Boiler na AC a DC

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Wagoneer »

Dražický bojler to má mechanicky stejné jako Vy.
Pozor na jištění před přehřátím. Původní termostat to DC nevypne.
Vodu Vám to vyhřeje, ale díky nepřízpusobení máte velke ztráty. Zkuste pohledat tady na foru, je tu o tom dost napsáno.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dotaz : proč riskujete s vysokým DC napětím , když se dají upravit ta suchá topná tělesa (zejména dražice) na nižší napětí ?
Třeba 24V nebo 48V :repair: :yes: . Samozřejmě 2.000W / 24V = cca 84A :? , ale nehrozí dlóóóóóóuhý oblouk :hell: .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od atom »

BigSandy píše: na střeše je 8 solaru Sunny 230W 30V/7,67A.
Koupili jsme 1600 w spiralu.
Za cely den to vyhřeje těch 100 l vody s 10 °C na 40°C.
Je něco špatně nebo vice od toho nemužeme očekavat?
Docilim vyžši teploty s orginal 100 l bojlerem co vyrabi dražice pro AC/DC proud?
Osm 230W vyrobí tenhle měsíc průměrně 7kWh. Ohřátí 100l vody z 10 na 40°C je třeba 3,5kwh, takže 1/2 využitelné energie přišla vniveč.
Proč ? Připojením panelů přímo k zátěži nikdy nedocílíme správné efektivní využití panelů.
1600w spirálu to bude zvládat jen při ideálním osvitu, pár desítek minut denně, zbytek doby budou mimo svůj efektivní pracovní bod.
Zátěž by se měla přizpůsobovat aktuálním slunečním podmínkám a to se bohužel pořád mění.
Upravte spirálu na nižší výkon, třeba 1200W to už by mohlo zvládat většinu dne a zisk tak bude vyšší.
Nebo stačí počkat na červen/červenec to už by vám to mělo nahřát o 10°-15° víc.
OKFE od dražic může mít lépe přizpůsobenou spirálu k počtu a napětí panelů, ale zas o tolik lepší to nebude. Negarantují nic ohledně nahřátí, je to myšleno pouze pro "předhřev vody" před hlavním ohřátím, nebo jako pomocný výkon pro rychlejší ohřev v případě většího poklesu teploty vody
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od BigSandy »

Wagoneer píše:Vodu Vám to vyhřeje, ale díky nepřízpusobení máte velke ztráty. Zkuste pohledat tady na foru, je tu o tom dost napsáno.
Tak poraďte jak to co nejlépe zapojit, aby byli kolektory maximálně využity po cely rok.

Na první straně je napisane
4 ks panelů s výkonem 250 W/1 panel – výkon 1kW
6 ks panelů s výkonem 250 W/1 panel – výkon 1,5kW
8 ks panelů s výkonem 250 W/1 panel – výkon 2 kW
6 ks X 250 W = 1500 W
Ja mam 8 ks X 230 W = 1840 W tak proto těch jsme koupili tech 1600 W
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od atom »

Řešilo se to tu stačí hledat, myslím, že je to toto : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=838

Panely napřímo nejsou nejlepší volba, za málo peněz málo muziky. Řetězec regulátor, baterky, měnič by zas něco stál. A microinvertor na každý panel to samé a těžko se to hlídá aby to bylo legální a nedocházelo k přetokům do sítě.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Rams
Příspěvky: 69
Registrován: pát srp 12, 2011 1:56 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Rams »

http://viewitem.eim.ebay.cz/DC-water-he ... 76875/item
edit: po obede bych tu postl schema meho zapojeni bojleru a uvedu nejake zkusenosti z provozu teto spiraly
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od BigSandy »

Rams píše:po obede bych tu postl schema meho zapojeni bojleru a uvedu nejake zkusenosti z provozu teto spiraly
V kolik obědvaš :D
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Pan Taum »

BigSandy píše:Dobry den.
Otec koupil barak a na střeše je 8 solaru Sunny 230W 30V/7,67A.
Testujeme.
Koupili jsme 1600 w spiralu.
http://www.elektra-dvorak.cz/detail.php?id=6750
S 2" topenařske trubku jsme udělali dufku, kterou jsme navařili do stareho 100 l bojleru a do ni umistili tu spiralu.
Za cely den to vyhřeje těch 100 l vody s 10 °C na 40°C.
Je něco špatně nebo vice od toho nemužeme očekavat?
Docilim vyžši teploty s orginal 100 l bojlerem co vyrabi dražice pro AC/DC proud?
Přečti si tady to všechno http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru

a pak sestroj/nech si sestavit tady tohle http://volny.cz/oplockyj/
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pan Taum píše: Přečti si tady to všechno http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru

a pak sestroj/nech si sestavit tady tohle http://volny.cz/oplockyj/
Dobrý den pane Taume

mám malý dotaz prosím. Máte to zařízení od p. Oplockého?

Vyplatí se do toho investovat?

M.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Pan Taum »

Já osobně to nemám, ale rozumím elektronice a to, co vymyslel je geniálně jednoduché a přitom 100% funkční. Ta verze s velkými kondenzátory dokáže přímo zázraky. Jestli si někdo dokáže představit, jaký je rozdíl mezi PWM a MPPT regulátorem (asi 30%), tak to jeho zapojení je násobně lepší oproti spirále napřímo (až 300% navíc pod mrakem).
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pan Taum píše:Já osobně to nemám, ale rozumím elektronice a to, co vymyslel je geniálně jednoduché a přitom 100% funkční. Ta verze s velkými kondenzátory dokáže přímo zázraky. Jestli si někdo dokáže představit, jaký je rozdíl mezi PWM a MPPT regulátorem (asi 30%), tak to jeho zapojení je násobně lepší oproti spirále napřímo (až 300% navíc pod mrakem).
Děkuji, tohle stačí... ;-)

Mám zas o čem přemýšlet... :repair:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od BigSandy »

Tak jsem mu napisal :D
Kompletní výrobek v plastové krabici s měřením a kabeláží přijde na 1500,- Kč .
Osazený a oživený pl cc 700,-Kč .

700 kč za dodo zas není tak strašne.
Už jsem objednal :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od gupa »

3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

BigSandy píše:Tak jsem mu napisal :D
Kompletní výrobek v plastové krabici s měřením a kabeláží přijde na 1500,- Kč .
Osazený a oživený pl cc 700,-Kč .

700 kč za dodo zas není tak strašne.
Už jsem objednal :D
Doporučuji. Nechal jsem si také postavit. Mám doma již cca. 3 týdny, momentálně stále hledám nejlepší nastavení. Nechal jsem si dát na víko plastového rozvaděče ještě voltmetr s ampérmetrem.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od BigSandy »

cikas píše:Doporučuji. Nechal jsem si také postavit. Mám doma již cca. 3 týdny, momentálně stále hledám nejlepší nastavení. Nechal jsem si dát na víko plastového rozvaděče ještě voltmetr s ampérmetrem.
Tak objednané a už na cestě ke mně.
Rychlovka :D
momentálně stále hledám nejlepší nastavení.
Co je tam nutno ještě nastavovat?
Vzal jsem si dodo.
Voltmetr, ampermetr a krabku mužu mit s prace zadara tak zbytečna investice.
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

No je potřeba mít doma osciloskop k prvnímu oživení, což nemám proto jsem si nechal postavit celé. Dále je potřeba si nastavit jaké výstupní napětí z PWM regulátoru budete chtít nastavit. Což je dle slov pana Oplockého napětí panelu při zátěži mínus čtyři až pět volt * počet panelů. Pokud svítí naplno slunce, měl by být spínací prvek plně otevřen a nespínat. Při zataženu by již měl spínat na nastavené napětí. To se dá nastavit nejlépe také osciloskopem, měřák zde podměřuje.
Ale nejsem v elektronice tak kovaný, třeba to lze.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

Tak dnes bez teplé vody. V neděli jsem vypnul kotel. Včera dvakrát vana cca po 140 litrech a dnes zataženo. Musím naučit rodinu šetřit. Bojler má cca 30°C. Zítra snad bude o 10 stupňů teplejší. A to v neděli a v pondělí vyhřáto na 85°C.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od bert »

30°C, je na letnú osviežujúcu sprchu stále dosť. Keď už máme 36° a viac, ani neriešime kúrenie vody. No vaňa sa samozrejme nekoná.
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

:D To ano, akorát má žena to nějak nechce pochopit. :twisted: Dnes to vydržela, a sprchovala se, ale zítra musí zasvítit nebo budu muset zatopit. A to jsem naznačil, že chci postupně systém rozšířit na celý barák. No, čas ukáže.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
BigSandy
Příspěvky: 118
Registrován: sob kvě 11, 2013 6:49 am

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od BigSandy »

cikas píše:No je potřeba mít doma osciloskop k prvnímu oživení
Osazený a oživený pl cc 700,-Kč .

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek