přijde s novým měničem, chtěl bych Victrona, tak ten už pak bude na 24V.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Zajímala by mne zkušenost ostatních - na oddělení obou stringů používám dvojitou Schottky diodu MBR20100. Při plném výkonu panelů dost hřeje, je na žebrovaném chladiči cca 20x20cm a ten má teplotu kolem 50st. Zdá se mi to dost, Schottky by měla mít malý úbytek a tím malý ztrátovy výkon, ne?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od kybos »

Není nic jednoduššího, než ověřit aktuální ztrátový výkon změřením úbytku napětí na diodě a proudu diodou v obou větvích, a následně ověřit tepelný odpor chladiče dle rozdílu okolní teploty a teploty chladiče a zjištěného ztrátového výkonu. Osobně se domnívám, že by dioda na sloučení proudu ze stringů nemusela být použita, ale je to nutno ověřit. Stačí sledovat stav proudu méně osvětleného stringu, zda jeho hodnota klesne k nule v době, kdy ještě v druhém stringu teče proud takové hodnoty, která by mohla ohrozit neosvětlený string.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Pan Taum »

Dioda je tam zbytečná, můžeš ji obloukem vyhodit.

Co se týká vyzářeného tepla, tak zkusím počítat:

2x 217Wp v serii 6,9A x úbytek 0,8V = 5,5W
2x 240Wp v serii 7,8A x úbytek 0,8V = 6,3W
celkem asi 12W tepla do vzduchu

chladič 20x20 cm může mít tepelný odpor asi 0,9 až 1,2 K/W

teplota prostředí řekněme 25°C

oteplení chladiče 12W x (0,9 až 1,2) = 10,8 až 14,4 °C
výsledná teplota chladiče bude teoreticky cca 35 až 40°C

Takže to s přivřením oka může udělat i naměřených 50°C.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od JML... »

Dovolím si úplně nesouhlasit. Jde samozřejmě případ od případu. Např. u mě je to tak že mám 3 stringy s 5ti panely na string, celkem 225V nominál, přímý východ, jih a západ. Mezi východním a západním stringem je největší rozdíl napětí při východu a při západu. U mě to funguje tak, že když nejsou panely zatížené, nebo jen málo a MPPT bod je vysoko např. 200V na východním stringu, tak neosvícený západní string má jen 190V a kdybych neměl oddělovací diody tak výsledný proud je o 3A nižší, než když tam diody jsou - měřeno ráno i večer. Kam se tedy ty 3A zatoulají? Nechci domýšlet jestli by se rozletovaly spojovací pásky jednotlivých článků od podkladu... Ale pokud jsou stringy zatížené, což je situace v 99% času práce FVE tak MPPT bod je většinou kolem 180V a to je napětí kdy se slaběji osvícené stringy přidají a jsou napěťově sraženy na toto napětí. Ale to 1% (odhad) může nastat, když nikdo není doma, baterie jsou nabité, lednice a větší žrouti zrovna nepracují a standby přístroje berou jen 00 prd, tak tato situace může nastat. Je potřeba to změřit a pak se rozhodnout, to jsem udělal a nakonec jsem diody dal.
Také jsem o diodách uvažoval, že je neosadím, ale ~50W ztráty mě nevytrhne, pokud mají ochránit stringy. Zkoušel jsem shotky, normální... co nejmenší napětí na přechodu, ale všechny topily jak..., osvědčily se my staré ruské z vojny z usměrňovačů pro buzení vinutí centrál pro napájení troposfér, navíc mají anodu anodu na závitu.
dioda_d215a.jpg
mám je na chladiči a když FVE jede naplno tak docela topí a 50C má určitě
chladic_diod.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Pan Taum-vzhledem k tomu, že je to na půdě, kde je teď třebo 40st, tak to odpovídá.
Diody tam nechám a budu to sledovat. Jistota je jistota. Spíš zkusím sehnat konstrukčně lepší, i když tam je pasta, nikdy je tak dokonale k chladiči nedotáhnu, je tam jen malá ploška a trojka dírka..
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od PavelR »

JML... píše: mám je na chladiči a když FVE jede naplno tak docela topí a 50C má určitě
nebyly by lepsi schottky? mají menší úbytek, menší ztráty nižší teplota chladiče...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od vata »

Wagoneer píše:Zajímala by mne zkušenost ostatních - na oddělení obou stringů používám dvojitou Schottky diodu MBR20100. Při plném výkonu panelů dost hřeje, je na žebrovaném chladiči cca 20x20cm a ten má teplotu kolem 50st. Zdá se mi to dost, Schottky by měla mít malý úbytek a tím malý ztrátovy výkon, ne?
Zdravím, taky mám tyhle diody za stejným účelem, a hřejí dost, skoro pálí. Mám je na masivních chladičích a neřeším je, fungují takhle už třetí rok.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od JML... »

PavelR píše:
JML... píše: mám je na chladiči a když FVE jede naplno tak docela topí a 50C má určitě
nebyly by lepsi schottky? mají menší úbytek, menší ztráty nižší teplota chladiče...
Nebyly, a jak jsem psal v mem prizpevku zkousel jsem je taky (po precteni celeho). Sehnal jsem na ebay ty co jsou v panelech do stringu do 1000V a maji v zavernem smeru 1000V a ubytek na prechodu 0.34V a topily jak prase... pokud by mel nekdo zajem mam jich jeste 7. na tech ruskejch udrzim ruku a to maj 1.2V podle mereni.
Do tohodle prostredi se shotky nehodi, jsou konstruovany do stridaveho prostredi napr dc menice a pod., sem do ss prostredi s proudy jsou lepsi diody s velkym hrotem a je defakto jedno jaky maj ubytek na prechodu.
Nevim jestli lze pocitat takto zjednodusene chladic prechodove napeti krat prochazejii proud, ve skole nas to ucili jinak...
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

JML... píše:Dovolím si úplně nesouhlasit. Jde samozřejmě případ od případu. Např. u mě je to tak že mám 3 stringy s 5ti panely na string, celkem 225V nominál, přímý východ, jih a západ. Mezi východním a západním stringem je největší rozdíl napětí při východu a při západu. U mě to funguje tak, že když nejsou panely zatížené, nebo jen málo a MPPT bod je vysoko např. 200V na východním stringu, tak neosvícený západní string má jen 190V a kdybych neměl oddělovací diody tak výsledný proud je o 3A nižší, než když tam diody jsou - měřeno ráno i večer. Kam se tedy ty 3A zatoulají? Nechci domýšlet jestli by se rozletovaly spojovací pásky jednotlivých článků od podkladu... Ale pokud jsou stringy zatížené, což je situace v 99% času práce FVE tak MPPT bod je většinou kolem 180V a to je napětí kdy se slaběji osvícené stringy přidají a jsou napěťově sraženy na toto napětí. Ale to 1% (odhad) může nastat, když nikdo není doma, baterie jsou nabité, lednice a větší žrouti zrovna nepracují a standby přístroje berou jen 00 prd, tak tato situace může nastat. Je potřeba to změřit a pak se rozhodnout, to jsem udělal a nakonec jsem diody dal.
Také jsem o diodách uvažoval, že je neosadím, ale ~50W ztráty mě nevytrhne, pokud mají ochránit stringy. Zkoušel jsem shotky, normální... co nejmenší napětí na přechodu, ale všechny topily jak..., osvědčily se my staré ruské z vojny z usměrňovačů pro buzení vinutí centrál pro napájení troposfér, navíc mají anodu anodu na závitu.
Příloha dioda_d215a.jpg je dlouhodobě nedostupná.
mám je na chladiči a když FVE jede naplno tak docela topí a 50C má určitě
Příloha chladic_diod.jpg je dlouhodobě nedostupná.
nebylo by možná lepší použít výkonové diody ČKD??Dá se rovnou přišroubovat na chladič přímo pro diody.
Přílohy
chladič typ 78.1
chladič typ 78.1
dioda
dioda
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Vím, že ve srovnání s ostatními to není žádné extra číslo. Ale potěší - za 60 dní po instalaci měření spotřebováno prvních 100kWh...
:D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od goodbie »

každý neodebraný kilowatt od čezu se počítá tak ,že 100Kwh je krásné číslo a gratuluji,Já se momentálně blížím k hranici 4 Mwh zchází mi už jen "91Kwh"
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od Wagoneer »

Tak jsme se zase malilinko posunuli:
baterie.JPG
Momentálně tedy 12V/200Ah...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Malá ostrovni FV Bruntálsko

Příspěvek od vata »

Krásně udělané, gratuluji. Ať slouží :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek