Přidání úložiště ke staré FVE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
celeron
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 23, 2022 6:07 pm

Přidání úložiště ke staré FVE

Příspěvek od celeron »

Zdravím zdejší osazenstvo.
Mám FVE z konce roku 2013. Na střeše 20 panelů v jednom stringu, 4,9 kWp. Střídač je Kostal Piko 5,5 kW třífáz. Je nainstalovaný Wattrouter, který řídí bojlér 3 x 1,5 kW. Přebytky do sítě mám povolený. Roční výroba kolem 5 MWh, přebytky kolem 2 MWh. Třífáz jsem tehdy volil protože topím 3f tepelným čerpadlem PZP.
Chtěl bych přebytky, za který téměř nic nedostanu použít alespoň v měsících 4-9 na nabíjení úložiště a z něho přes jednofázový měnič napájet oddělený okruh v domě, kde by bylo veškeré osvětlení a zásuvky pro TV a PC. Samozřejmě, pokud by byla vybitá baterka, tak by ten okruh přepnul automaticky na síť. Potřebný výkon cca 1-1,5 kW. Je otázka, zda do toho nezahrnout i mražák a ledničku, ale to bych se musel pohybovat v mnohem větších výkonech, kapacitě baterek a tím i ceny. Wattrouter má tři volné vývody, které by se daly použít na řízení kdy by se z přebytků nabíjela baterie úložiště.
Hledal jsem na netu jestli neexistuje něco na tento účel použitelnýho a zatím jsem nic nenašel.
Napadla mě asi dost šílena myšlenka, zda by nešel použít některý jednofázový hybridní měnič, který vlastně má vše, co bych potřeboval ale místo z panelů bych ho napájel přes třífázový usměrnění přebytků. Ale asi to je zcestný, ten měnič by musel mít galvanický oddělení vstupu od výstupu. A to prý hybridy nemají.
Má tohle prosím nějaký řešení? Kvůli licenci se nemůžu zbavit Pika, který jsem si navíc letos zgenerálkoval, protože už začaly odcházet elektrolyty v pulzních zdrojích napájení řídící elektroniky.
Děkuji za případný odpovědi.
Jirka
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přidání úložiště ke staré FVE

Příspěvek od Kostěj »

Amatérská rada: "Modrásek" GWL/ELERIX GF-SUN-1000G2H, napájený z baterií, s limiterem. Přetoky Vám nevadí, v noci by krmil jednu fázi až do úrovně spotřeby, dokud by byla šťáva v baterkách. Jen pořešit nabíjení a odpojení při prázdné baterce.
celeron
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 23, 2022 6:07 pm

Re: Přidání úložiště ke staré FVE

Příspěvek od celeron »

Díky, ale obávám se, že "Modrásek" můj problém řeší jen z cca 40%. Baterky s interním odpojením na minimu a maximu, problém nejsou. Ale to nabíjení z přebytků ze tří fází, to je docela velkej problém. Mám tady sice průmyslovej třífázovej zdroj Siemens 24V/20A ale to je malý napětí i proud a ty zdroje jsou navíc tak složitý, že je upravit na CC/CV je zcela nereálný.
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Přidání úložiště ke staré FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Všechno příliš složité.Požádal bych o Solar tarif a peníze bych vložil do panelů do 9,9kWp a navýšení výroby.Ještě záleží na celkové spotřebě domu, aby to vyšlo ekonomicky.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
celeron
Příspěvky: 3
Registrován: čtv čer 23, 2022 6:07 pm

Re: Přidání úložiště ke staré FVE

Příspěvek od celeron »

Franta2776 píše: peníze bych vložil do panelů do 9,9kWp a navýšení výroby.
Nojo, ale kam je mám dát když stávající panely 4,9kWp zabírají veškerou plochu, co je k dispozici?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek