Boiler na AC a DC

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Nicholas »

Pro lithiové baterky: MPPT přizpůsobený ohřev DC spirálou 2,4 kW 60 V (vnitřní odpor 1,5 ohm) s SSR relé spínaným při SOC >= 96% a rozepnutým při SOC < 95%. Tak to budu řešit na doporučení já. Po dlouhém pátrání nejjednodušší volba, když nechci AC ohřev přes měnič.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
martin2190
Příspěvky: 316
Registrován: pon čer 20, 2016 1:56 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od martin2190 »

se mi tu vali prebytecny topny telesa 20KW a 10KW po 3kusech vod kazdyho na 220V v pripade zajmu 100kc/ks
FVE 4,9KWp kostal piko 5,5 , MVE 17KW , elektroauto ELTRA
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od kodl69 »

Tak to si nedokážu představit v mým případě, když mám k boileru cca 20m kabelu a dal bych tam tohle. CY 16mm jena takovou zátěž při tak malým napětí a délce asi málo. Dopnil bych i řízení podle napětí, je zbytečný trápit bateky, když si chceš třeba uvařit kafe, baterka je nabitá a je taky sepnutej ten boiler a zrovna zajde slunko, tak jde napětí hned o 1.5V dolů a najednou taháš z baterek 5kW místo 2500W, a dokud ti nepoklesne SOC, tak jedeš z baterek, a to snad není smysl "vytěžovače" nebo "řízení přebytků"
Já to mám připojený před regulátorem a těleso 90V 1kW, takže CYKY 3x2.5mm2 s tím nemá problém. Navíc je těleso dvojitý, druhej vývod je 230V 1kW, takže je zachována i původní funkce. Navíc to nezatěžuje regulátor, mám tam zapojený regulátor -střídač ala Padre, s tím, že je nastavený minimální napětí MPPT na 75V, max proud na 12A a níž už to nebere elektriku z panelů, která je určená pro midnite. Zapíná to midnite kontaktem při SOC víc než 70% , protože to stejně nespolkne celej výkon fve, a dokud nejsou baterky plný, tak je zajímavý pozorovat, jak se ti dva o tu elektriku přetahují (midnite vyhodnotí mppt napětí 74V a to si drží, do boileru nejde nic). Ale ve chvíli, kdy midnite "povolí" (už je napětí na baterkách 55V a snižuje se proud, u mě obvykle tak 85 % SOC při plným osvitu, tak najednou jde 0.8kW do boileru a do baterek třeba 500W. Když najednou dojde k velkýmu odběru, a poklesu napětí na baterkách, midnite si zase stáhne napětí pod 75V (tam už mu nic regulátor boileru neubírá, a i když je to níž než mppt napětí 3 panelů, vezme si skoro jmenovitý výkon, který jde zrovna do zátěže.) Možná by tam to spínání podle SOC ani nemuselo být, stačilo by i podle napětí, když je na baterkách víc než 54V, tak zapnout regulátor boileru. Ale teď to předělávat nebudu, i když je to o dvou odporech a pár řádcích programu do arduina.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od honzaL »

Nicholas píše:Pro lithiové baterky: MPPT přizpůsobený ohřev DC spirálou 2,4 kW 60 V (vnitřní odpor 1,5 ohm) s SSR relé spínaným při SOC >= 96% a rozepnutým při SOC < 95%. Tak to budu řešit na doporučení já. Po dlouhém pátrání nejjednodušší volba, když nechci AC ohřev přes měnič.
Ohřev DC přímo z baterek používám několik let. Neřídím to podle SOC, ale jednoduše podle napětí baterek spínám při cca 54,5V a rozpínám při 53,0V s omezením v čase 10:30 - 18:00 aby se mi nespustilo nahřívání při nočním dobíjení baterek v zimě. Tohle řízení se mi osvědčilo na léto některé hodnoty posouvám aby mi zbylo cca 10kWh na běžnou spotřebu elektřiny. Spirálu mi vyrobili na míru v EltopPraha (v Miřeticích) a mám ji na 1,2kW. Kabel mám klasicky 6mm2 asi 3metry na 20A to bohatě stačí. Spínání přes SSR s tím, že počítám s možností proražení SSR a mám to pojištěno buď vyrážecí cívkou na DC jističi spirály nebo i odpojením baterie (jakýsi Central stop). Bojler měřím ještě jedním nezávislým systémem s PLC a tam ještě musím dodělat komunikaci, aby byla jistota když selže první měření. V bojleru mám ještě AC spirálu na 2kW. Tam je jednak termostat, který má vyhodit stykač a pro jistotu i vyrážecí cívku na jističi řízenou PLC. Možná by se tam mohlo ještě udělat provázání s prvním způsobem měření.
Přidávám graf za dnešek. Fialová je energie do bojleru.
Přílohy
Graf výroby 14.2.201. Je vidět bod zapnutí spirály při napětí 54,5V i vypnutí při 53V
Graf výroby 14.2.201. Je vidět bod zapnutí spirály při napětí 54,5V i vypnutí při 53V
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od mobilik »

Najjednosuhsie riesenie je kybosov vytazovac a ssr rele, z baterky sa nevezme nic a panely su vyuzite na 100% Jednoducha schemicka.

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od rva »

Na využití přebytků používám Hlídač proudového maxima.
http://www.regulace-termostaty.cz/8120- ... ho-maxima/
Není to nejlevnější, ale slouží to zároveň jako centrální bod, přes který jde veškerá střídavá energie z Axpertů. Preferované spotřebiče mají stále napětí, zatímco těm nepreferovaným (přímotop, boiler) je v případě hrozby přetížení měniče stykačem odpojeno napájení. A abych náhodou nevybil baterie, tak na to mám čínským měřákem SOC a ten má 2 programovatelná relé (spínání dle napětí, proudu, SOC, ) a pokud nejsou baterie dostatečně nabité, nepreferované spotřebiče nemají napájení.
Takže pokud je Slunce, měniče jsou celkem vytíženy. Přebytky teď pouštím hlavně do přímotopů (boileru stačí fototermika) a asi vyzkouším i do drátů v podlaze (experimentální samo-domo podlahové elektrické topení - 300 m kabelů zalitých v betonu podlahy)
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od honzaL »

mobilik píše:Najjednosuhsie riesenie je kybosov vytazovac a ssr rele, z baterky sa nevezme nic a panely su vyuzite na 100% Jednoducha schemicka.

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Můj systém taky z baterky nebere skoro nic (v grafu červená=panely je větší než fialová= spotřeba v boileru), jen v závěru si trošku vezme, kdy se snižuje napětí na baterce. Dá se to ovlivnit nastavením napětí vypnutí.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Nicholas »

mobilik píše:Najjednosuhsie riesenie je kybosov vytazovac a ssr rele, z baterky sa nevezme nic a panely su vyuzite na 100% Jednoducha schemicka.
Takže pouze sepne, když je dostatek přebytečné energie pro spirálu. Tedy např. když mám 2 kW těleso, musí být dostupné na FVE alespoň 2 kW, že?
Mikrocyklování baterie rozloží výkon v čase, takže stačí, když je 1 kW z panelů a můžu sepnout 2 kW těleso. V době slunečného dne je přebytkový výkon obvykle větší, takže se z baterie nic nebere, jak to ukazuje graf honzyL.

Řídit to napětím určitě jde, SOC mi přijde elegantnější, když je k dispozici od BMS.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od mobilik »

Nemusi byt 2kW na FVE. Ten vytazovac posle do bojlera aj 100W ak bude prebitok. Nastavis si na nom napatie ktore ma udrziavat a ak je odber z baterie tak sa prisposoby a posle do bojlera menej. Je to perfektna vec a je to jednoduche a hlavne baterku vobec nezatazuje a funguje krasne plynulo. Je to lepsie ako nejake zopinanie rele pri urcitych napatiach. :wink:

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od kodl69 »

V tomhle případě je SOC trochu kontraproduktivní, jak jsem psal výše. i Kybosúv vytěžovač spíná podle napětí. Uvažoval jsem o tomhle řešení taky, ale vzdálenost boileru to neumožnila, tak to mám složitější.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od honzaL »

Nicholas píše:.............

Řídit to napětím určitě jde, SOC mi přijde elegantnější, když je k dispozici od BMS.
Je otázka jak je SOC určeno. V mém případě kdy přes jaro a léto třeba i několik měsíců nedobíjím baterky na 100% a BMS počítá SOC pomocí integrace napětí a proudu, tak bych předpokládal, že chyba výpočtu SOC může být i více než 10%. Naproti tomu napětí je veličina okamžitá a přesná. Pokud však každý druhý den dobíjíte na 100% pak bude určitě SOC výhodnější.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od dracekvo »

Já mám v plánu to řídit vyčítáním stavu tristáru(modbus). Tj. jedna podmínka bude, že musí být ve float a druhá podmínka, že musí být napětí na baterkách nad určitou mezí. Vypnutí pokud baterky klesnou pod jinou mez. Např zap napětí nad 54V + float vypnutí pod napětí 53V a nějaké časové prodlevy.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od honzaL »

dracekvo píše:Já mám v plánu to řídit vyčítáním stavu tristáru(modbus). Tj. jedna podmínka bude, že musí být ve float a druhá podmínka, že musí být napětí na baterkách nad určitou mezí. Vypnutí pokud baterky klesnou pod jinou mez. Např zap napětí nad 54V + float vypnutí pod napětí 53V a nějaké časové prodlevy.
Podle mne je potřeba spustit ohřev dříve než je regulátor ve stavu float. V tomto stavu již není využita veškerá možná energie a dochází ke ztrátám. Navíc v okamžiku, kdy je spustí ohřev, klesne napětí pod hranici tolerance stavu float a pak by asi došlo k ukončení float a vypnutí ohřevu. Zřejmě by začal nový cyklus nabíjení akumulátoru.
Člověk si to musí vyzkoušet, takto dynamické jevy pouze odhaduji.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od vlkazajac »

Sú to presne dva roky, keď som prispel do pľacu jednoduchým spôsobom, ako nabíjať batérie a nezahodiť ani Wh z ::pv:: :

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... jte#p40102

V mojej praxi to znamená, že hoci ráno začínam nabíjať vďaka okolitým podmienkam dosť neskoro, napriek tomu v okamihu, keď dosiahne Ubat 27,2 V, začne cvrlikať vyťažovač. Prúd je v tom čase asi 7 A ( do 400 Ah !!!!!!!!!!!!!!!!!! ) a pochopiteľne ďalej už len klesá.
Absorpciu zapnem podľa potreby poobede, najlepšie v takom okamihu, keď prvá špirála 800 W ide naplno a druhá dáva ( pri klesajúcom výkone z FV poľa ) asi 200 W. Absorpcia prebehne malým prúdom do nabitej batérie a môžem vďaka tomu ručne balancovať - ak treba - aj na 0,01 V presne...... Druhú možnosť mám ešte úplne podvečer.
Automatizácii takéhoto režimu sa medze nekladú. Kto vie, tak si napíše :write:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od rva »

Kdy zapínat vytěžovače asi záleží na tom, kolik má kdo panelů. Mojí snahou třeba je, aby baterie skončily večer nabité. Ale protože mám "dostatek" panelů, mohu spouštět žravé tepelné spotřebiče třeba už v 9:00, protože vím, že do večera se baterie nabijou i když budu měniče využívat co to jde. Navíc tím snížím nabíjecí proudy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od vlkazajac »

Vyťažovače, ktoré sa riadia napätím batérie, pracujú automaticky, niet čo zapínať. Pravda, menič na prebytky možno na noc vypnúť.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Nicholas »

mobilik píše:Nemusi byt 2kW na FVE. Ten vytazovac posle do bojlera aj 100W ak bude prebitok. Nastavis si na nom napatie ktore ma udrziavat a ak je odber z baterie tak sa prisposoby a posle do bojlera menej. Je to perfektna vec a je to jednoduche a hlavne baterku vobec nezatazuje a funguje krasne plynulo. Je to lepsie ako nejake zopinanie rele pri urcitych napatiach. :wink:
Ve schématu je, že jde o AC ohřev.
U AC plynulé řízení chápu (jde v podstatě o časté spínání tělesa např. 2 kW v takových intervalech, aby to dalo v součtu dostupný výkon, stejně to dělá WATTrouter), ale AC ohřev nechci kvůli efektivitě, namáhání měniče, nebo kvůli flickru.
Nebo jsem to blbě pochopil a jde o DC ohřev s plynulým řízením? To SSR relé také musí být řízené termostatem (omezení max. teploty) a celé to musí být chráněné havarijním termostatem. To je zde řešené jak?
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od kybos »

Jedná se samozřejmě o AC ohřev standardního boileru vybaveného provozním i havarijním termostatem. Blikání světel je patrné při použití střídače jehož výkon se blíží příkonu boileru zejména při použití klasických žárovek nebo jiných nestabilizovaných světelných zdrojů. Při použití LED osvětlovací techniky se stabilizátory proudu není blikání postřehnutelné. Efektivita AC a DC ohřevu je shodná. P=U*I platí pro stejnosměrný i střídavý proud. Rezerva výkonu měniče je ovšem nutná, jelikož měnič musí být schopen alespoň krátkodobě (než poklesne napětí baterie) přenést plnou zátěž.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Nicholas »

Díky za info, už je mi to jasné.
kybos píše:Při použití LED osvětlovací techniky se stabilizátory proudu není blikání postřehnutelné.
Dobré vědět.
kybos píše:Efektivita AC a DC ohřevu je shodná.
Ovšem, je to ohmická zátěž. Měl jsem na mysli ztráty dané konverzí DC->AC, zatěžování měniče (1-2 MWh ročně) určitě má vliv na životnost měniče.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od mobilik »

Ved tato schema pojde aj na DC staci zvolit DC typ ssr rele. :wink: Aj ked podla mna to nieje najrozumnejsie riesenie vzhladom na kable, termostat atd...

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek