společný nulák pro dva nezávislé měniče

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od cipis »

Pokud tam má ty fáze natahané samostatně, tak je to pravda nepodstatné :) Já mám k varné desce/troubě nachystané tři kabely po 3x2,5, abych to právě nemusel řešit, že v extrému po tom nuláku poteče 3x větší proud.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
soami
Příspěvky: 519
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Reputace: 40
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od soami »

To ale není reakce pro @okap, ale na starší příspěvek. A nerozumím spojováním fází s posunem do společného výstupu... To je přece úplná blbost a nikdo to nepsal. Co se týče 1 nuláku pro 2 fáze, je třeba tento nulák samozřejmě dimenzovat pro celkový proud. Já mám přívod k desce 5 vodičů(3L+N+PE). Zapojení je možné 1-3 fáze. Takže zapojeny 2 fáze, 3.fáze přeznačena na nulák a zapojení je tedy 2L+2N+PE.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od cipis »

Tak ten píše, že není elektrikář, tak proto to taky tak vypadá. A ještě hůř to dopadne ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Reputace: 0
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

cipis píše:Tak ten píše, že není elektrikář, tak proto to taky tak vypadá. A ještě hůř to dopadne ...
Ooo diky za pomoc kamarat ...
Ty si tiez vo vsetkom expert a nepotrebujes nikdy v nicom pomoct, vsak ?
Co keby si radsej povedal kde je chyba, ak tam je ... namiesto vysmechu ... Ja som si naivne myslel že toto forum je na pomoc, verim ze je, len ty si sa nejak nevydaril ...
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od cipis »

Jestli nepobíráš základní věci, tak je pro všechny bezpečnější, když si na to toho elektrikáře pozveš.
Nebo to nastuduj.
Aspoň já to tak dělám, abych se v něčem alespoň trochu orientoval. Pak nastupují na řadu ty dotazy.
S urážkami tu začínáš akorát ty, ne já.
Naštuduj základy, pak se dá bavit o dalších věcech.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Reputace: 0
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

soami píše:To ale není reakce pro @okap, ale na starší příspěvek. A nerozumím spojováním fází s posunem do společného výstupu... To je přece úplná blbost a nikdo to nepsal. Co se týče 1 nuláku pro 2 fáze, je třeba tento nulák samozřejmě dimenzovat pro celkový proud. Já mám přívod k desce 5 vodičů(3L+N+PE). Zapojení je možné 1-3 fáze. Takže zapojeny 2 fáze, 3.fáze přeznačena na nulák a zapojení je tedy 2L+2N+PE.
Presne tak som to myslel, 2L+2N+PE ... nebolo mi len jasne, ci to mam na konci dalsim vodicom spojit U2 s mojim Nd .
Spajanie dvoch fazi do jednej je len kvoli uz existujucemu rozvodu aby prepnutim mohol ist na povodny zdroj, teda elektrarne ... v povodnom rozvode myslim ze nikde nemam potrebu tociveho momentu a tak posuny faz mi nemozu vadit, preto si myslim ze to nie je potrebne riesit
Naposledy upravil(a) okap dne čtv říj 13, 2022 12:21 am, celkem upraveno 1 x.
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Reputace: 0
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

cipis píše:Jestli nepobíráš základní věci, tak je pro všechny bezpečnější, když si na to toho elektrikáře pozveš.
Nebo to nastuduj.
Aspoň já to tak dělám, abych se v něčem alespoň trochu orientoval. Pak nastupují na řadu ty dotazy.
S urážkami tu začínáš akorát ty, ne já.
Naštuduj základy, pak se dá bavit o dalších věcech.
Nuz tak mi to rozdrob na tie chyby, nemiesto vysmechu ... ake kolosalne blbosti tu su ? ze mam mozno iny myslienkovy pochod a ocakavane vysledky ine ako bezne ...
a tak mimochodom o akych urazkach hovoris ? ja som ti len dal pocitit sarkazmus ako i ty mne ....
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Reputace: 0
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

Diablo1st píše:Ten Cyky 3x4 resp. 3x6 musí ísť ku každému meniču z AC-out čiže 2x 3x4(6). Ak som správne pochopil k miestu kde budú meniče je dovedený prívod 5x4.

Keď sa už ťahá akýkoľvek nový kábel, mal by už zodpovedať súčasným normám, čiže treba ťahať min. 3 vodiče. To, že sa pripája na starý rozvod ničomu nevadí, pripojí sa na PEN svorkovnicu.
Btw. nebude lepšie si na tieto veci zavolať elektrikára s oprávnením?

Aké chcete použiť meniče? Viete o tom, že niektoré meniče vedia spolu komunikovať a spoločné nabíjanie batérie nie je problém aj keď sú na iných fázach.
Dik Diablo1st ... No stalo sa, ze bolo potiahnute 5x4 a po case sa skusa nejake vylepsenie a aby to nebolo potrebne cele prerabat, tak sa skusa do toho uz hotoveho vtesnat tak aby vlk bol syty i koza cela :)

Co sa tyka tych menicov, menice su uz kupene (2x 5,5 kW) a myslelo sa na to, ze mozu byt zapojene paralelne, tj mozu spolocne aj vyrabat i nabijat ... ale nova myslienka, kt. mi vrta hlavou je, ci nebudem mat lepsie, ak do jednej povodnej fazy v dome budem pustat jeden menic a do druhych dvoch druhy menic... cim by som mohol mat viac pod kontrolou cely system ... ze ak by som z nejakeho dovodu prehnal zataz na paralelne spojene invertory, tak odpoji obidva, ked ale budu zapojene kazdy zvlast a prezeniem to, potom odpoji len ten jeden, druhy moze ist dalej aj kym ten prvy neodstranim zavadu ... nuz a potom ak jeden nazvem "kriticky" a do jeho obvodu zapojim napr. chladnicku, mrazak, kyslikovy generator ... tak ak aj ten druhy budem viac zatazovat na "hrane" napr. prackami, susickami, tak neohrozim tie kriticke zariadenia ...

nuz tolko trochu na vysvetlenie ... mozno to cele prilis komplikujem, a aby sa tak nestalo, tak som tu po rady od mudrejsich a skusenejsich, ale hlavne, ako s prekvapenim zistujem, aj tych ochotnejsich vobec pomoct a poradit, nie len mudrovat ...
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od Diablo1st »

Radšej začnime od začiatku, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam.

Napíšte sem:
1. o aké meniče ide, koľko je panelov a akých panelov je(bude) na streche, aké sú(budú) batérie
2. kde budú meniče a batérie umiestnené, ako ďaleko je umiestnený hlavný rozvádzač a aké káble sú natiahnuté medzi hlavným rozvádzačom a meničmi.
3. akú máte spotrebu domu
4. ako plánujete tú energiu využiť, ak aj na TUV napíšte aj aký máte bojler
5. to uzemnenie U2 sa nachádza pri meničoch?

Neurazte sa, ale evidentne máte medzery čo sa FVE týka a keďže sa jedná o elektrické zariadenie, je tu potenciálne riziko úrazu alebo ešte horšie smrti. Preto je lepšie si zavolať elektrikára.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Reputace: 0
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

Diablo1st píše:Radšej začnime od začiatku, aby sa predišlo zbytočným nedorozumeniam.

Napíšte sem:
1. o aké meniče ide, koľko je panelov a akých panelov je(bude) na streche, aké sú(budú) batérie
2. kde budú meniče a batérie umiestnené, ako ďaleko je umiestnený hlavný rozvádzač a aké káble sú natiahnuté medzi hlavným rozvádzačom a meničmi.
3. akú máte spotrebu domu
4. ako plánujete tú energiu využiť, ak aj na TUV napíšte aj aký máte bojler
5. to uzemnenie U2 sa nachádza pri meničoch?

Neurazte sa, ale evidentne máte medzery čo sa FVE týka a keďže sa jedná o elektrické zariadenie, je tu potenciálne riziko úrazu alebo ešte horšie smrti. Preto je lepšie si zavolať elektrikára.
Dobre, Dakujem !

1. rozpracovane:
- ISolar SMR II 5,5kW
- 8ks 505 Wp panely
- 4 ks Pylontech US3000C
IMG_0437.JPG
rozpracovany plan je "zduplovat" tuto zostavu, limitovani sme hlavne plochou umiestnenia panelov

2. Menice a baterie su spolu, mozno 1m od seba, baterie v 19" stojane, od hlavneho rozvadzaca cca 15-18m, CYKY 5x4 v chranicke, uzemnenie U2 je 5m od menicoch, Slnecne panely cca 25m od menicov, uzemnene a s prepetovou ochranou na povodny hromozvodny rozvod U1
3. myslim ze spotreba je cca 10-13 kW denne
4. plan je uplne sa odstrihnut od elektrarni, 100L bojler s tepelnym cerpadlom, 180L stary bojler asi na 2kW spiralu, mozno by sa dal pouzit vhodnym zapojenim vystupov a obehoveho cerpadla na vyhrievanie podlahoveho kurenia, to je vsak zatial len uvaha, mame plyn na podlahove kurenie

Dufam ze som na nic podstatne nezabudol, dakujem este raz.
Uživatelský avatar
macherko1
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 24, 2021 3:16 pm
Reputace: 0
Bydliště: Bytča

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od macherko1 »

Ahoj pozri moj prispevok od macherko ja to mam tak isto 2 nezavisle meniče na spoločnom PEN fungujem už tretí rok a spuštam aj cirkularku 3.fazovu a fungujú v pohode . Mam tam aj načrt zapojenia
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU
Uživatelský avatar
MMbozp
Příspěvky: 1
Registrován: sob led 28, 2023 11:21 am
Reputace: 0

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od MMbozp »

Pán macherko1. Prosím vás potrebujem sa s vami s kontaktovať a poprosiť vás o radu. Môžte mi napísať súkromnú správu? Veľmi pekne ďakujem.
ZdZ
Příspěvky: 801
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm
Reputace: 4

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od ZdZ »

Nějakou dobu provozuju dva měniče na společném nuláku spolu z DS, než jsem jí odpojil, který je uzemněný hned za měniči a také v domovním rozvaděči a všechno šlape perfektně. Nějakou dobu jsem je měl na každý vlastní fázi, ale pak jsem je sfázoval. (ale nulák byl vždycky společný) a nakonec jsem na to ještě připojil UPS k počítači.
Easun 5kW.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek